W naszych Ogrodach

Ogrody działkowe – zielone płuca miasta

MARYSIENKA_scaled

Dla wielu polkowiczan są zieloną enklawą, bez której nie wyobrażają sobie życia. To Rodzinne Ogrody Działkowe skupione w Polskim Związku Działkowców, który w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. W naszym mieście są cztery ROD: „Relaks”, Marysieńka”, „Barbarka” i „Miedzianka”. W sumie, to około półtora tysiąca działek. O nich z Andrzejem Brzustowiczem, prezesem ROD „Marysieńka”, przewodniczącym Kolegium Prezesów ROD w Polkowicach i przedstawicielem Okręgowej Rady PZD rozmawia Urszula Romaniuk.

W tym roku obchodzimy 40-lecie Polskiego Związku Działkowców, ale wiadomo – działki istniały dużo wcześniej.  

Najpierw były to ogrody działkowe istniejące przy zakładach pracy. W maju 1981 roku sejm przyjął ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych, skupionych pod szyldem Polskiego Związku Działkowców, pierwszej, niezależnej organizacji zrzeszającej tę grupę mieszkańców. Potem pracownicze ogrody przekształciły się w rodzinne ogrody działkowe. Pierwszym ogrodem w naszym mieście był „Relaks”, założony w 1972 roku, więc za rok będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Potem powstały kolejno: „Marysieńka”, „Barbarka” i „Miedzianka”.

Z opowiadań wiem, że łatwo nie było.

Na początku było bardzo ciężko: sam ugór, pola i kamienie. Ludzie wszystko robili własnymi rękami, a nie było ani wody, ani prądu. Byli jednak zdeterminowani, bo bardzo chcieli mieć taki swój kawałek ziemi w mieście. To były trudne czasy. W sklepach wszystkiego brakowało, więc na działkach ludzie trzymali świnie, kury, kaczki, króliki, a nawet nutrie. Uprawiali ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i inne warzywa. Mieli swoje jabłka i wiśnie.

Teraz, przynajmniej w części, to obrazki z lamusa, bo czasy są inne.

Z biegiem lat, gdy sytuacja zaczęła się zmieniać, a działki przejmowali młodsi, zmieniał się też wygląd ogrodów: trawka, grill, relaks. Wystarczy przejść alejkami, żeby zobaczyć, gdzie są starsi działkowcy. Tam widać uprawy i tylko kawałek trawy. W naszym ogrodzie takich pionierów można naliczyć ponad trzydziestu. Ale kto wie, może to jeszcze wróci, jeśli chodzi o warzywa i owoce, bo te są coraz droższe. Ja też mam własne owoce i uprawy, nie muszę kupować.

W Polkowicach zainteresowanie działkami jest duże. Ostatnio, swoje zrobiła też pandemia koronawirusa. Kto tylko mógł, uciekał na działkę. Czy jest szansa na to, aby takich terenów było w naszym mieście więcej?  

Rzeczywiście zainteresowanie działkami jest duże, ale na razie nie ma takiego miejsca, gdzie można byłoby założyć nowy ogród albo choćby rozbudować jeden z istniejących. To problem wielu miast. Poza tym, dziś deweloperzy patrzą tylko, żeby zająć teren jakieś ogrodu i postawić tam domy, bo to jest ważniejsze, a nie myśli się o przyszłości kolejnego pokolenia działkowców. Zresztą, zakusy na działki były dużo wcześniej. Na szczęście jest zapis w ustawie, że jeśli w jakimś miejscu rodzinny ogród działkowy zostanie zlikwidowany, to ten kto jest za to odpowiedzialny musi zagwarantować nowe tereny i odbudować całą infrastrukturę albo wypłacić odszkodowanie.

Póki co polkowickie ogrody działkowe nie są zagrożone. Przeciwnie, rozwijają się, ale – jak to bywa – zawsze mogłoby być lepiej.

Największym problemem jest brak funduszy. Na większe inwestycje składają się wszyscy działkowcy. Dobrze układa się też współpraca z samorządami: gminnym i powiatowym. Gmina bardzo pomaga. Na przykład, w zeszłym roku ROD „Marysieńka” dostał dotację na wymianę skrzynek energetycznych. To było ważne ze względu na ogólne bezpieczeństwo. Inną sprawą, ale także związaną z pieniędzmi, jest świadomość działkowców w kwestii segregacji odpadów. Wiele osób nie patrzy, gdzie wrzuca śmieci, a potem mają pretensje do zarządu o to, że opłata za wywóz odpadów idzie do góry.

Mamy nadzieję, że przynajmniej pod tym względem sytuacja się poprawi, z korzyścią dla samych zainteresowanych. Zmieniając temat, czy w tym roku działkowcy urządzą dożynki?

Dziś mogę powiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, związanych z epidemią koronawirusa, w tym roku dożynek działkowych raczej nie będzie. Ale, jeżeli wszystko się uda, to na drugi rok planujemy zorganizować w naszym mieście krajowe dożynki. Wtedy niemal cała Polska zjechałaby do Polkowic.

Ogrody działkowe nierozerwalnie związane są z panoramą Polkowic. I ta zieleń, przetykana kolorami kwiatów i dachami altanek. Ale dopiero spacerując w labiryncie alejek można zobaczyć, jakie to wyjątkowe miejsca. Od pięciu lat działką cieszy się Agnieszka Baran.

– Dzieci były małe, miały się gdzie bawić, a ja, jak widać, zajęłam się trochę ogrodnictwem – opowiada pani Agnieszka. – Łatwo nie było, ale metodą prób i błędów, powolutku i dzięki podpowiedziom starszych kolegów, udało się coś zrobić. Są warzywa, owoce i kwiaty, które kocham. Wszystkiego po trochę. Mieszkam w bloku, więc to jest taka odskocznia od miasta. Działam też w zarządzie, jako wiceprezes. Jestem zadowolona, ciągle się uczę, ale lubię pracę z ludźmi – dodaje.

Bogatym doświadczeniem może pochwalić się Zbigniew Zagrodnik, który wraz z żoną Michaliną, od 45 lat pielęgnuje swój kawałek ziemi.

– Przejąłem ją po działkowcu, który nic tu nie robił – wspomina pan Zbigniew. – Ziemia była zachwaszczona i trzeba było przywozić nową, żeby coś tu było. Zaczęliśmy uprawiać warzywa. Czasy były ciężkie, miałem więc kurki i króliki. Teraz to jest raczej rekreacyjnie, ale dalej mam swoje warzywa, ekologiczne. Jesteśmy na emeryturze i bez działki praktycznie żyć nie możemy. W domu nie ma co robić, a przecież nie będziemy siedzieć na ławce przed blokiem. Tu czujemy się, jak w ogrodzie botanicznym. Żona zajmuje się kwiatami, to jej hobby, ma mnóstwo gatunków. Ja zrobię jakąś pergolę, przekopię działkę. Przychodzą synowie z wnuczkami i też pomagają – dodaje, a o przyszłości mówi: – Synowie wybudowali domy, mają swoje działki, więc na naszą raczej reflektować nie będą. Ale jest dużo chętnych, przychodzą, oglądają, chcą kupić. Trzeba będzie robić przymiarkę, żeby ją sprzedać, ale tylko w dobre ręce – zaznacza.

