Mój Ogródek

9/2023

W wydaniu wrześniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Kwitnące wrzosy to jedna z najpiękniejszych jesiennych dekoracji ogrodu. Te malownicze krzewinki zaczynają zachwycać swym naturalnym urokiem, kiedy ogród nieco przygasa już po letniej feerii barw. Wrzesień to ich czas, warto więc po nie sięgać, by wprowadzić elegancki kolor na jesienne rabaty. Zachęcamy do przeczytania tematu numeru „Wrzosy w ogrodzie”, w którym wskazujemy, gdzie je sadzić, pielęgnować i jak zastosować w ogrodzie.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

Warzywne susze – Suszenie to jeden z najstarszych, najprostszych i bardzo wygodnych sposobów konserwowania warzyw w warunkach domowych. Świetnym zamiennikiem świeżych warzyw mogą być własne susze. Podpowiadamy jakie warzywa możemy tak zakonserwować, jak prawidłowo je suszyć i przechowywać.

Pojedynki warzyw cz. 6 Ogórek kontra cukinia – Warto jeść różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać, by wybrać to co dla nas najlepsze. Czy dobrze znany nam ogórek jest lepszym wyborem od cukinii? Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój.

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:

9 najsmaczniejszych gruszek – Gruszki to wykwintne owoce, po które bardzo chętnie sięgamy. Zachwyca nas ich soczysty miąższ, wspaniały aromat i duże możliwości wykorzystania w kuchni. Aby cieszyć się przez lata smakiem naszych ulubionych owoców, prezentujemy najlepsze ich odmiany polecane na działki.

Błędy w uprawie jabłoni – Jabłoń jest najpopularniejszym drzewem owocowym w uprawie amatorskiej. Z reguły nie sprawia trudności w prowadzeniu, pod warunkiem, że od samego początku właściwie się nią zajmiemy. Warto wiedzieć jakich błędów nie popełniać, żeby cieszyć się przez wiele lat dobrze plonującymi, zdrowymi drzewami.

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

Cebulowe kwitnące jesienią – Niektóre gatunki cebulowe zakwitają jesienią i mogą stanowić w tym czasie atrakcyjne urozmaicenie w ogrodzie, jest wśród nich kilka „perełek”. Warto je lepiej poznać, a także dowiedzieć się jakie mają wymagania uprawowe.

Czas astrów bylinowych – To grupa astrów, które nazywane są także jesiennymi. Ich ważną zaletą są długi okres kwitnienia i efektowne, dekoracyjne kwiaty. Gdzie je warto posadzić na działce? Jakie mają wymagania? To tylko niektóre ważne pytania, na które odpowiemy w tym artykule.

Modowy pokaz małej architektury – Okazuje się, że ogrodowe trendy nadążają za zmianami na świecie. I to nie tylko w zakresie doboru odpowiednich gatunków roślin, ale też w potrzebie niezaśmiecania planety, powtórnego wykorzystywania produktów oraz upcyklingu, czyli nadawania nowego, czasem lepszego zastosowania zużytym przedmiotom. Zapraszamy do zainspirowania się nowymi trendami w małej architekturze zaprezentowanymi podczas tegorocznych wystaw ogrodniczych.

8/2023

W wydaniu sierpniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

W sierpniu cieszymy się pełnią lata, pięknem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy rudbekii. Słoneczna rabata bez nich nie ma tyle uroku. Wszyscy kochamy te wspaniałe rośliny, są cenione z uwagi na ich naturalne piękno, uniwersalność oraz długie kwitnienie. Zachwycająca jest ich różnorodność. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin na działkę, warto więcej się dowiedzieć o ich potrzebach i możliwościach zastosowań w ogrodzie, a także o problemach w uprawie. Warto więc sięgając po temat numeru „Niezawodne rudbekie”.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:
ABC zbioru i przechowywania warzyw ciepłolubnych – W sierpniu przypada szczyt zbioru warzyw ciepłolubnych – zarówno tych z gruntu, jak i spod osłon. Dobre zagospodarowanie plonów wymaga czasem właściwego planowania zbioru, podjęcia decyzji jak i kiedy zbierać warzywa oraz w jaki sposób przechować je tuż po zbiorze, by jak najdłużej z nich korzystać. Podpowiadamy jak prawidłowo zaplanować zbiór i przechowywać te warzywa.

Pojedynki warzyw cz. 6 Kapusta głowiasta kontra pekińska – Warto jeść różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać… Która kapusta jest dla nas lepsza głowiasta czy pekińska? Zwyciężczyni pojedynku może być tylko jedna. Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój.

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:
Zmieniamy trawniki na jagodniki – Choć trawnik ma niewątpliwe zalety, warto pomyśleć o zastąpieniu go bardziej użyteczną formą uprawy, np. jagodnikiem. Mimo że przedsięwzięcie to będzie wymagało nakładu pracy, to jednak już po 2 latach od posadzenia będziemy dysponowali własnym źródłem owoców. Podpowiadamy, jak to osiągnąć.

Dlaczego warto posadzić jagodę kamczacką? – Jagoda kamczacka, staje się w ogrodach cenionym gatunkiem owocowym. Jej smaczne fioletowe owoce pojawiają się jako jedne z pierwszych w sezonie, są bardzo zdrowe. Dodatkowym atutem jest też możliwość ich różnorodnego wykorzystania. Warto wiedzieć jak uprawiać ten wartościowy gatunek i jak najlepiej wykorzystać owoce.

