Jubileusze ROD i Dni Działkowca

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Marzenie" w Bogatyni 2017 r.

Jubileusz 35 - lecia powstania Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Tulipan" w Bolesławcu 2017 r.

Działkowe Dożynki w ROD "Piast" w Lubaniu 2017 r.

Dzialkowe_Dozynki_Luban

źródło: www.zl.lubań24.plJubileusz 35 lecia powstania ROD „Hutnik” w Kulowie 

 W dniu 26.08.2017 r. o godz. 1200 przy Domu Działkowca w ROD „Hutnik” w Kulowie mszą polową, którą celebrował Proboszcz z Parafii Krzepielów, rozpoczęły się uroczystości 35 lecia powstania ogrodu połączone z Dniem Działkowca i obchodami 120 lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich.

W obchodach brali udział goście zaproszeni: Pan Michał Kuśnierka właściciel Firmy Usługi Handel Astra, Prezes Kolegium Prezesów Pan Jerzy Świercz, Prezesi zaprzyjaźnionych ogrodów w Kulowie: ROD Gwarek - Pan Antoni Świątkowski, ROD Przylesie - Pan Grzegorz Płatek, przedstawiciel OZ PZD w Legnicy - Pani Krystyna Gudwiłowicz, Księgowa ROD „Hutnik” w Kulowie Pani Zofia Wojciechowska oraz licznie zebrani działkowcy, ich rodziny i sympatycy ROD.

Dzięki wsparciu finansowym i rzeczowym tj.: KGHM Polska Miedź Huta Miedzi Głogów, Związku Zawodowego Polska Miedź, Castorama Głogów, Bank Spółdzielczy Głogów, Nadleśnictwo Głogów, Usługi Handel Astra Michał Kuśnierek, GPK SUES, Pizzeria Castello Daniel Rojek, Działkowca, który chce pozostać anonimowy i co roku wspiera nas finansowo kwotą 200 zł., Cukierni Marcin Meryk, która również, co roku wspiera nas słodkościami - zorganizowane zostały obchody naszego święta.

Niespodzianką i wielkim zaskoczeniem dla działkowców okazał się gulasz z dzika z kaszą gryczaną w ilości 100 litrów przygotowane przez Koło Łowieckie KRZYK.

Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom za uczestnictwo w Dniu Małego i Dużego Działkowca, na którym wypisano 120 szt. dyplomów.

Po wręczeniu odznaczeń dla działkowców oraz dyplomów i bonów upominkowych za udział: w Konkursie Wzorowa działka roku 2017 dla Pana Andrzeja Szuty - działka Nr 132, Państwa Marii i Mariana Diakowskich działka Nr 150, Pana Mieczysława Kostrzewa działka Nr 146 oraz Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2017 dla ROD „Hutnik” w Kulowie, zostały również wręczone dyplomy za wkład i udzieloną pomoc w rozwój oraz umacnianie polskiego ogrodnictwa działkowego dla wyróżnionych działkowców.

Wyróżnienie z naszego ogrodu otrzymali także Państwo Wiesława Augustyn Komar działka nr 292 za udział w konkursie Wzorcowa działka Powiatu Głogowskiego, które to wyróżnienie było wręczane w dniu 15.08.2017 r pod Kolegiatą.

Przyznano również dyplomy i skromne nagrody rzeczowe dla wyróżnionych użytkowników działek za: „Najładniejszy Ogród 2017 r.” i „Dorodne Warzywa 2017 r.”

Wspaniałą atmosferę uroczystości w gronie działkowców i ich rodzin jak również sympatyków ogrodnictwa działkowego zakończył występ zespołu muzycznego ASTRA, przy muzyce, którego bawiono się do późnych godzin wieczornych.

Prezes ROD Hutnik w Kulowie

Sekretarz ROD Hutnik w Kulowie 

 
Obchody jubileuszu 50 lecia ROD "Szarotka" w Legnicy 2 września 2017 r.

 

Piknik jubileuszowy

Rodzinny Ogród Działkowy „Szarotka” w Legnicy świętował dnia 2 września 2017 r. uroczyste obchody Jubileuszu 50 lecia istnienia Ogrodu połączone z Jubileuszem 120 lecia Ogrodnictwa Działkowego w Polsce oraz Dożynkami ogrodowymi.

