Działkowiec

05/2024

Czytajcie „działkowca”! – 19.04.2024

 

Uwaga! W sprzedaży pojawił się już najnowszy, majowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej, przystającej do specyfiki polskiego klimatu! Znaleźć w nim można m.in. przydatne, aktualne porady i masę cennych inspiracji na sezon. Nie przegapcie też okazji i zamówcie pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z bezpłatną dostawą!

Nawadnianie roślin jest niezwykle ważnym zabiegiem, szczególnie w okresie długotrwałych braków opadów – coraz częstszych w ostatnich latach. Wyjaśniamy na czym polega rola wody, jako niezbędnego czynnika do życia i rozwoju roślin. Doradzamy jak bezpiecznie, mądrze i efektywnie podlewać uprawy a także oszczędzać zasoby wody w glebie. Zachęcamy też do zbierania i wykorzystywania deszczówki – najlepszej wody do podlewania roślin!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Grill na działce a przepisy związkowe”, „Kiedy sporządzamy umowę potwierdzenia prawa do działki”, „Wjazd na teren ROD – przypomnienie”.

Zachęcamy do uprawy roślin owocowych na działce i podajemy siedem konkretnych powodów, dlaczego warto to robić. Coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu, a uprawy ogrodnicze na działkach to znakomity sposób na uzyskanie zdrowej i wysokiej jakości żywności. Część sadownicza podkreśla oczywiście użytkowy charakter działki. Może być także elementem rekreacji, pełnić funkcje ozdobne i przynosić nam wiele innych, cennych korzyści!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Spotkanie przedstawicieli PZD z Ministrem Rozwoju i Technologii ws. niekorzystnych przepisów o planowaniu przestrzennym”, „Rozstrzygnięcie konkursu »Projekty zagospodarowania działek w ROD«”, „Nowe konkursy: »Najpiękniejsza Działka Roku 2024«” i »Najlepszy ROD Roku 2024«”, „Przypominamy o konkursach publicystycznych dla działkowców”.

Polecamy nowoczesną, pionową uprawę ogórków na działce. Warzywa te  najczęściej uprawiamy płasko na grządkach. Przy niewielkiej powierzchni warzywnika, jeśli chcemy mieć ich więcej, pionowe uprawy są świetnym rozwiązaniem. Przedstawiamy inne, liczne zalety pionowej uprawy, która w porównaniu z uprawą poziomą, daje wiele dodatkowych korzyści. Doradzamy jak uprawiać pionowo ogórki. Przestawiamy też konkretne rysunki instruktażowe z propozycjami różnych konstrukcji podpór do takiej uprawy!

 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – uwaga na „zimnych ogrodników”.

Ściółkujemy uprawy warzyw.

Rozpoznajemy kwiaty drzew owocowych.

● Polecamy sposoby na przyspieszenie kompostowania.

Konserwujemy drewniane elementy na działce.

● Przedstawiamy ekosposoby na mszyce!

 

 

Z pewnością warto sięgnąć po najnowszy, kwietniowy numer „działkowca” – największe pismo ogrodnicze na rynku i najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych oraz ciekawych inspiracji na zagospodarowanie działki. Z naszą pomocą bez problemu przywrócicie blask rabatom i przygotujecie uprawy na rozpoczynający się sezon. Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z bezpłatną dostawą!

● Wiosna to czas sadzenia roślin cebulowych kwitnących latem. Przedstawiamy najcenniejsze gatunki i odmiany z tej grupy, w zależności od zalecanych, szczegółowych terminów ich sadzenia. Doradzamy, jakie mają wymagania uprawowe, w jakich miejscach je sadzić i jak najlepiej wykorzystywać w ogrodowych kompozycjach!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Opłata ogrodowa a przeniesienie prawa do działki w ROD”, „Uczestnictwo w walnym zebraniu”.

Zachęcamy do założenia ogródka kuchennego – swoistego rodzaju podręcznego warzywnika, w którym można uprawiać warzywa i zioła do bezpośredniego i szybkiego wykorzystania. Doradzamy, jakie są zalety takiego ogródka, gdzie i jak go zakładać oraz jakie gatunki i odmiany najlepiej w nim uprawiać. Przedstawiamy też gotowy projekt ogródka kuchennego!

 ● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Stanowisko KR PZD z 8 lutego 2024 roku w przedmiocie konieczności nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów”, „Ważą się losy ponad 500000 działek”, „Warsaw Garden Expo 2024” – Ogrodnicze trendy”.

 Polecamy uprawę brzoskwiń na działce. Ich owoce są cenione nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale też wyjątkowe wartości odżywcze! Doradzamy jakie wybierać miejsce dla tych roślin, jak je sadzić, nawozić, ciąć i chronić przed chorobami. Przedstawiamy też najcenniejsze odmiany!

 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – nawozimy działkowe uprawy.

● Uwaga na chorobę replantacyjną.

Rozpoznajemy pędy i pąki drzew owocowych.