WIADOMOŚCI Z GMINY

fot. ULK/Archiwum A. BrzustowiczaWIEŚCI  MIRSKA

Załącznik plikowy do pobrania : Wieści Mirska str. 1.pdf;
Wieści Mirska str.2.pdfInwestycje 2019 r. w ROD "Tulipan" w Bolesławcu
Bal Sylwestrowy 2019 w ROD "Tulipan" w Bolesławcu 

Tulipan_Boles__awiec_ROD "Tulipan" w Bolesławcu propaguje zdrowy styl żywienia wśród dzieci ze SP Nr 2

Tulipan_Boles__awiec

Tulipan_Boles__awiec__3_

Tulipan_Boles__awiec__2_

 Rodzinne Ogrody Działkowe z Bolesławca w Dniach Bolesławca - czerwiec 2018 r.
Rodzinne Ogrody Działkowe ze Zgorzelca w Gazecie Regionalnej - 2018 rok

Załącznik plikowy do pobrania: ogrody_zgorzelec.pdf
ROD "Stokrotka" w Kluczach w Dożynkach Wiejskich w Kluczach 2017 r.

Załącznik plikowy do pobrania: 

Dzień Dziecka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Stokrotka" w Kluczach

Scan0118
„Cyrkowy Dzień Dziecka” w ROD „Przylesie” w Kulowie

Kolejny już rok Zarząd ROD „Przylesie” w Głogowie z okazji Dnia Dziecka zorganizował imprezę plenerową dla maluchów młodszych i starszych, w której wzięło ponad 80 osób. W tym roku były to zabawy prowadzone przez animatorki pod hasłem „Cyrkowy Dzień Dziecka”. Panie przygotowały mnóstwo zabaw z niespodziankami i konkursami: bieg na orientację na podstawie przygotowanych map z miejscami ukrytych skarbów (słodyczy i zabawek), tworzenie strojów postaci cyrkowych z dostępnych materiałów (bibuła, papier, wstążki), tworzenie największych mydlanych baniek, gry i zabawy zręcznościowe w grupach, tor przeszkód, „piniata” - zabawa polegała na rozbiciu bańki ze słodyczami mając zawiązane oczy.

Za udział w konkursie dzieci otrzymywały słodycze i drobne upominki, zabawki. Dopisali sponsorzy, którzy ufundowali słodycze, ciasto oraz napoje.

Dzień Dziecka na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszego ogrodu. Jest imprezą otwartą dla społeczności lokalnej jak też ościennych ROD a z uwagi na wiele atrakcji na długo pozostanie w pamięci naszych maluchów oraz działkowców. A zdjęcia z imprezy, umieszczone zostały w gablotach informacyjnych, nagrane na płytę oraz rozesłane emailami do naszych działkowców.

Grzegorz Płatek

Prezes Zarządu ROD

„Przylesie” w KulowieDzień Dziecka w ROD ”Barbarka” w Polkowicach

W dniu 02 czerwca 2017 r. zorganizowaliśmy w naszym ogrodzie Dzień Dziecka dla uczniów trzeciej klasy Szkoły Podst. Nr 2 oraz przedszkolaków z "Galileo". Dzieci zwiedziły ogród, grały w siatkówkę, koszykówkę oraz bawiły się na placu zabaw, a przedszkolaki dodatkowo miały zajęcia rysunkowe i naukę tańca.

Prezes ROD

"Barbarka" w PolkowicachOdpowiedź Burmistrza Miasta Zgorzelec w sprawie wsparcia finansowego działalności ROD "Szklana Wata" w Zgorzelcu.

Scan0094Pieczenie ziemniaka dla dzieci w ROD ”Barbarka” w Polkowicach

W dniu 04.10.2016 r. zorganizowaliśmy imprezę pod nazwą "Pieczenie Ziemniaka w ROD Barbarka" dla dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej. Uczyliśmy dzieci, jak piec ziemniaki i mięso. Zorganizowaliśmy im animacyjny program ruchowy na placu zabaw, ponieważ pogoda dopisała. Dzieci i kadra nauczycielska opuściły ogród pełne wdzięczności za wspólnie spędzony czas.

Nasze działanie wpisuje się w Otwarty Program Społecznego Rozwoju PZD. Chcemy, aby wśród najmłodszych, ich rodziców i nauczycieli upowszechnić modę na działkę. Abyśmy wspólnie docenili znaczenie ROD dla Polkowic.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z imprezy:

S7301954 S7301956S7301950Gościnna wizyta dzieci ze SP Nr 2 w Bolesławcu u działkowców w ROD "Tulipan" w Bolesławcu. 

Scan0064

Scan0061

Scan0062
ROD „Tulipan” w Bolesławcu w VI Miejskiej Olimpiadzie Seniorów - 2016

Dużym sukcesem może pochwalić się Rodzinny Ogród Działkowy „Tulipan” w Bolesławcu zajmując II zaszczytne miejsce w VI Miejskiej Olimpiadzie Seniorów Pod Patronatem Prezydenta Miasta Piotra Romana, zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu, która odbyła się w dniu 21 maja 2016 r. na Ośrodku Wodno-Sportowym w Bolesławcu przy ul. Spacerowej.

Celem imprezy była integracja bolesławieckich seniorów, rozwijanie wielopokoleniowych kontaktów, propagowanie sportowej sprawności, promocja zdrowego trybu życia, rywalizacja w duchu „fair play”, aktywne spędzanie czasu, dobra zabawa.

ROD „Tulipan” w Bolesławcu reprezentowała ekipa w składzie 8 osób.

W programie Olimpiady było 9 konkurencji min.: kręgle, rzuty lotką do tarczy, rzut woreczkami do miski, wiszące butelki strzały na pusta bramkę oraz prezentacja dowolnego występu o charakterze muzycznym, tanecznym, satyrycznym lub innym wg uznania. Serdecznie gratulujemy.

Działalność Kolegium Prezesów ROD w Głogowie

KolegiumŚLĄ ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE...

Tulipan"Tulipan" Bolesławiec miejscem spotkań i wypoczynku-2015r.

Wszyscy Działkowcy to jedna rodzina. Starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna.

zdjecie__Kopiowanie___Kopiowanie_

Pamiętajcie o ogrodach!

Za każdym razem kiedy odwiedzamy jeden z najpiękniejszych Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce, znajdujemy coś nowego, coś niebywałego, coś wspaniałego Ten Rajski Ogród Działkowy „Tulipan" znajduje się przy ulicy Śluzowej w Bolesławcu. Działkowcy tego ogrodu to ludzie z pasją, prawdziwi artyści.

Prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan" jest Jerzy Zając. - Od kilkudziesięciu lat jesteśmy tutaj razem i jak prawdziwa zgodna polska rodzina robimy wszystko, aby było tutaj coraz ładniej, piękniej i przyjemniej - mówi Jerzy Zając - Tutaj pracujemy, wypoczywamy, spotykamy się, a także bawimy się. Nasze osiągnięcia są dokumentowane w kronice działkowca, zebrało się tego bardzo dużo. Za naszą działalność nasi działkowicze otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia.

