Działkowiec

DZIAŁKOWIEC 10/2018

01_DZ10_2

W sprzedaży jest już najnowszy – październikowy numer „działkowca” – największe pismo ogrodnicze na rynku, wypełnione mnóstwem atrakcyjnych i aktualnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników i przystających do specyfiki ogrodów działkowych!

● Aromat pachnących róż jest niezrównany i z pewnością warto je mieć na działce. Tym bardziej, że pachnące rośliny stają się coraz bardziej modne! Przedstawiamy najatrakcyjniejsze pachnące róże, od tych najstarszych i sprawdzonych, po najnowsze odmiany, hodowane specjalnie dla wyjątkowego zapachu. Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Jakie należy uiścić podatki przy sprzedaży działki w ROD?”, „Czy każda osoba niepełnosprawna ma prawo wjazdu na teren ROD?”.

● Słabo rosnące i miniaturowe wierzby będą stanowić przepiękną ozdobę każdego ogródka! Ich walory to m.in. małe wymagania, ciekawy pokrój, ozdobne liście i aksamitne bazie. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze gatunki i odmiany. Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze obszerna relacja z „Krajowych Dni Działkowca 2018”!

● Czy wiecie, że odpowiedni dobór odmian malin pozwala na zbiór ich wspaniałych owoców od wczesnego lata aż do jesiennych przymrozków? Polecamy najlepsze odmiany malin tradycyjnych i jesiennych oraz wyjaśniamy różnice między nimi. Do nabycia również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Jak stworzyć ogródek przyjazny dla zwierząt? Z nami nie będzie z tym problemu! Doradzamy jak zachęcić do pobytu na działce pożyteczne ptaki i owady a także wiele innych gatunków, które choć różnie postrzegane, mogą także odwdzięczyć się nam znacznym ograniczeniem liczebności szkodników!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – posezonowe porządki i higiena na działce.

● Rozmnażamy byliny z sadzonek korzeniowych.

● Beninkaza – czyli melon zimowy.

● Wybieramy nowe pokrycia dachowe na altany.

● Pędzimy kwiaty i warzywa.

● Polecamy najcenniejsze dla zdrowia jesienne warzywa i owoce.

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!




DZIAŁKOWIEC 09/2018

01_DZ09_2

Nie przegapcie najnowszego, wrześniowego numeru „działkowca”, który dostępny jest już w sprzedaży! To największe pismo ogrodnicze na rynku wypełnione jest mnóstwem atrakcyjnych tematów – aktualnych i przystających do specyfiki ogrodów działkowych oraz polskich warunków klimatycznych!

● Hortiterapia, czyli leczenie ogrodem, to coraz popularniejsza dziedzina nauki, wykorzystująca aktywność w ogrodzie i samo przebywanie wśród roślin do poprawy naszego zdrowia i relacji społecznych. Poznajcie jak, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu działki, można spełniać terapeutyczne funkcje hortiterapii!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Czy działkowiec ma prawo sadzić kwiaty na alejach ogrodowych?”, „Kiedy przysługuje działkowcowi wynagrodzenie za majątek na działce?”.

● Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, a moda na nie trwa nieprzerwanie od wielu stuleci! Teraz przypada termin ich sadzenia, warto więc dowiedzieć się jakie gatunki i odmiany najlepiej wybrać, aby wiosną budziły zachwyt bogactwem barw i oryginalnymi kształtami kwiatów! Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można m.in.: „ROD w wyborach samorządowych”.

● Publikujemy najnowszą wersję piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla seniorów, opracowaną w Instytucie Żywności i Żywienia! Zastosowanie jej zaleceń pozwoli osobom w starszym wieku zachować a nawet wzmocnić dobry stan swojego zdrowia!

● Przed nadchodzącym sezonem zakupów przedstawiamy najlepsze odmiany drzewek i krzewów owocowych do uprawy na działkach. Odpowiedni wybór jest bardzo ważny, gdyż decyduje o naszym późniejszym sukcesie i satysfakcji z uprawy działkowego sadu!  Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Wiele problemów w uprawie działki można skutecznie uniknąć, stosując odpowiednie rozwiązania jeszcze jesienią, przed kolejnym sezonem. Podajemy konkretne rozwiązania dotyczące m.in. trawnika a także pielęgnacji, cięcia, podlewania i odchwaszczania roślin!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – ostatnie zbiory warzyw i ziół.

● Dzielimy byliny.

● Czym się różni pigwa od pigwowca?

● Budujemy krok po kroku murki kwietne.

● Wysiewamy ozime nawozy zielone.

● Przyrządzamy oryginalne i pyszne dania z dyni makaronowej!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

Pobierz link do filmu z najnowszym wydaniem Działkowca: https://youtu.be/R3Q9xwH5dZ4




DZIAŁKOWIEC 08/2018

01_DZ08_1

W sprzedaży pojawił się już najnowszy – sierpniowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej!

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Jakie są zasady zawierania umowy ze współmałżonkiem działkowca?”, „Czy można na tablicy w ROD wywieszać informacje o zadłużeniach działkowców?”.

● Woda jest bardzo cennym elementem w ogródku. Jej obecność koi zmysły, stwarza korzystny mikroklimat, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Polecamy jak optymalnie dobrać rośliny do ogrodu wodnego, tak aby stał się miejscem tętniącym życiem, w którym wspaniale wypoczywamy!

● Poznajcie niezwykłe lilie trąbkowe, które należą do ogrodowej arystokracji, a jednocześnie są łatwe w uprawie i nie wymagają zapewnienia specjalnych warunków. We wrześniu przypada termin ich sadzenia, warto więc wybrać coś dla siebie, polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można m.in.: „Krajowa Rada znowelizowała Regulamin ROD”, „Nowa forma rekreacji w ROD.

● Warto docenić drobnokwiatowe powojniki, które znakomicie nadają się do uprawy na działce! Są mało wymagające, a wielkość kwiatów rekompensują dużą  obfitością i wspaniałym zapachem!

● Dlaczego na działce warto mieć drzewa i krzewy owocowe? Ile ich posadzić na potrzeby własne i rodziny? Jak przygotować miejsce? Wszystkie te porady, krok po kroku zamieszczamy w artykule promującym uprawę tych jakże cennych roślin!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – ciecie letnie gatunków ozdobnych i owocowych.

● Sadzimy pierwsze gatunki cebulowe.

● Niezwykły owoc pięciu smaków!

● Polecamy karłowe odmiany znanych drzew ozdobnych.

● Jak nawozić w sierpniu?

● Przyrządzamy rewelacyjne i nieznane dania z cukinii!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!




DZIAŁKOWIEC 07/2018

01_DZ07_2

Czytajcie „działkowca”!

Uwaga: już w sprzedaży najnowszy – lipcowy numer „działkowca” – największe pismo ogrodnicze na rynku, w którym znaleźć można wiele aktualnych informacji związanych z uprawą, urządzaniem i modernizacją działki. Nie zabraknie też tematów ekologicznych, porad zdrowotnych a także wieści z ogrodów!

● W nowej rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Kto ma prawo wejścia na działkę w ROD?”, „Czy można wynająć altanę ogrodową?”, „Jak duży może być dmuchany basen na działce?”.

● Istnieje wiele roślin zapewniających wypoczynek – sprzyjających relaksacji, poprawiających samopoczucie. Warto je mieć na działce i umiejętnie komponować, dzięki czemu nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć ogród sensoryczny – oazę hortiterapii!

● Poznajcie niezwykłe jeżówki! Te popularne byliny mają wiele nowych odmian, które zachwycają niespotykanymi u tego gatunku barwami i kształtami. Mogą być one np. dwubarwne, pełne, pomponowe, kędzierzawe a nawet piętrowe! Warto je mieć i tworzyć z nich wspaniałe, przyciągające uwagę kompozycje! Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można m.in.: „Bezpłatne broszury ogrodnicze”, „Śmieci w ROD”, „Uwaga na barszcz Sosnowskiego”, „Korzyści z kompostowania”.

● Poznajcie najnowsze trendy w ogrodowej modzie! Prezentujemy relację z tegorocznej wystawy „Chelsea Flower Show 2018”. Co dominowało na tegorocznej edycji? Co warto podpatrzeć?

● Jeżeli zależy nam na zdrowym wypoczynku i obfitych, pozbawionych chemii plonach, pozwólmy działać samej naturze! Poznajcie przykład ROD im. Żwirki i Wigury w Warszawie, w którym konsekwentnie wdrażana jest ochrona owadów zapylających i ptaków pożytecznych.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – jak zdrowo funkcjonować w upalne dni?

● Zwalczamy najważniejsze choroby warzyw.

● Budujemy i modernizujemy ścieżki.

● Rozmnażamy własne rośliny na żywopłot.

● Jak mądrze nawozić latem?

● Przyrządzamy rewelacyjne i nieznane dania ze szczawiu!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Zapraszamy do lektury!

Do pobrania link do filmu z najnowszym wydaniem Działkowca: https://youtu.be/-L-T7FYcM8c



DZIAŁKOWIEC 06/2018

01_DZ06_b__Kopiowanie_

Czytajcie „działkowca”!

W sprzedaży jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca” – największego pisma ogrodniczego na rynku, wypełniony mnóstwem atrakcyjnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników.

● W nowej rubryce „Porady prawne dla działkowców” znaleźć można wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Czy trzeba płacić za wywóz śmieci z ROD, jeśli nie korzysta się z pojemnika ogrodowego?”, „Gdzie powinna być zamieszczona informacja finansowa nt. prowadzenia ROD w poprzednim roku?”.

● Byliny, w odróżnieniu od większości roślin jednorocznych, mają stosunkowo krótki okres kwitnienia. Jednak również wśród nich można znaleźć prawdziwych długodystansowców – bardzo długo utrzymujących kwiaty lub powtarzających kwitnienie! Poznajcie najlepsze gatunki na długotrwały efekt. Doradzamy też jak je komponować i wspomagać kwitnienie!

● Poznajcie najpiękniejsze liliowce! Te mało wymagające, odporne i długowieczne byliny znów wracają do mody, głównie dzięki nowym, wspaniałym odmianom, które urodą dorównują nawet liliom!

 ● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można m.in.: „Budowa siedzib dla zarządów ROD”, „Racjonalne gospodarowanie wodą w ROD”.

● Zachęcamy do uprawy aktinidii ostrolistnej, której owoce – minikiwi – robią karierę w całej Europie. Odznaczają się wspaniałym smakiem, mają cienką, jadalną skórkę i wszechstronne właściwości prozdrowotne. Poza tym rośliny są bardzo wytrzymałe na mróz i z powodzeniem mogą być uprawiane w całej Polsce. Warto je mieć!

 ● Coraz więcej młodych ludzi chce mieć działki, powstaje wręcz moda na działki! Poznajcie przykład młodych działkowców z ROD „Obrońców Kępy Oksywskiej w Gdyni”, dla których działka jest odskocznią od intensywnej pracy, a jednocześnie źródłem zdrowych plonów i miejscem wspaniałej zabawy dla dzieci!

 Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – jak nawozić w czerwcu?

● Polecamy zioła do ozdoby działki.

● Budujemy domki dla dzieci.

● Pielęgnujemy pomidory krok po kroku.

● Urządzamy otoczenie kompostownika.

● Przyrządzamy rewelacyjne dania i przetwory z rabarbaru!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

 Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Zapraszamy do lektury!



DZIAŁKOWIEC 05/2018

01_DZ05_2

Uwaga: już w sprzedaży najnowszy majowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! Nie przegapcie też okazji i zamówcie pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

● W nowej rubryce „Porady prawne dla działkowców” znaleźć będzie można wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Jakie zwierzęta można mieć na działce w ROD”, „Czy może być nałożona na działkowca kara porządkowa?”.

● Co wybrać z ogromnego bogactwa roślin sezonowych, które po „Zimnej Zośce” masowo wysadzamy na rabatach i tarasach? Polecamy te szczególnie atrakcyjne i najbardziej wartościowe, również jadalne! Doradzamy też jak je komponować i pielęgnować aby uzyskać prawdziwie spektakularny efekt!

● Poznajcie roślinne hity na rozpoczynający się sezon! Przedstawiamy niezwykle ciekawe, czasem wręcz zaskakujące rozmiarami i kolorystyką odmiany roślin ozdobnych – np. magnolie o żółtych bądź niebieskich kwiatach, oryginalne kielichowce lub hibiskusy o ogromnych kwiatach. Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można m.in.: „Prace nad nowelizacją Regulaminu ROD”, „Nowe zasady wypowiadania umów dzierżawy działkowej”.

● Ogród owocowy może być nie tylko użytkowy, ale i dekoracyjny. Dowiedzcie się jak to osiągnąć, np. poprzez dobieranie gatunków i odmian o ciekawym pokroju lub kolorowym ulistnieniu, albo prowadzenie drzew w atrakcyjnej formie, tak, aby oprócz dostarczania owoców, stanowiły prawdziwą ozdobę działki!

● W maju prace na działce są zwykle intensywne i skoncentrowane. Wiele osób przepracowuje się i potem pojawiają się różne dolegliwości. Doradzamy jak rozsądnie dawkować wysiłek na miarę naszych możliwości, jak planować prace, aby nie pracować ponad siły. Warto też wiedzieć jak pomagać sobie w sytuacji przeciążenia mięśni i pogorszenia samopoczucia!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – późnowiosenne przymrozki.

● Polecamy najlepsze trawy na trawnik.

● Budujemy oczka wodne.

● Modernizujemy ogrodzenie działki.

● Wysiewamy pomidory do gruntu.

● Uprawiamy pieczarki – białe i brązowe.

● Przyrządzamy rewelacyjne ciasta, zupy, tarty, smoothie ze szpinaku!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Zachęcamy do lektury! Z pewnością warto!




DZIAŁKOWIEC 04/2018

01_DZ042018

Czytajcie „działkowca” bo warto!

