Mój Ogródek

5/2024

Majowy „Mój Ogródek” – od 19.04 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! – 19.04.2024

 

Mamy wiosnę i przed nami wiele ogrodniczych wyzwań. Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”. W wydaniu majowym znajdziecie praktyczne porady ogrodnicze i inspiracje.

W dobrze zagospodarowanym ogrodzie oprócz warzywnika warto znaleźć miejsce dla ulubionych ziół przyprawowych, które w dużym wyborze wkroczyły już do naszej kuchni, oraz dla wybranych roślin zielarskich, pomocnych w różnych dolegliwościach. Własny przydomowy ogródek ziołowy to niewielka, a bardzo przydatna inwestycja. Jego założenie nie jest takie trudne. Majowy temat miesiąca poświęcamy temu zagadnieniu. Warto przeczytać i ruszyć do sklepu po nasiona i sadzonki ulubionych ziół.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Dynia nie taka olbrzymia – W maju siejemy lub sadzimy dynię olbrzymią do gruntu. Jej uprawa nie jest wyzwaniem, a pyszne dynie zbierzemy nawet w końcu sierpnia. Wśród wielu odmian są takie, które wytwarzają nieduże owoce i nadają się do uprawy w małym, działkowym warzywniku.
  •  
  • Lilie inków – Alstremerie, zwane też liliami Inków, dotychczas znane były głównie jako cenne rośliny na kwiat cięty, ale ostatnio na rynku pojawiły się również odmiany przydatne do uprawy w ogrodzie. Ich egzotyczna uroda potrafi skusić niejednego miłośnika roślin, są coraz częściej dostępne w sprzedaży. Co warto o nich wiedzieć, aby móc cieszyć się ich egzotycznymi kwiatami przez długi czas?
  • Modny kolor – Warto podążać za nowymi trendami także w ogrodnictwie amatorskim. Kolorem roku 2024 został Peach Fuzz, który jest delikatnym, subtelnym odcieniem barwy brzoskwiniowej, jest wiele pięknych kwiatów i dodatków w tym kolorze. Podpowiadamy, jak wprowadzić tę elegancką barwę na działkę? 
  • Spektakularne kalafiory – Kalafior najlepiej rośnie i plonuje w umiarkowanej temperaturze, dlatego jest polecany do uprawy w cyklu jesiennym. W tym celu produkcję rozsady rozpoczynamy od maja, by jesienią cieszyć się wspaniałym plonem atrakcyjnych róż. Warto poznać odmiany o różach w nietypowych kolorach: fioletowym i w odcieniach zieleni, są równie smaczne jak te tradycyjne białe.
  • Majowe owocowanie – Już niedługo nadejdzie lato, a wraz z nim bogactwo pysznych ogródkowych owoców. Są jednak takie gatunki, które rozpoczynają owocowanie już w maju! Warto posadzić na działce te wczesne odmiany i zamiast importowanych truskawek, czereśni lub jagód zjadać własne rarytasy prosto z krzaczka! 
  • Deserowe odmiany winorośli – Winorośl to roślina, która kojarzy się z ciepłym i słonecznym klimatem, a także z soczystymi owocami o wielu prozdrowotnych aspektach. Rośliny te z powodzeniem można uprawiać na działce, a jeżeli zależy nam na pysznych winogronach do jedzenia, warto wybrać odmiany deserowe. Charakteryzują się one dużymi, smacznymi i soczystymi owocami, które można jeść bezpośrednio po zerwaniu lub przechowywać przez pewien czas. Nie nadają się jednak do produkcji wina, ponieważ mają zbyt niską zawartość cukrów i kwasów. 
  • Metal z klasą – Metalowe produkty wprowadzają elegancję i klasyczny szyk także do ogrodów i na działki. Mała architektura, dodatki, donice, rzeźby i fontanny, elementy nawierzchni, podpory, płoty oraz kosze gabionów, a także różnego rodzaju ozdoby, mogą być wykonane ze metalu. Czym różnią się poszczególne rodzaje metali względem siebie i po które warto sięgać? Które będą charakteryzować się długowiecznością i odpowiednią wytrzymałością? Po jaki metal warto sięgać? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi tym artykule. 