Cieszy to nas bardzo. To jednak jest bardzo miłe, ale nie najważniejsze. Najcenniejsze jest to, że tu jesteśmy razem, że razem pracujemy, że razem się spotykamy, że razem się bawimy, że razem dzielimy się swoimi troskami, kłopotami i radościami. Ogród działkowy jest dla nas miejscem spędzania wolnego czasu wśród kwiatów, zieleni, na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Jestem dumny ze wszystkich działkowców, że stworzyli tak niesamowitą atmosferę, to ludzie z pasją i olbrzymim zaangażowaniem- to jedna wielka duża rodzina. Robimy tutaj wszystko aby było tu pięknie i przyjemnie – dodaje.
Ilekroć idę pięknie zadbanymi uliczkami działki zawsze widzę zadbane ogródki, mnóstwo pięknych kwiatów, przystrzyżonych trawników, ozdobionych eksponatów, cudownie wkomponowanych oczek wodnych i co najważniejsze wypoczywających i uśmiechniętych działkowiczów.
To faktycznie jedna wielka działkowa rodzina, od dzieci bawiących się na działkowym placu zabaw, młodych działkowców wchodzących dopiero w skład wspólnoty, po wielce zasłużonych i wielokrotne odznaczonych działkowiczów, seniorów i emerytów. Tutaj wszyscy chociaż trochę konkurują ze sobą szanują siebie nawzajem. Praca i wypoczynek integruje tych ludzi i sprawia, że ciągle chcąc być razem.
Działki to ich drugi dom, to dla niektórych raj na ziemi. Czuję się tutaj bardzo dobrze, może dlatego, że są wśród cudownych kwiatów, pięknej zieleni, na łonie przyrody, razem. Spożywają świeże owoce i warzywa. Spędzają tu czas przez cały rok, na wiosnę, w lecie, w jesieni a także w zimie.
Pisząc, o tych działkach nazwaliśmy je kiedyś „Rajskim ogrodem" i tę opinię nadal podtrzymujemy.
Teraz mieliśmy okazję, zobaczyć ten niezwykły Rodzinny Ogród Działkowy z lotu ptaka, jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że mamy do czynienia z czymś nadzwyczajnym. Ogród ten wykonali prawdziwi bolesławieccy działkowi artyści i dbają o niego z wielką pasją i zaangażowaniem. To przecież ich Rodzinny Dom czy inaczej mówiąc Rodzinny Ogród Działkowy.
Teraz jest tu jeszcze ładniej i bardzo, bardzo kolorowo.
Rodzinne Ogrody Działkowe spełniają w Bolesławcu bardzo ważną rolę społeczną, dają ludziom możliwość spotkania się na świeżym powietrzu.
Jak smakuje pomidor prosto z krzaka, rzodkiewka wyrwana z ziemi, jabłko dojrzałe prosto z drzewa, śliwka węgierka, kalarepka, aronia, porzeczka, agrest, upieczony ziemniak, truskawka, ziarenko słonecznika, dżem zrobiony na działce, szczypiorek, młoda cebula, pietruszka, zapach trawy i kwiatów, wiedzą najlepiej Ci co spędzają czas w Rajskim ogrodzie, w Rodzinnych Ogrodzie Działkowym „Tulipan” w Bolesławcu.
Działki służą młodszym i starszym, dając im poczucie bezpieczeństwa. Są równocześnie wspaniałym i jedynym miejscem pracy i wypoczynku dla wielu ludzi.
Parafrazując słowa piosenki możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć i zaśpiewać, że: Wszyscy Działkowcy to jedna rodzina. Starszy czy młodszy , chłopak czy dziewczyna.

Na wiosnę znowu będziemy u Was! Z pozdrowieniami dla wszystkich działkowiczów redakcja Gazety i Portalu Bolec.Info

"TULIPAN" Bolesławiec - wrzesień 2015

 W  dniach 23 i 25 września 2015 r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Tulipan" w Bolesławcu odbyło się spotkanie i zarazem  zajęcia rekreacyjne i edukacyjne, przygotowane przez Zarząd ogrodu dla dużej grupy dzieci z klas I i II Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bolesławcu.Jest to cykliczna wizyta dzieci z tej szkoły. Tematem zajęć w tym roku było hasło "Jem kanapki kolorowe bo są smaczne i zdrowe".

Jak co roku zajęcia z dziećmi prowadziła Pani Stanisława Zięcik, która jest długoletnim działkowcem w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Tulipan" w Bolesławcu W programie zajęć było min. zwiedzanie ogrodu oraz poznawanie i zbiór owoców i warzyw rosnących na działkach, samodzielne wykonanie przez dzieci kanapek z przygotowanych wcześniej warzyw ogrodowych, dokarmianie rybek w oczkach wodnych, gry i zabawy na ogrodowym placu zabaw. Radości i wrażeń było co nie miara. Dlatego z wielki żalem dzieci opuszczały ROD "Tulipan" w Bolesławcu, obiecując następną wizytę już na wiosnę przyszłego roku 2016.

Jerzy Zając
Prezes ROD "Tulipan" w Bolesławcu
Dzień Działkowca 2015 w ROD "Marzenie" w Bogatyni

 W sobotę (05.09) odbyło się Święto Plonów w Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Marzenie". Działkowcy zrzeszeni w PZD, to przede wszystkim mieszkańcy .aglomeracji miejskich. w Bogatyni.

 W większości przypadków, działalność na rzecz rodzinnych ogrodów działkowych przywróciła zdegradowanym terenom wartość ekologiczną, dała miastom oazy zieleni, „zielone płuca miast". Grunty przekazane przez państwo pod ogrody działkowe to pomoc socjalna mniej zamożnej części społeczeństwa, emerytom, rencistom, bezrobotnym, często osobom samotnym. Uprawiając działkę pozyskują zdrową żywność w kontakcie z przyrodą na świeżym powietrzu. Działka to miejsce do rekreacji, wypoczynku i integracji społeczeństwa, rodzin wielopokoleniowych- działkowicze ich dzieci i wnuków.

Lista osób wyróżnionych

Odznaczenia:

1. Ewa Śpiewla;
2. Halina Borysiewicz;
3. Andrzej Milintowicz;
4. Edward Szczęsny;
5. Mirosław Menartowicz.

Dyplomy dla działkowców:

1. Agnieszka Konik;
2. Maria Szudra;
3. Henryka Jastrzębska;
4. Ewa Śpiewla;
5. Bogumiła Bożek;
6. Jadwiga Pawlik;
7. Józef Wasilewski;
8. Edward Szczęsny;
9. Jerzy Cisek;
10. Tadeusz Kuchta ;
11. Mirosław Menartowicz;
12. Andrzej Skóra;
13. Halina Borysiewicz;
14. Marzena Bartosik;
15. Mariola Pasznicka;
16. Andrzej Milintowicz;
17. Jerzy Raksa;
18. Leszek Rybiński;

Dyplomu dla gości:

1. Andrzej Grzmielewicz – Burmistrz MiG B-nia;
2. Dominik Matelski – z-ca Burmistrza MiG B-nia;
3. Dorota Bojakowska – Przewodnicząca Rady Miasta;
4. Olimpia Stanaszek – Naczelnik ds. organizacyjno prawnych.