Wirtualny przewodnik po miesięczniku "Działkowiec" 


Dlaczego? To najlepsze i najbardziej „sprawdzone” pismo poradnikowe o ogrodnictwie. Prezentuje aktualne, praktyczne porady uprawowe i pielęgnacyjne, pomaga zaaranżować działkę, rabatę, balkon i taras, radzi jak skutecznie pozbyć się chorób i szkodników roślin, czym i kiedy nawozić. Zawarte w nim rady wypływają z wieloletniej osobistej praktyki autorów artykułów, są dostosowane do naszych – polskich warunków klimatycznych, uwzględniają realia działek i ogrodów działkowych, przestrzegając jednocześnie przed kierowaniem się modą niedostosowaną do ich potrzeb. Kto czyta „działkowca” wie jak wykorzystać potencjał działki z korzyścią dla siebie i rodziny, umie produkować zdrowe warzywa, owoce i zioła, potrafi zdrowo – aktywnie wypoczywać i cieszyć się sąsiedztwem natury ale także szanuje prawo do wypoczynku swoich sąsiadów. Nie jest sztuką posiać trawę i ogrodzić się żywopłotem z tui, sztuką jest zacząć prawdziwie korzystać z działki – uprawiać, produkować, wypoczywać… Receptę właśnie na to wszystko oferuje co miesiąc „działkowiec”.

W kwietniowym „działkowcu” przeczytacie m.in.:

● Gdzie, z czego, kiedy i jak zrobić kwitnące roślinne kobierce.

● Które kwiaty jednoroczne warto wysiać/wysadzić dla ich niezawodności w kwitnieniu i oszałamiającej wręcz urody.

 ● Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami w pielęgnacji i aranżacji skalniaka.

● Czym kierować się i na co zwracać szczególną uwagę przy kupowaniu gotowej działkowej altany i ile to kosztuje.

● Czy wycieki gumy na śliwach, czereśniach, morelach i brzoskwiniach są groźne dla drzew? Jak z nimi postępować?

● Dlaczego warto (i jak) uprawiać nietypowe odmiany pomidorów – żółte, fioletowe, zielone, prążkowane…

● Karczoch – regeneruje i osłania wątrobę, wspiera pracę serca, zapobiega miażdżycy, korzystnie wpływa na przemiany tłuszczu, obniża poziom złego cholesterolu, wspiera leczenie cukrzycy i odchudzanie, podnosi odporność i działa oczyszczająco na organizm… i do tego można go mieć na własnej działce!

● Jak ciąć róże – te pnące, wielkokwiatowe bądź parkowe aby zakwitły tniemy przecież zupełnie inaczej!

● Kiedy i gdzie wysiać zioła. Zamiast kupować świeże lub suszone w sklepie, wysiejmy je wiosną u siebie!

●  Jak przewidywać i zwalczać choroby roślin. Razem z opublikowanymi w marcowym „działkowcu” zaleceniami dotyczącymi szkodników, stanowią praktyczny poradnik z zakresu skutecznej ochrony działkowych upraw przed najgroźniejszymi chorobami i szkodnikami. Warto go mieć pod ręką bo najwięcej „ochroniarskich” problemów mamy właśnie wiosną!

● Jak w prosty, ekologiczny sposób przeszkodzić szkodnikom i chorobom w dotarciu/zniszczeniu naszych upraw.

Ponadto w każdym numerze: aktualne przypomnienia ogrodnicze, informacje związkowe – ważne dla każdego działkowca, porady prawne.

Kwietniowy „działkowiec” w sprzedaży od 20 marca! Warto wiedzieć jeszcze więcej!



DZIAŁKOWIEC 03/2018

Dz_3_okladka

Uwaga: już wkrótce w sprzedaży pojawi się najnowszy, marcowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Pełen aktualnej wiedzy, ważnych informacji, porad i wspaniałych inspiracji na rozpoczynający się sezon! Nie wolno przegapić tego numeru! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

Wilec ziemniaczany ‘Sweet Georgia Deep Purple’

● Wilce wracają do mody! Te urocze, sezonowe pnącza, znane są przede wszystkim z pięknych, dzwonkowatych, intensywnie wybarwionych kwiatów. Coraz popularniejszy staje się także wilec ziemniaczany o niezwykle efektownych, barwnych liściach! Warto je mieć! Rośliny te to niezawodna i oryginalna dekoracja działkowych rabat i tarasów! Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!   

dr hab. Aleksandra Truszczyńska-Baszak, Katedra Fizjoterapii Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie

● Ruch to zdrowie! Potwierdzamy tę starą prawdę, ważną szczególnie w obecnych czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a wypoczynek kojarzymy często z maratonem przed telewizorem. Temat leczniczego działania ruchu przedstawia naszym Czytelnikom dr hab. nauk medycznych Aleksandra Truszczyńska-Baszak z Katedry Fizjoterapii Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie. Każdy powinien zapoznać się z zawartymi w artykule poradami i wybrać dla siebie jedną lub więcej z opisywanych form zdrowego ruchu, a jest nią z pewnością pielęgnacja własnej działki!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze znaleźć można następujące tematy: „W sprawie projektu ustawy reprywatyzacyjnej”, „Walne zebrania w ROD – dlaczego warto uczestniczyć?”, „Bezpieczeństwo w ROD”, „Krajowa Rada szykuje nowelizację Regulaminu ROD”, „Siedziby dla zarządów ROD”, „W sprawie opłat za pobór wód”. Tematy te powinny zainteresować każdego działkowca, bo każdego działkowca dotyczą! Warto je znać, szczególnie przed walnym zebraniem w ROD!

Własny ogródek to również źródło zdrowych warzyw i owoców

● Własny ogródek w ROD to prawdziwa oaza dla trzeciego wieku! Ta korzystna rola ogrodów nabiera szczególnego znaczenia w obliczu postępującego starzenia się naszego społeczeństwa! Temat przedstawia dr hab. Piotr Lewandowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podkreślając, że zakres możliwości prozdrowotnych „umiejscowionych” w ogrodach działkowych jest olbrzymi, jednak wciąż mało dostrzegany przez decydentów. 

prof. Kazimierz Wiech, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

● Polecamy najnowszy program ochrony roślin na działkach! Profesor Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członek naszego Kolegium Redakcyjnego, opisuje jak przewidywać i zwalczać szkodniki, które z pewnością wystąpią w bieżącym roku. Podaje ich opisy, zdjęcia najważniejszych, a także metody ich prognozowania, wykrywania i ekologicznego zwalczania. W programie znaleźć też można wiele praktycznych tematów, jak np. 10 rad dla prowadzących ochronę, dlaczego warto uprawiać naprzemianrzędowo i współrzędnie, pułapki feromonowe, preparaty olejowe, preparaty biotechniczne, itp.

Najnowszy „działkowiec” będzie w sprzedaży już od wtorku 20 lutego. Zachęcamy do lektury! Studiujcie, czytajcie, bo z pewnością warto!

S. Milewski



DZIAŁKOWIEC 02/2018

01_DZ02_2

W sprzedaży pojawił się już lutowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Znaleźć w nim można przydatne porady na temat najważniejszych prac zimą i na przedwiośniu a także wiele wspaniałych inspiracji na zbliżający się sezon! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

● Własny ogródek w ROD to znakomite remedium na zagrażającą nam coraz bardziej cyfrową demencję! Dowiedzcie się jakie problemy mogą wynikać z nadużywania komputerów, smartfonów, internetu i mediów społecznościowych. Doradzamy też jak można temu przeciwdziałać, korzystając z zajęć w ogrodzie!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. dlaczego warto uczestniczyć w walnych zebraniach w ROD

● Krzewy to ogromnie zróżnicowana grupa roślin. Fascynują kwitnieniem, liśćmi, pędami, pokrojem. Które z nich są najpiękniejsze, najbardziej niezawodne i najlepiej sprawdzą się na działkach? Proponujemy kilkanaście gatunków i odmian, które swoją urodą odmienią oblicze każdego ogródka!

● Od niedawna pojawiły się nowe odmiany begonii, wyglądem przypominające begonię królewską, jednak przeznaczone do uprawy w gruncie. Mają one silniejszy wzrost, bardziej wzniesiony pokrój oraz tworzą więcej barwnych liści o mocnych, nasyconych barwach! Warto je mieć!

● Klasyczne róże, niezmiennie piękne, mają również nowoczesne wersje. Zobaczcie jakie efekty potrafią uzyskać hodowcy i producenci, aby przyciągnąć uwagę miłośników tych wspaniałych kwiatów! Pojawiły się np. róże tęczowe, z efektem brokatu, z zielonym oczkiem, a nawet w…smakowitej polewie! 

● Winorośle są niezwykle popularne na działkach, a o sukcesie w ich uprawie decyduje odpowiednie cięcie. Poznajcie najważniejsze formy prowadzenia tych wspaniałych roślin, takie jak: „niska głowa” (Gavot), szpaler Guyota, sposób reńsko-heski oraz sznury (kordony)! 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – wczesne cięcie.

● Budujemy instalacje solarne.

● 4 x „P” na przedwiośniu!

● Jak ciąć borówkę?

● Niezwykłe epifity.

● Co to są biostymulatory i jak je wykorzystywać?

● Przyrządzamy zdrowe i pyszne pasty warzywne!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 01/2018

01_DZ01__2_

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze obszerny materiał o Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe PZD oraz o uchwalonych na nim zmianach w Statucie PZD!

● Zobaczcie relacje ze znakomicie zagospodarowanego i utytułowanego ROD im. II Armii Wojska Polskiego w Poznaniu oraz ROD „Irys” w Rudzie Śląskiej –  stanowiącego dla wielu prawdziwy zielony azyl po trudnej pracy w kopalni w tym typowo górniczym mieście!

● Rośliny w formie niewielkich drzewek zawsze przyciągną uwagę i uatrakcyjnią każde miejsce. Które z nich są najpiękniejsze, najbardziej niezawodne i najlepiej sprawdzą się na działkach? Proponujemy kilkanaście gatunków i odmian, które oprócz pięknego pokroju zachwycą także kwiatami lub oryginalnymi liśćmi!

● Zawsze zielone byliny to wspaniały pomysł na to, aby nasz ogródek był  atrakcyjny również zimą. Polecamy najcenniejsze gatunki i odmiany do zastosowań okrywowych, na rabaty i skalniaki a także do małych kompozycji!

● Wybierając rośliny na działkę, warto kierować się również ich zapachem. Poznajcie najpiękniej pachnące gatunki i odmiany! Wyjaśniamy też fenomen zapachu: dlaczego rośliny pachną i skąd się on u nich bierze? Jaki może mieć wpływ na umysł? Są również zapachy, które leczą!

● Na działkach często spotyka się duże, stare drzewa owocowe, które mogą wydawać się kłopotliwe i zastanawiamy się nad ich usunięciem. Wcale tak jednak nie musi być! Wystarczy trochę o nie zadbać i odpowiednio przyciąć by przeżyły swoją drugą młodość a i my możemy skorzystać na wspaniałych owocach odmian, których próżno by szukać w handlu!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – przechowujemy warzywa i owoce.

● Budujemy mostek nad oczkiem wodnym.

● Najlepsze iglaki okrywowe.

● 10 x tak dla biodynamiki!

● 3 pomysły na rabaty atrakcyjne zimą!

● Planujemy uprawę współrzędną w warzywniku.

● Przyrządzamy zdrowe i pyszne surówki!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 12/2017

01_DZ12

Na rynku jest już grudniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Oprócz wielu atrakcyjnych i ważnych tematów, aktualnych na okres późnej jesieni i zimy, znaleźć w nim można m.in. pomysły na modne świąteczne dekoracje oraz zimowe kwiaty. To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” na kolejny rok – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. o zakazie spalania odpadków i zwierzętach w ROD!

● Zobaczcie relację z ROD „Wygoda” w Białymstoku – miejsca wyjątkowo przyjaznego, z szerokimi, trawiastymi alejami, pełnego kwiatów, motyli i ptaków, w którym działkowcy, oprócz dobrego wypoczynku, bardzo cenią sobie własne – bo najlepsze – warzywa i owoce!

● Dbając, aby święta były atrakcyjne i niepowtarzalne, planujemy i przygotowujemy różne dekoracje. Warto przy tym uwzględniać także nowe trendy w świątecznym ozdabianiu domu i otoczenia. Mogą być to zarówno proste, jak i bardziej złożone kompozycje, z wykorzystaniem m.in. roślin ogrodowych.

● Rośliny doniczkowe kwitnące zimą są wspaniałą ozdobą naszych  mieszkań. Polecamy najcenniejsze gatunki i odmiany. Doradzamy też co należy robić, aby atrakcyjnie i długo kwitły, a po przekwitnięciu w dobrej kondycji przetrwały do następnego roku.

● Polecamy polskie odmiany jabłoni, których tradycja hodowli jest bardzo długa, a oferta odmianowa – bardzo bogata. Ich zalety to m.in. odporność na mróz i choroby, a także wyjątkowe walory smakowe, których próżno nieraz szukać wśród odmian obcego pochodzenia!

● Co zrobić, aby zrekompensować zimą niedobór promieni słonecznych tak potrzebnych do dobrego zdrowia i samopoczucia? Polecamy różne metody – od światłoterapii, przez odpowiednią dietę, po terapię ziołową, dzięki którym w dobrej formie i zdrowiu doczekamy wiosny!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – dlaczego warto odwiedzać działkę zimą?

● Budujemy obrzeża rabat i trawnika.

● Pielęgnujemy gatunki zimozielone.

● Ekonowinki – pomocne grzyby i ekonasiona.

● Najlepsze róże owocowe.

● 3 pomysły na prosty i efektowny warzywnik!

● Przyrządzamy zdrowe i pyszne kremowe zupy!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 11/2017

01_DZ11

Pełnia jesieni to najwyższy czas na przygotowanie roślin i działek do zimy. W najnowszym, listopadowym numerze „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat jesiennej pielęgnacji ogródka. Nie zabraknie też inspiracji związanych z zagospodarowaniem działki, będą atrakcyjne gatunki i odmiany roślin, artykuły z zakresu ekologii i zdrowia, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. o wodzie i prądzie na działkach zimą!

● Lubuskie ogrody działkowe to miejsca pełne spokoju, ciszy i pięknej przyrody. Przyjrzyjmy się jak lubuscy działkowcy spędzają czas na swoich działkach w ciepłym i słonecznym początku jesieni!

● Jesień to magiczna pora roku, która w ogrodach potrafi czynić prawdziwe czary. Wiele roślin dopiero wówczas prezentuje się najpiękniej. Przedstawiamy prawdziwe gwiazdy jesieni, czyli najefektowniejsze w tym czasie drzewa i krzewy, z uwzględnieniem pięknie przebarwiających się liści lub atrakcyjnych owoców. Doradzimy też jak je stosować, aby najlepiej wyeksponować ich urok.

