SENIORZY DLA KLIMATU
Szanowni Seniorzy, Działkowcy, Działacze PZD, w dobie obecnych zmian klimatu zwanych kryzysem klimatycznym, stan środowiska przyrodniczego i zieleni miejskiej ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, rozwój gospodarczy i turystykę. W tym okresie nie może zabraknąć również naszych działań skierowanych na ochronę przyrody i klimatu.
Zapewne są wśród nas Seniorzy, którzy pragną jak najdłużej zachować aktywność z poczuciem własnej wartości i chęci do działania, rozwijać swoje pasje i zamiłowania, pogłębiać wiedzę. Seniorzy, którzy pamiętają czasy zdrowego klimatu, którzy widzą potrzebę uczestniczenia w działaniach skierowanych na poprawę stanu środowiska, jakości powietrza i terenów zielonych zarówno dla siebie jak i przyszłych pokoleń. Wzrost średniej temperatury rocznej powietrza, fale upałów oraz nawalnych opadów z tendencją wzrostu w kolejnych latach, to zagrożenia zarówno dla osób starszych jak i dzieci. Skutki takich anomalii są najbardziej odczuwalne w zwartej zabudowie miasta gdzie występuje zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła. Zabetonowane chodniki i drogi utrudniają, a wręcz uniemożliwiają infiltrację wód opadowych i utrzymanie w kondycji nowych nasadzeń roślinności w mieście.
Mając na uwadze rozwój naszego miasta Legnicy, zapraszamy mieszkańców na debaty społeczne o przyrodzie i zieleni. Nic o nas, bez nas.
Organizatorem debat jest Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja. Współorganizatorami dwóch debat społecznych jest Legnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Spółdzielczy Dom Kultury „Kopernik” i Rodzinny Ogród Działkowy Pod Pająkiem.
Na pierwszą debatę o godz. 12 – 14 dnia 27 listopada 2024 r.(środa) zapraszamy mieszkańców Osiedla Kopernik.
Na drugą debatę o godz. 16 – 18 dnia 27 listopada (środa) zapraszamy mieszkańców Starego Miasta.
Na trzecią debatę o godz. 12 – 14 dnia 4 grudnia 2024 r. (środa) zapraszamy mieszkańców Legnicy do Centrum Witelona, sala konferencyjna w Parku Miejskim.
Ze szczegółami spotkania prosimy zapoznać się na zamieszczonych zdjęciach.
W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. w Świeradowie Zdrój odbyło się szkolenie zorganizowane przez Fundację Ekologiczną Zielona Akcja w ramach Projektu „Seniorzy dla Klimatu” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”. Zaproszeni na szkolenie Aktywni Seniorzy z prężnie działającego w Legnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora Spółdzielczego Domu Kultury „Kopernik”, Domu Dziennego pobytu przy ul. Moniuszki, Rady Seniorów oraz Działacze Rodzinnych Ogrodów Działkowych z ROD „Pod Pająkiem” i „Szarotka” zapoznali się z metodami angażowania seniorów, mieszkańców Legnicy i włączania w ochronę klimatu i przyrody, a także wpływu na decyzje dotyczące najbliższego otoczenia i miasta poprzez prowadzenie debat i spotkań dyskusyjnych oraz imprez integracyjnych.
Legniccy „Seniorzy dla Klimatu” z wizytą studyjną we Wrocławiu (21.10.2024 r.)
