Polecane książki

SZTUKA CIĘCIA DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

prof. Augustyn Mika

Format A5, oprawa kartonowa, 76 stron
ISBN: 978-83-89615-90-9

Hodowcy z całego świata otrzymują i przekazują sadownikom coraz lepsze, piękniejsze i plenniejsze odmiany. Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety odmian sadownicy opracowali metody cięcia, których celem jest uzyskanie rozmiarów i kształtów koron ułatwiających ich pielęgnację, poprawienie wybarwienia owoców, ograniczanie rozprzestrzeniania się chorób, uzyskanie corocznego regularnego owocowania oraz łatwiejszy zbiór. Cięcie ma również na celu odmładzanie drzew i krzewów owocowych. 

OSY I SZERSZENIE

prof. St. Ignatowicz

Format A5, 36 stron
ISBN: 978-83-89615-74-9

Osy i szerszenie spotkać można wszędzie. Odżywiają się one wyciekającymi sokami drzew, spadzią, nektarem kwiatów. Postacie dorosłe żywią się słodkim pokarmem roślinnym, ale larwom dostarczają jednak pokarmu zwierzęcego w postaci drobnych kawałków mięsa lub upolowanych owadów. Wabią je również dojrzewające owoce, słodkie ciastka i lody w cukierni, czy słodzone napoje chłodzące. Częste są wówczas w ogrodach, ośrodkach wczasowych, na polach rekreacyjnych i sportowych, gdzie wybierają pokarm z odpadków żywnościowych i ze śmietników. Chętnie zaglądają też do domostw ludzkich, gdzie bywają uciążliwe, ponieważ dobierają się do owoców, soków, dżemów, a nawet do mięsa. 

SZKODNIKI GLEBOWE

prof. St. Ignatowicz

Format A5, 56 stron
ISBN: 978-83-89615-63-3

Do szkodników glebowych zaliczamy drutowce, pędraki, turkucia podjadka, gąsienice rolnic i larwy komarnic i leni. Skutki ich żerowania są różne. Powodują wypadanie rozsady, więdnięcie i zamieranie wschodzących roślin, czego wynikiem jest silne przerzedzenie wschodów. U starszych roślin pędraki i drutowce wygryzają korzenie i podstawy roślin, a żerując na korzeniach drzewek owocowych doprowadzają do zasychania pojedynczych gałęzi, zamierania młodych drzewek lub ich słabego rozwoju. Ukryty tryb życia tych owadów nie ułatwia nam skutecznej walki z nimi. Objawy ich żerowania nierzadko spostrzega się na tyle późno, że prowadzenie zabiegów ochronnych w danym roku może okazać się już niecelowe.
W walce ze szkodnikami glebowymi szczególnie ważne są metody zapobiegawcze i agrotechniczne, zapobiegające masowemu rozmnażaniu się ich w naszych uprawach. 

GRYZONIE

prof. St. Ignatowicz

Format A5, 48 stron
ISBN: 978-83-89615-61-9

Gryzonie w ogrodzie mogą powodować poważne szkody. W sprzyjających im warunkach bardzo szybko się rozmnażają i mogą stać się plagą. Ryją nory w ziemi i na stałe zagnieżdżają się w ogrodzie lub na działce, gdzie niszczą uprawiane rośliny. Podgryzają korzenie, cebule i bulwy. Nadgryzają pędy i podstawy łodyg. Zjadają nasiona i całe rośliny. Potrafią przedostać się do pomieszczeń, gdzie niszczą przechowywane produkty.
Każdy szkodnik, a więc i gryzoń, wymaga do życia pokarmu, wody i kryjówki. Szczególnie ważne w zwalczaniu gryzoni są nasze działania mające na celu ograniczenie gryzoniom dostępu do miejsc, w których znajdują pożywienie, wodę i dogodne warunki do założenia gniazda i bytowania. Wszystko o biologii, rozwoju, trybie życia, szkodliwości i zwalczaniu wybranych gatunków gryzoni w ogrodzie. 

KRET W OGRODZIE

prof. St. Ignatowicz

Format A5, 40 stron
ISBN: 978-83-89615-56-5

Kret pomimo tego, że jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi, niestety jest również bardzo uciążliwy i dokuczliwy, gdyż niszczy strukturę podłoża i trawniki. Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia, kret podrywa rośliny, przerywając ich korzenie, rośliny przewracają się, więdną i zamierają. Szczególnie duże szkody powstają w ogrodach, w inspektach i pod osłonami. Obecność kreta w ogrodzie, na trawniku czy warzywniku, psuje satysfakcję z pracy i posiadania ogrodu. Żałośnie wyglądają wypielęgnowane trawniki „ozdobione” kopcami kretów.
Również w ogrodach warzywnych i kwiatowych są dokuczliwymi szkodnikami, a także często w uprawie gruntowej na młodych plantacjach.
Wszystko o biologii, rozwoju, trybie życia, szkodliwości i zwalczaniu kretów w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że w Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową. 

