Działkowiec

9/2023

Nie przegapcie najnowszego, wrześniowego numeru „działkowca”, który dostępny jest już w sprzedaży! W tym największym na rynku piśmie ogrodniczym znaleźć można wiele praktycznych inspiracji dotyczących nowoczesnego zagospodarowania działki, prezentacje ciekawych roślin i możliwości ich zastosowań. Będą też wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów przystających do specyfiki ogrodów działkowych oraz polskich warunków klimatycznych!

● Pnącza to wyjątkowo cenna grupa roślin, która bardzo dobrze nadaje się na działki. Są znakomitym rozwiązaniem na małe przestrzenie, gdzie rozrastając się w pionie, nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie można uzyskać z nich dużą masę cennej zieleni! Wyróżniają się poza tym intensywnym wzrostem, szybkim efektem dekoracyjnym, atrakcyjnymi kwiatami, liśćmi i owocami. Polecamy najlepsze gatunki i odmiany pnączy, a także możliwości ich zastosowań na działkach!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Użytkowanie wieczyste ROD bez zmian”, „Oszczędności na odpadach w ROD”, Odwołanie organu ROD przez walne zebranie”.

● Coraz częściej występujące upały skłaniają nas do poszukiwania rozwiązań niwelujących skutki tych zjawisk. Zieleń nie tylko poprawia samopoczucie i zdrowie, ale ma także ogromne znaczenie w ograniczaniu skutków upalnej pogody. Jednym słowem, im mniej betonu – tym chłodniej i bezpieczniej. Polecamy wiele rozwiązań, pozwalających zamienić nasze działki w oazy zieleni!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Nowe Studium Warszawy zagrożeniem dla ROD − Reportaż z ROD »Czerniaków«”.

● Zachęcamy do jesiennej uprawy warzyw liściowych na działkach! Po zakończeniu zbiorów warzyw ciepłolubnych, działkowe osłony można z powodzeniem wykorzystać do uprawy wielu warzyw, przede wszystkim liściowych. Doradzamy jak to zrobić oraz jakie gatunki najlepiej się do tego nadają, aby jeszcze jesienią uzyskać wspaniałe i zdrowe plony!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – sadzimy cebule kwiatowe.
● Pielęgnujemy skrzynie uprawowe.
● Polecamy probiotyczne preparaty do uprawy.
● Remontujemy i odnawiamy pokrycia dachowe.
● Prace w pasiece we wrześniu.
● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.
● Polecamy pyszne i najzdrowsze pomidorowe specjały!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowiu, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj !  „działkowiec”  to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl   życia !.

Zapraszamy do lektury!

08/2023

 

Uwaga! Na rynku jest już najnowszy – sierpniowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę, dobrze przystającą do polskich realiów. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania na działce w pełni lata, inspiracje związane z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Warto doceniać rośliny, które są w stanie przynosić nam w ogrodzie zarówno piękno jak i pożytek. Przedstawiamy i zachęcamy do uprawy cennych gatunków roślin owocowych, które oprócz urody, mogą też dostarczać wartościowych części jadalnych. Smaczne, zdrowe i piękne – posiadanie ich w ogrodzie to skarb! Warto zatem dowiedzieć się, jak je stosować w ogrodowych aranżacjach i łączyć z innymi uprawami!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Czy osoba niebędąca członkiem PZD lub nieposiadająca prawa do działki może być członkiem organu ROD?”, „Przeniesienie praw do działki w ROD a wniosek o zatwierdzenie umowy przez zarząd ROD”, „Rozbudowa altany nad tarasem”.

● Zioła to niezwykle cenne rośliny, zawierające bogactwo składników potrzebnych, aby nasz organizm zdrowo i prawidłowo funkcjonował. Z pewnością warto je mieć na działce! Doradzamy jak zaplanować i zaaranżować ogródek ziołowy, aby był funkcjonalny i stanowił jednocześnie wspaniałą ozdobę!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Podsumowanie kampanii walnych zebrań w ROD w 2023 r.”, „Zakaz zamieszkiwania i wynajmu działki w ROD”, „Konkursy krajowe dla działkowców w 2023 r.”, „Zmieniamy trawniki na jagodniki”.

● Zachęcamy do uprawy derenia jadalnego na działkach. Polecamy m.in. nowe odmiany o słodkich owocach, które nadają się do bezpośredniego spożycia! Rośliny te mają też mnóstwo innych zalet, są m.in. mało wymagające, łatwe w uprawie, odporne na choroby i szkodniki, przez co nie wymagają ochrony chemicznej, długowieczne, dekoracyjne, a ich owoce, oprócz wykwintnego smaku, mają wybitne walory zdrowotne!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – cięcie wiśni i czereśni po zbiorach.
● Sadzimy truskawki powtarzające.
● Kalendarz zbioru ziół.
● Budujemy reprezentacyjną pergolę.
● Prace w pasiece w sierpniu.
● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.
● Polecamy pyszne i lekkie potrawy na lato!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowiu, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

07/2023

 

Nie przegapcie najnowszego – lipcowego numeru „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży! W tym największym piśmie ogrodniczym na rynku, znajdziecie bogactwo rzetelnej wiedzy i wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury, będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów, w sam raz na rozpoczynający się wakacyjny sezon!