 

Na uroczystości przybyli:

Honorowa Prezes Okręgu w Legnicy  – inż. Elżbieta Dziedzic

Prezydent Miasta Legnicy - Tadeusz Krzakowski

Poseł na Sejm RP - Robert Kropiwnicki

Radny Rady Miejskiej w Legnicy - Jarosław Rabczenko

Wiceprezes ROD „Wypoczynek” w Legnicy - Janina Kalińczuk

Pszczelarz - Zbigniew Naumiuk

Po wysłuchaniu Hymnu Narodowego i Związkowego uroczystość otworzyła Prezes ROD „Szarotka” w Legnicy Pani Halina Litwinowicz witając przybyłych gości i działkowców z rodzinami.

 

Starosta uroczystości Pan Adolf  Podraza wraz ze Starościną Panią Heleną Trajer – najstarsi stażem działkowcy – wręczyli chleb dożynkowy Szefowej Okręgu Elżbiecie Dziedzic, która dzieląc się chlebem z gośćmi oraz działkowcami, złożyła życzenia.

Z okazji Jubileuszu 50 lecia ogród otrzymał pamiątkowe puchary wraz z dedykacjami ufundowane przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego oraz Honorową Prezes Okręgu Legnickiego Elżbietę Dziedzic. Prezentacji pucharów oraz przekazania na ręce Prezes ogrodu wraz życzeniami dla działkowców dokonała Pani  Elżbieta Dziedzic.

Poseł Robert Kropiwnicki złożył Działkowcom życzenia jubileuszowe przekazując na ręce Prezes ROD Haliny Litwinowicz wygrawerowaną dedykację w ozdobnym etui.

Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski złożył życzenia jubileuszowe, skierował do Prezes ROD „Szarotka” słowa uznania za głębokie zaangażowanie w rozwój ogrodu i obdarował upominkami. Radny Jarosław Rabczenko wręczył piękny bukiet kwiatów.

Na okoliczność odbywających się w ogrodzie uroczystości działkowiec Pani Teresa Szymańska ufundowała tort okolicznościowy, którym degustowali się uczestnicy pikniku.

Obchody Jubileuszu były również okazją do wręczenia najstarszym stażem działkowcom dyplomów i upominków z gratulacjami, a zasłużonym działkowcom odznak „Zasłużony Działkowiec” wraz z upominkami. Administratorowi strony internetowej ogrodu Krzysztofowi Ławniczkowi, który był również didżejem na pikniku, wręczono dyplom i upominek za działalność społeczną na rzecz ogrodu.

Działkowcy Halina i Henryk Kłopotowscy z rąk  Honorowej Prezes Okręgu Pani Elżbiety Dziedzic otrzymali dyplomy i gratulacje za udział w konkursie „Wzorowa Działka Roku 2017” i uhonorowani zostali bonem upominkowym wartości 50 zł do sklepu internetowego www.działkowiecsklep.pl  oraz kalendarzem i literaturą fachową.

Honorowa Prezes złożyła na ręce Prezydenta Tadeusza Krzakowskiego medal przyznany przez Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego z okazji 120 lecia Ogrodnictwa Działkowego w Polsce wraz życzeniami i gratulacjami.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było posadzenie przez Starostę i Starościnę oraz zaproszonych gości, Drzewka Jubileuszowego przy biurze Zarządu ROD.

Zarząd ROD Szarotka – organizator imprezy - zadbał również o część artystyczną, oraz liczne konkursy. Bawiono się w rytm piosenek Zespołu Folklorystycznego ALBINKI ze Strupic, gmina Chojnów i utworów serwowanych przez didżeja.

By nadać uroczystości dożynkowego charakteru, Prezes ogrodu, członkowie zarządu i Starościna ubrali się w ludowe stroje. Uczestnikom pikniku zapewniono obiad – bigosik, udka, kiełbaskę, kaszankę oraz kawę i herbatę ze struclą.

Zabawa odbywała się w bardzo miłej atmosferze.

Opracowała:

Prezes ROD „Szarotka” w Legnicy

Halina LitwinowiczObchody 45-lecia powstania ROD „Dzieci Głogowskich” w Głogowie oraz 120 lecie ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, które odbyły się w dniu 12 sierpnia 2017 r.

Spotkanie Jubileuszowe

 W dniu 12 sierpnia  2017 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Dzieci Głogowskich w Głogowie, odbyły się coroczne obchody Dnia Działkowca. W tym roku było, to święto szczególne, gdyż zostało połączone z obchodami Jubileuszu 45 – lecia powstania Ogrodu i 120 –  lecia Ogrodnictwa Działkowego na Ziemiach Polskich. 