Kwietniowy „Mój Ogródek” – od 20.03 w sprzedaży!

Czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością. Zaczyna się wreszcie wiosna! Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”. W wydaniu kwietniowym znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych.

Wybierając rośliny na działkę, warto zwrócić uwagę na te, które wyróżniają się długim kwitnieniem i pozwalają przez większość sezonu cieszyć się ich urodą. Funkcja roślin długo utrzymujących dekoracyjność jest wręcz nieoceniona. Choć miło patrzy się na chwilowe zachwycające akcenty, to o końcowym efekcie aranżacji decydują gatunki i odmiany stanowiące bazę kompozycji. Roślinom o długim kwitnieniu poświęcamy kwietniowy temat miesiąca. Warto przeczytać, aby wiedzieć jak korzystać z ich cennych walorów.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Nie tylko do parku – Wśród różnorodności gatunków i odmian róż, można wyodrębnić jedną, ogromną grupę tych roślin o wyjątkowych, często nietypowych dla róż cechach. Jednocześnie są to rośliny łatwe w uprawie i uniwersalne w zastosowaniu. Mowa o różach parkowych, które mają bardzo wiele zalet i szerokie zastosowanie. Warto poznać te wartościowe rośliny i posadzić na działce. 
  • Kwietniowy taras – Po zimie z utęsknieniem wyczekujemy kolorów wiosny. Warto więc już teraz wiosennymi kwiatami udekorować tarasy i balkony… Mamy wiele możliwości, bo na rynku pojawiają się wielobarwne pierwiosnki, czyli prymulki, bratki, stokrotki, laki, zawilce i niezapominajki. Podpowiadamy, jak przygotować atrakcyjne, bogate dekoracje.
  •  
  • 10 odmian papryki na przetwory i nie tylko – Uprawa papryki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na jej walory smakowe, wartości odżywcze i możliwości wykorzystania w kuchni. Warto wybrać odmiany, które spełnią nasze oczekiwania, a oferta rynkowa jest dosyć duża. Podpowiadamy, które odmiany warto wybrać w tym sezonie. 
  • Pytania do eksperta – Własny ogródek warzywny na działce to doskonała inwestycja. Gdy pojawią się jakieś problemy, warto zasięgnąć porady eksperta z zakresu warzywnictwa. Jak co miesiąc odpowiadamy na pytania naszych czytelników z zakresu uprawy warzyw i ziół. 
  • Deserowe owoce z ogródka – Posadźmy sami krzewy o smacznych, zdrowych i atrakcyjnych owocach deserowych, które można jeść latem prosto z krzaczka. Wystarczy mieć kilka egzemplarzy różnych gatunków, które nie są zbyt wymagające co do stanowiska. Jeżeli chcemy uzyskać smaczne i atrakcyjne owoce w miarę szybko, z roślin niewymagających zbytnio naszej opieki i ochrony szukajmy odmian jagody kamczackiej, borówki, porzeczek, malin bądź jeżyn. 
  • Co zrobić ze starym drzewem? – Wysokie, rozłożyste drzewa owocowe tworzą zacienione miejsca, chroniące przed wiatrem i sprzyjające odpoczynkowi. Jednak ich duże rozmiary, utrudniają pielęgnację. Pozostawienie ich bez opieki przez wiele lat powoduje nie tylko dalsze rozrastanie się drzewa, ale także zagęszczenie korony, przemienne owocowanie, gorszą jakość owoców oraz kondycję drzewa. Aby ułatwić pielęgnację i uratować takie wartościowe okazy, prezentujemy szereg praktycznych porad.
  • Malowanie ściółkami – Wiosna to dobry moment na wprowadzenie ściółki na działkę. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie i odświeżenie aranżacji. Ściółki są bardzo dobrym narzędziem do wizualnego kształtowania aranżacji, wykonania korekty optycznej, a także pokazania lub ukrycia pewnych elementów. Dostępna mnogość produktów pozwala na dopasowanie ściółki do danego miejsca w taki sposób, aby spełniała jak najwięcej pożądanych funkcji. Warto się zainspirować! 

