Mój Ogródek

02/2025; 01/2025

 

W wydaniu lutowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

Przed nadejściem nowego sezonu na działce warto na spokojnie zastanowić się, czego rzeczywiście potrzebujemy i co warto mieć, żeby pomóc sobie w uprawie działki. Funkcjonalność, praktyczność wykorzystania oraz jakość i cena to bardzo ważne kryteria, od których zależy, czy dany przedmiot zostanie doceniony i wykorzystany, czy też stanie się niestety po jednym sezonie odpadem. Co i jak warto kupować w centrach ogrodniczych, szkółkach i w marketach wyjaśniamy w temacie miesiąca „Zakupowe inspiracje”.

 

 

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Domowe baobaby – To grupa roślin o charakterystycznej budowie. Tworzą zgrubiałe pnie lub czasem korzenie, które służą do magazynowania wody, substancji pokarmowych i są przystosowane do suchego środowiska. Ze względu na bardzo oryginalny pokrój, są chętnie wykorzystywane do dekoracji wnętrz. Bardzo dobrze nadają się też do uprawy w stylu bonsai, wprowadzając do wnętrz egzotyczny klimat. Podpowiadamy, które gatunki możemy uprawiać w domu i jak je pielęgnować, aby długo zdobiły wnętrza.

 

  • Na rabatę pod lasem – Mając działkę w pobliżu lasu można mieć problem z jej urządzeniem. Kompozycja roślinna zaaranżowana na tle naturalnie występującego lasu może zostać wykonana na dwa sposoby. Można podejść do niej jak do naturalistycznej rabaty, stanowiącej przedłużenie dziko występującego stanowiska lub zaprojektować ją w sposób typowo ozdobny, korzystając z leśnej gęstwiny jako tła. Aby ułatwić przygotowanie kompozycji, prezentujemy zasady ich tworzenia i doboru roślin.

 

  • Warzywa na walentynki, czyli warzywne afrodyzjaki – Wśród warzywnych afrodyzjaków znajdziemy gatunki powszechnie znane z ich romantycznych właściwości, jak karczochy czy lubczyk, ale również te mniej oczywiste, jest ich kilka. Warto wykorzystać ich właściwości, przygotowując na przykład walentynkową kolację według specjalnego przepisu.

 

  • Udane bataty – Choć bataty są powszechnie dostępne w sprzedaży, wysoka cena bulw w połączeniu z ich niską jakością nie zachęcają do kupna. Podejmijmy się uprawy tych warzyw w ogródku, bo znając zasady uprawy nie jest to bardzo trudne i się opłaca.

 

  • Owocowa ściągawka cz. 4 Gatunki mniej znane – Działka to idealne miejsce na uprawę także gatunków mniej znanych, niestandardowych. Są wśród nich drzewa, krzewy i krzewinki. Łączą je małe wymagania siedliskowe, wysokie walory prozdrowotne i przetwórcze owoców oraz możliwość uprawy ekologicznej. Prezentujemy te najbardziej wartościowe niszowe gatunki i ich odmiany.

 

  • Mniejsze drzewa pestkowe – Planując posadzenie drzewek czereśni, wiśni, śliw, moreli lub brzoskwini, większość osób skupia się na wyborze odmiany. Mniejszą uwagę zwraca się na siłę wzrostu drzew, a jest to jeden z głównych czynników decydujących o łatwości uprawy. Siła wzrostu wynika m.in. z cech genetycznych odmiany, ale przede wszystkim cech zastosowanej podkładki. Warto o tym wiedzieć przed zakupem drzewek.

 

  • Współczesne ogrody cz.9 Ogród pustynny – Nie wybieramy gleby, którą mamy na działce. Zawsze możemy oczywiście wykonać mnóstwo zabiegów wzbogacających i użyźniających podłoże, regularnie glebę nawadniać, ale… możemy też uszanować warunki glebowe i wodne i dostosować się do tego, co daje nam natura. Jak uniknąć zużywającego cenne zasoby i czasochłonnego podlewania działki? Wszędzie tam, gdzie mamy gleby piaszczyste, przepuszczalne, ubogie w składniki odżywcze, warto pomyśleć o ogrodzie pustynnym.