● Produkujemy rozsadę warzyw dyniowatych.

Polecamy aksamitki, które zdobią i chronią.

● Przedstawiamy ekosposoby na szkodniki roślin!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

 

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

Na rynku jest już najnowszy – lutowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę, dobrze przystającą do polskich realiów. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad oraz inspiracje związane z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

Zero waste to nie tylko popularne w ostatnich czasach hasło – w obliczu stale postępujących zmian klimatycznych na świecie, nabiera ono szczególnego znaczenia. Wyjaśniamy na czym polega idea zero waste, przedstawiamy jej pięć podstawowych zasad i doradzamy jak można je realizować w codziennym życiu oraz w ogrodzie!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Nabycie prawa do działki po zmarłym działkowcu przez rodzeństwo lub dalszych krewnych”, „Czynne i bierne prawo wyborcze członków PZD”, „Prawidłowe zawiadomienie o walnym zebraniu”, „Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej z powodu zignorowanych wezwań zarządu ROD”.

 

● Nikogo nie trzeba przekonywać, że na działkach powinna być stosowana uprawa ekologiczna. W ekologii najwięcej problemów sprawia skuteczna ochrona przed chorobami i szkodnikami, dlatego tak ważny jest właściwy dobór do uprawy odmian o małej wrażliwości lub odpornych na najgroźniejsze choroby. Polecamy najcenniejsze gatunki i odmiany roślin jagodowych, przydatne do uprawy ekologicznej, których uprawa możliwa jest nawet bez ochrony chemicznej.

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in.: „Wspomóż walkę o istnienie ROD w planach miejscowych!”, „Komunikat KZ PZD w sprawie przepisów dotyczących cen prądu dla ROD w 2024 r.”, „W ROD w 2024 r. odbędą się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze”, „Pomoc finansowa PZD dla ROD w 2023 r.”.

 

Zachęcamy do uprawy warzyw w skrzyniach, które pozwalają na intensywne wykorzystywanie niedużej powierzchni i można w nich uzyskać wysoką produktywność, nawet kilkakrotnie przewyższającą metody tradycyjne! Przedstawiamy wiele innych zalet upraw w skrzyniach. Doradzamy jak je rozplanować i prowadzić. Przedstawiamy też gotowe projekty takich rozwiązań!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – wiosenne cięcie.

Rozmnażamy z sadzonek krzewy jagodowe.

● Najwcześniejsze wysiewy kwiatów.

Cytryny odpowiednie do uprawy w pojemnikach.

Grzyby o właściwościach leczniczych na działkę.

● Polecamy pyszne i zdrowe potrawy z topinamburu!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

01/2024

Uwaga: w sprzedaży pojawił się już styczniowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Oprócz aktualnych porad i wiadomości, znaleźć w nim można m.in. wiele wspaniałych inspiracji na nadchodzący sezon! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

● Przestrzegamy przed uprawą na działkach roślinnych gatunków inwazyjnych, które rozmnażają się zwykle szybko i efektywnie, zajmując wciąż nowe tereny. Wyjaśniamy na czym polega ich szkodliwość dla środowiska przyrodniczego, gospodarki a także zdrowia człowieka. Przedstawiamy najgroźniejsze gatunki inwazyjne. Doradzamy też jak skutecznie z nimi walczyć.

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Czy działkowiec musi uczestniczyć w kosztach inwestycji w ROD, jeśli się na nią nie zgadza”, „Czy zarząd ROD może dokonać przyłączenia osoby trzeciej do sieci ogrodowych?”, „Kto nie może zostać wybrany do organów ROD i prawa wyborcze małżonków”.

 

● Zachęcamy do zakładania łąki kwietnej z ziołami – to oryginalne i modne rozwiązanie, łączące piękne z pożytecznym. Przedstawiamy najlepsze do tego celu gatunki jednoroczne, dwuletnie a także byliny. Doradzamy kiedy i jak zakładać taką łąkę oraz jak ją pielęgnować. Zamieszczamy też kilka gotowych projektów ziołowych łąk!

 

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „W obronie ogrodów: Stanowisko KR PZD w sprawie potrzeby zabezpieczenia praw działkowców w aktach wykonawczych do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”, „Nowe konkursy dla działkowców”.

 

● Korzyści z własnej uprawy owoców, warzyw i ziół są niewątpliwe – to dostęp do taniej, bezpiecznej i zdrowej żywności! Doradzamy jak najlepiej wykorzystać uprawowe możliwości działki, np. poprzez umiejętne rozmieszczenie różnych upraw i harmonijne połączenie w spójną całość o funkcjach użytkowych i dekoracyjnych. Przedstawiamy też gotowe projekty takich rozwiązań!

 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – zaplanuj działania przed sezonem.

● Uprawiamy azalie w domu.

● Warzywna ciekawostka – bakłażan etiopski.

● Uwaga na mykotoksyny w warzywach i owocach.

● Przedstawiamy zasady uprawy biodynamicznej.