W wydaniu lutowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć istotnych zimowych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Przedwiośnie to niełatwy okres dla większości roślin doniczkowych. Wznawiają intensywną wegetację, ale są też wyczerpane po zimie i wymagają naszej szczególnej uwagi. O tym jakie zabiegi można, a nawet trzeba przy nich wykonywać wyjaśniamy w temacie miesiąca „Dbamy o doniczkowe”. Warto wiedzieć czego powinniśmy unikać i na co zwracać szczególną uwagę, aby domowe rośliny były w dobrej kondycji.

 

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Z ogródka do domu – Wiele gatunków, dzięki przejściu okresu przechłodzenia, jest w stanie zakwitnąć w domowych warunkach. Choć na zewnątrz trwa jeszcze zima, możemy już zaprosić wiosnę do domu. Wystarczy ściąć pędy drzew lub krzewów, wstawić je do wody, by cieszyć się wcześniej urodą ich kwiatów. Podpowiadamy, które gatunki możemy ścinać do domu, jak to dobrze zrobić i jak pielęgnować ścięte pędy. 

 

  • Nowoczesna uprawa warzyw cz. 3 Uprawy pionowe – Uprawa warzyw w pionie to praktyczne rozwiązanie, jednak niedoceniane przez wielu działkowców. Sprawdza się doskonale w małych warzywnikach, na działkach, a także na tarasach i balkonach. Wyjaśniamy jakie mamy możliwości, aby na małej powierzchni cieszyć się z obfitości własnych warzyw i jak pielęgnować tak uprawiane rośliny.

 

  • 10 najlepszych odmian pomidora na przetwory – Wkrótce zaczynamy produkcję rozsady pomidora, warto więc uwzględnić najlepsze odmiany pod kątem przeznaczenia plonów. Dostępne w handlu nasiona pomidora reprezentują tak bardzo szeroki asortyment odmian, że czasem trudno dokonać wyboru, nawet jeśli wiemy na jakie zimowe zapasy chcielibyśmy przeznaczyć przyszłe plony. Aby ułatwić to trudne zadanie, zebraliśmy najlepsze odmiany polecane do przygotowania własnych przetworów. 

 

  • Warzywnik intensywny w praktyce – Jeśli brakuje nam pomysłu na zagospodarowanie intensywnie plonującego warzywnika, warto wesprzeć się gotowymi, dobrymi pomysłami. Podpowiadamy jakie gatunki wybrać i jak je rozplanować na przykładzie, aby działka prawie przez cały rok obficie plonowała. 

 

  • Niezastąpione selery – W warzywniku nie powinno zabraknąć selerów – korzeniowego, naciowego i listkowego. Zasługują na szczególne miejsce w codziennej diecie, zarówno ze względu na walory smakowe, jak i coraz lepiej poznane właściwości prozdrowotne oraz lecznicze. Wyjaśniamy, jak uprawiać te cenne warzywa i wykorzystywać je w kuchni. 

 

  • 7 kroków do własnego sadu – Urządzenie sadu, który będzie służył jako źródło własnych owoców, to spore wyzwanie agrotechniczne i finansowe. Wymaga dobrego planu i harmonogramu prac dostosowanych do stanu ogródka, naszych potrzeb i możliwości. Potrzeba także czasu – od kilku tygodni do 2 lat – zanim posadzimy nowe drzewa. Aby było łatwiej podjąć się tego wyzwania, najlepiej postępować według ustalonych wcześniej wytycznych. 

 

  • Ogrodzenie w rozkwicie – Długie ogrodzenie naszej działki nie musi być monotonne i pozbawione ciekawych akcentów. Nie musi być także klasycznym, jednolitym żywopłotem. Czas na kolory i nieszablonowe pomysły. Niech ogrodzenie zakwitnie! Prezentujemy rośliny, które będą doskonałą dekoracją, zamaskują nieestetyczne ogrodzenie, zwiększą prywatność, osłonią przed kurzem z ulicy, a także poprawią plastyczność granicy działki i zapewnią malowniczą, elegancką dekorację. 