       Prezes Edward Adamski przywitał przybyłych gości, działkowców i ich rodziny.

W uroczystości, oprócz Działkowców i ich rodzin udział wzięli zaproszeni goście:

 - Pani Elżbieta Dziedzic Honorowy Prezes OZ PZD w Legnicy, Dyrektor Biura OZ PZD w Legnicy,

- Pan Jerzy Anulewicz – Prezes ROD „Barbarka” w Polkowicach, Członek OZ PZD w Legnicy,

- Pan Jerzy Świerszcz – Przewodniczący Kolegium Prezesów Powiatu Głogowskiego, Prezes ROD Konwalia w Głogowie,

- Prezesi zaprzyjaźnionych ogrodów: Pani Jolanta Matuszewska, Pani Halina Sosnowska, Pani Eugenia Horyńska, Pan Adam Wikiel, Pan Zbigniew Kowalczyk,

- Pan Piotr Poznański – Wiceprezydent Głogowa,

- Pan Andrzej Koliński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie;

- Pani Elżbieta Szymorek – Biuro Poselskie Ewy Drozd;

- Pan Piotr Kowalski – Kierownik Rewiru Dzielnicowych KPP w Głogowie

Z okazji Jubileuszu najstarsi stażem Działkowcy otrzymali, pamiątkowe medale oraz dyplomy, które wręczyli:

- Pan Prezydent Głogowa – Piotr Poznański,

- Pani Prezes Honorowa – Elżbieta Dziedzic,

- Prezes ROD, Pan – Edward Adamski,

- Sekretarz ROD, Pani – Aldona Dobrzańska.

Zasłużeni Działacze i Działkowcy zostali odznaczeni odznaką „Zasłużony Działkowiec”. Wręczono 5 złotych, 8 srebrnych i 5 brązowych odznak.

Urszula Ugrynowicz otrzymała gratulacje za zajęcie I miejsca w konkursie „Wzorowa Działka Roku 2017”. Prezydium postanowiło uhonorować laureatkę I miejsca: dyplomem okolicznościowym, prenumeratą miesięcznika „Działkowiec” na 2018 r. oraz bonem upominkowym wartości 200 zł do sklepu internetowego – www.dzialkowiecsklep.pl

Pani Prezes Honorowa OZ w Legnicy Elżbieta Dziedzic, złożyła Działkowcom życzenia z okazji Jubileuszu 45 – lecia powstania Ogrodu wraz z życzeniami od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego.
Przekazała na ręce Prezesa ROD im. Dzieci Głogowskich w Głogowie Edwardowi Adamskiemu okolicznościowe dyplomy i puchary.

Życzenia Działkowcom w imieniu władz samorządowych przekazał:

 - Pan Prezydent Głogowa – Piotr Poznański,

- Pan Andrzej Koliński – Przewodniczący Rady Miasta Głogów,

- Elżbieta Szymorek – Asystent Biura Poselskiego Pani Poseł Ewy Drozd.

Życzenia od ogrodów funkcjonujących w Głogowie i okolicach przekazał Prezes Jerzy Świerszcz w imieniu Kolegium Prezesów Powiatu Głogowskiego.

Dni Działkowca były nie tylko okazją do poznania Głogowskich Ogrodów Działkowych i ich historii, czy też do wspólnej zabawy, ale także okazją do podsumowania ostatniego roku na ogrodach, oraz do docenienia Działaczy i naszych Przyjaciół.

Ważnym momentem uroczystości było posadzenie przez zaproszonych gości Drzewa Jubileuszowego przy Domu Działkowca ROD im. Dzieci Głogowskich w Głogowie.

Sobotnie uroczystości były okazją do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy ludźmi zarażonymi wspólną pasją. Zebranym czas umilał zespół „Bayer” oraz „ DJ Domin”.

Po części oficjalnej licznie zebrani Działkowcy spotkali się w miłej atmosferze przy kawie, herbacie, napojach, ciastkach i …pieczonej kiełbasce.

