W wydaniu grudniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.
Jak w prosty sposób zaprojektować działkę marzeń? Warto poznać 12 sprawdzonych rad, by stworzyć wymarzoną przestrzeń, która będzie atrakcyjna przez cały rok. Jeśli chcesz, aby twoja działka była oazą spokoju, źródłem dumy i satysfakcji w temacie numeru „Przepis na ogród marzeń” znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki. Warto przeczytać.
Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:
- Co się stało z warzywami? cz. 3 Liście – Jeśli w plonach naszych warzyw liściowych spotykamy nietypowe dla odmiany niekształtne bądź zdeformowane liście, zaczynamy się niepokoić o plony. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów i co można zrobić, aby ich uniknąć, wyjaśniamy w ostatniej części cyklu.
- Najczęściej popełniane błędy – Praca przy uprawie warzyw jest przyjemna, zdrowa i daje dużą satysfakcję. Czasem, mimo włożonego trudu, plony nie spełniają naszych oczekiwań, bo coś poszło źle. W artykule przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom w uprawie warzyw i wskażemy poprawne rozwiązania.
Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:
- 8 błędów w uprawie śliwy – Śliwa jest powszechnie sadzona w sadach amatorskich. W jej uprawie problemem bywają czasem zimowe mrozy lub późnowiosenne przymrozki, które niszczą pąki, kwiaty lub zawiązki owoców, co znacząco obniża plony. Największe wyzwanie stanowi jednak groźna choroba wirusowa, zwana ospowatością śliwy lub szarką. W artykule skazujemy najważniejsze błędy w uprawie tego gatunku, wyjaśniamy, jak ich unikać i co robić, gdy wystąpią.
- Jak przyciąć dużą jabłoń? – Stan drzew jabłoni na działkach jest różny – oprócz młodych drzewek poddanych formowaniu są także okazy starsze, na których wykonywane jest cięcie prześwietlające. Niekiedy można dostrzec próbę odmładzania starych jabłoni. Niestety wciąż jest dużo zaniedbanych, nieciętych drzew, które z pewnością nie są ozdobą działki. Podpowiadamy jak krok po kroku przyciąć takie okazy.
Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:
- Jaka choinka? – Wybierając drzewko zdobiące wnętrze naszego domu podczas świąt Bożego Narodzenia, zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o ciętym świerku lub jodle. Są jednak inne opcje, mniej tradycyjne, ale równie piękne. Prezentujemy nasze propozycje świątecznych drzewek.
- Żelazne doniczkowe – Zimowe miesiące są szczególnym sprawdzianem dla większości roślin uprawianych w mieszkaniach. Większość z nich pochodzi z poszycia tropikalnej dżungli lub żyje w koronach drzew jako epifity i nawet przy staraniach nie jesteśmy w stanie zapewnić im zbliżonych warunków do tych, jakie mają w środowisku naturalnym. Jednak z bogatej oferty roślin znajdujących się na rynku można wybrać takie, które poradzą sobie zimą w mieszkaniach, gdzie intensywność światła i wilgotność powietrza są zbyt niskie, a temperatura – za wysoka.
- Fantazyjne pędy – Jeśli chcemy, aby w zimowe miesiące nasza działka także była kolorowa i atrakcyjna, warto posadzić na niej rośliny, których pędy, nawet po opadnięciu liści, będą stanowić niebanalną ozdobę przyciągająca wzrok. Prezentujemy wyróżniające się barwą i fantazyjnym kształtem pędów rośliny.