 

Przełom roku to idealny czas aby na spokojnie oddać się lekturze naszego styczniowego numeru. Warto podsumować ogrodniczy rok, zainspirować się nowymi pomysłami, które przygotowaliśmy dla Was, a także przemyśleć i na spokojnie zaplanować już pierwsze ogrodnicze działania w nowym sezonie.

Dlatego polecamy szczególnie:

8 rabat – zainspiruj się! Zima to dobry czas na planowanie nowych aranżacji na działce lub pomysły na lifting tych już istniejących. Prezentujemy inspirujące przykłady różnych rabat, aby każdy znalazł dla siebie tę wymarzoną. Piękne rabaty mogą być przeróżne: kolorowe, monochromatyczne, w cieniu lub słońcu, dzikie bądź uporządkowane… Zawsze jednak wymagają dobrego zaplanowania. Niech nasze propozycje zachęcą Was do wprowadzenia zmian w nadchodzącym, oby jak najszybciej, nowym sezonie…

 Bambus – cud trawa Trawy coraz częściej pojawiają się na działkach, czemu trudno się dziwić. Ogromna różnorodność i małe wymagania czynią je bardzo popularnymi. Jedna ich grupa szczególnie się wyróżnia. To bambusy. Pomimo egzotycznego wyglądu da się je uprawiać bez większego problemu także w Polsce. Wybór jest zadziwiająco duży! Można je sadzić pojedynczo jako solitery, tworzyć z nich żywopłoty i zielone bariery, także formowane, mniejsze gatunki nadają się do uprawy w pojemnikach, np. na tarasie. Warto je bliżej poznać.

Warzywne giganty Próby bicia rekordów warzywnych podejmują także czasem sami działkowcy, bo wśród warzyw jest wiele gatunków i odmian wydających olbrzymie części użytkowe. Warzywa takie są prezentowane na wystawach i konkursach towarzyszących dniom działkowca, dożynkom, targom i innym imprezom ogrodniczym. Ogrodnicy mający największe okazy są nagradzani. Jak osiągnąć maksymalne rozmiary uprawianych warzyw?

Zimowe zakupy do warzywnika Początek roku to idealny moment na ogrodnicze zakupy. Przejrzyjmy nasze zapasy, zróbmy listę zakupów i ruszajmy do sklepów! Dobrze byłoby też sprawdzić, czy nie trzeba będzie uzupełnić narzędzi i sprzętu. A może warto kupić drobne akcesoria do produkcji rozsad we własnym zakresie i pielęgnacji roślin? Co jeszcze?

Sad i jagodnik po powodzi Powódź to żywioł, który dał się we znaki działkowcom na południu kraju w mijającym roku. Wody popowodziowe prowadzą do degradacji i ryzyka zanieczyszczenia podłoża tym, co przyniosły z falą powodziową przemieszczone osady. A przecież gleba stanowi środowisko życia roślin sadowniczych. Razem z jej zniszczeniem giną lub ulegają osłabieniu również drzewa i krzewy owocowe. Jak w takiej sytuacji postępować? Praktyczne podpowiedzi w artykule.

Czym ciąć drzewa i krzewy owocowe W zależności od pogody, czasami już w lutym, przystępujemy do cięcia drzew i krzewów owocowych. Aby dobrze się do tego zabrać, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – różne rodzaje sekatorów i pił. Obecnie, poza znanymi od lat narzędziami mechanicznymi, coraz chętniej korzystamy z narzędzi akumulatorowych. Czy wybierane przez nas narzędzia powinny być markowe, a w związku z tym i sporo droższe? Niekoniecznie. Ważne jest wykonanie i użyte materiały. Jednak nie warto kupować też narzędzi najtańszych.

Ptasia jadłodajnia Ptaki niemigrujące, czyli takie, które pozostają w Polsce na zimę, a także te, które przylatują z zimniejszych części świata, potrzebują pomocy. Malejące powierzchnie naturalne sprawiają, że ptakom zaczyna brakować dostępu do pożywiania oraz schronienia. Mając działkę, a nawet taras lub balkon, można wspierać dzikie ptaki, dostarczając im wartościowego i zdrowego pokarmu. Jak robić to mądrze, by nie zaszkodzić skrzydlatym gościom?

Czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością. Zaczyna się wreszcie wiosna! Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”. W wydaniu kwietniowym znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych.

Wybierając rośliny na działkę, warto zwrócić uwagę na te, które wyróżniają się długim kwitnieniem i pozwalają przez większość sezonu cieszyć się ich urodą. Funkcja roślin długo utrzymujących dekoracyjność jest wręcz nieoceniona. Choć miło patrzy się na chwilowe zachwycające akcenty, to o końcowym efekcie aranżacji decydują gatunki i odmiany stanowiące bazę kompozycji. Roślinom o długim kwitnieniu poświęcamy kwietniowy temat miesiąca. Warto przeczytać, aby wiedzieć jak korzystać z ich cennych walorów.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Nie tylko do parku – Wśród różnorodności gatunków i odmian róż, można wyodrębnić jedną, ogromną grupę tych roślin o wyjątkowych, często nietypowych dla róż cechach. Jednocześnie są to rośliny łatwe w uprawie i uniwersalne w zastosowaniu. Mowa o różach parkowych, które mają bardzo wiele zalet i szerokie zastosowanie. Warto poznać te wartościowe rośliny i posadzić na działce. 
  • Kwietniowy taras – Po zimie z utęsknieniem wyczekujemy kolorów wiosny. Warto więc już teraz wiosennymi kwiatami udekorować tarasy i balkony… Mamy wiele możliwości, bo na rynku pojawiają się wielobarwne pierwiosnki, czyli prymulki, bratki, stokrotki, laki, zawilce i niezapominajki. Podpowiadamy, jak przygotować atrakcyjne, bogate dekoracje.
  •  
  • 10 odmian papryki na przetwory i nie tylko – Uprawa papryki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na jej walory smakowe, wartości odżywcze i możliwości wykorzystania w kuchni. Warto wybrać odmiany, które spełnią nasze oczekiwania, a oferta rynkowa jest dosyć duża. Podpowiadamy, które odmiany warto wybrać w tym sezonie. 
  • Pytania do eksperta – Własny ogródek warzywny na działce to doskonała inwestycja. Gdy pojawią się jakieś problemy, warto zasięgnąć porady eksperta z zakresu warzywnictwa. Jak co miesiąc odpowiadamy na pytania naszych czytelników z zakresu uprawy warzyw i ziół. 
  • Deserowe owoce z ogródka – Posadźmy sami krzewy o smacznych, zdrowych i atrakcyjnych owocach deserowych, które można jeść latem prosto z krzaczka. Wystarczy mieć kilka egzemplarzy różnych gatunków, które nie są zbyt wymagające co do stanowiska. Jeżeli chcemy uzyskać smaczne i atrakcyjne owoce w miarę szybko, z roślin niewymagających zbytnio naszej opieki i ochrony szukajmy odmian jagody kamczackiej, borówki, porzeczek, malin bądź jeżyn. 
  • Co zrobić ze starym drzewem? – Wysokie, rozłożyste drzewa owocowe tworzą zacienione miejsca, chroniące przed wiatrem i sprzyjające odpoczynkowi. Jednak ich duże rozmiary, utrudniają pielęgnację. Pozostawienie ich bez opieki przez wiele lat powoduje nie tylko dalsze rozrastanie się drzewa, ale także zagęszczenie korony, przemienne owocowanie, gorszą jakość owoców oraz kondycję drzewa. Aby ułatwić pielęgnację i uratować takie wartościowe okazy, prezentujemy szereg praktycznych porad.
  • Malowanie ściółkami – Wiosna to dobry moment na wprowadzenie ściółki na działkę. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie i odświeżenie aranżacji. Ściółki są bardzo dobrym narzędziem do wizualnego kształtowania aranżacji, wykonania korekty optycznej, a także pokazania lub ukrycia pewnych elementów. Dostępna mnogość produktów pozwala na dopasowanie ściółki do danego miejsca w taki sposób, aby spełniała jak najwięcej pożądanych funkcji. Warto się zainspirować! 