● Coraz większą popularnością cieszą się lilie drzewiaste. Są one wyższe od wszystkich innych lilii i zachwycają wyjątkowo dużymi kwiatami. Polecamy najcenniejsze odmiany oraz doradzamy jak osiągnąć sukces w uprawie tych wspaniałych roślin!

● Trawy ozdobne są coraz modniejsze. Łatwość uprawy, wszechstronność zastosowań oraz bogactwo odmian, sprawiają, że trudno wyobrazić sobie bez nich ogródek. Które z nich warto wybrać? Gdzie i w jakim sąsiedztwie posadzić? Prezentujemy też dwa gotowe projekty z przykładami aranżacji z udziałem traw!

● Czy wiecie na czym polega mikoryza? To proces symbiozy pomiędzy korzeniami drzew i krzewów a grzybami, dzięki któremu znacznie poprawia się witalność, zdrowotność i plenność roślin! Doradzamy jakie szczepionki mikoryzowe i w jaki sposób stosować u różnych grup roślin.

● Działkowcy chętnie sadzą czosnek, jednak uprawa czasem kończy się niepowodzeniem. Wyjaśniamy jak uniknąć błędów w uprawie. Polecamy też najlepsze odmiany czosnku, przystosowane do różnych terminów uprawy!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – jesienna uprawa gleby!

● Sposoby na resztki roślinne.

● Odnawiamy elewację altany.

● Trawnik przed zimą.

● Jabłka o czerwonym miąższu.

● Najlepsze zioła na przeziębienie.

● Zakładamy warzywnik dla początkujących.

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych  interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami! 




DZIAŁKOWIEC 10/2017

01_DZ10_1

Początek jesieni to na działkach gorący okres posezonowych porządków, zbiorów i sadzenia nowych roślin, a niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji ogródka będzie z pewnością najnowszy, październikowy numer „działkowca”! Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad i ciekawych inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, a także artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. o Krajowych Dniach Działkowca 2017!

● Ogrody Działkowe w Polsce obchodzą w tym roku 120. rocznicę istnienia. Są bardzo różne, jednak zawsze ściśle związane z polskim społeczeństwem i zmieniają się razem z nim. Zobaczmy zatem jak różnorodne są ogrody i jak toczy się w nich działkowe życie na przykładzie kilku krakowskich ROD!

● Jesień to drugi najbardziej pracowity okres na działce. Właśnie teraz jest do wykonania wiele prac z myślą o nowym sezonie, które mają znaczenie dla przyszłorocznych upraw. Dowiedzcie się co i jak warto w tym czasie robić, aby organizacja jesiennych prac przebiegała sprawnie a kolejny sezon dostarczał nam samych satysfakcji i miłych niespodzianek!

● Działka nawet w październiku może wyglądać pięknie. Stanie się tak z pewnością za sprawą jesiennych elegantek, czyli kwitnących w tym czasie bylin, krzewinek i krzewów. Warto poznać takie gatunki, przydatne do uprawy w ogródku i nadające mu wyjątkowo atrakcyjną, jesienną szatę!

● Jesień to pora na sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych, w tym tulipanów. Poznajcie najbardziej oryginalne odmiany tych popularnych kwiatów, o niezwykłych kształtach, barwach, czasem wręcz o mało „tulipanowym” wyglądzie! Bogaty wybór tulipanów i innych cebulowych polecamy także na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Powojniki wielkokwiatowe to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych roślin, jakie możemy mieć na działkach. Polecamy najbardziej atrakcyjne, a jednocześnie sprawdzone i niezawodne w uprawie odmiany. Doradzamy też jak je pielęgnować i aranżować, aby w pełni wydobyć ich piękno!

● Polecamy szpalerową formę uprawy drzew owocowych. Ma ona bardzo wiele zalet, szczególnie gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią lub wybieramy stanowisko przy ścianie budynku. Doradzamy jakie gatunki najlepiej się do tego nadają oraz jak je formować aby uzyskać szpaler spełniający znakomicie oczekiwaną rolę!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rośliny na szybki efekt.

● Rady na czasie – kupujemy i sadzimy drzewa i krzewy!

● Zakładamy nowe orynnowanie na altanie.

● 8 najczęstszych błędów w warzywniku.

● Jesienne uprawki i nawożenie gleby.

● Sporządzamy pyszne i zdrowe potrawy z jarmużu!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i w pojemnikach oraz wiele innych  interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami! 



DZIAŁKOWIEC 09/2017

01_DZ09_1

Końcówka lata to jednocześnie początek jesiennego szczytu prac na działkach. Pomocny w nich będzie z pewnością najnowszy, wrześniowy numer „działkowca”, w którym oprócz praktycznych porad, znaleźć można wiele inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, prezentacje ciekawych roślin i możliwości ich zastosowań. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 ● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. o nowych zasadach segregacji śmieci w ROD!

42_43_DZ09

● Tegoroczne kapryśne lato z pewnością nie zniechęciło działkowców do regularnego korzystania z działek. Zobaczmy zatem jak upływały ogrodowe wakacje i jak działkowcy wypoczywali i pracowali w swoich ogródkach na przykładzie kilku łódzkich ROD!

16_17_DZ09

 ● Ostatnio modne stały się byliny o ozdobnych liściach, a wśród nich m.in. żurawki, funkie, brunery. Warto poznać najcenniejsze ich odmiany a także  wymagania i możliwości zastosowań tak, by tworzyły spektakularne i wyjątkowe kompozycje! Polecamy również na www.dzialkowiecsklep.pl!

18_19_DZ09

Lilie wodne, czyli grzybienie, to najpiękniejsze rośliny zdobiące oczka wodne na działkach. Pomożemy dobrać odpowiednie odmiany zarówno do większych oczek jak i miniaturowych zbiorników na tarasach! Dostępne także na www.dzialkowiecsklep.pl!

40_41_DZ09

● Wrzesień to najlepsza pora na sadzenie większości wiosennych kwiatów cebulowych. Dowiedzcie się jak tworzyć z nich niepowtarzalne, kolorowe kobierce. Doradzamy też jak dosadzać cebule na istniejącej rabacie lub w trawniku!  Bogaty wybór gatunków i odmian polecamy także na www.dzialkowiecsklep.pl!

42_43_DZ09

Roślinne rzeźby mogą być bardzo spektakularne i stanowić wyjątkową  ozdobę każdej działki! Chcecie stworzyć własne rzeźby? Z nami nie będzie z tym problemu! Doradzamy krok po kroku, jak „rzeźbić” różne gatunki iglaków.

73_DZ09

● Częstą bolączką działkowców jest żółknięcie i zamieranie pędów iglaków. Wyjaśniamy jakie mogą być tego przyczyny oraz jak pomóc roślinom i zapobiegać  tym problemom w przyszłości!

76_77_DZ09

Poza tym w numerze m.in.:

● Owocowy hit – świdośliwa.

Rady na czasie – wykopujemy letnie cebulowe!

Przesadzamy drzewa i krzewy.

● Budujemy podpory dla pnączy.

Odmładzamy zioła i warzywa.

● Pobieramy próbki i badamy glebę.

● Sporządzamy pyszne i zdrowe nalewki z ziół!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 08/2017

01_DZ08__2_

Lato w pełni, a pogodowe huśtawki zbytnio nas nie rozpieszczają. Pamiętajmy,  by dostosować pielęgnację roślin do zmieniającej się aury. Sięgnijmy zatem po sierpniowy numer „działkowca”, który będzie naszym najlepszym przewodnikiem i doradcą w letniej pielęgnacji działki! Nie zabraknie praktycznych porad i inspiracji. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. ważne informacje o inwestycjach i remontach w ROD!


● Wśród działkowców pojawia się coraz więcej młodych ludzi, a bycie działkowcem staje się trendy! Zobaczmy jak wygląda ta zmiana pokoleniowa na przykładzie kilku warszawskich ogrodów!

● Trwałość, ponadczasowa elegancja i ogromna różnorodność iglaków  sprawiają, że są one nieodłącznym elementem działek. Przedstawiamy najcenniejsze gatunki i odmiany z uwzględnieniem takich cech jak kolory, pokroje, siła wzrostu, igły. Doradzamy też jak je odpowiednio stosować, z zachowaniem  umiaru, by nie tworzyć „iglakowych monokultur”.

● Pnące róże to wyjątkowa grupa tych pięknych roślin – bardzo zróżnicowana i o wielu możliwościach zastosowań. Polecamy najcenniejsze odmiany i sposoby ich wykorzystania na działce, tak by zawsze skupiały uwagę swoją niezrównaną urodą! Również na www.dzialkowiecsklep.pl!  

● Poznajcie najnowsze trendy w aranżacji kwiatów cebulowych zakwitających wiosną, na przykładzie ekspozycji w ogrodzie Keukenhof – jednej z największych wiosennych atrakcji Holandii! Bogaty wybór nowości odmianowych polecamy także na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Miniaturowe drzewka zmieszczą się w każdym ogródku, a dzięki atrakcyjnemu pokrojowi i różnobarwnemu ulistnieniu będą stanowiły wyjątkową  ozdobę każdej działki. Polecamy najciekawsze odmiany i gatunki takich drzewek. Zamieszczamy też gotowe projekty ich zastosowań!

● Czy wiecie, że prawidłowe oddychanie może być źródłem zdrowia i spokoju? Dowiedzcie się jakie mogą być objawy złego oddychania. Doradzamy też jak należy prawidłowo oddychać, aby zachować dobre samopoczucie!

Poza tym w numerze m.in.:

● Jabłonie parchoodporne.

● Rady na czasie – zwalczamy owocówki!

● Naprawiamy oczko wodne.

● Siejemy zioła.

● Wybieramy nawozy na jesień.

● Sporządzamy pyszne potrawy z pomidorów i papryki!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 07/2017

01_DZ07_1

W trakcie wakacyjnego wypoczynku na działkach łączmy przyjemne z pożytecznym i pamiętajmy o pielęgnacji roślin i innych niezbędnych pracach, a niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością lipcowe wydanie „działkowca”, w którym znaleźć można wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. zmiana zasad wycinki drzew w ROD!

● W pełni wiosny w ogrodach działkowych wiele się dzieje, dobra pogoda zachęca do wypoczynku ale też jest okazją do wykonania różnych prac. Zobaczcie jak toczy się działkowe życie na przykładzie kilku wrocławskich ogrodów!

● Lilie to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy uprawiać w ogródku. Przedstawiamy łatwe w uprawie i mało wymagające grupy odmian, a także zasady ich sadzenia i pielęgnacji!

● Poznajcie najokazalsze letnie byliny, które będą atrakcyjną ozdobą każdej działki, a posadzone w wyeksponowanym miejscu zawsze skupią uwagę swoją niezrównaną urodą! Warto je mieć!

● Jak właściwie zaprojektować rabaty, aby z czasem nie wymagały np. przesadzania zbyt rozrośniętych i zagęszczonych roślin? Doradzamy jak uniknąć błędów zbyt gęstego lub rzadkiego sadzenia. Pomocne z pewnością okażą się projekty rabat ukazanych w różnych fazach rozwoju: po 1, 5 i 10 latach!

● Jak samemu zbudować źródełko? Z nami nie będzie z tym problemu! Doradzamy jakie wybrać najlepsze rozwiązania, a technikę wykonania prezentujemy na rysunkach instruktażowych!

● Letnie upały to pora intensywnego podlewania roślin. Podajemy najlepsze i wypróbowane sposoby na oszczędzanie wody na działce. Dzięki temu nawadnianie będzie nie tylko oszczędniejsze ale też mniej pracochłonne!

● Czy wiecie, że odpowiednia dieta ułatwi prawidłowe funkcjonowanie wzroku? Doradzamy jakie produkty poprawiają a jakie chronią nasz najważniejszy zmysł.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rośliny odstraszające komary.

● Rady na czasie – wycinamy wilki!

● Pielęgnujemy trawnik.

● Zbieramy zioła.

● Rozmnażamy hortensje.

● Sporządzamy pyszne letnie napoje i warzywne przekąski!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 06/2017

W najnowszym, czerwcowym wydaniu „działkowca” znajdziecie wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u schyłku wiosny. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą nowe trendy w uprawie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze przypominamy m.in. jak nie być uciążliwym sąsiadem!

● Pierwsza połowa wiosny nie rozpieszczała działkowców, długo utrzymujące się chłody i obfite opady utrudniały wiele prac. Zobaczcie jak działkowcy radzili sobie z niełatwą aurą na przykładzie kujawskich ogrodów działkowych w Toruniu i Włocławku!

Piwonie to jedne z najpiękniejszych roślin świata, symbolizują też piękno, miłość i bogactwo. Po prostu trzeba je mieć na działce! Przedstawiamy najcenniejsze odmiany bylinowe i krzewiaste, również najnowszych mieszańców ITOCH!

Róże pienne będą atrakcyjną ozdobą każdej działki – posadzone w wyeksponowanym miejscu zawsze skupią uwagę swoją niezrównaną urodą! Warto je mieć, mimo, że wymagają więcej uwagi niż zwykłe formy tych roślin. Przedstawiamy najlepsze odmiany na różane drzewka i doradzamy jak je pielęgnować! Polecamy także na www.dzialkowiecsklep.pl!

Skrzynie uprawowe to bardzo praktyczne i modne ostatnio rozwiązanie. Znakomicie sprawdzą się m.in. tam, gdzie gleba jest podmokła, jałowa lub o nietypowym odczynie. Porządkują też przestrzeń działki, wprowadzając wrażenie ładu. Przedstawiamy kilka gotowych projektów z wykorzystaniem skrzyń, m.in. rabatę w cieniu, kącik wypoczynkowy i warzywnik w stylu angielskim!

● Jeśli na roślinach pojawią się niepokojące objawy niedożywienia, warto zastosować nawożenie dolistne, które pozwoli szybko przywrócić roślinę do dobrego stanu. Z drugiej strony doradzamy też jak stosować nawozy rozważnie i z umiarem, aby uniknąć przenawożenia roślin!

Poza tym w numerze m.in.:

Rady na czasie – czyli walczymy ze szkodnikami owoców!

Jak zwabić motyle na działkę?

● Dobieramy rośliny na kwaśną glebę.

● Urządzamy kącik z hamakiem.

● Robimy sadzonki z bylin.