PRZEWODNIK PO NAWOZACH

dr Z. Jarosz

Format A5, 64 strony
ISBN: 978-83-89615-54-1

Każdy żywy organizm do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje pokarmu. Aby roślinom uprawianym w ogrodzie dostarczyć właściwie dobrany zestaw nawozów, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Wybór nie jest prosty. Obecnie w obrocie handlowym znajduje się kilkaset nawozów różniących się składem, formą i przeznaczeniem. Ponadto każdego roku pojawiają się nowe produkty nawozowe posiadające ulepszoną formułę, lepsze właściwości wysiewne, większą efektywność. Spośród tej ogromnej liczby nawozów właściciel ogrodu musi wybrać jak najbardziej przydatne dla jego upraw. I w tym pomoże ta książka!
A w niej: szczegółowy przegląd i charakterystyka nawozów, nowości rynku nawozowego, technika stosowania nawozów, zasady ustalania dawek nawozowych oraz bezpieczeństwo pracy z nawozami. 

LESZCZYNA

inż. M. Wojciechowska

Format 15,9×20,9cm, oprawa klejona, 60 stron
ISBN: 978-83-89615-26-8

Leszczyna, zwana potocznie orzechem laskowym, jest jedną z najstarszych i najciekawszych roślin sadowniczych. Przez większość pomologów zaliczana jest do krzewów, choć wzrostem dorównuje niektórym drzewom. Uprawa leszczyny w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Ze względu na wysoką wartość odżywczo-leczniczą orzechów, niewielkie rozmiary krzewu, stosunkowo łatwą pielęgnację, a także duże walory dekoracyjne, powinna znaleźć miejsce na każdej działce czy w ogrodzie. W książce tej Czytelnik znajdzie najwartościowsze odmiany, sztukę uprawy, ochronę przed chorobami i szkodnikami. A więc wszystko to, co trzeba wiedzieć, aby cieszyć się z samodzielnie wyhodowanych owoców.

JABŁOŃ

dr Zbigniew Gruca

Format A5, oprawa klejona, 84 strony
ISBN: 978-83-89615-47-3

Jabłoń jest w Polsce królową drzew owocowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ gatunek ten jest najbardziej przystosowany do naszego klimatu i ryzyko jego uprawy jest niewielkie. 
Duża różnorodność odmian o zróżnicowanej porze dojrzewania, cenne właściwości biologiczne jabłek oraz możliwość przechowywania owoców przez wiele miesięcy sprawiają, że jabłka możemy spożywać praktycznie przez cały rok. Dorodne owoce przeznaczane są do bezpośredniej konsumpcji, a gorszej jakości mogą być wykorzystywane w gospodarstwie domowym do przyrządzania sałatek, surówek, wypieku ciast oraz na przetwory takie jak: kompot, dżem, sok i mus jabłkowy, susz czy do produkcji octu jabłkowego, wina itp.
Ponadto jabłka stanowią bogate źródło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a jednocześnie łatwo przyswajalnych związków organicznych. 

ŚLIWY

mgr Grzegorz Hodun

Format A5, oprawa klejona, 72 strony
ISBN: 978-83-89615-43-5

Śliwy należą do najbardziej popularnych drzew pestkowych. Nic dziwnego, śliwki doskonale smakują zerwane prosto z drzewa, jak również wspaniałe są z nich kompoty, dżemy, powidła, marynaty i nalewki. Nie ma też lepszych owoców do ciast i knedli. Warto więc je uprawiać, wybierając odmiany mało wrażliwe na choroby, o owocach zarówno deserowych, jak i przetwórczych, dojrzewających w różnych terminach – od początku lipca do października.
Książka zawiera wiedzę na temat najbardziej wartościowych odmian, uprawy i pielęgnacji śliw, ochrony przed chorobami i szkodnikami, a także praktyczne porady i wskazówki. 

NOWOCZESNE NAWADNIANIE

dr Z. Jarosz

Format A5, 60 strony
ISBN: 978-83-89615-78-7

Posiadanie instalacji nawodnieniowej to ogromna wygoda, oszczędność czasu i gwarancja prawidłowego podlania gleby. Ponadto dysponując właściwie zaprojektowanym i prawidłowo działającym nawodnieniem można oszczędzić nawet 50% wody w porównaniu do podlewania ręcznego. Oszczędne zużycie wody to z jednej strony spora korzyść finansowa, pozwalająca zrekompensować wydatki poniesione na zakup instalacji, a z drugiej ogromna korzyść dla środowiska naturalnego.
Niniejsze opracowanie jest zbiorem praktycznych porad i wskazówek jak zaprojektować, prawidłowo dobrać poszczególne elementy i zmontować instalację nawodnieniową do własnego ogrodu.

 

OGRODZENIA

mgr T. Siwiec

Format 15,9×20,9cm, oprawa klejona, 48 stron
ISBN: 978-83-89615-83-1

Ogrodzenie jest najlepszą wizytówką ich właścicieli, wyznacza powierzchnię ogrodu czy działki, stanowi ochronę przed nieproszonymi gośćmi i dodatkowo spełnia funkcję estetyczną. Niniejsze opracowanie jest zbiorem praktycznych porad i wskazówek jak zaprojektować, prawidłowo dobrać materiały i zbudować krok po kroku ogrodzenie własnego ogrodu.