12/2024

W wydaniu grudniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

W grudniu działki i ogrody są już przygotowane się do zimy, a my możemy teraz przygotować się do Świąt i spokojnie podsumować mijający rok. Warto więc poznać najmodniejsze trendy ogrodowe mijającego sezonu i najpiękniejsze gwiazdy z różnych grup roślin. W temacie miesiąca „Gwiazdy sezonu 2024” prezentujemy niezawodne i spektakularne gatunki bylin, roślin jednorocznych, dwuletnich, drzew i krzewów, które warto mieć na swojej działce.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Święta z golterią – Golteria, nazywana czasem leczniczą borówką, to niska krzewinka o ozdobnych koralowoczerwonych owocach. Idealna na zimową dekorację parapetu i nie tylko… Trwałe owoce utrzymują się do wiosny! Podpowiadamy, jak ją pielęgnować, aby była atrakcyjna jak najdłużej.

  • Róże z zapachem – Zapach to jeden z najważniejszych atrybutów róż. Zachwyca od tysiącleci i w ogrodzie jest równie pożądany jak w bukietach. Jednak historia pachnących odmian róż się układała różnie. Obecnie mamy już na szczęście szeroką gamę odmian ogrodowych, wspaniale i różnorodnie pachnących. Przedstawiamy najciekawsze odmiany polecane na każdą  działkę.

  • Uprawiamy na podwyższeniu – Uprawa warzyw na podwyższeniu jest nie tylko korzystna dla roślin, ale także ułatwia ogrodnikowi wykonywanie prac pielęgnacyjnych. Do wyboru mamy podwyższone grządki i redliny. Podpadamy, jak przygotować się do wprowadzenia na działkę tych sposobów uprawy i jakie warzywa warto tak uprawiać.

  • Kolorowe liście – W ostatnich latach wysiłki hodowców warzyw zmierzają między innymi w kierunku uzyskiwania odmian o zwiększonych walorach dekoracyjnych, mających nietypowy pokrój i zabarwienie. Bogactwem kolorów imponują głównie warzywa liściowe i kapustne. Prezentujemy odmiany tych warzyw wyróżniające się nietypową oraz atrakcyjną barwą liści.

  • Jagoda goji – Działka często jest miejscem uprawy rzadkich i niezwykłych gatunków. Jednym z nich może być kolcowój – źródło owoców goji. To jedna z trzech roślin, obok żeń-szenia i zielonej herbaty, które od wieków pełnią wyjątkową rolę w chińskim ziołolecznictwie. Małe jagody, zwane czerwonymi diamentami, należą do superowoców ze względu na wyjątkowy skład i właściwości. Wskazujemy, jak uprawiać ten cenny gatunek i wykorzystać zdrowe owoce.

  • Owocowa ściągawka cz. 2. drzewa – Warto mieć drzewa owocowe na działce. To one zapewniają najwyższe plony owoców przez wiele lat. Odmiany wybrane do uprawy powinny charakteryzować się małą wrażliwością na choroby: grzybowe i bakteryjne, odpornością lub tolerancją na choroby wirusowe oraz wytrzymałością na mróz. Warto wybierać odmiany plenne, o smacznych owocach i różnej porze dojrzewania, wzajemnie się zapylające. Zwracajmy także uwagę na wartość przetwórczą owoców i ich zdolność przechowalniczą. Wskazujemy najlepsze odmiany jabłoni, gruszy, a także gatunków pestkowych do działkowego sadu.

  • Współczesne ogrody cz. 7. Dziki ogród – Ogród dziki jest przestrzenią, w której przyroda gra ważną rolę, a człowiek jest mile widzianym gościem. Życie bucha tu z każdego kąta, a występowanie różnorodnych roślin, owadów, ptaków i ssaków sprawia, że ogród jest zdrowszy i bardziej samowystarczalny. Ogród dziki to odpowiedź na naszą potrzebę ucieczki od miejskiego zgiełku. To miejsce relaksu w cieniu roślin, które same wybierają, jak i gdzie rosnąć. Podpowiadamy, jak stworzyć takie miejsce na działce.