● Sporządzamy pyszne owocowe koktajle!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 05/2017

01_DZ05

Ogrody w maju zachwycają zapachami i kolorami kwiatów. Intensywnie rozwijające się rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji. To również czas siania i sadzenia gatunków ciepłolubnych. W najnowszym, majowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele aktualnych informacji związanych z uprawą, urządzaniem i modernizacją działki. Nie zabraknie też tematów ekologicznych, porad zdrowotnych a także wieści z wiosennych ogrodów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. dlaczego nie należy spalać odpadów na działce!

● Wiosna w pełni wkroczyła już do ogrodów – działkowcy odpoczywają na działkach i kontynuują liczne prace niezbędne do wykonania na początku sezonu. Zobaczcie jak wygląda wiosna w ROD na przykładzie kilku ogrodów w Warszawie oraz w innych rejonach kraju!

 ● Wiosną ogarnia nas często szaleństwo zakupów ogrodniczych. Co warto wybierać z ogromnej oferty rynkowej? Czego szukają inni? Jak uniknąć robienia zakupów impulsywnych, „oczami”? Na wiosenne zakupy zapraszamy na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Irgi to mało wymagające i bardzo zróżnicowane krzewy, obejmujące różnej wielkości formy, od płożących po wysokie. Mają atrakcyjne liście i obfite, długo utrzymujące się owoce – warto je mieć na działce!

● Wiele roślin, mimo niezwykłej urody, może nieść ze sobą niebezpieczeństwo ze względu na właściwości alergenne i parzące. Podajemy najważniejsze przykłady takich zagrożeń, a także jakie podejmować środki ostrożności!

● Ogródki skalne są oryginalnym urozmaiceniem przestrzeni działki. Mogą mieć różne kształty, wielkości i być obsadzane ciekawymi roślinami o specyficznych wymaganiach. Doradzamy jak je tworzyć i czym obsadzać. Zamieszczamy też gotowe projekty skalniaków!

 ● Jak ograniczyć wzrost drzew owocowych? Z tym problemem boryka się wielu działkowców. Podajemy najlepsze, nowoczesne i sprawdzone metody pozwalające na skuteczne ograniczenie wzrostu różnych gatunków!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli sadzimy i siejemy rośliny ciepłolubne!

● Dobieramy rośliny na wapienną glebę.

● Polecamy pomoce florystyczne do kompozycji kwiatowych.

● Doradzamy jak uniknąć bólów pleców podczas działkowych prac.

● Konserwujemy drewno, metal, kamień, beton.

● Sporządzamy pyszne warzywne koktajle!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 04/2017

Wiosna wkracza na dobre do ogrodów, kontynuujemy pozimowe porządki i przygotowujemy uprawy na nowy sezon. A niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością kwietniowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie również pomysłów na modernizację działki, świątecznych inspiracji czy aktualnych wieści z ogrodów!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. dlaczego warto uczestniczyć w walnych zebraniach w ROD!

● W ogrodach działkowych, jak tylko ustąpią mrozy, zaczyna się spory ruch. Zobaczcie jak wyglądało przedwiośnie w ROD na przykładzie kilku ogrodów w Warszawie oraz w innych rejonach kraju!

● Ponadczasowa uroda i ogromna różnorodność róż sprawiają, że są one doskonałą dekoracją na działki. Polecamy odmiany szczególnie dekoracyjne, a jednocześnie niekłopotliwe w uprawie i cechujące się dużą zdrowotnością oraz zimotrwałością! W ofercie również na www.dzialkowiecsklep.pl!

Glicynie uważane są za królowe wśród roślin pnących. Te silnie rosnące i długowieczne pnącza zachwycają wiosną wspaniałymi girlandami kwiatów i mogą mieć wiele zastosowań, także prowadzone w formie drzewek! Doradzamy jak je uprawiać i polecamy najlepsze odmiany. Również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Jak samemu zbudować taras przy altanie? Z nami nie będzie z tym problemu! Doradzamy jakie materiały wybrać a technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku”!

● Czy znacie truskawki powtarzające owocowanie? Po raz pierwszy owocują tak jak odmiany tradycyjne (VI) a powtórnie na przełomie VII i VIII. Opisujemy najcenniejsze z nich!

Pierścieniak to grzyb uprawny, który wyglądem najbardziej przypomina te dziko rosnące i zbierane w lesie. Jego uprawa nie jest trudna, można do tego wykorzystać np. drewniane zrębki!

● Warto stworzyć świąteczne dekoracje z wykorzystaniem roślin z działki, wprowadzające do naszego domu niepowtarzalny wiosenny klimat. Podajemy kilka ciekawych pomysłów na ozdobienie wielkanocnego stołu!

Poza tym w numerze m.in.:

Rady na czasie – czyli wiosenne cięcie krzewów ozdobnych!

● Wysiewamy wiosenne nawozy zielone.

● Przeprowadzamy cięcie odmładzające borówki.

● Jak zatrzymać wodę w glebie?

● Polecamy sodę do różnych zastosowań w ogródku.

● Przyrządzamy wiosenne surówki z udziałem m.in. mniszków i stokrotek!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty aranżacji, artykuły o ochronie roślin, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 03/2017

01_DZ03

Przedwiośnie to już okres pierwszych intensywnych prac na działce, jak choćby porządkowanie rabat, zdejmowanie zimowych zabezpieczeń, opryski w stanie bezlistnym czy cięcie drzew i krzewów. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie najnowszy, marcowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie również aktualnych porad, ogrodniczych inspiracji, roślinnych nowości, czy tematów ważnych dla zdrowia!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. nowe zasady wycinki drzew i krzewów na działkach!

● Ogrody działkowe są piękne i aktywne również zimą! W tym czasie spełniają ważną rolę dla działkowców ale także i okolicznych mieszkańców. Zobaczcie, jak wygląda zimowe, działkowe życie na przykładzie kilku warszawskich ogrodów!

● Poznajcie najpiękniejsze działki! Kontynuujemy publikacje nagrodzonych zgłoszeń z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. W tym numerze prezentujemy działkę trzeciego laureata – p. Zbigniewa Olkowicza z ROD „Aster” w Łomży, któremu w harmonijny sposób udało się połączyć część ozdobno-wypoczynkową z uprawami warzyw i owoców!

● Asortyment ozdobnych roślin cebulowych kwitnących latem jest ogromny i daje nieograniczone możliwości aranżacji! Oprócz popularnych gatunków, jak np. dalie, lilie czy mieczyki, polecamy również i te mniej znane, jak np. eukomisy, śniedki, frezje lub zefiranty. W ofercie również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Co zrobić aby wasze rabaty były niepowtarzalne i wyróżniały się od innych? Posadźcie jednoroczne rarytasy! Prezentujemy unikalne a jednocześnie niezwykle atrakcyjne gatunki jednoroczne, dzięki którym nikt obojętnie nie przejdzie obok waszych kompozycji!

● Jak zaprojektować rabaty na działce, aby były kwitnące przez cały sezon? Z nami nie będzie z tym problemu! Podajemy trzy gotowe projekty takich aranżacji, również w półcieniu i przy ogrodzeniu!

● Trwa renesans starych odmian jabłoni. Ich owoce często wyróżniają się niezrównanym smakiem i aromatem! Jakie jeszcze mają zalety? Dlaczego warto je sadzić na działce? Podajemy zestawienie cech niemal trzydziestu starych odmian!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak prześwietlać krzewy i drzewa!

● Robimy pierwsze nawożenie po zimie.

● Stawiamy tunel na działce.

● Wybieramy najlepsze drewno do budowy i modernizacji.

● Przeprowadzamy zimową kontrolę drzew.

● Polecamy najlepsze odmiany winorośli!

● Ziołowe preparaty na kaszel.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 02/2017

01_DZ02_1

Działki również zimą są piękne i wymagają naszej uwagi. Warto więc i teraz regularnie je odwiedzać, korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu, podziwiać uroki zimy, sprawdzać zimowe zabezpieczenia i robić inne niezbędne zabiegi. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie najnowszy, lutowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie ogrodniczych inspiracji, tematów ważnych dla zdrowia a także związanych z planowaniem nowego sezonu! Uwaga! Tylko do 19 lutego można jeszcze zamówić prenumeratę „działkowca” po starych cenach i cieszyć się korzyściami płynącymi z jego lektury!

 ● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. nowe fakty w sprawie oszczerstw medialnych pod adresem PZD!

● Ptaki stanowią nieodłączny element bioróżnorodności na działkach. Cieszą nas swoim śpiewem, pięknym wyglądem i niszczą wiele szkodników. Doradzamy jak można przyciągnąć je do naszych ogródków!

● Przed nadchodzącym sezonem warto zastanowić się czym udekorujemy pojemnikowe kompozycje np. na działkowych tarasach. Polecamy najpiękniejsze i najbardziej niezawodne gatunki roślin balkonowych. Doradzamy też jak je komponować i dobierać zgodnie z ich wymaganiami!

● Co zrobić aby wasza działka wyróżniała się od innych? Posadźcie bylinowe rarytasy! Prezentujemy unikalne a jednocześnie niezwykle atrakcyjne gatunki bylin, dzięki którym nikt obojętnie nie przejdzie obok waszych rabat!

● Trawy ozdobne podbijają serca działkowców. Są mało wymagające w uprawie, ich delikatne liście dodają lekkości i naturalistycznego charakteru w kompozycjach. Doradzamy jak je dobierać i aranżować. Podajemy też kilka projektów zastosowań traw w różnych miejscach działki.

● Szczepienie drzew daje wiele korzyści – można w ten sposób wiernie rozmnażać ulubione odmiany i odmładzać stare drzewa. Krok po kroku, wraz ze zdjęciami instruktażowymi, doradzamy jak przeprowadzić szczepienie przez stosowanie, na przystawkę i za korę.

● Hortiterapia to coraz bardziej doceniana metoda, pozwalająca poprawić jakość naszego życia! Czy wiecie, że zajęcia na działce mogą być np. dobrym środkiem leczniczym na problemy ze stawami lub kręgosłupem? Doradzamy co robić aby osiągnąć z tego największe korzyści! Przedstawiamy też gotowe projekty działek dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo.

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak prześwietlać korony drzew!

● Terminarz uprawy rozsady warzyw.

● Ostrzegamy przed nowym szkodnikiem bukszpanu.

● Odwiedzamy z reportażem ROD im. Miczurina w Czerwionce-Leszczynach.

● Robimy najlepsze surówki z warzyw.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 01/2017

01_DZ01

Dobrej i rzetelnej wiedzy nigdy nie za wiele, dlatego również zimą warto sięgnąć po najnowszy, styczniowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie  tematów ważnych dla naszego zdrowia a także związanych z przygotowaniami do nowego sezonu! Początek roku to dogodna pora na zamówienie nowej prenumeraty „działkowca”. Pamiętajcie, że jest to najpewniejszy sposób, aby regularnie otrzymywać „działkowca” i cieszyć się korzyściami płynącymi z jego lektury!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. ważne kwestie związane z wyłączaniem prądu i wody w ROD zimą!

● Czy wiecie co to jest piramida zdrowia? To najprostsze przedstawienie kompleksowej idei zdrowego żywienia. A w 2016 roku opublikowana została najnowsza jej wersja, w której m.in. znacznie zwiększona została rola warzyw i owoców. Poznajcie tajniki zdrowego żywienia, bo to szansa na dobre zdrowie, długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat!

● Poznajcie najpiękniejsze działki! Kontynuujemy publikacje nagrodzonych zgłoszeń z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. W tym numerze prezentujemy działkę drugiej laureatki – p. Danuty Nawrockiej z ROD im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, gdzie obok pięknej aranżacji rabat przejawia się upodobanie do roślinnych rzeźb!

● Rośliny zawsze zielone są niewątpliwą ozdobą działki o każdej porze roku, a szczególnie zimą. Polecamy najlepsze gatunki i odmiany, również te o atrakcyjnych kwiatach i owocach!

● Stare drzewa owocowe rosną na wielu działkach. Często są powodem do dumy a czasem stanowią problem. Jakie są ich walory? Kiedy i jak warto je odmłodzić, przeszczepić?

● Czy wiecie że seler odmładza? Warzywo to pobudza naszą witalność i wpływa na hamowanie procesów starzenia! Doradzamy jak w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości. Nie zabraknie też ciekawych przepisów na sałatki i koktajle z selerów korzeniowych oraz naciowych!

● Polecamy uprawę warzyw w połączeniu z ziołami, która przynosi wiele korzyści związanych m.in. z estetyką, zdrowotnością i lepszymi walorami smakowymi plonów! Proponujemy różne warianty takich upraw z wyszczególnieniem najbardziej korzystnych połączeń warzyw z ziołami!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak chronić działki przed dziką zwierzyną?

● Planujemy rabaty na cztery pory roku!

● Odwiedzamy z reportażem ROD im. Józefa Chociszewskiego w Poznaniu.

● Pieczemy pyszne warzywne ciasta.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 12/2016

Niezawodnym przewodnikiem w trakcie jesienno-zimowych prac na działkach, a także przygotowań do świąt będzie grudniowy numer „działkowca”! To również dogodna pora na zamówienie prenumeraty „działkowca” na kolejny rok. Nie zwlekajcie i wykorzystajcie pakiety korzyści dla prenumeratorów, obejmujące m.in. unikalne informatory ogrodnicze oraz nasiona kwiatów i warzyw!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. jak PZD walczy o fundusze dla ogrodów!

● Poznajcie ROD „Tulipan” w Zabrzu – najlepszy ogród działkowy w kraju w 2016 roku! Jest on wyjątkowy nie tylko z powodu wzorowego zagospodarowania i prowadzenia, ale także podejmowanych tam inicjatyw i ogromnego zaangażowania ludzi z nim związanych!

● Jaka jest najlepsza choinka na święta? Przedstawiamy wady i zalety różnych gatunków i form drzewek. Doradzamy też na co zwracać uwagę przy ich zakupie, jak je pielęgnować w domu, a także co robić aby drzewka w pojemnikach można było bez problemów wysadzać później do ogródka!

● Małe drzewka o kulistej koronie są wyjątkowo atrakcyjne – niezbyt wysokie i doskonałe na działkowe akcenty. Przedstawiamy najcenniejsze z nich – zarówno liściaste jak i iglaste. Doradzamy też jak je komponować!

● Warto poznać bliżej najcenniejsze pachnące byliny! Ich zapach poprawia samopoczucie i polepsza jakość wypoczynku na działce. Dowiedzcie się też jak je dobierać i komponować, aby by cieszyć się barwą kwiatów i zapachem przez cały sezon!

