Mój Ogródek

5/2022

W majowym wydaniu „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, a także cały pakiet doskonałych inspiracji, praktycznych porad i przepisów na udany sezon na działce.

Koniecznie zajrzyjcie ma nasz portal www.mojogrodek.pl do zakładki rozkład jazdy https://bit.ly/3gO1cnV , w którym znajdziecie bieżące informacje o naszych wydarzeniach – spotkaniach na żywo z ekspertami, czyli live (w każdy czwartek) i webinarach. Zadawajcie pytania – nasi eksperci na nie odpowiedzą!

W najnowszym „Moim Ogródku” czeka na Was bardzo atrakcyjny temat miesiąca „ABC różaneczników”, czyli praktyczny przewodnik po najlepszych gatunkach i odmianach, pielęgnacji oraz aranżacji tych arystokratycznych krzewów ozdobnych.

Szczególnie polecamy artykuły:

  • Grecki warzywnik – To już kolejna odsłona cyklu „Pyszny warzywnik”, tym razem proponujemy obsadzenie grządek warzywami typowymi dla kuchni greckiej. Tylko u nas, znajdziecie takie oryginalne zestawiania i pomysły na ciekawy ogród warzywny.

  • Balkon śródziemnomorski – Niestety na wakacje trzeba trochę jeszcze poczekać. Jednak już teraz możecie poczuć klimat lata, jeśli macie balkon lub taras o słonecznej wystawie. Przedstawiamy przepis na balkon w stylu śródziemnomorskim – pełen kolorów i ziół.

  • Pomidory z siewu wprost do gruntu – Uprawa ciepłolubnych gatunków i warzywnych nowinek często wymaga doświadczenia lub zaawansowanej wiedzy ogrodniczej. W nowym cyklu „Ogrodnicze wyzwanie” podpowiadamy jak ominąć pewne trudności. Jednym z takich wyzwań jest uprawa pomidorów z siewu bezpośredniego do gruntu, a nie z rozsady. Czy jest możliwa w całym kraju? Radzimy jak ją prowadzić, by osiągnąć sukces w uprawie tych pysznych warzyw.

  • Czerwone gruszki – Jeśli szukacie unikatowych drzewek owocowych na działkę, to warto przyjrzeć się ofercie czerwonoowocowych odmian gruszy. To elita wśród gruszek i hit na rynku. Warto posadzić u siebie chociaż jedno takie drzewko.

  • Ogród deszczowy – Okresowa susza jest poważnym problemem od wielu lat. Możecie się jednak na to zjawisko przygotować. Stwórzcie z nami krok po kroku ogród deszczowy. Jest to ogród zaprojektowany w taki sposób, aby zatrzymywać wodę deszczową. Sprawdźcie, jak połączyć piękne z pożytecznym.

  • 5 sposobów na ślimaka – Z wielu rejonów kraju dochodzą smutne wieści, że ślimaki nagie już sieją spustoszenie na grządkach. Czas rozpocząć doroczną batalię z tymi szkodnikami. Poznaj profilaktykę i skuteczne metody walki ze ślimakami.

2/2022

W lutowym wydaniu „Mojego Ogródka” czeka na Was dużo materiałów związanych z bieżącymi pracami na działce, a takie planowaniem nadchodzącego sezonu. Warto przeczytać artykuł – Najwcześniejsze cięcie – ozdobnych drzew i krzewów, a także artykuł Ogrodowe prace w lutym.

Aby szybciej rozpocząć „sezon” z warzywami warto również zajrzeć do artykułu – Hydroponika w domu. Tę metodą można uprawiać warzywa i zioła w warunkach domowych bez dodatku ziemi, w wodzie wzbogaconej o składniki pokarmowe. Warto spróbować!

Koniecznie zajrzyjcie ma nasz portal www.mojogrodek.pl do zakładki rozkład jazdy, w którym znajdziecie bieżące informacje o naszych wydarzeniach – spotkaniach na żywo z ekspertami, czyli live (w każdy czwartek) i webinarach. Zadawajcie pytania – nasi eksperci na nie odpowiedzą! 

W bieżącym numerze polecamy:

• Roże pnące – Tylko u nas znajdziecie pełen przegląd róż pnących idealnych na każdą działkę. Poznajcie ich sztukę cięcia i efektowne zastosowania. Dopasujcie odmiany róż na bramkę wejściową, ścianę altany i do miejsca wypoczynkowego na stabilną pergolę.