 

11/2024

W wydaniu listopadowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

Listopad to miesiąc, w którym działki i ogrody przygotowują się do zimy. My także, nasze zasoby się kurczą. Letni wypoczynek stał się już tylko wspomnieniem, a przed nami wizja kilku miesięcy szarości i zimna. Teraz trzeba zadbać bardziej o siebie. Warto też czerpać z mądrości natury i jesienią również skupić się na gromadzeniu energii na kolejny rok. Jak to zrobić wyjaśniamy w temacie miesiąca „Jesienne slow”. Warto przeczytać.

Wiele działek i ogrodów na terenie naszego kraju ucierpiało na skutek wrześniowej powodzi. Zalanie roślin spowodowało całkowitą utratę plonów, zniszczyło nasadzenia i wpłynęło destrukcyjnie na środowisko glebowe. Co zrobić, aby przywrócić ogród do dawnej świetności i jakie czynności należy wykonać jeszcze jesienią, wyjaśniamy w artykule „Powódź w ogródku”.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Ligustry – nie tylko na żywopłoty – Te cenne rośliny, głównie krzewy o ozdobnych liściach, stosowane są zazwyczaj w roli żywopłotów. Ligustry mają jednak wiele innych zalet, umożliwiających ich różnorodne wykorzystanie w ogrodzie. Podpowiadamy, jak je pielęgnować i wykorzystywać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.
  • Magiczny listopadowy ogród – Kiedyś początek listopada był już praktycznie bezlistny i często pojawiał się śnieg, ostatnio miesiąc ten bardziej przypomina dawny październik. Działka teraz może być nadal piękna, tym bardziej że od kilku lat obserwuje się wydłużanie okresu wegetacji. Przedstawiamy przepis na atrakcyjną listopadową działkę.
  • Stare, ale jare – Jesień obfituje nie tylko w marchew, buraki, cebulę oraz kapusty. Wśród warzyw sezonowych znajdziemy także niszowe, a równie wartościowe gatunki, jak cebula piętrowa, rzepa, skorzonera, salsefia, pasternak i brukiew. Warto już teraz dać im szansę, bo są bardzo zdrowe, urozmaicą jesienne dania, ich uprawa jest dość prosta, a nasiona i cebulki łatwo dostępne.
  • Bogactwo groszków – Groch to łatwe w uprawie warzywo i zdrowe. Wiosną dobrze jest mieć na grządkach różne jego gatunki i odmiany. Warto zainteresować się też głąbigroszkiem. Prezentujemy najlepsze odmiany grochu polecane do uprawy amatorskiej i praktyczne rady jak uprawiać to wartościowe warzywo.
  • Tworzenie altanki porośniętej winoroślą – W upalne letnie dni nie ma lepszego źródła cienia niż ten oferowany przez rośliny. Kiedy dodamy do tego smaczne deserowe owoce i duże liście, okazuje się, że winorośl jest wręcz stworzona do tego, by oplatać altany. Jednak bez odpowiedniego przygotowania i kilku wskazówek, idylliczna altana może przerodzić się w ogrodniczą katastrofę. Wyjaśniamy jak krok po kroku stworzyć atrakcyjną winoroślową altanę?
  • 10 rad na zabezpieczenie roślin – Późna jesień to dobry czas na zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem. Zabieg ten jest ogromnie ważny, ponieważ może decydować o dalszym prawidłowym rozwoju nasadzeń. Wyjaśniamy w tym praktycznym artykule, o czym trzeba pamiętać zabezpieczając rośliny przed mrozem.
  • Hortensjowe dekoracje – Przy tworzeniu hortensjowych dekoracji odpowiedni wybór gatunków i odmian to podstawa sukcesu. Hortensje i ich bujne kwiatostany to prawdziwe gwiazdy naszych ogrodów latem i jesienią. Jak wprowadzić te piękne kwiaty pod dachy naszych domów? Podpowiadamy jak sprawić, by wspomnienie lata zostało z nami na dłużej.
  •