● Czy wiecie, że choroby reumatyczne dosięgają już co drugą osobę w podeszłym wieku? Polecamy leki roślinne, które mogą stanowić dobrą i bezpieczną formę terapii wspomagającej!

● Uprawa warzyw w połączeniu z kwiatami staje się ostatnio bardzo popularna i ma wiele zalet związanych z większą estetyką, ale także jakością i zdrowotnością plonów! Podajemy najlepsze pomysły na „kwitnące warzywniki” oraz propozycje gatunków i odmian, które najlepiej współgrają w takim układzie!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli dlaczego, czym i jak bielić pnie.

● Świąteczne oświetlenie.

● Najmodniejsze rośliny do mieszkań!

● Układamy płodozmian na przyszły sezon.

● Planujemy zadaszenie tarasu.

● Najlepsze przyprawy na święta.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 11/2016

Najwyższy czas aby przygotować rośliny i działki do zimowego spoczynku! A najnowszy,listopadowy numer „działkowca” będzie niezastąpionym i najlepszym przewodnikiem podczas jesiennych prac! To również dogodna pora na zamówienie prenumeraty „działkowca” na kolejny rok. Nie zwlekajcie i skorzystajcie z pakietów korzyści dla prenumeratorów, obejmujących m.in. unikalne informatory ogrodnicze oraz nasiona warzyw i kwiatów!

● Sprawdźcie kto zwyciężył w tegorocznym konkursie „Moja Działka”, którego rozstrzygnięciepublikujemy w listopadowym numerze „działkowca”. Prezentujemy też działkę pierwszego laureata tego konkursu – pana Wiesława Sieroty z ROD „Wiarus-Sezam” w Tarnowskich Górach, która zwraca uwagę pomysłową i oryginalną aranżacją przestrzeni na wiele różnych zakątków!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. „Stop spalaniu” – ważna informacja dla działkowców!

● Jak działkowcy spędzają jesień na działkach, jakie zabiegi wykonują, jakie plony zbierają i czym się mogą pochwalić? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodówz różnych rejonów kraju!

● Poznajcie najcenniejsze pachnące rośliny jednoroczne! Ich zapach poprawia samopoczucie i pozwala lepiej się zrelaksować. Doradzamy też jak dobierać i komponować poszczególne gatunki, aby ich aromaty wzajemnie się dopełniały!

● Krzewy liściaste mają wiele zalet – ich ozdobą mogą być kwiaty, owoce, liście a nawet dekoracyjne w okresie bezlistnym pędy. Warto je mieć! Polecamy najcenniejsze gatunki i odmiany. Także na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Co zrobić aby cieszyć się kwiatami cebulowymi jeszcze zimą? Z nami nie będzie z tym problemu! Doradzamy krok po kroku jak przeprowadzić zabieg pędzenia! Bogaty wybór cebul kwiatowych również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Czy istnieje działka „bezobsługowa”? Nie jest to możliwe, podajemy jednak kilka zasad jej urządzania i pielęgnacji, które pozwolą ograniczyć niezbędne prace do minimum!

● Jeśli ktoś jeszcze nie zna zalet uprawy biodynamicznej, najwyższy czas aby przekonać się, że to naprawdę działa! Przedstawiamy liczne zalety ogrodnictwa biodynamicznego, które stawia na harmonię z naturą i dobre funkcjonowanie ekosystemu. Polecamy również kalendarze biodynamiczne na 2017 r. w wersji książkowej i kalendarza ściennego. Do nabycia m.in. nawww.dzialkowiecsklep.pl, w okręgowych zarządach PZD oraz w każdym urzędzie pocztowym!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli czym osłaniać rośliny przed zimą.

● Najlepsze odmiany brzoskwini.

● Kompletujemy ziołową apteczkę przed okresem przeziębień i grypy.

● Przyrządzamy pyszne, gorące potrawy z warzyw!

● Konserwujemy narzędzia i sprzęt.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 10/2016

01_DZ10

Sięgnij po najnowszy, październikowy numer „działkowca” – niezbędny i doskonały przewodnik podczas jesiennych prac na działce, który doradzi też m.in. jak dokonać najlepszych wyborów podczas zakupów, ponieważ właśnie w tym czasie nabywamy i sadzimy wiele nowych roślin!

● Chcecie zobaczyć jak działkowcy obchodzili swoje wielkie święto? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie obszerną relację z Krajowych Dni Działkowca 2016 w Zabrzu połączonych z Jubileuszem 35-lecia PZD!

● Mamy jesień i czas na ogrodnicze zakupy! Doradzamy na co warto zwrócić uwagę, jakie są nowości, co może okazać się szczególnie przydatne podczas jesiennych prac, a także jakie odmiany i formy roślin stają się szczególnie modne. Zamieszczamy też rozmowy z działkowcami na temat ich jesiennych preferencji zakupowych! Polecamy również jesienny katalog sklepu „działkowca”w środku numeru!

● Poznajcie najpiękniejsze działki! Zobaczcie nagrodzone zgłoszenia z zeszłorocznego konkursu„Moja Działka”. Prezentujemy dwie działki: pp. Anny i Jarosława Jesionków z ROD im. A. Mickiewicza w Bielsku-Białej oraz pp. Anny i  Pawła Januszczak-Deredas z ROD „Oaza” w Piotrkowie Trybunalskim, które wyróżniają się m.in. efektowymi  rabatami i kącikami wypoczynkowymi!


● Jak działkowcy wypoczywają na działkach, co uprawiają i czym się mogą pochwalić? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju!

● Październik to dobra pora na sadzenie wielu kwiatów cebulowych, w tym czosnków ozdobnych, z których szczególnie polecamy niezwykle efektowne odmiany czosnków olbrzymich. Duży wybór cebul kwiatowych oferujemy też na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Jak urządzić działkę uwzględniającą różne potrzeby młodych rodzin z dziećmi? Doradzamy jak to zrobić i dlaczego warto uwzględniać również uprawy warzyw i owoców. Zamieszczamy też gotowy, przykładowy projekt działki, z dwiema opcjonalnymi wersjami kwatery sadowniczej!

● Czy znacie grusze azjatyckie? Ich owoce wyglądem przypominają jabłka i mają bardzo smaczny, soczysty miąższ a rośliny są odporne na choroby i mróz. Warto je mieć! Polecamy również nawww.dzialkowiecsklep.pl

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak wzmocnić rośliny przed zimą.

● Najlepsze odmiany jabłoni i gruszy.

● Niezawodne pnącza.

● Rośliny, które nie boją się suszy.

● Pielęgnujemy oczko wodne.

● Zakładamy sad.

● Sadzimy róże.

● Robimy przysmaki z dyni.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 09/2016

01_DZ09

Rozpoczyna się jesienny szczyt działkowych prac, w których najlepszym przewodnikiem i doradcą będzie wrześniowy numer „działkowca” – bogaty w aktualne porady i inspiracje ogrodnicze!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie najważniejsze informacje na temat aktualnych wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in. o Jubileuszu PZD oraz o Krajowych Dniach Działkowca 2016!

● Jak działkowcy wypoczywają na działkach, co uprawiają i czym się mogą pochwalić? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju!

● Wrzesień to dobra pora na sadzenie większości kwiatów cebulowych, w tym narcyzów, z których  szczególnie polecamy niezwykle efektowne odmiany pełne i wielopędowe. Duży wybór cebul kwiatowych oferujemy też na www.dzialkowiecsklep.pl!

● We wrześniu mamy bogactwo warzyw i owoców z działek. Dlaczego są tak ważne w naszej diecie? Jak je przetwarzać i konserwować, aby zachowały jak najwięcej cennych właściwości? Podajemy też kilka znakomitych przepisów kulinarnych!

● U ketmii, czyli hibiskusów zachwyca bogactwo i różnorodność. Są wśród nich okazałe, późno kwitnące krzewy, byliny o gigantycznych kwiatach a także cenione rośliny doniczkowe! Warto je mieć!

● Chryzantemy, czyli złocienie nie bez przyczyny zdobywają sobie coraz większą popularność w ogrodach – zadziwiają bogactwem barw, kształtów kwiatów i pokrojów. Można z nich tworzyć wyjątkowe aranżacje kwitnące do późnej jesieni. Zamieszczamy trzy bogate przykłady takich kompozycji, kolorowych i efektownych!

● Czy znacie śliwomorele? Ich owoce łączą w sobie smak śliwki z rześkim aromatem moreli i są przy tym wyjątkowo słodkie. Doradzamy jak je uprawiać i polecamy najlepsze odmiany!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli skuteczna broń na przymrozki.

● Sprzęt na jesień – rozdrabniacze, glebogryzarki, odkurzacze do liści.

● Wybieramy najlepsze deserowe winorośle.

● Sadzimy truskawki.

● Co można wysiewać jesienią?

● Budujemy estetyczną i funkcjonalną szklarnię.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami! 



DZIAŁKOWIEC 08/2016

01_DZ08

Na rynku ukazał się już najnowszy, sierpniowy numer „działkowca” – bogaty w aktualne porady i inspiracje ogrodnicze, pomocne w letniej pielęgnacji i modernizacji działki!

● Chcecie być na bieżąco i wiedzieć co dzieje się w Związku i ogrodach? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat najważniejszych wydarzeń!

● Jak działkowcy spędzają lato, co uprawiają i zmieniają na swoich działkach? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju!

● Chcecie poznać najpiękniejsze działki? Zobaczcie nagrodzone zgłoszenia z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. Prezentujemy dwie działki: p. Jolanty Jaśkiewicz-Krawczyk z ROD „Szarotka” w Tychach oraz pp. Wiesławy i Tomasza Osińskich z ROD „Pomowiec” w Kościanie, które wyróżniają się m.in. efektowymi  kompozycjami kwiatowymi!

● W sierpniu rozpoczynamy wysadzanie pierwszych kwiatów cebulowych takich jak narcyzy, szachownice, zimowity, jesienne krokusy. Doradzamy jakie odmiany wybrać i jak sadzić. Duży wybór cebul kwiatowych oferujemy też na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Hortensje to niezwykle urocze krzewy, bez których trudno wyobrazić sobie letnie działki. Warto wzbogacić swoją kolekcję tych wspaniałych roślin! Dostępne również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Warto mieć na działce bylinowe rarytasy – mniej popularne a wyjątkowo piękne i oryginalne, które przyciągną uwagę każdego. Polecamy na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Poznajcie najlepsze odmiany krzewów o pstrych liściach, które nawet nie muszą kwitnąć, by wyglądać super atrakcyjnie! Również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Czy wiecie że zapadalność na choroby nowotworowe stale wzrasta? Doradzamy jakie rośliny mogą im skutecznie przeciwdziałać!

 Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli tniemy wiśnie i czereśnie.

● 9 powodów, dla których warto uprawiać warzywa!

● Przyrządzamy roślinne preparaty.

● Sadzonkujemy iglaki.

● Robimy nietypowe przetwory.

● Wymieniamy pokrycia dachowe na altanach.

A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 07/2016

01_DZ07

Na rynku ukazał się już najnowszy, lipcowy numer „działkowca” –  pełen aktualnych porad pomocnych w letniej uprawie działki a także zdrowym, wakacyjnym wypoczynku!

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne, najważniejsze informacje na temat najważniejszych wydarzeń w Związku i w ogrodach!

● Co dzieje się aktualnie na działkach? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju, gdzie działkowcy opowiadają o swoich uprawach, osiągnięciach i planach na sezon!

● Jak „zdrowo” korzystać z wakacji? W naszym wakacyjnym poradniku doradzamy jak podczas letniego wypoczynku i wyjazdów być w świetnej formie i nie mieć żadnych kłopotów!

● Jaki powinien być idealny działkowiec i sąsiad? Jakie zachowania są bardzo pożądane w ogrodzie a czego robić nie powinniśmy? Z pewnością warto przypomnieć sobie zasady ogrodowego savoir-vivre’u. A dzięki temu lepsza atmosfera do pracy i wypoczynku gwarantowane!

● Wbrew pozorom wynikającym z nazwy, róże parkowe mogą być z powodzeniem sadzone na działkach. Wyróżniają się m.in. okazałym wzrostem i łatwością uprawy. Warto poznać najlepsze ich odmiany!

Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Chelsea Flower Show 2016! Ta londyńska wystawa co roku gromadzi rzesze amatorów i profesjonalistów i stanowi inspirację dla miłośników ogrodów z całej Europy!

Wiele bylin wyróżnia się znacznymi rozmiarami i wyrazistym wyglądem. Z ich pomocą można tworzyć na działce piękne akcenty, bujne, kwitnące rabaty a nawet roślinne ściany. Polecamy te najpiękniejsze i niezawodne! Również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Wiecznie zielone iglaki to bardzo ważny element działki. Jednak zamiast jednorodnych kompozycji, znacznie lepiej tworzyć z nich aranżacje mieszane z bylinami i krzewami. Zamieszczamy trzy bogate przykłady takich kompozycji, kolorowych i efektownych! Atrakcyjne iglaki również na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Czy wiecie że szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, mogą wywoływać reakcje stresowe? Doradzamy co robić aby dobrze sobie radzić a nawet zapanować nad stresem! Polecamy też skuteczne zioła na stres.

 Poza tym w numerze m.in.:

Rady na czasie – czyli letnie cięcie drzew.

● Wykopujemy cebule kwiatowe.

● Choroby pomidorów i ogórków.

Remontujemy ogrodzenia, drewnianą architekturę i altanę.

● Przyrządzamy pyszne owocowe desery.

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 06/2016

01_DZ06

 Coraz dłuższe i cieplejsze dni w czerwcu zapowiadają nadejście lata. Zaczynamy myśleć już o wakacjach, jednak nie zapominajmy o ogrodach. W tym czasie prac jest już nieco mniej, jednak działka wciąż wymaga intensywnej i systematycznej uwagi, w czym z pewnością bardzo pomocny okaże się czerwcowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki!

● Karłowe czereśnie na nowoczesnych podkładkach są małe, łatwe w uprawie, plonują obficie i szybko rozpoczynają owocowanie. Ze względu na rozmiary są idealne na działki! Polecamy najlepsze odmiany tych niezwykle cennych roślin. Również do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl!

● Co dzieje się na działkach wiosną? Warto zajrzeć do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju, gdzie działkowcy opowiadają o swoich uprawach, osiągnięciach i planach na sezon!