Opracował:

Prezes ROD „Dzieci Głogowskich”

w Głogowie

Edward Adamski

Scan0039Scan0024

jubileusz_ jubileusz__15_jubileusz__20_jubileusz__25_jubileusz__22_jubileusz__24_jubileusz__27_
Działkowicze z Lubania świętowali

Społeczność z Rodzinnych Ogrodów Działkowych PIAST w Lubaniu kolejny raz bawiła się podczas Dnia Działkowca. Impreza, która w tym roku odbyła się 10 września,tradycyjnie była poświęcona tym, którzy od wczesnej wiosny ciężko pracowali, aby teraz zbierać plony.

Spotykamy się na przełomie sierpnia/września nieprzerwanie od 1999 roku. Za każdym razem jest sympatycznie, kolorowo i wesoło. Tym razem nasze małe święto było połączone z obchodami 35-lecia Polskiego Związku Działkowców podkreślił prezes Lech Sikorski.

dzialka

Załącznik plikowy do pobrania:  http://www.lubanski.eu/dzialkowicze-z-lubania-swietowali/W dniu 10 września 2016 r. odbyły się uroczystości obchodów Dnia Działkowca w ROD "Tulipan" w Bolesławcu 

Scan0065__2_Scan0066__2_

resized__585x800_Scan0063
Obchody 70-lecia powstania ROD „Kolejarz” w Legnicy, które odbyły się w dniu 15 września 2016 r. 

Początkiem założenia ROD „Kolejarz” w Legnicy był rok 1946. Ogród powstał z inicjatywy Związków Zawodowych PKP i nosił nazwę POD „Kolejarz” w Legnicy. Składa się on z 6 sektorów położonych w różnych częściach miasta. Obejmuje powierzchnię ponad 26 ha i skupia ponad 700 działkowców.

W pierwszych latach założenia ogrodu, użytkownikiem działki, z racji jego nazwy, mógł być wyłącznie pracownik PKP. Ogród w tym okresie, z racji niskich zarobków na PKP, pomagał przeżyć. Na wówczas uprawianych działkach trudno było o skrawek trawnika. Warunkiem przedłużenia prawa do działki w roku następnym, było zaświadczenie wystawione przez gospodarza, o skopaniu działki przed sezonem zimowym. W roku 1981 po powstaniu Polskiego Związku Działkowców Ogród ”Kolejarz” wszedł w skład tej organizacji. Ogrody Działkowe zaczęły przechodzić reorganizację i zmieniać się z ogrodów typowo konsumpcyjnych na konsumpcyjno-rekreacyjne, aby na nich można było przyjemnie żyć. Podobny los spotkał również Ogród „Kolejarz” w Legnicy. Ponadto przestał on już być ogrodem zamkniętym tylko pracowników PKP. Jednak wiele działek uprawianych jest przez dzieci pierwszych użytkowników. W dniu 15.09.2016 r. odbyło się spotkanie, którym rozpoczęto obchody 70-lecia powstania ogrodu. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej ROD „Kolejarz” długoletni działkowcy oraz zwycięzcy konkursu ‘ Na najlepiej zorganizowaną działkę” na poszczególnych sektorach. W spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Biura Honorowy Prezes OZ PZD w Legnicy. Spotkanie prowadził Prezes ROD „Kolejarz” Pan Sergiusz Saradow, który przedstawił historię powstania ogrodu. Następnie Dyrektor Biura Honorowy Prezes OZ PZD w Legnicy Pani Elżbieta Dziedzic podziękowała za zaproszenie oraz złożyła serdeczne życzenia i wręczyła pamiątkowy puchar z okazji 70-lecia powstania ogrodu. Troje działkowców otrzymało Złote Odznaki „Zasłużonego Działkowca”, a jeden srebrną. Laureaci konkursu „ Na najlepiej zorganizowaną działkę” otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz certyfikaty na prenumeratę na koszt Zarządu na rok 2017, miesięcznika „Działkowiec”. Komisja konkursowa zatwierdzona przez Zarząd ROD, dokonała wyboru trzech najlepszych działek spośród wszystkich sektorów. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Długoletni działkowcy zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi oraz drobnymi upominkami. Spotkanie zakończono w miłej i serdecznej atmosferze.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
ROD „Kolejarz” w Legnicy
Stanisław Izbiński Migawki z obchodów Dni Działkowca w ROD Marii Konopnickiej w Głogowie, które odbyły się w dniu 20.08.2016 r.