Działalność organizacji pozarządowych i organizacji senioralnych zajmuje bardzo ważne miejsce przy realizacji najważniejszych celów polityki społecznej w regionie. Ma za zadanie stworzenie przyjaznej przestrzeni bez barier dla aktywności ludzi starszych, którzy chcą być zauważeni jako ważna grupa społeczna zaangażowana w podejmowane inicjatywy społeczne przy współudziale fundacji ekologicznych. Poprzez organizacje mieszkańcy mogą uczestniczyć w życiu miasta i współdecydować o jego rozwoju, celniej realizować postulaty strategiczne rozwoju miasta Legnicy 2030 PLUS. Mogą integrować się w Klubach Seniora na spotkaniach lub warsztatach o różnorodnej tematyce i zajęciach grupowych. Brać udział w organizowanych corocznie Dniach Seniora z przeglądem twórczości artystycznej, uzyskiwać niezbędne informacje o swoich prawach i obowiązkach, dbać o przystępność informacji pisanych i mówionych, brać udział w konsultacjach społecznych, uczestniczyć we wdrażaniu strategii, planów i programów, szkolić się korzystając z dostępu do internetu i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu seniorów, spędzać radośnie czas podczas zajęć na łonie natury, organizować pikniki integracyjne w Rodzinnych Ogrodach Działkowych otwartych dla seniorów.
Piknik integracyjny z seniorami w ROD Szarotka (09.04.2024 r.).
Dużym wsparciem w kwestii ochrony środowiska i zazieleniania miasta wykazują się Rodzinne Ogrody Działkowe zlokalizowane przy zabudowie wielkomiejskiej, które poprzez swoje działania tworzenia tzw. enklaw zieleni wpisują się w cele i zadania strategii rozwoju miasta.
Szkolenie prowadzone przez Joannę Woźnicką, organizatora z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz Irenę Krukowską-Szopa i Krzysztofa Strynkowskiego, trenera z Fundacji Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki „Fopit-Gobi” z Raczkowej, było okazją do zaprezentowania przez uczestników działań dla poprawy klimatu i ochrony zdrowia, jakie podejmują zrzeszone grupy seniorów w myśl zasady w grupie siła. Prężnie działające ROD świecą przykładem społecznej aktywności poprzez wdrażanie w swoich ogrodach innowacyjnych rozwiązań.
Altana wykonana z przyznanych grantów w ROD „Pod Pająkiem”, 2023 r.
Stowarzyszenie Ogrodowe PZD, prowadzące Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Pająkiem” w Legnicy zrealizowało w 2023 roku projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Celem projektu jest ochrona i poprawa jakości terenów zielonych w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, przyczyniająca się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych poprzez:
– przeciwdziałanie spadkowi różnorodności biologicznej,
– poprawa jakości życia ludzi dzięki zapewnieniu lepszego stanu środowiska,
– zwiększenie wartości usług ekosystemów.
Rabata kwiatowa wykonana z przyznanych grantów w ROD „Pod Pająkiem”, 2023 r.
W ramach projektu stworzono ogród przyjazny naturze, wykonano zazielenienie powierzchni 15 m2 roślinami miododajnymi, posadzono ponad 100 drzewek. Umieszczono budki lęgowe dla ptaków i owadów w skupisku roślin nektaro i miododajnych. Wybudowano ogród deszczowy, wykonano tablice edukacyjne, utworzono miejsca schronienia i zimowania dla jeży i nietoperzy oraz rabaty kwiatowe przy nowo wybudowanej altanie.
Ze środków Państwowego Funduszu Celowego w ramach projektu „Seniorzy dla klimatu” wykonano zazielenienie terenu ogólnego różnorodnymi drzewami i krzewami. Zróżnicowany ogród posiadający wiele nisz ekologicznych, to bogactwo gatunków, które chętnie tu zamieszkają. Kompozycja roślin różnorodnych i wielowarstwowych jest bazą pokarmową i schronieniem dla zwierząt, a rabaty kwiatowa skomponowano tak, by były kwitnące prez cały sezon.
Zazielenianie terenu drzewami i krzewami ze środków PFC – projekt „Seniorzy dla klimatu”, listopad 2024 r.
W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Szarotka” z pozyskanych z Urzędu Miasta sadzonek rożnych gatunków drzew jak robinia akacjowa, lipa miododajna, śliwa wiśniowa oraz krzewów ozdobnych ligustra, berberysu, ogników, hibiskusa, pigwowców i róży omszonej, utworzono ochronne pasy zieleni zabezpieczające ogród przed emisją pyłów z drogi oraz miejsca przyjazne owadom i ptakom dające schronienie i pożywienie.