Sponsorzy:

1. Konrad Wysocki – Dyrektora OSiR;
2. Mariola Walter – sponsor ( hurtownia spożywcza);
3. Andrzej Ostrowski - Leroy Merlin;
4. Filip Barbachowski – radny ;
5. Piotr Kawecki – radny.

Antoni Molka

Czytaj więcej i galeria zdjęć :(KLIK)

Gazeta Regionalna
Dzień Działkowca 2015 w ROD "Szklana Wata" w Zgorzelcu

Co roku na zakończenie letniego sezonu ogrodniczego działkowicze spotykali się (05.09) na dorocznym Dniu Działkowca. Na uroczystość. Przybyli goście z Urządu Miasta w Zgorzelcu, Przewodnicząca Rady Miejskiej, Radną Miasta, Starostwa Powiatowego, Policję, Straż Miejską, Straż Pożarna, Członka Okręgowego Zarządu PZD w Legnicy jednocześnie Prezes Zarządu ROD "Nysa" w Zgorzelcu Józefa Bartkowicza.

 Była to kolejna rocznica istnienia ROD "Szklana Wata" który liczy sobie już 32 lata W tym okresie ogród został bardzo dobrze zagospodarowany.Działkowicze mogą w nim wypoczywać, zażywać relaksu na łonie natury, realizować hobby, uprawiać warzywa, owoce, kwiaty i krzewy ozdobne. Na miejscu znajduje się staw gdzie można sobie powędkować.Mija kolejny sezon wytężonej pracy w ogrodzie. Udało się wykonać prace: wymieniono na nowe elektryczne rozdzielnie licznikowe nr,nr 6 i 12, wymieniono elektryczny kabel ziemny pomiędzy rozdzielniami licznikowymi nr 11 i 12 62 mb, zamontowano nowy kosz ssawny z zaworem zwrotnym na ssaniu pompy hydroforu, w czterech miejscach naprawiono ogrodzenie ogrodu, wyremontowano gabloty ogłoszeniowe, kilkakrotnie wymieniano zamki w furtkach wejściowych, uprzątnięto śmieci po altance na działce nr 203. Podziękowania działkowcom którzy z dużym zaangażowaniem poświęcając swój wolny czas włączali się do prac na rzecz ogrodu. Są to działkowcy którzy zasługują na wyróżnienie:

1.Werda Jan -gospodarz ogrodu
2. Dodat Waldemar-wiceprezes Zarządu
3.Haładyj Władysław
4.Więczkowski Zbigniew
5. Dziurman Stanisław
6. Fic Tadeusz
7. Płocica Piotr Z przyjemnością informuję że dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu cele i zadania uchwalone na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym zostały już zrealizowane. Dziękuję za już i proszę o jeszcze.Zwracam się z apelem do wszystkich działkowców którzy mają wolny czas i chcą ażeby nasz ogród był jeszcze ładniejszy i swą estetyką wyróżniał się spośród innych o wszelką pomoc w pracach na rzecz rodzinnego ogrodu działkowego.
Józef Bartkowicz za wręczył odznaki i dyplomy.
Na wniosek Zarządu ROD Szklana Wata Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Legnicy przyznało srebrne i brązowe odznaki zasłużony Działkowiec: Srebrną odznaką Zasłużonego Działkowca uhonorowani zostali:
Brzezak Janina dz. nr 158
Chrząściel Bożena dz. nr 93
Brązową odznaką Zasłużonego Działkowca uhonorowani zostali:
1. Fic Tadeusz dz. nr 257
2. Hołowacz Emilia dz. nr 178
3. Kempa Zygmunt dz. nr 91
4. Kret Józef dz. nr 89
5. Lewandowski Ryszard dz. nr 214
6. Przystaś Mieczysław dz. nr 97
7. Rebiger Adam dz. nr 30
8. Sajdyk Władysław dz. nr 183
9. Sarosik Anna dz. nr 80
10 Szczerba Bronisław dz. nr 126
11 Twardoch Ryszarda dz. nr 77

Zobacz galerię zdjęć (KLIK)

Gazeta Regionalna

Dzień Działkowca 2015 w ROD "GÓRNIK" W ZGORZELCU

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych "Górnik" w Zgorzelcu odbył się (12.09) Dzień Działkowca. Podczas imprezy zostały wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych osób. Każdy mógł skorzystać z drobnego poczęstunku. W programie znalazły się również liczne atrakcje dla dzieci m.in. rzucanie lotkami, oraz piłką do celu. Na scenie zaśpiewały Pani z Miejskiego Klubu Seniora. Na koniec przybyli goście mogli potańczyć pod chmurką - pisze Gazeta Regionalna

Święto plonów w 2015 w ROD Przylesie" w Bogatyni

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Przylesie" odbyło się (29.08) Święto Plonów-Dzień Działkowca w Bogatyni.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele Okręgowego Zarządu z Legnicy Józef Bartkowicz i Józef Senska, którzy na co dzień są Prezesami Rodzinnych Ogrodów w Zgorzelcu, przybył również Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Grzemielewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Bojakowska i Sekretarz Daniel Fryc.

Prezes ROD "Przylesie" Andrzej Huk poinformował o działaniach ogrodu na przestrzeni minionego roku wskazując osiągnięcia, które ogród zanotował, a jest to rzeczywiście piękny ogród. Działki te w większości mają charakter rekreacyjny. Ogród liczy 121 działek.

Głos zabrał również Andrzej Grzmielewicz, który ufundował rozdrabniarkę do gałęzi. Podczas uroczystości przekazano nagrody w postaci dyplomów i podziękowań. Specjalnym prezentem przekazanym przez Działkowiczów było wręczenie Burmistrzowi oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej wiecznego pióra z wyrytymi specjalnymi dedykacjami.

Więcej zdjęć w galerii (KLIK)

Gazeta Regionalna 

 Więcej zdjęć w galerii Gazety Regionalnej
Działalność Kolegium Prezesów ROD Bolesławca

Z inicjatywy Kolegium Prezesów ROD Bolesławca w dniu 14 lipca 2015 r. odbyło się spotkanie Przewodniczącego Kolegium z Prezydentem Miasta Bolesławiec Panem Piotrem Romanem.

W spotkaniu uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Mienia i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Bolesławiec oraz Dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bolesławcu, na którym poruszone były problemy nurtujące ogrody działkowe i działkowców min. odpłatność za wywóz nieczystości z terenów wszystkich ogrodów zlokalizowanych na terenie miasta Bolesławiec, uczestnictwo ogrodów w konkursie "Bolesławiec w Kwiatach" (w bieżącym roku udział bierze 10 ROD) organizowanego przez Prezydenta Miasta oraz wyposażenie ogrodów w urządzenia zabawowe.

Sprawa dotycząca odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie ogrodów działkowych ponownie będzie omawiana na odrębnym spotkaniu z Dyrektorem MZGM po ustaleniu normy wytworzonych odpadów na jednego działkowca.