• Jaka łąka kwietna? – Trawnikowi mówimy kategoryczne NIE! Zamień z nami swój działkowy trawnik na kwitnącą, kolorową pełną życia łąkę kwitną. Ciesz się bioróżnorodnością i pożytkiem z posiadania takiej eko-oazy.

• Polski warzywnik – To kolejny artykuł z cyklu Pyszny warzywnik. W tej części poznacie rodzime warzywa, które warto uprawiać w swoim ogródku. Taki warzywnik stworzyć można – łatwo, szybko i wygodnie, dzięki gotowemu projektowi nasadzeń i przedstawionemu harmonogramowi uprawy.

• Krzewy pienne – Krzewy owocowe na pniu zmieszczą się na każdej, nawet najmniejszej działce. To idealna, sadownicza propozycja dla każdego działkowca, do tego bardzo efektywna. W artykule znajdziecie etapy formowania koronki krzewu – od posadzenia do uzyskania młodego „drzewka”. Z naszymi radami jest to proste!

• Drewno do ogrodu – Nie ma takiego drugiego materiału jak drewno. Pasuje na każdą działkę, bez względu na jej styl. Poznaj wybór i cenę drewna dostępnego w sprzedaży. Dopasuj je do planowanego zastosowania we własnym ogródku!

• Strategie ochrony roślin – Którą metodę ochrony wybrać – konwencjonalną, integrowaną, a może ekologiczną? Działkowcy nie powinni mieć problemów z decyzją. Na pewno produkcja własnej, zdrowej żywności, wolnej od chemicznych środków ochrony roślin powinna priorytetem!

1/2022

Miesięcznik „Mój Ogródek” jest dostępny w wersji papierowej i cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS https://apple.co/2TdaoGH Wybierając e-wydanie każdy artykułów można przeczytać na dowolnym nośniku – komputerze, smartfonie czy tablecie.

W styczniowym wydaniu „Mojego Ogródka” zaczynamy nowy sezon. Jedną z ważniejszych rzeczy jest przegotowanie rozsady warzyw. Aby nie popełnić błędów, skorzystaj z naszych rad i etapów postępowania – co zrobić krok po kroku, które przedstawione zostały w artykule „Niezbędnik do produkcji rozsady”.

Zachęcamy też do przeczytania artykułu „Wybieramy odmiany warzyw”. Dobrze jest przeanalizować, co warto posiać w tym roku w warzywniku, a następnie ruszyć na zakupy – najlepiej do sprawdzonego sklepu na www.dzialkowiecsklep.pl

W numerze szczególnie polecamy:

• Tunel czy szklarnia – To bardzo praktyczny artykuł, idealny dla każdego działkowca i ogrodnika. Uprawa pod osłonami uniezależnia nasze działania od pogody i znacznie przedłuża okres plonowania! Poznaj koszty związane z zakupem tunelu lub szklarni. Wybierz najlepsze dla nich miejsce na działce. Ciesz się obfitymi plonami!

• Włoski warzywnik – Tylko w styczniowym „Moim Ogródku” znajdziesz pomysł na bardzo smaczny i estetyczny warzywnik! Jeśli lubisz włoską kuchnię, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj dobór gatunków, a także ich harmonogram uprawy na działce.

• Stare odmiany – Smaki owoców z lat dzieciństwa towarzyszą nam przez całe życie. Kojarzą się z beztroskimi chwilami, gdzie owoce miały wyrazisty, konkretny smak. Warto więc posadzić na działce takie „stare” odmiany i podzielić się zarówno wspomnieniem, jak i smakiem z naszymi dziećmi i wnukami.

• Kserofity – rośliny przyszłości – Zmiany klimatyczne dotykają również i działki. Wiosenna susza, upalne lata stają się faktem, którego skutki wymuszają na nas – działkowcach zmianę doboru roślin, zwłaszcza gatunków ozdobnych. Poznaj rośliny „ przyszłości” odporne na suszę!

• Rak bakteryjny drzew owocowych – W ostatnim sezonie wegetacyjnym w dużym nasileniu występował rak bakteryjny drzew owocowych. Najmocniej porażone były wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i nektaryny. Dlatego też w nadchodzącym sezonie należy się liczyć z większym zagrożeniem ze strony bakterii wywołujących tę groźną chorobę. Sprawdź – jak postępować, aby nie mieć problemu z chorobą!

Koniecznie zajrzyjcie ma nasz portal www.mojogrodek.pl , a także bądźcie z na żywo – w każdy czwartek na Wasze pytania odpowiadają nasi eksperci z różnych dziedzin ogrodnictwa. Śledźcie posty na fb i na Instagramie.