Na wstępie należy zadać kilka pytań, a mianowicie:
– z czyjej inicjatywy zrodził się pomysł wprowadzić zmiany dotyczące altan ponadnormatywnych a wybudowane na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych bez konsultacji społecznych,
– dlaczego w tak ważnej sprawie zlekceważono Polski Związek Działkowców przed procedowaniem nad projektem ustawy a uczestnictwo Dyrektora Biura Prawnego KR PZD dzięki własnym staraniom w posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury oraz w spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury, podczas których przedstawiono ważne argumenty, aby odstąpić od proponowanych zmian, zostały zlekceważone,
– dlaczego intencją ustawodawcy jest dzielenie działkowców poprzez nadanie przywilejów tym, którzy wybudowali altany ponadnormatywne sprzed 20 lat zapewniając ich zalegalizowanie – czy jest to sprawiedliwe?
Stoimy na stanowisku, że tzw. „uproszczona” legalizacja samowoli budowlanych na działkach niczym nieprzypominających altan narusza porządek prawny w rodzinnych ogrodach działkowych, nie szanuje się działaczy, którzy od lat walczyli i walczą z działkowcami lekceważącymi ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, statut PZD, Regulamin ROD oraz w tej kwestii obowiązujące przepisy związkowe wynikające z uchwał KR PZD. Problem ponadnormatywnych altan, z którymi wzmagamy się a w świetle zmian w znowelizowanej ustawie, na korzyść działkowców łamiących dotychczas obowiązki, nowe prawo przyczyni się, że pojęcie altany działkowej traci znaczenie. Stwierdzamy, że w tych ogrodach gdzie występują bezprawne i negatywne działania niektórych działkowców spowoduje legalizację zamieszkiwania na działkach, wynajmowanie obiektów o kubaturze domów jednorodzinnych osobom trzecim, które nie mając prawa spędzają urlop, korzystają z infrastruktury ogrodowej wybudowanej ze środków finansowych działkowców oraz dotacji organów nadrzędnych Związku. Stojące domy a nie altany mają wpływ na zmianę charakteru i funkcjonowanie ogrodów działkowych. Zmiana przepisów ustawy sejmowej nie oddaje szacunku dla działkowców, którzy przestrzegają porządek i ład prawny a przyczyni się do naruszenia współżycia społecznego. Godzi się przypomnieć, że jednym z celów PZD jest poprawa warunków socjalnych społeczności lokalnej, lecz nie przez wybudowanie obiektów ponadnormatywnych na działkach, które między innymi mogą służyć prowadzeniu działalności gospodarczej i zamieszkiwaniu przez osoby, które często wynajmują własne mieszkania, czerpiąc nielegalnie korzyści z tego tytułu.
Pragniemy zaakcentować, że pozostawienie ponadnormatywnych budowli będzie godzić w wizerunek ogrodów oraz naruszać dobre imię, jakie wyraża społeczeństwo pod adresem Stowarzyszenia Ogrodowego PZD.
Mając na uwadze, że Szanowni Senatorowie, członkowie Komisji Infrastruktury poparli zgłoszone propozycje przez przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców na posiedzeniu w dniu 30 stycznia br. i poparte przez Ministerstwo Rozwoju poprawkę wniesioną do znowelizowanej ustawy poprzez dodanie art. 19 a, zasługują na wielokrotne słowo dziękujemy. Nasze stanowisko kierujemy na ręce Szanowanej Pani Marszałek Sejmu i Szanownego Pana Marszałka Senatu z apelem i gorącą prośbą o wyeliminowanie dotychczasowego zapisu podczas dalszego procedowania nad ustawą na forum Senatu i Sejmu. Pozytywne decyzje będą wsparciem dla działań organów Związku od ogrodów po Krajową Jednostkę PZD. Z nadzieją oczekujemy na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy, wierząc, że rodzinne ogrody działkowe nie będą przedmiotem kolejnego ataku.
Z wyrazami szacunku
Członkowie Okręgowego Zarządu PZD
w Legnicy
Legnica, 30 stycznia 2020 r.