Dzięki dobrej współpracy z Prezydentem Miasta Bolesławiec już dwa ROD tj. "Tulipan", "Kolejarz" w Bolesławcu otrzymały wyposażenie placów w urządzenia zabawowe ufundowane przez Pana Prezydenta. W kolejności oczekują jeszcze 4 ROD na utworzenie placów zabaw na swoim terenie i mają na to gwarancję Pana Prezydenta.

Na zakończenie spotkania P.Prezydent wyraził chęć spotkania się z prezesami wszystkich ogrodów w Bolesławcu a zaproszenie w imieniu Kolegium Prezesów z satysfakcją przyjął Przewodniczący.

Przewodniczący Kolegium Prezesów Wł. Kondratowicz - Prezes ROD "Kolejarz" w Bolesławcu
PRZEDSTAWICIELE ROD W BOLESŁAWIECKIEJ RADZIE DS. SENIORÓW 

 W lipcu br. w Sali Ślubów Bolesławieckiego Ratusza odbyło się ostatnie posiedzenie drugiej kadencji 2013 - 2015 Rady ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Bolesławiec. Rada ta w trakcie obu kadencji od 2011 r. była organem doradczym i opiniodawczym w sprawach dotyczących jakości życia osób w starszym wieku. Radę tworzyły osoby z dużym doświadczeniem w pracy społecznej w różnych organizacjach pozarządowych o zasięgu krajowym. Przedstawicielem Polskiego Związku Działkowców, który z rąk Prezydenta Bolesławca otrzymał akt nominacyjny do Rady Seniorów obu kadencji był Prezes ROD "Wiarus" w Bolesławcu  Pan mgr Henryk Lemka. Rada otrzymała statut, który określał charakter jej działalności, lecz nie ograniczał twórczej inwencji w wytyczaniu celów i dróg ich realizacji.

Przedstawiciel działkowców w składzie Rady ds. Seniorów aktywnie brał udział w jej zamierzeniach, w tym min. w II Kongresie "Obywatel Senior", który odbył się w Chorzowie pod honorowym patronatem prof. Ireny Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich, spotkaniu nawiązującym kontakty z seniorami z Pirny (Niemcy), podsumowaniu konkursów umacniających więzi międzypokoleniowe, posiedzeniach Rady Miasta, na których rozpatrywano problemy seniorów oraz dyżurach w celu zbierania problemów nurtujących ludzi starszych, seminarium "sytuacja społeczno-bytowa osób w podeszłym wieku na terenie subregionu", gdzie zaprezentował w formie multimedialnej główne cele i osiągnięcia Rady oraz przedstawił problemy działkowców w ich walce o ogrody, współdziałał ze Starostwem Powiatowym w zakresie wyjścia naprzeciw oczekiwaniom osób starszych w trakcie pobytu w szpitalu i ośrodkach zdrowia, kilkakrotnie koordynował działania Rady w zakresie współorganizacji Dni Seniora w ramach obchodów Dni Bolesławca, przekazywał na posiedzeniach Kolegium Prezesów informacje dotyczące osób starszych jak i ogółu działkowców, propagował dorobek działkowców i idee ogrodnictwa działkowego.

Prezydent Bolesławca Piotr Roman w trakcie ostatniego posiedzenia stwierdził, że powołując Radę ds. Seniorów nie spodziewał się iż jej działania będą tak znaczące. Podkreślił, że Rada jest znana w Polsce i stawiana za wzór. Doceniając działania, które przyczyniły się do stworzenia wizerunku Bolesławca jako miasta przyjaznego ludziom starszym, Rada Seniorów otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta za promocję miasta w kategorii społecznej. Prezydent Bolesławca w podziękowaniu za pomysłowość i wytrwałość w realizacji założonego planu działania, wręczył również imienne dyplomy wszystkim członkom Rady.

Prezes ROD "Wiarus" w Bolesławcu mgr Henryk Lemka
BOLESŁAWIECKI DZIEŃ SENIORA

Kolejny już raz w dniach 19-21 czerwca 2015 r. mieszkańcy miasta świętowali i bawili się w ramach Dni Bolesławca. Ostatni dzień świętowania , niedziela odbyła się pod hasłem  "Dzień   Seniora". Uroczyste otwarcie Dnia Seniora poprzedził barwny korowód, w którym uczestniczyły obok władz miasta, pięknie przystrojone reprezentacje stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w tym również bolesławieccy działkowcy.W Rynku, gdzie przygotowano specjalne pawilony, już od godzin przedpołudniowych promowały się stowarzyszenia zrzeszone w Bolesławieckiej Radzie ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta  Bolesławiec: Polski Związek Działkowców, Klub Nauczycielski "Carpe Diem", Dom Dziennego Pobytu, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Koordynatorem zamierzeń z ramienia Rady Seniorów był już po raz drugi Prezes ROD "Wiarus" Pan Henryk Lemka. Był on również inicjatorem rozwiązań zmierzających do zaprezentowania dorobku działkowców. W naszym pawilonie w wyraźnie wyeksponowanym logo PZD, znaleźliśmy miejsce na galerię zdjęć oraz kronikę ogrodową prezentujących niektóre fragmenty działkowej rzeczywistości. Pawilon wyróżniał się różnorodnością, jakże piękną gamą kolorów kwiatów, które budziły zachwyt i uznanie uczestników święta. Absolutnym hitem okazała się pajda chleba z wybornym smalcem i kiszone ogórki oraz ciasto, którymi częstowały odwiedzających pawilon PZD Panie ubrane w działkowe stroje. Rozdawaliśmy też wydawnictwa i gazety PZD oraz broszury pozyskane z zaprzyjaźnionego sklepu ogrodniczego "Meduza". To wszystko spowodowało, że nasz pawilon cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem do późnych godzin popołudniowych, a informacja o nim wraz z krótkim wywiadem ukazała się w serwisie lokalnej telewizji. Zaangażowanie Prezesów ROD "Tulipan", "Wiarus", "Kolejarz", "Relaks" w Bolesławcu pozwoliło na przybliżenie mieszkańcom Bolesławca dorobku działkowców oraz propagowanie w sposób atrakcyjny i wychodzący poza ramy ogrodów mody na ogrodnictwo działkowe. Należy mieć nadzieję, że kolejne Dni Bolesławca będą nadal świętowane z naszym udziałem.

Prezes ROD "Wiarus" w Bolesławcu mgr Henryk Lemka ZGORZELECKIE ŚWIĘTO KWIATÓW

Jak co roku podczas Dni Zgorzelca odbyło się Święto Kwiatów, które już prawie od 30 lat jest organizowane przez Rodzinne Ogrody Działkowe w Zgorzelcu. Zgorzeleckie Święto Kwiatów  ma trwałe już miejsce podczas Święta miasta Dni Zgorzelca. W bieżącym roku można było podziwiać różne kompozycje kwiatowe: wianki, ikebany, kosze, wiązanki okolicznościowe, kwiaty polne, okazy wiązanki roślinne. Kompozycje były wystawiane przez działkowców wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych, dzieci i mieszkańców miasta, łącznie wystawiło ponad 100 działkowiczów, dzieci i mieszkańców miasta.

