Informacja o wyjazdowym szkoleniu instruktorów SSI

1 czerwca 2013

W dniach 27-28 maja 2013 r. instruktorzy SSI działający w Okręgu Legnickim PZD wzięli udział w  szkoleniu wyjazdowym, zorganizowanym z inicjatywy Komisji Szkolenia i Oświaty Ogrodniczej OZ PZD w Legnicy. W szkoleniu uczestniczyło 55 osób: pełniących funkcję społecznych instruktorów ogrodowych, okręgowych bądź krajowych oraz przedstawiciele Komisji. Program szkolenia przygotowała mgr inż. Bożena Łupkowska, instruktor etatowy OZ PZD w Legnicy.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Ogród Japoński położony we Wrocławiu w Parku Szczytnickim w rejonie Hali Ludowej, który stanowi unikalny w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Zapoznali się z założeniami japońskiej sztuki ogrodowej oraz oryginalnymi detalami ogrodowymi, zaprojektowanymi i stworzonymi przez polskich i japońskich specjalistów. Podziwiali egzotyczną roślinność, min. drzewka w formie Bonsai, klon palmowy, śliwę wiśniową, sośnicę japońską, wiśnię piłkowaną, kwitnące magnolie, różaneczniki i azalie oraz obiekty i ozdoby ogrodowe w tym: drewnianą główną bramę wejściową zwaną SUKIYA-MON drewniany most nad stawem YUMENDONO BASHI oraz dwa pawilony: dom będący pawilonem herbacianym AZUMAYA i altanę wypoczynkową MACHAI, kaskady wodne, kamienne misy na wodę do obmywania rąk oraz oryginalne japońskie kamienne latarnie.

Kolejnym punktem programu było Opactwo Cystersów w Henrykowie gdzie znajduje się pocysterski kompleks architektoniczno-przyrodniczy. Tu instruktorzy zwiedzili zabytkowy, barokowy klasztor i kościół, osiemnastowieczny ogród opacki, położony przy klasztorze, ogród włoski oraz park krajobrazowy. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej - zabytku piśmiennictwa polskiego.

W drugim dniu szkolenia instruktorzy udali się do Arboretum w Wojsławicach gdzie wysłuchali wykładu Pana mgr inż. Tomasza Dymnego, pracownika Arboretum, na temat „Rośliny iglaste do małych ogrodów”. Po wykładzie Pan Tomasz oprowadził grupę po ogrodzie dendrologicznym. Opowiadał z pasją historię obiektu oraz zwracał uwagę uczestników na gatunki i odmiany będące tematem wcześniejszej prelekcji. Wskazywał również najstarsze i najciekawsze okazy zgromadzone w niezwykle bogatej kolekcji roślin  nie występujących w innych częściach Polski. Szczególny zachwyt działkowców wzbudziły ponad stuletnie krzewy różaneczników w części historycznej parku, będące w pełni kwitnienia oraz znacznie młodsza kolekcja różnobarwnych odmian azalii i rododendronów. Kolekcja ogrodu obejmuje ok 2500 gatunków roślin drzewiastych oraz 3500 gatunków i odmian bylin, ok 900 gatunków i odmian różaneczników, w tym historyczne odmiany różaneczników Seidla, ok. 3500 gatunków i odmian liliowców oraz ok. 60 gatunków i odmian bukszpanów uznanych za Kolekcję Narodową.

Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, pomimo deszczowej pogody, która towarzyszyła nam w drugim dniu szkolenia w Wojsławicach.  Instruktorzy wrócili do swych ogrodów usatysfakcjonowani i pełni zapału, by wykorzystać zdobytą wiedzę w wypełnianiu zadań instruktorskich. Więcej niż słowa opowiedzą załączone zdjęcia.

Informację przygotowali:

mgr inż. Bożena Łupkowska, instruktor etatowy OZ PZD w Legnicy

mgr Grzegorz Płatek, przew. Komisji d.s. Szkoleń i Oświaty Ogrodniczej OZ PZD w Legnicy, Wiceprezes OZ PZD

Autorzy zdjęć: Grzegorz Płatek, Bolesław Huzarski, Małgorzata Gonciarz.

Projekt i realizacja: StudioAvatar.pl - strony www Legnica, Lubin, Wrocław