 

 

1/2024

W wydaniu styczniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć istotnych zimowych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Jak nowy rok, to oczywiście nowe trendy ogrodowe. Trendowi Viva la Vida poświęciliśmy temat miesiąca. Trend Viva la Vida to ogród pełen radości, pasji, ekspresji i kolorów. Przestrzeń, która pozwoli odpoczywać w atmosferze przywodzącej na myśl południe Europy lub Amerykę Środkową. W otaczającej nas, czasami trudnej rzeczywistości Viva la Vida to zachęta do manifestacji radości z życia. Warto się zainspirować!

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Wszechstronne szałwie –  Dobrze je mieć na działce różne ich gatunki! Ta liczna grupa bylin i roślin jednorocznych wyróżnia się wybitnymi walorami ozdobnymi. Jedne mają sztywne gęste kwiatostany, u innych zaś są one luźne i delikatne. Szałwie potrafią rozpromienić ogród żywą czerwienią lub złagodzić go różem i fioletem. Efektownie wyglądają w grupach, tworząc kolorowe plamy na rabatach albo rozległe kobierce. Wiele z nich może mieć zastosowanie kulinarne i lecznicze, ich kwiaty stanowią pożytek dla pszczół. 

  • Tego unikaj, czyli najczęstsze błędy podczas cięcia – Formowanie i cięcie to najważniejsze zabiegi w uprawie drzew i krzewów owocowych. Wpływają na rozmiary i kształt drzewa, warunkują wymianę pędów starych na młode, pozwalają na mechaniczne zwalczanie chorób i szkodników. Cięcie wpływa na regularność, wielkość i jakość plonowania. Podczas zabiegu ważne jest dostosowanie terminu cięcia, jego intensywności i techniki do gatunku, wieku, rozmiarów i kondycji drzewa. Na działkach spotykamy się najczęściej z dwoma skrajnymi błędami – brakiem cięcia i cięciem zbyt silnym. Są też inne uchybienia, wyjaśniamy w tym artykule, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas cięcia. 

Karłowe drzewa pestkowe – Drzewa pestkowe w przeszłości rosły bardzo silnie i docelowo osiągały duże rozmiary. Z tego powodu na działkach wielokrotnie rezygnowano z sadzenia czereśni, śliw czy moreli. Tymczasem postęp, jaki dokonał się w sadownictwie, sprawił, że drzewa tej grupy też mogą być karłowe, jak jabłonie. Prezentujemy praktyczne wskazówki uprawowe dla tych gatunków, które pozwolą nam na uzyskanie karłowych drzew. 

  • Pokroje drzew i krzewów – Zimą mamy czas, żeby przyjrzeć się naszej działce. Czy jest ona ciekawa? Pokrój drzew i krzewów ma ogromne znaczenie dla kompozycji w ogrodzie. Także o tej porze roku warto mieć na działce okazy o szczególnie pięknym pokroju. Podpowiadamy jakie gatunki i odmiany wybrać, aby był działka cieszyła oko także teraz. 

  • Żywe pompy – Są rośliny, które potrafią skutecznie odwadniać teren, a wkomponowane w rabaty będę też malowniczo się prezentować. Dobrym przykładem może być między innymi ikona mazowieckich pól, czyli wierzba. Podmokła gleba w dobie zmian klimatu to prawdziwy skarb. Warto zatem docenić wilgotniejsze fragmenty działek, aby nie były wyłącznie rezerwatem komarów i ślimaków, lecz prawdziwą ozdobą zrównoważonego ogrodu. W artykule wskazujemy, jak osiągnąć taki efekt. 

  • Kolagen dla zdrowia i urody – O zdrowie warto się troszczyć przez cały rok. Każdy z nas słyszał o kolagenie. I choć nie zawsze wiemy, czym jest i jakie funkcje pełni w organizmie, reklamy suplementów diety i innych cudownych środków na poprawienie urody, zachowanie młodości i zdrowia zachęcają, by zwrócić na niego uwagę.  Wyjaśniamy, czy warto go brać? 