Komitet organizacyjny:Irena Krawiec,Józef Bartkowicz i weteranka Lena Parkot
"KOLEJARZ" W  Bolesławcu

Nasi Mali Milusińscy mają nowy plac zabaw

W dniu 1 czerwca 2015 r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Kolejarz" w Bolesławcu, odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw. Otwarcia dokonał Prezydent Miasta Bolesławiec Pan Piotr Roman - fundator urządzeń  zabawowych o wartości 17 000 zł.

Wśród gości zaproszonych byli: Dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej  Pan Kazimierz Łomotowski, Zastępca Dyrektora Pani Grażyna Strzyżewska i Pani Małgorzata Rychert,  Pan Antoni Molka Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców. Zarząd ROD "Kolejarz" przygotował dodatkowe atrakcje dla dzieci przybyłych z zaprzyjaźnionego przedszkola i dzieci działkowców. Był min. animator zabaw, dmuchane urządzenia zabawowe oraz poczęstunek zasponsorowany przez menadżera  "Tesco" Pana Tomasza Zielińskiego. Poza urządzeniami zabawowymi zainstalowany został również przyrząd  do ćwiczeń dla dorosłych.

Prezes ROD Władysław Kondratowicz 

Tutaj relacja video z otwarcia placu zabaw: 
"KOLEJARZ" Bolesławiec

W dniu 07.05.2014 r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego ,, Kolejarz '' w Bolesławcu miało miejsce spotkanie z Panią Lidią Geringer de Otenberg, europosłanką z terenu Dolnego Śląska. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta powiatu bolesławieckiego Pan Stanisław Chwojnicki, prezesi i działkowicze ogrodów działkowych z terenu Bolesławca. Spędzono czas w miłej atmosferze piekąc kiełbaski przy ognisku, słuchając prezentowanych pieśni wykonanych przez zespół ludowy z okolic Bolesławca.

"KOLEJARZ" w Bolesławcu

W piękne sobotnie, słoneczne popołudnie (31 sierpnia 2013 r.) działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego "KOLEJARZ" w Bolesławcu zebrali się, żeby uroczyście uczcić obchody 60-lecia swojego Ogrodu.

ROD "Kolejarz" w Bolesławcu jest jednym z dwóch najstarszych ogrodów założonych na terenie miasta. Z okazji tak podniosłej uroczystości zaproszeni zostali włodarze naszego miasta w osobach Pana Prezydenta Piotra Romana, wicestarosty powiatu bolesławieckiego Pana Stanisława Chwojnickiego oraz wiceprzewodniczącej Rady Miasta Pani Janiny Piestrak-Babijczuk. Okręgowy Zarząd PZD w Legnicy reprezentowali Pani Anna Makuch i Pan Krzysztof Rewera oraz przewodniczący Kolegium Prezesów w Bolesławcu Pan Stanisław Andruszeczko. Zaproszeni zostali także byli prezesi ogrodu "KOLEJARZ" Pan Czesław Kędzior i Pan Florian Walczak, oraz pozyskani sponsorzy z marketu "Tesko" Panowie Tomasz Zieliński i Damian Antczak, którzy ufundowali nagrodę dla najładniejszej działki w ogrodzie, jednocześnie częściowo sponsorując naszą uroczystość.

Czytaj dalej (KLIK)

Tutaj relacja z uroczystości na Portalu BOLEC.INFO

Kwisa w Lubaniu

W dniu 2 czerwca 2012 r. odbył się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "KWISA" festyn.

Poniżej film z fotografii z tego wydarzenia. Autorem prezentacji jest Pan Mieczysław Iwanow. 

Przeglądaj stronę internetową ROD "KWISA" w Lubaniu

Marzenie Bogatynia

Reportaż Telewizji Lokalnej 

Dni Działkowca i 30-lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "MARZENIE" w Bogatyni.

Pan Antoni Molka obchodzi 20-lecie pracy jako Prezes Zarządu Ogrodu.

Tutaj jeszcze jeden film z uroczystości

http://www.dailymotion.com/video/xkzl5t_30-lecie-ogrodow-dziaykowych_news

Oglądaj inne fotografie z uroczystości w galerii zdjęć

http://www.ozpzd-legnica.pl/galeria-zdjec


Nysa w Zgorzelcu

   Jubileusz działkowców

Zgorzeleccy działkowcy „Ogrodu Nysa" obchodzili swoje wielkie święto. W tym roku minęło 65 lat od ukonstytuowania się pierwszego zarządu tego Ogrodu oraz obchodzone jest 30 lecie Polskiego Związku Działkowców. „Nysa" zajmuje spory, bo ponad 23 hektarowy obszar. To jeden z największych „zielnych kompleksów" w okręgu legnickim. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od wysłuchania znanej piosenki „Pamiętajcie o ogrodach". Rozpoczynając obchody prezes zarządu „Nysy" przypomniał historię zgorzeleckich działkowców. Szczególny nacisk położył na nie oddalone zagrożenie, jakie niesie ze sobą projekt ustawy zgłoszonej w 2005 roku, zezwalającej na likwidację rodzinnych ogródków działkowych. Wnioskodawcy uzasadniali to koniecznością pozyskiwania atrakcyjnych terenów zajmowanych przez działkowców, co mogłoby przyśpieszyć rozwój miejskich aglomeracji. Potem rozpoczęła się część oficjalna, podczas której Krystyna Gizicka-Krasińska, prezes okręgowego zarządu PZD w Legnicy wręczała odznaczenia, dyplomy i nagrody najbardziej zasłużonym działkowcom. Wśród fundatorów był starosta zgorzelecki Artur Bieliński oraz burmistrz Rafał Gronicz. Najgorętsze podziękowania kierowano pod adresem Straży Miejskiej oraz zgorzeleckich policjantów, którzy dbają o porządek i bezpieczeństwo w Ogrodzie. Potem nastąpiła najprzyjemniejsza, nieoficjalna część imprezy. Przystąpiono do spożywania ekologicznych, najczęściej przez siebie wyhodowanych płodów działkowych. Pogoda dopisała, więc do późnych godzin wieczornych bawiono się przy piosenkach rodzinnej kapeli „Ex aequo" oraz zespołów ludowych „Kwiatowianki" oraz „Turoszowianki". 

Wpisał: Janusz Grzeszczuk   

03.09.2011

http://gazetaregionalna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3941&Itemid=165

Tulipan Bolesławiec

W naszym ogrodzie

Od początku roku 2015 wiele się działo w naszym ogrodzie.Organizowaliśmy spotkania: noworoczno-opłatkowe, z okazji Święta Dnia Kobiet, zabawy. Nawiązaliśmy współpracę min. z jednym z bolesławieckich marketów,z Domem Dziecka. Nasza 8 osobowa drużyna zajęła I miejsce   w V Olimpiadzie Seniorów.Organizowaliśmy stanowiska czynnie uczestnicząc w tegorocznych Dniach Bolesławca, które odbyło się w dniach 19-21 czerwca 2015 r.