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:
Kratka w modzie i nie tylko… – Najmodniejsza i pełna wdzięku jest szachownica kostkowata w charakterystyczną kratę, a także dostojna i pożądana – szachownica cesarska, nazywana też koroną cesarską. Są również inne oryginalne piękności. Sierpień to czas sadzenia szachownic. Poznajmy je! Wyjaśniamy jak je uprawiać, gdzie i jak posadzić?

Zielone rzeźby – Z wielu roślin można tworzyć ciekawe formy rzeźbiarskie, dzięki czemu na naszej działce powstają nieraz prawdziwe dzieła sztuki. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, warto poznać lepiej rośliny oraz techniki ich formowania. Wyjaśniamy, które rośliny nadają się do formowania zielonych rzeźb i jak je wykonać.

Tarasowy anturaż – Latem na działce i w ogrodzie spędzamy bardzo dużo czasu. Lubimy nadawać ogrodowym salonom miły, przytulny charakter. W tym celu warto obrać jakiś konkretny styl i w nim urządzić wnętrze. Możemy zainspirować się jednym stylem lub połączyć różne. Podpowiadamy jakich użyć dekoracji, materiałów, dodatków, małej architektury oraz jakie rośliny zastosować.
mg src=”https://www.ozpzd-legnica.pl/wp-content/uploads/2023/07/Moj-ogrodek-sierpien-2023-231×300.jpg” alt=”” width=”231″ height=”300″ class=”alignnone size-medium wp-image-3918″ />

7/2023

W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Lipiec to pełnia lata, cieszymy się bogactwem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy róż. Róże to niewątpliwie jedne z najcenniejszych ozdobnych krzewów, zachwycające wyjątkowej urody kwiatami o szlachetnym kształcie i nie bez powodu noszące przydomek królowych ogrodów. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin, warto więcej się dowiedzieć o ich potrzebach i możliwościach zastosowań w ogrodzie, a także o problemach w uprawie sięgając po „Przewodnik po różach”.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Zasady pielęgnacji późnych warzyw – Warzywa na późny zbiór zbieramy pod koniec sezonu wegetacyjnego, a czasem nawet zimą spod śniegu. Aby cieszyć się z udanych plonów, warto starannie je pielęgnować. Podpowiadamy jakie zabiegi należy prowadzić, aby zebrać zdrowe i obfite  plony.

  • Pojedynki warzyw cz. 4 Ziemniak kontra batat – Warto jeść zdrowo i różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór pozornie podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać… ziemniak czy batat? Zwycięzca pojedynku może być tylko jeden. Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój o pierwszeństwo na naszym stole. 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Pojemnikowe krzewy – Krzewy na tarasach i balkonach są niezastąpione – po pierwsze, stanowią piękne akcenty dekoracyjne – wyróżniają naszą przestrzeń, dodatkowo, są mocnym akcentem kompozycyjnym, stanowiąc kontrastowe towarzystwo dla bylin i roślin jednorocznych, oraz stały, ale dynamiczny element aranżacji – są w donicy cały rok, ale jednocześnie zmieniają się w różnych porach. Radzimy jakie gatunki dobrać do naszych nasadzeń, by cieszyć się z nich jak najdłużej.

  • Rabatowe giganty – Niebywałą atrakcją kompozycji ogrodowych są rośliny zielne, osiągające niespotykanie duże rozmiary. Już sama intensywność ich wzrostu w okresie wegetacji budzi zachwyt. Jednak nie tylko okazały wzrost jest ich atutem, ale także spektakularne kwiaty i liście. Podpowiadamy jakie gatunki uprawiać i jak najlepiej wykorzystywać w ogrodzie, aby cieszyć się z okazałych aranżacji.

  • Arkadyjski ogród – Dla tych, którzy traktują ogrody jako możliwość podróży do krainy szczęśliwości, została stworzona Arkadia. Kto szuka typowego pałacowego blichtru i parterów kwiatowych, znajdzie je bliżej pałacu w Nieborowie. Miejsce to może być ciekawą inspiracją do aranżacji naszej działki lub ogrodu.

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy:

  • ABC zbiorów owoców – Środek lata to czas intensywnych zbiorów owoców. Trwają jeszcze zbiory jagody kamczackiej i truskawki. Jest pełnia dojrzewania świdośliwy, porzeczek, agrestu i malin. Zaczynamy zbiory borówki. Zbieramy też owoce z drzew – brzoskwini, czereśni, wiśni, a także wczesnych odmian śliw, jabłoni oraz grusz. Warto wiedzieć jak dobrze przeprowadzić zbiory, aby najlepiej wykorzystać plony.

  • Owocowe trunki – Owoce pochodzące z naszej działki mogą być doskonałym surowcem do produkcji trunków o oryginalnym aromacie, smaku i barwie. Własnej produkcji specjały są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też zdrowe. Mogą stanowić rozgrzewający dodatek do kawy i herbaty. Można je dodawać do wypieków. Idealnie sprawdzą się jako oryginalne prezenty. Prezentujemy ciekawe przepisy na domowe nalewki i likiery.