● Różaneczniki i azalie to wyjątkowo piękne krzewy, urzekające obfitym i barwnym kwitnieniem. Spośród nich warto mieć również odmiany niskie i wolno rosnące – idealne na niewielką przestrzeń działek, a efekt dekoracyjny może być nawet większy!

● W tym roku kleszczy jest wyjątkowo dużo. Mówi się nawet o ich pladze! Doradzamy jak się od nich ustrzec, co robić w przypadku ukąszenia, jakie można stosować szczepionki a także jak ograniczyć występowanie kleszczy na działce.

● Uwaga konkurs! W czerwcowym „działkowcu” ogłaszamy tegoroczną edycję konkursu „Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Warunki uczestnictwa są łatwe a nagrody – bardzo atrakcyjne. Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału!

● Jak zaaranżować rośliny wokół oczka wodnego, aby tworzyły harmonijną całość i cieszyły wzrok? Prezentujemy dwa przykładowe projekty – dla zbiornika naturalnego i z prefabrykatu, gdzie strefa przybrzeżna nie zawsze jest wilgotna.

● Chcecie poznać najpiękniejsze działki? Zobaczcie nagrodzone zgłoszenia z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. Prezentujemy wspaniałą działkę pp. Anny i Stanisława Nowogrodzkich z ROD „Leśna Dolina” w Kwidzynie, na której harmonijnie połączone zostały uprawy ozdobne i owocowo–warzywne!

 Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak ciąć winorośl

● 8 sposobów na super papryki.

● ABC zasilania roślin.

● Trawnik na medal

● Wybieramy okna i drzwi do altany.

● Przyrządzamy pyszne dania z wiosennych warzyw.

● Budujemy (krok po kroku) taras przy altanie!

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami! 



DZIAŁKOWIEC 05/2016

maj01_DZ05

W maju ogrody całkowicie zmieniają swoje oblicze, na morzu soczystej zieleni pojawiają się licznie bajecznie kolorowe kwiaty. To przecież najbardziej ukwiecony miesiąc w roku! Podziwiajmy zatem piękno przyrody, nie zapominajmy jednak o roślinach, które wymagają w tym czasie wyjątkowo intensywnej pielęgnacji. A w wiosennych pracach bardzo pomocny okaże się z pewnością majowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki!

 ● Co działo się na działkach na początku wiosny? Warto zajrzeć do naszego ogrodowego kalejdoskopu, w którym podajemy migawki z różnych rejonów kraju, gdzie przyroda rozkwita w różnym tempie, a działkowcy przystępują do pierwszych wiosennych prac!

 ● Poznajcie najpiękniejsze, najciekawsze, najbardziej wartościowe drzewa, krzewy i byliny kwitnące w maju! Jak komponować je z innymi roślinami, aby w pełni wydobyć ich piękno? Doradzamy też jak wspomóc ich długie i efektowne kwitnienie oraz jakie zabiegi warto robić po kwitnieniu.

 ● Bukszpany cieszą się dużą popularnością na działkach, m.in. dzięki możliwościom formowania, niewielkim wymaganiom i całorocznej dekoracyjności. Nie każdy jednak wie, że mają one wiele odmian, o różnej sile i charakterze wzrostu (np. kolumnowe) a także o kolorowych liściach!

 ● Wiele gatunków drzew i krzewów ma skłonność do wytwarzania odrostów – czyli pędów wyrastających bezpośrednio z płytko rozmieszczonych korzeni. Warto wiedzieć jakie to rośliny oraz co sprzyja licznemu pojawianiu się  odrostów. Doradzamy też jak skutecznie z nimi walczyć.

 ● Róże to jedne z najbardziej ukochanych i najczęściej sadzonych przez działkowców krzewów. Minął jednak czas tworzenia z nich jednorodnych grup. Obecnie w modzie są złożone kompozycje. Proponujemy kilka przykładów bogatych aranżacji z udziałem różnych form róż!

 ● Na rynku pojawiły się preparaty biostymulujące dla roślin. Wyjaśniamy co to takiego, na czym polega ich działanie, kiedy rośliny mogą potrzebować biostymulacji oraz jak stosować biostymulatory aby uzyskać pozytywny efekt!

 Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak chronić rośliny przed przymrozkami.

● 6 pomysłów na działkowe ścieżki.

● ABC uprawy borówki wysokiej.

● Kupujemy altanę.

● Jak radzić sobie z alergią.

● Pomagamy owadom zapylającym.

● Robimy (krok po kroku) mostek nad oczkiem wodnym!

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 04/2016

01_DZ04

W kwietniu wiosna zaczyna się już na dobre. Na działkach jest kolorowo i coraz cieplej. Najwyższa pora aby zabrać się do intensywnych, wiosennych prac i przywrócić blask rabatom, kwietnikom i innym zielonym zakątkom. Zadań jest bardzo wiele, cięcie, sadzenie, siewy, pielenie… W sam czas pojawił się już najnowszy, kwietniowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki!

● Chcecie poznać najpiękniejsze działki? Kontynuujemy publikacje nagrodzonych zgłoszeń z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. Warto przyjrzeć się bliżej prezentowanej działce – zaaranżowanej niczym barokowy parter ogrodowy!

● Kwiecień to znakomita pora na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Temu ważnemu tematowi poświęcamy cały blok tematyczny! Oprócz samej techniki i rozstawów sadzenia, doradzamy również jak wybrać dobrej jakości materiał oraz jakimi kryteriami się kierować, aby wybrane gatunki i odmiany  dobrze spełniły swoją rolę i były źródłem satysfakcji a nie rozczarowań!

● Róże, mają opinię kapryśnych i wymagających. Mało kto jednak wie, że można wybrać odmiany odporniejsze i łatwiejsze w uprawie, które nie będą sprawiać więcej problemów niż inne powszechnie uprawiane krzewy!

● Często potrzebujemy stworzyć zaciszny zakątek albo osłonić niechciany widok. W tym celu polecamy szybko rosnące krzewy, dzięki którym nasz cel osiągniemy w krótkim czasie!

● Wybór roślin na działki powinien uwzględniać również panujące tam warunki. Warto więc poznać, które rośliny odpowiednie są na miejsca suche, wilgotne, słoneczne, ocienione, a także na gleby wapienne i zasadowe.

● Planując modernizację działki nie rezygnujmy z upraw sadowniczych! Owoce z własnego ogródka to obecnie wręcz europejska moda! Aby przekonać tych wciąż wątpiących, podajemy i opisujemy 10 powodów, dla których warto sadzić i uprawiać gatunki owocowe!

● Czy wiecie, że dobry wzrok, to skarb, którego musimy strzec przez całe życie? Koniecznie musicie wiedzieć czego unikać i co jeść, aby dobrze dbać o oczy! Polecamy też zioła poprawiające kondycję wzroku!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak przewidzieć szkodniki.

● Doradzamy jak nie dać się nabrać przy wyborze mieszanek trawnikowych.

● Polecamy najlepsze odmiany ogórków.

● Odwiedzamy z reportażem ROD „Bemowo II” w Warszawie.

● Robimy (krok po kroku) skrzynię uprawową!

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 03/2016

okladkalutydzial

Przedwiośnie ogarnęło ogrody, przyroda budzi się do życia, a działki – coraz piękniejsze, z pierwszymi wiosennymi kwiatami –­ zapraszają do odwiedzin. Trzeba też o nie odpowiednio zadbać. Po zimie zawsze jest wiele prac porządkowych, zdejmowanie osłon, cięcie... Na szczęście w sprzedaży pojawił się już marcowy numer „działkowca” – źródło aktualnych porad ogrodniczych, inspiracji i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki.

● Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. To jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego w marcowym „działkowcu” poświęcamy mu cały blok tematyczny! Oprócz wyczerpujących informacji co i w jaki sposób należy ciąć, doradzamy też jakie są najlepsze do tego narzędzia!

● Temat altany działkowej i tego, jakie powinna spełniać wymagania, jest niezwykle ważny i aktualny. Wzbudza zainteresowanie, szczególnie nowych działkowców, jest też źródłem wielu nieporozumień. Wychodząc temu naprzeciw, kompleksowo i szczegółowo wyjaśniamy wszystkie kwestie dotyczące altany na działce w ROD!

● Któż nie kocha magnolii! To rośliny o nadzwyczajnej urodzie, a ich majestatyczne, ogromne kwiaty robią wrażenie na każdym. Polecamy gatunki i odmiany przydatne pod względem siły wzrostu do uprawy na działkach!

● W marcu, wprost do gruntu można wysiewać wiele kwiatów jednorocznych. Poznajcie jakie to gatunki i jak najlepiej wykorzystać je na działce. Doradzamy też jak je wysiewać i uprawiać.

● Czy wiecie, że w naturze spotkać można substancje o właściwościach antybiotyków? Z pewnością warto je poznać i nauczyć się wykorzystywać! To najzdrowsze, a do tego… niedrogie leki. A to niezwykle aktualny temat w sezonie grypowym!

● Czy wiecie, że wątroba to jeden z największych i najważniejszych narządów w naszym ciele? Koniecznie musicie wiedzieć co jej szkodzi a co wspomaga! Polecamy też kilka ziół poprawiających kondycję wątroby!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli co robić z osłonami po zimie.

● Doradzamy dlaczego warto i jak stosować ściółki z włókniny.

● Polecamy najlepsze odmiany pomidorów malinowych.

● Odwiedzamy z reportażem ROD „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu.

● Podajemy zdrowe dodatki do świątecznych potraw.

● Zdradzamy tajniki gemmoterapii, czyli leczenia… pączkami!

● Robimy (krok po kroku) trejaż na pnącza!

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Jesteśmy liderem sprzedaży w segmencie miesięczników o tematyce ogrodniczej! Bądź z nami!




DZIAŁKOWIEC 02/2016

Zima na dobre zagościła w ogrodach, a działki przybrały piękne, ośnieżone oblicze. Warto je odwiedzać01_DZ02 w tym czasie! Również ze względów praktycznych, a w długie wieczory planować nasadzenia ulubionych roślin oraz zmiany w planowanych uprawach. W sprzedaży pojawił się już lutowy numer „działkowca” – największy, najpoczytniejszy magazyn ogrodniczy na rynku, który jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i pomysłów w zagospodarowaniu działki!

 ● Chcecie poznać najpiękniejsze działki? Kontynuujemy publikacje nagrodzonych zgłoszeń z zeszłorocznego konkursu „Moja Działka”. Warto przyjrzeć się bliżej prezentowanym laureatom – ich wyjątkowemu zmysłowi estetycznemu i pasji artystycznej!

 ● Poznajcie najwspanialsze kwiaty jednoroczne – bajecznie kolorowe, z aromatem, także o ozdobnych liściach! Ich czas wysiewu już się rozpoczyna!



 ● Czy znacie roślinę, która wygląda jak… kolczasty drut a jednocześnie jest piękna i dekoracyjna? Tokalocefalus Browna, który znakomicie nadaje się do komponowania kwietników, rabat, aranżacji w pojemnikach a także do bukietów i stroików!

 ● Dlaczego rośliny cebulowe są tak lubiane i chętnie uprawiane? Odkrywamy sekrety ich popularności. Wyjaśniamy też jakie były prawdziwe przyczyny fenomenu tulipanomanii!

 ● Luty kojarzy się z dniem zakochanych, może więc warto przy tej okazji poznać miłosne rośliny, które, jak pisano jeszcze w XVII w., „męże gnuśne do Wenusa pobudzają”, a większość z nich można uprawiać na działce!

● Puste przestrzenie wśród nawierzchni ścieżek czy placyków wcale nie muszą być wybetonowane lub wysypane żwirem albo kruszywem. Można do tego użyć żywych, zielonych fug, które są estetyczne a jednocześnie ekologiczne!

 ● Czy wiecie, że istnieje ścisły związek pomiędzy stanem naszej pamięci, a spożywanym pożywieniem? Doradzamy co warto jeść aby pamięć była bez problemów. Polecamy też kilka ziół wspomagających zapamiętywanie!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – czyli jak pomóc roślinom, aby nie zmarzły.

● Podajemy receptę na slow life, aby żyć zdrowiej i „nie przegapić życia”!

● Doradzamy jak łatwo rozmnażać drzewa i krzewy ozdobne.

● Odwiedzamy z reportażem ROD „Słonecznik” w Lublinie.

● Prosto i tanio modernizujemy działkową altanę!

● Polecamy najlepsze rozgrzewające zupy.

● Doradzamy czym zastąpić w kuchni niezbyt zdrową sól!

● Robimy (krok po kroku) pomysłowy domek dla ptaków!

 A oprócz tego porady i ciekawostki ogrodnicze, artykuły o ekologii, nawożeniu, uprawie w gruncie i pod osłonami oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Jesteśmy liderem sprzedaży w segmencie miesięczników o tematyce ogrodniczej! Bądź z nami!



DZIAŁKOWIEC 01/2016

Działki również w zimowej szacie mogą być piękne i atrakcyjne a wiele roślin nawet w tym okresiedsokladka wymaga naszej uwagi. Sięgnijmy zatem po styczniowy numer „działkowca” – największego, najbardziej poczytnego magazynu ogrodniczego, który dysponuje ogromnym doświadczeniem w przekazywaniu rzetelnej wiedzy ogrodniczej i nie tylko!

● Co warto wiedzieć o miodzie – jednym z najstarszych pokarmów ludzkości o nadzwyczajnych walorach odżywczych i prozdrowotnych? Opisujemy m.in. cechy dobrego miodu i doradzamy jak nie dać się „nabić w butelkę” podczas zakupów!

● Stwórzcie kolorowe kobierce z bylin i roślin sezonowych, które dodadzą bajkowego splendoru każdej działce! Doradzamy z jakich gatunków i w jakich miejscach najlepiej je zakładać!

● A może kwitnące żywopłoty, spełniające wiele pożytecznych funkcji a poza tym zachwycające kolorami i zapachami kwiatów? Polecamy żywopłoty formowane i nieformowane, radzimy też jak je ciąć, by dały najlepszy efekt!

● Zaprojektujcie sami swoją działkę – to znakomity czas na planowanie zmian. A my podpowiemy wszystko krok po kroku. Dzięki temu  „zabawa” w projektanta ogrodu okaże się przyjemna i bardzo pożyteczna!