Z najnowszych badań wynika, że liczebność latających owadów zmniejszyła się w Europie w ciągu ostatnich 30 lat o 75%! Co by się stało, gdyby ich zabrakło? Uświadamiamy, jakie mogą być konsekwencje takich zmian – m.in. drastyczny spadek plonów roślin oraz zmniejszenie się bioróżnorodności roślinnej i zwierzęcej. Informujemy, jakie są przyczyny takiego spadku (m.in. nadmierne stosowanie pestycydów i postępująca urbanizacja). Doradzamy też jakie mogą być sposoby przeciwstawiania się dalszemu spadkowi liczebności zapylaczy oraz jak działkowcy mogą przyczynić się do uratowania tych cennych owadów!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Stosowanie decyzji walnego zebrania ROD do wszystkich działkowców”, „Wynajmowanie altan w okresie turystycznym przez działkowców”, „Zwierzęta na działce w ROD”.

 

Zioła mogą być z powodzeniem sadzone na rabatach ozdobnych, gdzie towarzyszą kwitnącym bylinom lub roślinom jednorocznym. Propagujemy tą bardzo pożyteczną modę, która przekonuje, że kwiaty i zioła nie muszą rosnąć osobno. Tym bardziej, że wiele typowych roślin ozdobnych jest jadalnych, a dużo ziół – ozdobnych. Doradzamy, jak umiejętnie łączyć te grupy roślin, aby stworzyć rabaty, które będą zarówno atrakcyjne, jak i użytkowe!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Zbieramy deszczówkę”, „Oświata w PZD – narada dyrektorów biur okręgów PZD”, „Inwestycje ekologiczne w ROD”, „»Likwidacja« użytkowania wieczystego nie dotyczy ROD”.

● Poszukując informacji na dowolny temat ogrodniczy, najłatwiej jest zanurzyć się w internecie. Czy jednak taka wiedza jest zawsze sprawdzona i rzetelna? Podkreślamy znaczenie renomowanych, drukowanych czasopism ogrodniczych, które są źródłem wiedzy pochodzącej od sprawdzonych, specjalnie dobieranych autorów, z doświadczeniem i praktyką w naszych realiach przyrodniczych.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – najgroźniejsze choroby pomidora i ogórka.

● Basen na działce – kodeks dobrych praktyk.

● Relacja z Chelsea Flower Show 2023.

● Budujemy ogrodowe ścieżki.

● Kalendarz prac pasiecznych w lipcu.

● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.

● Polecamy pyszne i oryginalne przepisy z ziół!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

06/2023


Uwaga! Na rynku jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania na działce u progu lata, inspiracje związane np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Hortensje stają się coraz bardziej popularne na działkach, m.in. ze względu na długie i spektakularne kwitnienie. Przedstawiamy najcenniejsze gatunki i odmiany tych roślin. Doradzamy jak je z sukcesem uprawiać w ogródku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na cięcie, nawożenie, nawadnianie i utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Przedstawiamy też możliwości ich zastosowań w ogrodowych kompozycjach!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Nabycie prawa do działki przez małżonka działkowca”, „Zakaz łączenia funkcji w organach PZD”, „Budowa lub rozbudowa altany działkowej”.

 

● Przedstawiamy praktyczny harmonogram prac pielęgnacyjnych w uprawie pomidorów – najpopularniejszych warzyw na działkach! Uwzględniamy w nim wszystkie najważniejsze zabiegi uprawowe z określeniem terminu ich wykonania oraz fazy rozwojowej roślin. Dzięki temu rośliny będą rosły bujnie i zdrowo, dając nam w efekcie okazałe plony pysznych owoców!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych w ROD im. Jerzego Waszyngtona w Warszawie”, „Wolno żyjące koty w ROD”, „Rozliczenia energii elektrycznej w ROD w 2023 r.””.

 

Obrzeża pomagają zaakcentować i wydzielić na działce różne strefy, takie jak warzywnik, jagodnik, rabaty ozdobne lub część wypoczynkowa. Są elementem praktycznym, ale mogą też stanowić dekorację. Przedstawiamy różne rodzaje obrzeży, jakie można stosować. Doradzamy jak je budować i rozmieszczać na działce Dołączamy też szczegółowe rysunki instruktażowe.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – wykopujemy cebule kwiatowe.

● Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Przerzedzamy zawiązki drzew owocowych.

● Praktyczne zastosowania popiołu drzewnego.

Kalendarz prac pasiecznych w czerwcu.

● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.

● Polecamy pyszne, oryginalne przepisy na Dzień Dziecka!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowiu, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!