  • 8 sposobów na mały ogród – Aranżacja małej przestrzeni powinna być bardzo wyważona, aby nie zakłócić proporcji między roślinami, a małą architekturą. Dotyczy to również ilości dekoracji. Urządzenie małej działki to prawdziwe wyzwanie, lecz z naszymi radami będzie to banalnie proste… 

7/2023

W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Lipiec to pełnia lata, cieszymy się bogactwem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy róż. Róże to niewątpliwie jedne z najcenniejszych ozdobnych krzewów, zachwycające wyjątkowej urody kwiatami o szlachetnym kształcie i nie bez powodu noszące przydomek królowych ogrodów. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin, warto więcej się dowiedzieć o ich potrzebach i możliwościach zastosowań w ogrodzie, a także o problemach w uprawie sięgając po „Przewodnik po różach”.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Zasady pielęgnacji późnych warzyw – Warzywa na późny zbiór zbieramy pod koniec sezonu wegetacyjnego, a czasem nawet zimą spod śniegu. Aby cieszyć się z udanych plonów, warto starannie je pielęgnować. Podpowiadamy jakie zabiegi należy prowadzić, aby zebrać zdrowe i obfite  plony.

  • Pojedynki warzyw cz. 4 Ziemniak kontra batat – Warto jeść zdrowo i różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór pozornie podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać… ziemniak czy batat? Zwycięzca pojedynku może być tylko jeden. Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój o pierwszeństwo na naszym stole. 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Pojemnikowe krzewy – Krzewy na tarasach i balkonach są niezastąpione – po pierwsze, stanowią piękne akcenty dekoracyjne – wyróżniają naszą przestrzeń, dodatkowo, są mocnym akcentem kompozycyjnym, stanowiąc kontrastowe towarzystwo dla bylin i roślin jednorocznych, oraz stały, ale dynamiczny element aranżacji – są w donicy cały rok, ale jednocześnie zmieniają się w różnych porach. Radzimy jakie gatunki dobrać do naszych nasadzeń, by cieszyć się z nich jak najdłużej.

  • Rabatowe giganty – Niebywałą atrakcją kompozycji ogrodowych są rośliny zielne, osiągające niespotykanie duże rozmiary. Już sama intensywność ich wzrostu w okresie wegetacji budzi zachwyt. Jednak nie tylko okazały wzrost jest ich atutem, ale także spektakularne kwiaty i liście. Podpowiadamy jakie gatunki uprawiać i jak najlepiej wykorzystywać w ogrodzie, aby cieszyć się z okazałych aranżacji.

  • Arkadyjski ogród – Dla tych, którzy traktują ogrody jako możliwość podróży do krainy szczęśliwości, została stworzona Arkadia. Kto szuka typowego pałacowego blichtru i parterów kwiatowych, znajdzie je bliżej pałacu w Nieborowie. Miejsce to może być ciekawą inspiracją do aranżacji naszej działki lub ogrodu.

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy:

  • ABC zbiorów owoców – Środek lata to czas intensywnych zbiorów owoców. Trwają jeszcze zbiory jagody kamczackiej i truskawki. Jest pełnia dojrzewania świdośliwy, porzeczek, agrestu i malin. Zaczynamy zbiory borówki. Zbieramy też owoce z drzew – brzoskwini, czereśni, wiśni, a także wczesnych odmian śliw, jabłoni oraz grusz. Warto wiedzieć jak dobrze przeprowadzić zbiory, aby najlepiej wykorzystać plony.

  • Owocowe trunki – Owoce pochodzące z naszej działki mogą być doskonałym surowcem do produkcji trunków o oryginalnym aromacie, smaku i barwie. Własnej produkcji specjały są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też zdrowe. Mogą stanowić rozgrzewający dodatek do kawy i herbaty. Można je dodawać do wypieków. Idealnie sprawdzą się jako oryginalne prezenty. Prezentujemy ciekawe przepisy na domowe nalewki i likiery.