Prezes ROD Jerzy Zając 

czytaj więcej:

 http://www.ozpzd-legnica.pl/media/attachments/tulipan_bol.pdf

 http://www.ozpzd-legnica.pl/media/attachments/tulipan_boleawiec001.pdf Pamiętajcie o ogrodach

(na podstawie artykułu z Bolec.Info)

W środku lata odwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce. To znakomicie zorganizowany i uporządkowany Rodzinny Ogród Działkowy „Tulipan” znajdujący się przy ulicy Śluzowej w Bolesławcu. Działkowcy tego ogrodu to ludzie z pasją, prawdziwi artyści.

Prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” jest Jerzy Zając. 

- Od trzydziestu lat pracujemy tutaj wspólnie i robimy wszystko, aby było tutaj pięknie i przyjemnie - mówi Jerzy Zając w rozmowie z reporterem Bolec.Info. - Tutaj pracujemy, wypoczywamy, spotykamy się, a także bawimy się. Nasze osiągnięcia są udokumentowane w naszej kronice, zebrało się tego bardzo dużo. Jestem dumny ze wszystkich działkowców, to ludzie z pasją i olbrzymim zaangażowaniem, robią wszystko, aby było tu pięknie i przyjemnie – dodaje.

Idąc uliczkami działki widać mnóstwo pięknych kwiatów, wspaniale zagospodarowane pojedyncze działki. Postanowiliśmy podglądnąć działkowców przy pracy i wypoczynku. 

- To dla nas najpiękniejsze miejsce w Bolesławcu. To nasz drugi dom, to raj na ziemi - mówi starsza pani. - Ja żyję i czuję się tak dobrze dzięki temu małemu skrawkowi ziemi. Dzięki tym cudownym kwiatom, świeżym owocom i warzywom. Spędzam tu w lecie i na wiosnę więcej czasu niż w domu - dodaje.

Nazwaliśmy te działki w jesieni ubiegłego roku „Rajskim ogrodem” i tę opinię nadal podtrzymujemy. Teraz jest tu jeszcze ładniej i bardzo, bardzo kolorowo, ale…

Działkowcy poczuli się zagrożeni, gdy 11 lipca 2012 Trybunał Konstytucyjny uchylił 24 zapisy ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co to może dla nich oznaczać? Likwidację Związku Działkowców, który od 30 lat skutecznie bronił działkowców i ogrody, niepewność jutra – czasowy charakter ogrodów, podatki za działkę, altankę i czynsz dzierżawny, utratę prawa do bezczynszowego korzystania z działki, pozbawienie gwarancji uzyskania odszkodowań za majątek w przypadku likwidacji ogrodu czy podporządkowanie ogrodów gminom.

Działkowcy liczą, że wywalczą nową, lepszą Ustawę, która będzie dla nich korzystna i zapewni rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Mają na to 18 miesięcy

- Razem możemy jeszcze obronić nasze ogrody i działki – mówią działkowcy

Bolesławiecki Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął akcję mającą na celu obronę Rodzinnych Ogrodów Działkowych – mówi w rozmowie z Bolec.Info Józef Król, wiceprzewodniczący powiatowego SLD w Bolesławcu. - Odwiedzamy działkowców i zbieramy ich postulaty, aby potem przygotować nową, korzystną Ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych - dodaje.

- Rodzinne Ogrody Działkowe spełniają w Bolesławcu bardzo ważną rolę społeczną, dają starszym i młodym ludziom możliwość pracy i spotkań na świeżym powietrzu. Szczególnie służą one starszym ludziom, trzymają ich niejednokrotnie przy życiu, dając poczucie bezpieczeństwa i są równocześnie wspaniałym i jedynym dla tych ludzi miejscem pracy i wypoczynku - mówi inny działacz.

Czytaj więcej:  http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=7713

BolecAlbum: 16. Rajskie Ogrody Działkowe - 19.08.2012


   Spotkanie noworoczno-opłatkowe

W dniu 14 stycznia 2012 r. na „Tulipanie” odbyło się kolejne spotkanie noworoczno-opłatkowe działkowców, które było okazją do podsumowania roku 2011, i planowaniem zadań do wykonania w 2012 r., oraz okazją do podziękowania zebranym za ich osobiste zaangażowanie się w osiągnięte sukcesy w minionym roku.

Na wstępie prezes zarządu ogrodu przedstawił list prezesa KR PZD pana E. Kondrackiego z podziękowaniami dla naszego Zarządu za aktywny udział w badaniu „Kim są Polscy Działkowcy w roku 2011” oraz przedstawił nagrody rzeczowe jakie otrzymał nasz ogród.

Rok 2011 to kolejny rok sukcesów:

Ogród nasz zajął I miejsce w Okręgowym konkursie na najpiękniejszy ROD w Okręgu (drugi rok z rzędu), a dwie działki otrzymały wyróżnienia.

Sukcesy indywidualne odnotowali nasi działkowicze w Krajowym Konkursie PZD „Jak powstawały nasze ogrody” – Pan E. Michalak zajął trzecie miejsce, a pani St. Zięcik otrzymała wyróżnienie a jej pracę wydrukowano w BI Nr 5/2011.

Zarząd ogrodu, na uroczystej gali otrzymał statuetkę i tytuł „Przyjaciel PCK”, od kilku lat aktywnie bierzemy udział w imprezach organizowanych przez PCK, a są między innymi Dni walki z głodem, festyny o różnej tematyce np. przeszczepy serca, szpiku kostnego i inne, a zaproszonych gości, gościmy na naszym ogrodzie.

W 2011 r. w Telewizji Łużyce ukazał się program z wizyty dziennikarzy na ogrodzie, a w październiku na stronie internetowej http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=6519 w artykule „Rajski ogród” opisali swój pobyt na ogrodzie kolejni dziennikarze. Powiększa się liczba organizacji pozarządowych z którymi ogród nawiązał współpracę.

Ogród nasz aktywnie uczestniczył w obronie ustawy o ROD i w obronie PZD, a nasz przedstawiciel uczestniczył w II Kongresie PZD i IX Krajowym Zjeździe PZD.

Bardzo dobrze rozwija się współpraca z biurem euro poseł pani Lidii Geringer de Oedenberg, a w 2012 r. kolejny nasz działkowicz (3 osoba) pojedzie do Strasburga.

Rok 2012 to będzie ważny rok w historii naszego ogrodu, na 8 września zaplanowany jest Dzień Działkowca i Święto z okazji 30-lecia powstania ogrodu.

Aktywnie funkcjonuje nasza strona internetowa www.tulipanki.pl a na koniec 2011 roku zanotowaliśmy ponad 9 tyś. Wyświetleń.

Przy dźwiękach muzyki i składani sobie życzeń, spotkanie działkowiczów trwało do późnych godzin wieczornych.

Prezes ROD - Jerzy Zając 


   Trzydzieści lat minęło

03 września 2011 roku na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Tulipan” odbyło się uroczyste zakończenie sezonu. Działkowcy mieli wiele powodów do świętowania. Największym z nich było uczczenie trzydziestolecia powstania Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Tulipan”.

