W dniu 26 września b. w Warszawie odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Jednym z najważniejszych tematów omawianych podczas posiedzenia była sytuacja powodziowa w Polsce, w tym środki finansowe na usuwanie skutków powodzi.
Następstwa tego kataklizmu są poważne, obejmują zniszczenia infrastruktury ogrodowej, takiej jak drogi, sieci wodociągowe i energetyczne, ogrodzenia oraz budynki użytkowe.
Polski Związek Działkowców jako ogólnopolska organizacja społeczna zrzeszająca działkowców, zobowiązany jest do niesienia pomocy swoim członkom i strukturom w trudnych sytuacjach. Odbudowa zniszczonej infrastruktury ogrodowej wymaga znacznych nakładów finansowych, dlatego w dniu 26 września br. Krajowa Rada PZD podjęła uchwałę nr 5/XXVI/2024 w sprawie zasilenia Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD w związku z powodzią z września 2024 r. kwotą 10 mln złotych.
Środki w wysokości 10 mln złotych zostaną przeznaczone na pomoc poszkodowanym ogrodom, tak aby mogły one odbudować infrastrukturę i przywrócić normalne funkcjonowanie ROD.
Krajowa Rada PZD zaapelowała do wszystkich Okręgów i Zarządów ROD o rozważenie możliwości dokonania odpisów z ich funduszy celowych, aby wesprzeć te ogrody, które ucierpiały w wyniku powodzi. Zasilenia z funduszu jednostek terenowych oraz ROD, mogą być dokonane wyłącznie na podstawie uchwały OZ PZD lub Zarządu ROD, o przeznaczeniu środków na ten cel. Środki winne być przekazane na rachunek bankowy Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych.
Podstawą udzielenia dotacji z Funduszu pozostającego w dyspozycji Krajowego Zarządu PZD jest wniosek Zarządu ROD o przyznanie dotacji, który został pozytywnie zaopiniowany przez Okręgowy Zarząd PZD w formie uchwały. Do wniosku o udzielenie dotacji należy dołączyć protokół OZ PZD z oceny skutków klęski żywiołowej wraz z kosztorysem rzeczowo-finansowym.
Treść uchwały nr 258/2015 KZ PZD z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zasad udzielania dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD, nadzoru ich wydatkowania oraz rozliczania do zapoznania pod linkiem:
http://pzd.pl/uploads/renata/uchwa%C5%82a%20258%20%20dotacje%20pow%C3%B3d%C5%BA.pdf
Członkowie Krajowej Rady PZD zapoznali się również, z treścią uchwały KZ PZD nr 303/2024 w sprawie zadań dla okręgowych zarządów PZD w związku z powodzią 2024 roku. W dokumencie usystematyzowano wszystkie konieczne działania w celu usunięcia skutków powodzi. Po pierwsze w zakresie oceny sytuacji powodziowej na terenie ROD w danym Okręgu , w tym określenie strat i w miarę możliwości ich oszacowanie. Po drugie wskazano na działania w zakresie usuwania skutków powodzi, począwszy od wyeliminowania skutków skażenia wody i gleby, uprzątnięcia terenów ROD, działaniach w zakresie przywrócenia warunków agrotechnicznych gleby oraz naprawy lub odbudowy infrastruktury ogólnoogrodowej. Wskazano na udział w zespołach inspektorów ds. inwestycji, inspektorów ds. ogrodnictwa oraz Społecznej Służby Instruktorskiej, tak aby pomoc została sprawiedliwie rozdysponowana pomiędzy potrzebujące ogrody.
Prezes PZD.
Warszawa, 27 września 2024 r.
Zamieściła dnia 01.10.2024 r.
Halina Litwinowicz
instruktor okręgowy SSI