Mamy wiosnę i przed nami wiele ogrodniczych wyzwań. Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”. W wydaniu majowym znajdziecie praktyczne porady ogrodnicze i inspiracje.
W dobrze zagospodarowanym ogrodzie oprócz warzywnika warto znaleźć miejsce dla ulubionych ziół przyprawowych, które w dużym wyborze wkroczyły już do naszej kuchni, oraz dla wybranych roślin zielarskich, pomocnych w różnych dolegliwościach. Własny przydomowy ogródek ziołowy to niewielka, a bardzo przydatna inwestycja. Jego założenie nie jest takie trudne. Majowy temat miesiąca poświęcamy temu zagadnieniu. Warto przeczytać i ruszyć do sklepu po nasiona i sadzonki ulubionych ziół.
W numerze czekają na Was ponadto:
- Dynia nie taka olbrzymia – W maju siejemy lub sadzimy dynię olbrzymią do gruntu. Jej uprawa nie jest wyzwaniem, a pyszne dynie zbierzemy nawet w końcu sierpnia. Wśród wielu odmian są takie, które wytwarzają nieduże owoce i nadają się do uprawy w małym, działkowym warzywniku.
- Lilie inków – Alstremerie, zwane też liliami Inków, dotychczas znane były głównie jako cenne rośliny na kwiat cięty, ale ostatnio na rynku pojawiły się również odmiany przydatne do uprawy w ogrodzie. Ich egzotyczna uroda potrafi skusić niejednego miłośnika roślin, są coraz częściej dostępne w sprzedaży. Co warto o nich wiedzieć, aby móc cieszyć się ich egzotycznymi kwiatami przez długi czas?
- Modny kolor – Warto podążać za nowymi trendami także w ogrodnictwie amatorskim. Kolorem roku 2024 został Peach Fuzz, który jest delikatnym, subtelnym odcieniem barwy brzoskwiniowej, jest wiele pięknych kwiatów i dodatków w tym kolorze. Podpowiadamy, jak wprowadzić tę elegancką barwę na działkę?
- Spektakularne kalafiory – Kalafior najlepiej rośnie i plonuje w umiarkowanej temperaturze, dlatego jest polecany do uprawy w cyklu jesiennym. W tym celu produkcję rozsady rozpoczynamy od maja, by jesienią cieszyć się wspaniałym plonem atrakcyjnych róż. Warto poznać odmiany o różach w nietypowych kolorach: fioletowym i w odcieniach zieleni, są równie smaczne jak te tradycyjne białe.
- Majowe owocowanie – Już niedługo nadejdzie lato, a wraz z nim bogactwo pysznych ogródkowych owoców. Są jednak takie gatunki, które rozpoczynają owocowanie już w maju! Warto posadzić na dziłce te wczesne odmiany i zamiast importowanych truskawek, czereśni lub jagód zjadać własne rarytasy prosto z krzaczka!
- Deserowe odmiany winorośli – Winorośl to roślina, która kojarzy się z ciepłym i słonecznym klimatem, a także z soczystymi owocami o wielu prozdrowotnych aspektach. Rośliny te z powodzeniem można uprawiać na działce, a jeżeli zależy nam na pysznych winogronach do jedzenia, warto wybrać odmiany deserowe. Charakteryzują się one dużymi, smacznymi i soczystymi owocami, które można jeść bezpośrednio po zerwaniu lub przechowywać przez pewien czas. Nie nadają się jednak do produkcji wina, ponieważ mają zbyt niską zawartość cukrów i kwasów.
- Metal z klasą – Metalowe produkty wprowadzają elegancję i klasyczny szyk także do ogrodów i na działki. Mała architektura, dodatki, donice, rzeźby i fontanny, elementy nawierzchni, podpory, płoty oraz kosze gabionów, a także różnego rodzaju ozdoby, mogą być wykonane ze metalu. Czym różnią się poszczególne rodzaje metali względem siebie i po które warto sięgać? Które będą charakteryzować się długowiecznością i odpowiednią wytrzymałością? Po jaki metal warto sięgać? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi tym artykule.
Zamieściła:
H. Litwinowicz