● Zaprojektujcie sami swoją działkę – to znakomity czas na planowanie zmian. A my podpowiemy wszystko krok po kroku. Dzięki temu  „zabawa” w projektanta ogrodu okaże się przyjemna i bardzo pożyteczna!

Poza tym w numerze m.in.:

● Praktyczny słownik działkowca.

● Bambusy do uprawy na działkach!

● Doradzamy jak ciąć borówkę, dzięki czemu owoce będą większe i lepsze.

● Odwiedzamy z reportażem kolejny rodzinny ogród działkowy – tym razem „XXXV-lecia w Radomiu.

● Prosto i tanio modernizujemy działkową altanę!

● Serwujemy najlepsze zioła na migrenę oraz dobrze wpływające na serce!

● Robimy (krok po kroku) pomysłową dekoracyjną furtkę!

A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Jesteśmy aktualnie liderem sprzedaży w segmencie miesięczników o tematyce ogrodniczej!

Bądź z nami!

Czytaj więcej (KLIK)



 DZIAŁKOWIEC 12/2015

01_DZ12

 „Działkowiec” to największy, najbardziej poczytny magazyn ogrodniczy, dysponujący ogromnym doświadczeniem w przekazywaniu rzetelnej wiedzy ogrodniczej! Potwierdzają to również statystyki – „Działkowiec” jest aktualnie liderem sprzedaży w segmencie miesięczników o tematyce ogrodniczej!

Sięgnijmy zatem po najnowszy, grudniowy numer miesięcznika „działkowiec”, który będzie niezawodnym przewodnikiem i doradcą w pracach ogrodniczych i nie tylko!

● Chcecie poznać najpiękniejsze działki? Rozpoczynamy publikacje nagrodzonych zgłoszeń z tegorocznego konkursu „Moja Działka”. Warto przyjrzeć się im bliżej, zaczerpnąć inspiracji i porównać z własnymi rozwiązaniami!

Okres świąt to wspaniałe dekoracje, a działka stanowi nieocenione źródło roślin, które można w tym celu wykorzystać. Poznajcie oryginalne pomysły na niebanalne udekorowanie mieszkań!

● Polecamy zdrowe, świąteczne menu – wzbogacone o dania lekkie, skomponowane w oparciu o warzywa! Z nami nie przytyjesz przez święta!

● Odkrywamy sekrety niebieskich róż, będących odwiecznym symbolem tęsknoty za osiągnięciem niemożliwego.

Znacie luffę, cedrelę, mizunę? To tylko niektóre z warzywnych nowości wartych bliższego poznania, bo wyróżniają się niezwykłymi właściwościami! Dzięki nim wasze uprawy będą unikalne i wyjątkowe

Poza tym w numerze m.in.:

● Polecamy niebanalne choinki w miniaturze, które w przyszłości nie będą zbyt duże!

● Odwiedzamy z reportażem kolejny rodzinny ogród działkowy – tym razem „Nad Wisłą” w Tczewie.

● Prosto i tanio modernizujemy działkową altanę!

● Serwujemy rozgrzewające herbaty przygotowywane z ziół, owoców i miodów!

● Robimy (krok po kroku) pomysłowy karmnik dla ptaków!

A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania oraz wiele innych, aktualnych tematów!

Pamiętaj! „Działkowiec” to nie tylko wiedza ogrodnicza, to również recepta na zdrowy styl życia! Bądź z nami!

Czytaj więcej (KLIK)




DZIAŁKOWIEC 11/2015

01_DZ11

 Pogoda w listopadzie nie rozpieszcza nas – jesienne szarugi, coraz krótsze dni i niskie temperatury. Najwyższy czas aby przygotować rośliny i działki do zimowego spoczynku! Ważne też są prace porządkowe po sezonie, a dopóki nie nadejdą mrozy – można jeszcze sadzić drzewa i krzewy. Sięgnijmy zatem po listopadowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i będzie niezawodnym przewodnikiem i doradcą w jesiennej pielęgnacji  działki! Znajdziecie w nim m.in. przewodnik po nowym Regulaminie ROD czy ciekawe propozycje niedrogiej a efektownej renowacji altany. Nie zabraknie też inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Czy wiecie, że od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał Nowy Regulamin ROD? Zamieszczamy praktyczny przewodnik, w którym prawnicy Związku przedstawiają najważniejsze uregulowania w dziewięciu blokach tematycznych! Z pewnością warto sprawdzić co będzie nam wolno na działkach, a czego nie od Nowego Roku!

● Kolorowe liście nie muszą być domeną jesieni. Mnóstwo odmian wielu gatunków ma barwne liście także w innych porach roku. Szczególnie atrakcyjne mogą być np. przebarwienia młodych przyrostów. Wiele odmian wyróżnia się też wielobarwnymi liśćmi. Warto więc poznać najciekawsze kolorowe gatunki i odmiany i wybrać coś dla siebie! Polecamy też najlepsze kolorowe odmiany w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Wśród klonów, zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych, znajduje się wiele słabo rosnących odmian, które z powodzeniem mogą być stosowane na działkach. Znakomicie prezentują się sadzone pojedynczo lub w wyeksponowanych grupach!

● Zima tuż tuż, warto zatem poznać roślinne zmarzluchy, które mogą mieć problemy z jej przetrwaniem. W sprzedaży bowiem coraz częściej znajdują się rarytasy z cieplejszych stref klimatycznych, które nawet, jeśli są w stanie u nas przezimować, będą do tego potrzebować starannego okrycia!

Jak samemu zrobić drewniany taras przy altanie? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

Deszczówka jest najtańszym a zarazem najlepszym jakościowo źródłem wody. Warto przy tym wiedzieć, jak ją efektywnie zbierać i wykorzystywać. Przedstawiamy różne rozwiązania, poczynając od niewielkich pojemników naziemnych, po duże zbiorniki podziemne z wyszczególnieniem ich wad i zalet!   ● Uwaga: w listopadowym „działkowcu” ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji konkursu „Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Nagrodzonych jest wielu, a nagrody – bardzo atrakcyjne!

● Miniony sezon był wyjątkowo trudny również dla iglaków na działkach. Problemy stwarzała susza i wysoka temperatura, które dodatkowo sprzyjały szkodnikom. Opiszemy możliwe przyczyny takich zaburzeń jak np. żółknięcie i opadanie igieł czy brązowienie i zamieranie pędów. Doradzamy też jak im przeciwdziałać!;

Przekopywać czy nie przekopywać glebę? Jakie są zalety i wady przekopywania? Kiedy zabieg ten jest rzeczywiście konieczny a kiedy można z niego zrezygnować?

● Jak prosto i stosunkowo tanio odmienić wygląd działkowej altany? Podajemy dwa przykładowe projekty „liftingu”, po którym działkowe domki zyskają zupełnie nowe, znacznie efektowniejsze oblicze!   ● Czy znacie czystek kreteński? To zioło, któremu przypisywane są wyjątkowe właściwości lecznicze, bardzo skuteczne w walce z wszelkimi infekcjami i chorobami. Z pewnością warto go mieć! Doradzamy też jak go uprawiać i wykorzystywać!

● Odwiedzamy z reportażem rodzinny ogród działkowy „Złote Piaski” w Siedlcach, a w nim działkę dwojga młodych osób, kultywujących rodzinną tradycję działkowania i wykazujących godny pozazdroszczenia zapał i miłość do swojej działki!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w listopadowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK)




DZIAŁKOWIEC 10/2015

01_DZ10_a

Opadające z drzew liście, chłodniejsza, często deszczowa pogoda, to znak, że jesień zagościła już na dobre. W ogrodach to jednak gorąca końcówka sezonu! Wiele roślin jeszcze pięknie kwitnie i potrzebuje pielęgnacji, kontynuujemy zbiory warzyw i owoców, czas też przygotować uprawy i ogrodowe urządzenia do zimy. Sięgnijmy zatem po październikowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i z pewnością będzie najlepszym przewodnikiem i doradcą w jesiennej pielęgnacji działki! Znajdziecie w nim m.in. najpiękniejsze kwiaty jesieni, pomysły na kobierce z krzewów czy ciekawe propozycje niedrogiej a efektownej renowacji altany. Nie zabraknie również inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Jesień to nie tylko okres efektownie przebarwionych liści i kolorowych owoców, wiele roślin również pięknie kwitnie w tym czasie. Polecamy najpiękniejsze jesienne kwiaty, dzięki którym działkowe rabaty mogą być również w tym czasie nasycone kolorami i tętnić życiem!

● Czy znacie super hortensje? Na to miano zasługuje najnowsza grupa odmian hortensji ogrodowych, u których kwiaty pojawiają się zarówno na pędach zeszłorocznych jak i tegorocznych, dzięki czemu te niezwykle popularne na działkach krzewy będą jeszcze bardziej niezawodne w kwitnieniu!

● Październik to już ostatni termin na sadzenie wiosennych roślin cebulowych. Doradzamy które gatunki i w jaki sposób najlepiej jest sadzić w tym okresie! Polecamy też najlepsze odmiany w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Płożące krzewy to niezwykle modna obecnie grupa roślin charakteryzujących się niskim i rozłożystym wzrostem. Mogą one stanowić cenny element kompozycyjny każdej działki. Doradzamy które gatunki i odmiany najlepiej wybrać i jak je aranżować by uzyskać spektakularne efekty dekoracyjne! Okrywowe krzewy oferujemy w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Jak samemu zrobić kamienne przejście w ogrodzie wodnym? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni działki to czasem nie lada wyzwanie! Jak harmonijnie połączyć ze sobą różne jej części takie jak sad, warzywnik, rabaty ozdobne, część wypoczynkową a jednocześnie oszczędzić miejsce? Podajemy kilka sprytnych rozwiązań!

● Obwódki to piękne obrzeża rabat, porządkujące przestrzeń oraz oddzielające od siebie różne części działki. Warto je stosować! Doradzamy z jakich gatunków i w jakich miejscach (nieraz nawet zaskakujących) można je zakładać!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w październikowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK)



DZIAŁKOWIEC 09/2015

01_DZ09Chłodniejsza wrześniowa pogoda wcale nie licuje z gorącym okresem, jaki rozpoczyna się na działkach. W tym czasie przypadają zbiory większości warzyw i owoców, kończy się wiele upraw a jednocześnie rozpoczyna następne jak np. sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych, nowe nasadzenia iglaków czy innych roślin zimozielonych. Niezbędne są też prace porządkowe, uprawa gleby i przygotowanie roślin do spoczynku. Sięgnijmy zatem po wrześniowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i z pewnością będzie najlepszym przewodnikiem i doradcą w pielęgnacji działki! Znajdziecie w nim m.in. najlepsze odmiany róż, zimozielone trawy ozdobne czy ciekawe pomysły na niedrogą a efektowną renowację altany. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Wspaniale rosnące i kwitnące róże są dumą każdej działki, a możliwości ich zastosowań są ogromne. Jesień to dogodna pora na ich sadzenie, a w handlu dostępny jest wtedy największy wybór odmian. Warto więc teraz wybrać te najbardziej odpowiednie! Polecamy też najlepsze róże w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Pośród tysięcy pięknych gatunków drzew i krzewów to właśnie żywotniki cieszą się u nas bardzo dużą popularnością. Nasze względy zaskarbiły sobie m.in. dzięki dużej odporności i niezwykle bogatemu wyborowi odmian barwnych, jak też tych o oryginalnym pokroju lub formie pędów. Które z nich warto wybrać? Tuje polecamy też w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy znacie kamasję? To wciąż mało znana a zasługująca na większe rozpowszechnienie roślina cebulowa. Jej termin sadzenia przypada właśnie teraz,  a do wyboru jest kilka gatunków z ciekawymi odmianami! Kamasje oferujemy w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Wiele gatunków traw ozdobnych ma zawsze zielone liście, które nie zasychają, pozostając nadal żywe przez zimę. Polecamy najlepsze gatunki i odmiany traw oraz turzyc, nieraz o bardzo ciekawej kolorystyce!

● Wrzesień to dogodna pora na sadzenie większości roślin cebulowych kwitnących wiosną. Doradzamy które gatunki, w jakim terminie i w jaki sposób najlepiej jest sadzić! Polecamy też najlepsze odmiany w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko we wrześniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

Czytaj więcej (KLIK)




DZIAŁKOWIEC NR 8/2015 

2015_DZ08

Lato w pełni, wolny czas chętnie spędzamy na działkach, wypoczywając, podziwiając piękno natury, delektując się własnymi owocami i warzywami. Pogodowe huśtawki (słońce, deszcz, upały i ochłodzenia) jednak zbytnio nas nie rozpieszczają. Musimy też przy tym uważać, aby dostosować pielęgnację roślin (szczególnie podlewanie, nawożenie czy koszenie trawników) do zmieniającej się aury. Oprócz standardowych prac ważne będzie m.in. letnie cięcie roślin. Pracy więc obok wypoczynku z pewnością nie zabraknie. Sięgnijmy zatem po sierpniowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i będzie naszym najlepszym przewodnikiem i doradcą w letniej pielęgnacji działki! Znajdziecie w nim m.in. najlepsze rośliny do wypoczynku, pomysły na niedrogą a efektowną renowację altany, przepisy na pyszne przetwory. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Istnieją rośliny mające wyjątkowe walory wypoczynkowe, pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie. Otaczając się nimi, sprawiamy sobie prawdziwą przyjemność. Wśród nich znacznie szybciej wyciszamy się, odpoczywamy, wracają nam siły. Polecamy dobór najlepszych gatunków i odmian, którymi warto obsadzać miejsca wypoczynku. Doradzamy też jak je ze sobą komponować, aby pozytywny efekt trwał przez cały sezon!

● Nie wszystkie rośliny trzeba regularnie i intensywnie podlewać. Jest spora grupa gatunków lubiących raczej suche stanowiska. Jeśli więc mamy takie miejsca na działce, warto zaplanować rabatę z takimi roślinami!

● Pośród wszystkich roślin do ogrodów wodnych bezsprzecznie królują grzybienie, potocznie nazywane liliami wodnymi. Polecamy najlepsze odmiany o bardzo różnej sile wzrostu. Niektóre z nich będą dobrze rosły nawet w mini zbiornikach na tarasie!

● Latem zachwyca nas bogactwo kwitnących roślin, aż chciałoby się trochę tego piękna zachować na później. Na szczęście wiele z nich można z powodzeniem zasuszać i wykorzystywać później do efektownych kompozycji. Polecamy najlepsze do tego celu gatunki, doradzamy też jak je suszyć, by zachowały jak najwięcej ze swojego uroku!