Jiaogulan – pnącze na długie życie.

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

07/2023

 

Nie przegapcie najnowszego – lipcowego numeru „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży! W tym największym piśmie ogrodniczym na rynku, znajdziecie bogactwo rzetelnej wiedzy i wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury, będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów, w sam raz na rozpoczynający się wakacyjny sezon!

Z najnowszych badań wynika, że liczebność latających owadów zmniejszyła się w Europie w ciągu ostatnich 30 lat o 75%! Co by się stało, gdyby ich zabrakło? Uświadamiamy, jakie mogą być konsekwencje takich zmian – m.in. drastyczny spadek plonów roślin oraz zmniejszenie się bioróżnorodności roślinnej i zwierzęcej. Informujemy, jakie są przyczyny takiego spadku (m.in. nadmierne stosowanie pestycydów i postępująca urbanizacja). Doradzamy też jakie mogą być sposoby przeciwstawiania się dalszemu spadkowi liczebności zapylaczy oraz jak działkowcy mogą przyczynić się do uratowania tych cennych owadów!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Stosowanie decyzji walnego zebrania ROD do wszystkich działkowców”, „Wynajmowanie altan w okresie turystycznym przez działkowców”, „Zwierzęta na działce w ROD”.

 

Zioła mogą być z powodzeniem sadzone na rabatach ozdobnych, gdzie towarzyszą kwitnącym bylinom lub roślinom jednorocznym. Propagujemy tą bardzo pożyteczną modę, która przekonuje, że kwiaty i zioła nie muszą rosnąć osobno. Tym bardziej, że wiele typowych roślin ozdobnych jest jadalnych, a dużo ziół – ozdobnych. Doradzamy, jak umiejętnie łączyć te grupy roślin, aby stworzyć rabaty, które będą zarówno atrakcyjne, jak i użytkowe!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Zbieramy deszczówkę”, „Oświata w PZD – narada dyrektorów biur okręgów PZD”, „Inwestycje ekologiczne w ROD”, „»Likwidacja« użytkowania wieczystego nie dotyczy ROD”.

● Poszukując informacji na dowolny temat ogrodniczy, najłatwiej jest zanurzyć się w internecie. Czy jednak taka wiedza jest zawsze sprawdzona i rzetelna? Podkreślamy znaczenie renomowanych, drukowanych czasopism ogrodniczych, które są źródłem wiedzy pochodzącej od sprawdzonych, specjalnie dobieranych autorów, z doświadczeniem i praktyką w naszych realiach przyrodniczych.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – najgroźniejsze choroby pomidora i ogórka.

● Basen na działce – kodeks dobrych praktyk.

● Relacja z Chelsea Flower Show 2023.

● Budujemy ogrodowe ścieżki.

● Kalendarz prac pasiecznych w lipcu.

● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.

● Polecamy pyszne i oryginalne przepisy z ziół!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

06/2023


Uwaga! Na rynku jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania na działce u progu lata, inspiracje związane np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Hortensje stają się coraz bardziej popularne na działkach, m.in. ze względu na długie i spektakularne kwitnienie. Przedstawiamy najcenniejsze gatunki i odmiany tych roślin. Doradzamy jak je z sukcesem uprawiać w ogródku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na cięcie, nawożenie, nawadnianie i utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Przedstawiamy też możliwości ich zastosowań w ogrodowych kompozycjach!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Nabycie prawa do działki przez małżonka działkowca”, „Zakaz łączenia funkcji w organach PZD”, „Budowa lub rozbudowa altany działkowej”.

 

● Przedstawiamy praktyczny harmonogram prac pielęgnacyjnych w uprawie pomidorów – najpopularniejszych warzyw na działkach! Uwzględniamy w nim wszystkie najważniejsze zabiegi uprawowe z określeniem terminu ich wykonania oraz fazy rozwojowej roślin. Dzięki temu rośliny będą rosły bujnie i zdrowo, dając nam w efekcie okazałe plony pysznych owoców!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych w ROD im. Jerzego Waszyngtona w Warszawie”, „Wolno żyjące koty w ROD”, „Rozliczenia energii elektrycznej w ROD w 2023 r.””.

 

Obrzeża pomagają zaakcentować i wydzielić na działce różne strefy, takie jak warzywnik, jagodnik, rabaty ozdobne lub część wypoczynkowa. Są elementem praktycznym, ale mogą też stanowić dekorację. Przedstawiamy różne rodzaje obrzeży, jakie można stosować. Doradzamy jak je budować i rozmieszczać na działce Dołączamy też szczegółowe rysunki instruktażowe.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – wykopujemy cebule kwiatowe.

● Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Przerzedzamy zawiązki drzew owocowych.

● Praktyczne zastosowania popiołu drzewnego.

Kalendarz prac pasiecznych w czerwcu.

● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.

● Polecamy pyszne, oryginalne przepisy na Dzień Dziecka!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowiu, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!