Pigwowiec, miejsce bytowania owadów zapylających.
Z pozyskanych środków z Legnickiego Budżetu Obywatelskiego w ramach wygranej za zgłoszony przez zarząd ROD projekt, wykonano parkingi dla pojazdów z dwóch stron ogrodu o przepuszczalnej nawierzchni, umożliwiającej przenikanie wody do gruntu oraz utwardzono drogę dojazdową do ogrodu. Natomiast dotacja z Urzędu Miasta przyznana ogrodowi na budowę sieci energetycznej i wodociągowej pozwoliła na sprawną realizację zadań.
Stowarzyszenie Ogrodowe PZD, prowadzące ROD „Szarotka” jest również ogrodem przyjaznym dla Seniorów. Każdego roku na zaproszenie prezesa ogrodu odbywają się zajęcia na świeżym powietrzu i pikniki integracyjne. Radość ze wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wśród śpiewu ptaków i miłego towarzystwa działkowców jest nieoceniona.
Spotkanie z seniorami z Klubu Seniora „Kopernik” w ROD „Szarotka” – 09.04.2024 r.
Kolejna tematyka wykładu „Przyroda, nasz pożyteczny sąsiad” prowadzonego przez Pana Krzysztofa Strynkowskiego z Fundacji Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki dotyczyła IGO inwazyjnych gatunkach obcych, niebezpiecznych dla naszej przyrody i środowiska. Mogą to być zwierzęta – jenoty lub rośliny, które jak nawłoć kanadyjska po przedostaniu się do środowiska naturalnego konkurują z gatunkami rodzimymi powodując przekształcenie siedlisk. Burzą równowagę ekologiczną i mają negatywny wpływ na ekosystem powodując nieodwracalne szkody w środowisku. Takie gatunki należy niszczyć i zapobiegać ich rozmnażaniu się.
Poruszane tematy na wykładzie:
– jak należy się zachować podczas przypadkowego spotkania z drapieżnymi ptakami,
– jak postępować z odwiedzającymi nasze ogrody sarnami i dzikami,
– jak udzielać pomocy rannej dzikiej zwierzynie nie szkodząc,
– w jaki sposób pomagać jeżom – domki dla jeży.
– jak uratować zwierzę, czym karmić i go nie oswoić,
– podatność na choroby prymitywnych i rasowych zwierząt,
– koty zdziczałe i bezdomne, różnica i ochrona,
– chomik europejski pod Legnicą – zgłaszać miejsca występowania,
– kuna leśna i domowa, lisy, łasice, tchórze, nutrie, bobry, borsuki, jenoty, pożyteczne czy szkodniki
– jaskółki, jeżyki i inne ptaki – budki lęgowe dla ptaków
– pająki, biedronki, pszczoły – chronić czy niszczyć.
Przydatne strony internetowe:
www.konsultacje.legnica.eu za pośrednictw której działkowcy, mieszkańcy Legnicy mają możliwość uczestniczyć w konsultacjach społecznych dotyczących chociażby składania wniosków do projektu planu ogólnego gminy w celu umieszczenia ROD w strefie zieleni i rekreacji oraz w innych konsultacjach ogłaszanych przez prezydenta Miasta Legnicy.
https://um.bip.legnica.eu/uml/rada-miejska/harmonogram-dyzurow za pośrednictwem której można umówić się na spotkania z radnymi w trakcie ich dyżurów.
https://um.bip.legnica.eu za pomocą której można składać wnioski, petycje, inicjatywy ustawodawcze.
Zapraszamy zarządy ROD do współredagowania naszej strony internetowej poprzez zgłaszanie inicjatyw społecznych w ROD naszego Legnickiego Okręgu wraz ze zdjęciami, mających na celu ochronę klimatu.
Opracowała
Halina Litwinowicz
instruktor okręgowy SSI