Lato to pora, w której w pełni można się cieszyć i rozkoszować urokiem naszego ogrodu. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu wśród zieleni i kolorowych kwiatów. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostróżki, a później pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.
Nie możemy jednak zapominać w tym okresie o pracach ogrodowych.
Aby rośliny bujnie rosły, należy im stworzyć jak najlepsze warunki, odpowiednio nawozić i podlewać, a także usuwać konkurujące z nimi chwasty.
Rośliny w okresie wzmożonych upałów potrzebują większej ilości wody. Brak wody może spowodować zahamowanie wzrostu roślin i odbić się ujemnie na późniejszym kwitnieniu. Głównym problemem pory letniej są niewielkie opady. Należy pamiętać, aby nie podlewać roślin w dzień, wtedy gdy nasłonecznienie jest największe. Grozi to bowiem poparzeniami liści i kwiatów, gdyż krople wody działają jak soczewka skupiając promienie słoneczne. Ogólna zasadą jest podlewanie niezbyt częste, ale obfite, aby ziemia była mokra na głębokość 25-30 cm oraz ściółkowanie gleby używając torfu lub kompostu również korowego. Regularne podlewanie roślin jest więc konieczne, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Najbardziej trzeba zadbać o rośliny młode i świeżo posadzone – zarówno w gruncie jak i w doniczkach.
– przycinanie żywopłotów, nawożenie jeśli jest to konieczne, zbiór pierwszych plonów (np. truskawek).
– rozmnażanie wiele gatunków krzewów ozdobnych przez ukorzenienie wierzchołków pędów, rozmnażanie bylin, wykopywanie cebul tulipanów i narcyzów przynajmniej co dwa lata, wysiewanie kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki i malwy czy laki,
– przycinanie pędów przekwitniętych kwiatów i usuwanie kwiatostanów przekwitających krzewów,
– jeśli ziemia na rabatach jest mocno wyschnięta i spękana to należy jej wierzchnią warstwę rozkruszyć i spulchnić,
– systematyczne pozbywanie się chwastów, które zabierają roślinom ogrodowym wodę i składniki pokarmowe, nie dopuszczać do kwitnienia i wydawania nasion.
– systematyczne koszenie trawników, należy je strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu – więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często.
– sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych.
– okrywamy wczesne odmiany czereśni sieciami rybackimi aby zapobiec zjadaniu owoców przez ptaki,
– zbiór truskawek i poziomek przeprowadzamy od 8 do 15 czerwca, truskawki zbieramy z szypułkami i kielichami w godzinach rannych, poziomki bez szypułek i kielichów bezpośrednio do tekturowych pudełek.
– ręcznie przerzedzamy zawiązki owoców jabłoni i gruszy, usuwamy najmniejsze i osadzone po kilka na krótkopędzie. Obrywamy ostrożnie same zawiązki bez szypułki.
– do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielęgnacja roślin:
podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, cięcie i usuwanie przekwitłych kwiatów,
– wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, bratki, malwy czy goździki brodate,
– można jeszcze wysiewać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych takich jak portulaki, nagietki, ślazówki, przypołudniki, nemezje czy groszek pachnący,
– wysiewanie takich bylin jak orliki, łubiny, goździki czy gipsówki.
– dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakończyły kwitnienie, kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych czy omiegów,
– w drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki. W 2-4 tygodnie po zbiorach truskawek ścinamy wszystkie liście dwu i trzyletnich truskawek na wysokości 5-7cm nad ziemią i likwidujemy je gdyż są źródłem chorób grzybowych. Likwidujemy 4-letnie truskawki, przekopujemy zagon głęboko łopatą,
– przycinanie pędów ziół, aby lepiej się rozkrzewił,
– w pierwszej połowie lipca zabezpieczanie przed rozłamaniem drzew owocowych obciążonych owocami, podpierając konary drewnianymi tyczkami.
– uszczykujemy pasierby na winorośli
W sierpniu z reguły dopisuje pogoda, a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu, ale też nie należy zapominać o ogrodzie przed wyjazdem na urlop. Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć.
– regularnie podlewamy i nawozimy rośliny – zwłaszcza w czasie suszy i upałów.
– na rabatach spulchniamy ziemię oraz odchwaszczamy i podlewamy rośliny, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
– przycinamy również przekwitające krzewy, pędy lawendy, zabieg ten poprawi wygląd a czasem spowoduje niezbyt obfite powtórne kwitnienie.
– jednoroczne kwiaty letnie jeszcze raz zasilamy, natomiast pod koniec sierpnia przestajemy nawozić byliny.
– pod drzewami i krzewami rozkładamy warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm.
– wysiewamy nawozy zielone takie jak gryka, rzepak, wyka itp.
– w sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie wielu roślin: rośliny dwuletnie, dzielone byliny, krzewy liściaste, wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzów, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej,
– w drugiej połowie sierpnia sadzimy krzewy iglaste i wiecznie zielone,
– przycinamy żywopłoty liściaste,
– przeprowadzamy po zebraniu owoców letnie cięcie krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki,
– pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca.
Materiały źródłowe:
Rok na działce – D.Haas, Z.Kawicki, J. Marcinkowski
Ogrodnik-amator, Zielony ogródek
Opracowała: Halina Litwinowicz