W najnowszym Informatorze „działkowca” m.in. o Krajowych Dniach Działkowca 2023, rozstrzygnięciu konkursów krajowych, zakazie spalania i podstawowych aktach prawnych dotyczących działkowców.
1. Podstawowe akty prawne obowiązujące działkowca
Z wielu wpływających do Jednostki Krajowej PZD skarg działkowców można wysnuć wniosek, że działkowcy nie przestrzegają obowiązujących na terenie ROD przepisów prawnych. Konieczne jest zatem przypomnienie, że każdy działkowiec posiadający prawo do działki w ROD powinien znać i przestrzegać obowiązujące przepisy prawne, tym bardziej, że zawierając umowę dzierżawy działkowej, umowę przeniesienia prawa do działki i składając deklarację członkowską oświadcza, że zapoznał się obowiązującymi przepisami i zobowiązuje się do ich przestrzegania.
Przypominamy o podstawowej prawniczej zasadzie Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, której stosowanie ogólnie w życiu,
a w przypadku działkowców także w stosunku do działki w ROD, może uchronić przed sankcją wynikającą z art. 36 ust. 3 ustawy o ROD – wypowiedzeniem dzierżawy działkowej.
Najważniejszymi aktami prawnymi obowiązującymi działkowca w ROD należącym do PZD są:
1) Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych, która weszła w życie 19 stycznia 2014 roku;
2) Statut PZD – uchwalony przez XII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 2 lipca 2015 roku ze zmianami wprowadzonymi przez XIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 9 grudnia 2017 roku.
3) Regulamin ROD – uchwalony przez KR PZD w dniu 1 października 2015 r., zmiany wprowadzone w dniu 28 czerwca 2018 roku – znowelizowany Regulamin ROD wszedł w życie dnia 1 stycznia 2019 roku. Regulamin został wydrukowany w ilości po 1 egzemplarzu na działkę i przekazany do zarządów ROD, gdzie każdy działkowiec powinien go uzyskać.
Podkreślamy, że przepisy uchwalane przez organy krajowe PZD – Krajowy Zjazd Delegatów, Krajową Radę, Krajowy Zarząd – obowiązują we wszystkich ROD należących do PZD. Nie jest możliwe, by w ROD funkcjonował inny Regulamin ROD czy Statut PZD niż we wszystkich innych ogrodach PZD na terenie kraju. Wszystkie powyższe akty prawne są dostępne na stronie internetowej www.pzd.pl w zakładce „prawo”.
Zofia Rut-Skórzyńska
2. Zakaz spalania w ROD
Jesień to czas intensywnych prac porządkowych na działkach, kiedy zwiększa się ilość odpadów zielonych.
Przypominamy, że zgodnie z §68 pkt 5 Regulaminu ROD na terenie działek w ROD obowiązuje bezwzględny zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Łamanie przepisów w tej kwestii prowadzi do poważnych konsekwencji. Zgodnie z art. 145 Kodeksu wykroczeń, naruszenie zakazu spalania jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 zł, ale także karą grzywny lub aresztu (art. 191 ustawy o odpadach).
Istnieje szereg bezpiecznych i pożytecznych sposobów zagospodarowania odpadów zielonych:
• Zgodnie z § 42 Regulaminu ROD, każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, do którego może trafić większość
resztek roślinnych, z wyjątkiem tych zaatakowanych przez choroby i szkodniki.
• Rozwiązaniem na zagospodarowanie porażonych części roślin, które nie mogą trafić do kompostownika, jest ich głębokie zakopywanie.
• Jeśli nie ma możliwości zakopania, porażone części roślin można bezpłatnie oddać do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki, który powinien znajdować się w każdej gminie.
• Suche i zdrowe liście przydadzą się przy okrywaniu na zimę np. rabat z roślinami cebulowymi i bylinami.
• Grubsze gałęzie można poddać procesowi zrębkowania, a następnie wykorzystać jako ściółkę.
Ewelina Skarżyńska
Informator_dziakowca_wrzesie_2023
Zamieściła: Halina Litwinowicz