Scan0056 Scan0057Scan0058Scan0059 

 Dzień Działkowca 2016 w ROD "Kolejarz" w Głogowie

W dniu 3 września 2016 r. na terenie ROD „Kolejarz” w Głogowie odbyły się obchody Dnia Działkowca. W imprezie wzięło udział ponad 140 osób. Godnym podkreślenia jest fakt, że w konkursie na „Ekologiczny Ogród” ROD „Kolejarz” zajął I miejsce. Ponadto przez ostatnie 3 lata działkowcy ogrodu biorą czynny udział w promowaniu wizerunku PZD na takich uroczystościach jak „Dary Natury” czy też „Dni Kolegiaty”. Imprezy te organizuje Pani Violetta Szkliniarz. Działkowiczki z ogrodu „Kolejarz” mogły pochwalić się własnymi wypiekami oraz nalewkami owocowymi ze sprzedaży, których uzbieraną kwotę pieniędzy przeznaczono na odbudowę kolegiaty.


Prezes ROD „Kolejarz” w Głogowie

 Marian Perłakowski

Scan0040 Scan0041Scan0043Scan0042Dzień Działkowca w ROD „Marzenie” w Bogatyni z okazji 35-lecia powstania Polskiego Związku Działkowców.

W dniu 18.08.2016 r. o godz. 16.00 na terenie ROD „Marzenie” w Bogatyni odbyła się coroczna impreza z okazji Dnia Działkowca, na którą licznie przybyli działkowcy z rodzinami oraz przyjaciółmi i sympatykami ogrodnictwa działkowego. Ponadto naszą imprezę zaszczycili swoją obecnością: Zastępca Burmistrza ds. Polityki Regionalnej Pani Monika Oleksak, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Pani Dorota Bojakowska, Skarbnik Gminy Pan Andrzej Remian, Radni Rady Gminy Pan Filip Barbachowski oraz Pan Konrad Wysocki, a także lokalna TV i radio.

Oprawę muzyczną prowadzili Pan Marcin Woroniecki oraz Pan Marek Trzciński. Po odczytaniu listu gratulacyjnego od Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Pana Andrzeja Grzmielewicza przez Panią Monikę Oleksak, przystąpiono do wręczenia podziękowań, nagród i upominków. 12 działkowcom wręczono listy gratulacyjne wraz z upominkami od Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Pana Andrzeja Grzmielewicza. Kolejnych 24 działkowców otrzymało dyplomy wraz z nagrodami, które zostały ufundowane z dotacji od Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia na kwotę 2260 zł.

Zarząd ROD Marzenie składa szczególne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji Święta Działkowców w/w władzom Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Naczelnik ds. Organizacyjno-Prawnych Pani Olimpii Stanaszak oraz sponsorom nagród: Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Bogatynia Pani Dorocie Bojakowskiej, radnym Panu Piotrowi Koweckiemu, Panu Filipowi Barbachowskiemu, Panu Konradowi Wysockiemu.

Wielkie podziękowania składamy sponsorom Pani Marioli Walter oraz Kierownikowi Działu Ogrodniczego  Leroy Merlin Panu Andrzejowi Ostrowskiemu oraz zespołowi oprawy muzycznej Panu Marcinowi Woronieckiemu oraz Panu Markowi Trzcińskiemu.

IMG_4516

IMG_4517IMG_4520IMG_4544

Działkowcy ROD Marzenie po odbiorze upominków, nagród i prowiantu bawili się we wspaniałej atmosferze do późnych godzin nocnych. Impreza była bardzo udana dzięki w/w wsparciu oraz dobrej organizacji.

IMG_4600IMG_4633IMG_4565
IMG_4688__2_

Prezes Zarządu ROD „Marzenie”

w Bogatyni

Antoni MolkaBolesławiecki Dzień Seniora 2016

Już trzeci raz bolesławieccy działkowcy uczestniczyli w obchodach "Dnia Seniora".Nasz pawilon przystrojony barwami PZD oraz kwiatami, przyciągał wielu odwiedzających. Nie zabrakło tradycyjnej  pajdy chleba ze smalcem, małosolnych ogórków, ciasta z owocami i pysznych truskawek. Pawilon zdobił też nowy baner zawierający nazwy 16 ROD funkcjonujących w Bolesławcu, ufundowany przez Prezydenta Miasta Bolesławiec. 

Prezes ROD "Wiarus" w Bolesławcu  

mgr Henryk LemkaProjekt i realizacja: StudioAvatar.pl - strony www Legnica, Lubin, Wrocław