Jest wielu przeciwników, którzy uważają, iż ogrody takie stanowią przeszkodę w rozwoju miasta. Jednakże są one w błędzie, czego przykładem jest bolesławiecki ROD ”Tulipan”. Od małego w skali miasta ogródka, o którym tysiące bolesławian nigdy nie słyszało doszli do sytuacji, gdzie ogród jest rozpoznawalny. Działkowcy ciężką pracą, małymi kroczkami, lecz konsekwentnie i solidarnie pracując po kilkunastu latach zaczęli osiągać małe sukcesy, aż do uzyskania tegorocznego. ROD „Tulipan” po raz drugi z rządu zdobyły pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Wzorowy Rodzinny Ogród Działkowy. Najlepszy Rodzinny Ogród Działkowy w Okręgu legnickim, za nim pozostało 175 innych ogrodów z okręgu większych miast z większymi możliwościami

03 września 2011 r. na terenie ROD „Tulipan” odbyło się podsumowanie całego roku. Prezydent miasta – Piotr Roman podkreślił, że ROD „Tulipan” świetnie promuje nasze miasto na skalę krajową, dobywając kolejne wyróżnienia i nagrody.

Na uroczystość „Tulipanowych Dożynek” przybili licznie zaproszeni gości a wśród nich między innymi:

Piotr Roman -prezydent miasta

Józef Pokładek - przewodnicząca Rady Miasta

Janina Piestrak – Babijczuk - wiceprzewodnicząca Rady Miasta

Jerzy Zieliński – kandydat na senatora

Władysław Bakalarz - prezes MZGK w Bolesławcu

Marek Łętowski - dyrektor MDK w Bolesławcu

oraz prezesi zaprzyjaźnionych Rodzinnych Ogrodów Działkowych a także licznie zgromadzeni działkowcy.

Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy oraz drobne upominki dla najbardziej aktywnych działkowców oraz tych, którzy wiele swojego czasu i serca poświęcają "Tulipanowi"

Było mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach plastycznych, bawić się na placu zabaw, jaki znajduje się na terenie ogrodów, strzelać z karabinku do celu pod czujnym okiem żołnierzy.

Pogoda tego dnia dopisała i po uroczystym wstępie działkowicze mogli zacząć prawdziwe dożynki od skosztowania pajdy chleba ze smalcem czy upieczonej nad ogniskiem kiełbaski.

Wpisany przez Magdalena Zarówna

05.09.2011

http://www.dbl.info.pl/rod-qtulipanq/497-trzydzieci-lat-mino

Górnik w Zgorzelcu

   45 lat z „Górnikiem”

Pola uprawne znajdujące się przez wiele lat pod zarządem kopalni Turów, po licznych przemianach nazw, obecnie znane są jako Rodzinne Ogrody Działkowe „Górnik”. Działkowcy chętnie otwierają się na mieszkańców Zgorzelca, których zapraszają na organizowane przez siebie imprezy. W sobotę bawiliśmy się na festynie z okazji 45-lecia powstania ROD „Górnik”.

Minęło 45 lat od powstania obecnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Górnik”. Festyn z tej okazji został połączony z tegorocznymi dożynkami. Impreza kończy również sezon działkowców, którzy rozpoczynają jesienne porządki na swoich ogrodach.

Wrzesień jest miesiącem porządkowym. Działkowcy porządkują swoje ogrody i przygotowują się do zimy. W tym roku mija 45 lat od powstania, nie tyle Rodzinnego Ogrodu, co w ogóle jego działania.  Po raz pierwszy przeprowadziliśmy otwarty festyn, w ubiegłych latach była to impreza dla działkowców – mówi Grzegorz Raniś, wiceprezes ROD „Górnik”. - Otwieramy się na zewnątrz, aby też w tego typu imprezach uczestniczyli mieszkańcy miasta Zgorzelec. 

Atrakcją festynu były występy: Zespołu Pieśni i Tańca „Błękitne kamizelki” z Łagowa i młodzieżowego zespołu Lusatia z Osieka Łużyckiego oraz zespołu Vena Senior.  Grupa ratownicza PCK wystąpiła z pokazem pierwszej pomocy. Konkursy dla dzieci i ich opiekunów przeprowadzała 13 Drużyna Wielopoziomowa WAGABUNDA. Ponadto prezentowało się Stowarzyszenie Klub Seniora, Klub Diabetyków i Cukrzyków ze Zgorzelca, piekarnia Oskarr Anny Buzbas z Małej Wsi Dolnej, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz sklep sportowy Martes Sport z Centrum Handlowego Eden.

Otrzymaliśmy ogromne wsparcie od Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu, burmistrza miasta Zgorzelec, dyrektora hipermarketu Real w Zgorzelcu, Pani Anny Buzbas - właścicielki piekarni Oskarr w Małej Wsi Dolnej, sklepu sportowego Martes Sport  z Centrum Handlowego Eden w Łagowie, prezesa koszykarskiego Klubu Sportowego Turów, Domu Pomocy Społecznej „Jutrzenka”, a także działkowców, którzy również sponsorowali nas indywidualnie – wymienia Grzegorz Raniś. – Spodziewaliśmy się większej liczby osób. Ci, którzy spędzili z nami czas bawili się znakomicie. Wieczorem dołączyła do nas młodzież ze Zgorzelca, która doskonale odnalazła się w tańcach przy muzyce nowoczesnej, jak i lat 70’ i 80’. Wielu działkowców otrzymało złote, srebrne i brązowe odznaki Zasłużonego Działkowca. Ponadto burmistrz miasta Zgorzelec, Rafał Gronicz oraz właściciel Zakładu Budowlanego Grot, Zbigniew Gorbacz zostali wyróżnieni odznaczeniem Zasłużony dla Polskiego Związku Działkowców.

Rodzinny Ogród Działkowców „Górnik” zrzesza 500 działkowców, którzy przyjmują na tereny swoich ogrodów dzieci i młodzieży. Działka nie jest miejscem wyłącznie związanym z ciężką pracą, ale również odpoczynkiem i nauką. Działkowcy nazywają swój ogród „zielonymi płucami Zgorzelca”.

Na naszych działkach powstał punkt terapii zajęciowej, gdzie ludzie niepełnosprawni uprawiają swoje ogródki – mówi wiceprezes. - Ogród działkowy został stworzony przez kopalnię Turów. Na początku były to pola uprawne. Później powstawały malutkie działki, następnie Polski Związek Działkowców przekształcił to miejsce w Pracowniczy Ogród Działkowy, a 5-6 lat temu zmienił w Rodzinny Ogród Działkowy.

W części oficjalnej festynu wziął udział burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz; wicestarosta powiatu zgorzeleckiego Jerzy Zagajski; sekretarz Starostwa Powiatowego Bogusław Białoń; ks. Maciej Wesołowski; prezesi ogrodów z terenu naszego miasta i Antonii Molka, przedstawiciel Prezydium Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Legnicy.

6 września 2010

Autor: Małgorzata Prażmowska

http://www.zinfo.pl/artykuly/4582

Tutaj filmy z imprezy:

http://www.dailymotion.com/video/xfl9ty_gornik-ogrod_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xflahk_gornik-ogrod-2_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xflqfw_gornik-ogrod-3_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xflra1_gornik-ogrod-4_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xfnlwx_gornik-ogrod-5_shortfilms

Projekt i realizacja: StudioAvatar.pl - strony www Legnica, Lubin, Wrocław