● Lato jeszcze trwa, ale już teraz warto pomyśleć o przyszłorocznej wiośnie. Pod koniec sierpnia rozpoczyna się bowiem sezon sadzenia pierwszych zimujących roślin cebulowych. Doradzamy które gatunki, w jakim terminie i w jaki sposób najlepiej jest sadzić! Polecamy też najlepsze odmiany w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

● Dalie to bardzo cenione i ogromnie popularne rośliny. Warto pokazać najlepsze ich odmiany. Doradzamy też jakie warunki najbardziej im odpowiadają oraz jak je komponować na działce!

● Jak pięknie zaaranżować skalniak? Podajemy sześć przykładów z działek i ogrodów naszych Czytelników. Doradzamy też co jest najbardziej przydatne w tego typu aranżacjach!

● Jak prosto i stosunkowo tanio odmienić wygląd działkowej altany? Podajemy trzy przykładowe projekty „liftingu”, po którym działkowe domki zyskają zupełnie nowe, znacznie efektowniejsze oblicze!

● Aktinidia, czyli minikiwi to wyjątkowo cenne pnącze o dużych walorach ozdobnych a jednocześnie dostarczające nam pysznych i odżywczych owoców! Poznajcie najlepsze odmiany, warto też zapoznać się z tajnikami uprawy aktinidii (są to rośliny dwupienne)!

● Jak samemu zrobić pergolę z ławką? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Uwaga konkurs! W bieżącym „działkowcu” przypominamy też o tegorocznej edycji konkursu„Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Warunki uczestnictwa są łatwe a nagrody – bardzo atrakcyjne. Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

CZYTAJ WIĘCEJ (KLIK) 




   DZIAŁKOWIEC NR 7/2015

2015_DZ07

Lato na działkach to przede wszystkim czas wypoczynku. Często spędzamy tam czas relaksując się i podziwiając piękno przyrody. Nie zapominajmy jednak o pielęgnacji roślin, które nieustannie wymagają naszej uwagi, a oprócz podlewania czy nawożenia coraz większego znaczenia nabiera w tym czasie ochrona przed szkodnikami i chorobami. Zbieramy też pierwsze plony warzyw i owoców. Sięgnijmy zatem po lipcowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i będzie naszym najlepszym przewodnikiem i doradcą w letniej pielęgnacji działki! Znajdziecie w nim m.in. najlepsze letnie krzewy i pnącza, pomysły na niedrogą a efektowną renowację altany, przepisy na pyszne ziołowe przetwory. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Latem zachwyca nas bardzo wiele gatunków pnączy, przede wszystkim te bujnie kwitnące, ale też tworzące zielone osłony z soczystej zieleni. Polecamy najbardziej atrakcyjne i najcenniejsze gatunki i odmiany. Doradzamy też jak je najlepiej zaaranżować na działce!

● Rośliny roczne bujnie kwitną latem i znakomicie nadają się na kwiat cięty. Które z nich są najlepsze do takich zastosowań oraz jak je zbierać i preparować, aby jak najdłużej cieszyły nas w wazonie swoim urokiem?

● Nie tylko kwitnące rośliny mogą być ozdobą działki. Wspaniały efekt  stworzą również gatunki o ozdobnych, bajecznie kolorowych liściach! Jakie to rośliny i jak najlepiej komponować je z innymi?

● Znany od dawna, lecz niedoceniany topinambur może być wykorzystywany nie tylko jako ozdoba, ale również jako źródło pożywnego i smacznego pożywienia, szczególnie dla osób z dietą cukrzycową!

● Mało kto wie, że kwiaty róż są nie tylko piękne, ale też można z nich przygotowywać smaczne i wykwintne potrawy! Doradzamy jakie gatunki i odmiany są najlepsze w tym celu. Podajemy też przepisy na wspaniałe przetwory!

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Chelsea Flower Show 2015! Ta londyńska wystawa co roku gromadzi rzesze amatorów i profesjonalistów i stanowi inspirację dla miłośników ogrodów z całej Europy!

● Jak pięknie zaaranżować taras? Podajemy siedem przykładów z działek i ogrodów naszych Czytelników. Doradzamy też co jest najbardziej przydatne w tego typu aranżacjach!

● Jak samemu zrobić murek kamienny bez udziału zaprawy? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Latem spędzamy dużo czasu na słońcu. Czy zawsze jest to zdrowe? Jakie korzyści, ale i zagrożenia niosą nam promienie słoneczne? Ile czasu możemy dziennie spędzać na słońcu? Jak się skutecznie zabezpieczać przed nadmiarem promieni słonecznych?

● Zbierane latem zioła możemy nie tylko tradycyjnie suszyć, ale także przygotowywać z nich różne oryginalne specjały jak na przykład miody, cukierki, nalewki, octy, oleje. Podajemy ogólne zasady przetwarzania ziół oraz wiele przepisów!

● Jak prosto i stosunkowo tanio odmienić wygląd działkowej altany? Podajemy trzy przykładowe projekty „liftingu”, po którym działkowe domki zyskają zupełnie nowe, znacznie efektowniejsze oblicze!

● Uwaga konkurs! W bieżącym „działkowcu” przypominamy też o tegorocznej edycji konkursu „Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Warunki uczestnictwa są łatwe a nagrody – bardzo atrakcyjne. Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lipcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

CZYTAJ WIĘCEJ: (klik) 




 DZIAŁKOWIEC NR 6/2015

2015_DZ06

Nadchodzi lato, a życie na działkach kwitnie nie mniej niż w maju. Naszym roślinom nie grożą już co prawda późnowiosenne przymrozki, jednak pogodowe huśtawki narażają je wciąż np. na susze lub silne deszcze. Zanim więc pochłoną nas myśli o wakacyjnym wypoczynku, warto poświęcić czas działce, aby przez cały sezon dostarczała nam dobrych wrażeń i satysfakcji. Sięgnijmy zatem po czerwcowy numer miesięcznika „działkowiec”, który właśnie ukazał się w sprzedaży i będzie najlepszym przewodnikiem i doradcą w pielęgnacji działki! Znajdziecie w nim m.in. niezastąpione gatunki i odmiany pnączy, wspaniałe różaneczniki i azalie, ketmie o gigantycznych kwiatach, kolorowe byliny do cienia czy roślinne ozdoby na rabaty. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Rośliny wrzosowate, a szczególnie różaneczniki i azalie to bez wątpienia ulubieńcy zdecydowanej większości działkowców. Mają zwykle to czego brakują innym powszechnie spotykanym krzewom. Są wśród nich gatunki o okazałych kwiatach, ale także o atrakcyjnych, często przebarwionych liściach. Przedstawiamy najcenniejsze z nich. Doradzamy też jak je uprawiać i aranżować.

● Jak ukwiecić działkę? Podajemy recepty na szybkie stworzenie kwitnących kompozycji roślinnych np. na rabatach, przy ścieżkach czy w miejscach wypoczynku. Poradnik niezbędny dla tych, którym zależy na uzyskaniu szybkiego efektu, lubią zmiany czy chcą urozmaicić działkę!

● Ostatnio pojawił się w sprzedaży nowy gatunek z rodzaju Hibiskus. Ketmia bagienna odznacza się olbrzymimi kwiatami w jaskrawych kolorach. Posadzona na działce z pewnością przyciągnie wzrok! Nie powinien jej przegapić żaden miłośnik kwiatowych olbrzymów! Oferujemy nawww.dzialkowiecsklep.pl

● Również cieniste zakątki działek możemy urozmaicić niespotykanymi w tych miejscach kolorami. Istnieje bowiem wiele odmian gatunków cienioznośnych, których liście są barwne. Jakie to rośliny? Co warto o nich wiedzieć i jak je komponować?

● Trudno wyobrazić sobie działkę bez pnączy, łączą one w sobie tyle zalet i mają tak wiele możliwości zastosowań, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Polecamy najcenniejsze gatunki pnączy, również owocowych – idealne do zastosowań w różnych miejscach działki. Można też od razu nabyć je w ofercie naszego sklepu www.dzialkowiecsklep.pl.

● Czy chwasty mogą leczyć? Okazuje się, że tak! Przedstawiamy kilka przykładów pospolicie występujących na działkach chwastów, które można z powodzeniem wykorzystywać w ziołowej apteczce a także w kuchni!

● Trwa moda na naturalistyczne kompozycje, a jedną z nich może być bylinowa łąka kwietna, która jest łatwa w pielęgnacji i szybko daje spektakularny efekt! Jak założyć taką łąkę? Jakie gatunki wybrać? Podajemy kilka przykładów na projektach!

● Jak samemu zrobić siedzisko z gabionu tak aby stworzyć niebanalne i dekoracyjne miejsce wypoczynku? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Jak stworzyć zielony roślinny parasol, który będzie niebanalną ozdobą działki? Pod osłoną przewisających pędów powstanie zaciszny kącik wypoczynkowy lub miejsce dziecięcych zabaw. Jakie w tym celu wybierać rośliny i jak je prowadzić? Podajemy ciekawe przykłady na projektach.

● Dereń jadalny to wyjątkowo cenna, choć wciąż mało rozpowszechniona roślina. Z jego odżywczych owoców można przygotować wykwintne przetwory, m.in. konfitury i niezrównane nalewki! Dereń ten jest długowieczny i ma małe wymagania uprawowe. Polecamy też nawww.dzialkowiecsklep.pl1

● Jak prosto i stosunkowo tanio odmienić wygląd działkowej altany? Podajemy trzy przykładowe projekty „liftingu”, po którym działkowe domki zyskają zupełnie nowe, znacznie efektowniejsze oblicze!

● Uwaga konkurs! W czerwcowym „działkowcu” ogłaszamy też tegoroczną edycję konkursu „Moja Działka”, którego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek. Warunki uczestnictwa są łatwe a nagrody – bardzo atrakcyjne. Wszystkich gorąco zapraszamy do udziału!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w czerwcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ  (klik)




   DZIAŁKOWIEC NR 5/2015

2015_DZ05

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, w którym przyroda zachwyca nas wspaniałymi widokami i zapachami kwiatów. Często odwiedzamy działki i podziwiamy ich urodę. Nie zapominajmy jednak, że intensywnie rozwijające się rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji, a altana oraz różne elementy małej architektury – odpowiedniej konserwacji. Niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością majowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. najlepsze polskie odmiany krzewów, nowości wśród roślin jednorocznych, bylinowe olbrzymy, szparagowe warzywa i wyjątkowe czarne maliny! Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● W maju na dobre zaczyna się sezon na balkonach i tarasach. Nabywamy wiele nowych roślin i obmyślamy ich aranżację. Rynek ogrodniczy jest bardzo bogaty pod tym względem. Jakie rośliny warto kupić, co jest najmodniejsze w tym sezonie?

● Nie każdy wie, że kupując pelargonie, możemy wybrać również takie, które nie wymagają żmudnych zabiegów oczyszczania. Na czym to polega i jakie są to gatunki i odmiany?

● Byliny o dużych liściach mogą równie dobrze jak te o efektownych kwiatach, wzbogacić i ożywić scenerię działki. Jakie są to gatunki i jak najlepiej je komponować aby uzyskać spektakularny efekt?

● Maj wypełnia działki kolorami i kształtami tulipanów. Jest to najlepszy czas, aby je podziwiać i dokonać wyboru, które z nich będziemy chcieli  uprawiać. Przedstawiamy najcenniejsze i najciekawsze odmiany! Doradzamy też jak najlepiej je komponować.

● Cudze chwalicie, swego nie znacie – to porzekadło warto mieć na uwadze wybierając nowe rośliny do nasadzeń, ponieważ wśród bogatej rynkowej oferty znajduje się wiele polskich odmian krzewów, niejednokrotnie bardzo cennych i znanych na całym świecie a także przystosowanych do naszych warunków klimatycznych! (Polskie odmiany krzewów na www.dzialkowiecsklep.pl).

● W maju tradycyjnie obsadzamy roślinami sezonowymi kwietniki, rabaty oraz pojemniki na balkonach i tarasach. Warto przy tym zwrócić uwagę na nowe odmiany i mało znane gatunki w grupie roślin jednorocznych, które mogą wyróżniać się nie tylko swoją urodą, ale także odpornością na niesprzyjające warunki uprawy!

● Kuchenne ogródki stają się coraz bardziej modne i popularne. Warto je zakładać na działce mieć pod ręką aromatyczne zioła i świeże warzywa. Co więcej – odpowiednio zaaranżowane będą pełniły również funkcję ozdobną!

● Drzewa i krzewy rozpięte płasko na ścianie mogą być ciekawą ozdobą działki. Warto spróbować tej metody, mimo że jest dość pracochłonna – zyskujemy dzięki temu oryginalną dekorację i oszczędność miejsca. Podajemy szczegółowy instruktaż jakie rośliny wybierać w tym celu oraz jak je prowadzić!

● Malina czarna  tworzy wyjątkowo smaczne i dekoracyjne owoce w oryginalnym, rzadko spotykanym kolorze. Mają one znacznie większą wartość odżywczą od zwykłych malin! Gatunek ten dobrze sprawdzi się na każdej działce. Doradzamy jak go uprawiać i jakie odmiany najlepiej wybrać. (Maliny czarne na www.dzialkowiecsklep.pl)

● Jak zaaranżować i zbudować ścieżki ogrodowe aby stały się one efektownym i praktycznym elementem porządkującym przestrzeń działki a także nadały jej oryginalny, niepowtarzalny charakter? Podajemy też praktyczne porady na temat doboru materiałów, techniki wykonania, również w opcji „eko”!

● Jak samemu zrobić bramkę kwietną tak aby stworzyć niepowtarzalny efekt na działce? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Nieumiejętność właściwego rozpoznania chorób roślin jest jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów. Proponujemy cykl artykułów w przystępny sposób przedstawiających różnice w wyglądzie objawów powodowanych przez różne patogeny. W tej części – grzyby i bakterie!

● Intensywne wiosenne prace na działce to spore wyzwanie dla naszego kręgosłupa. Jak właściwie o niego zadbać aby uniknąć bolesnych problemów? Doradzamy jak wspomóc prawidłowe działanie kręgosłupa nie tylko przy wykonywaniu prac, podczas spoczynku ale także dobierając odpowiednią dietę!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w majowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!




   DZIAŁKOWIEC NR 4/2015

2015_DZ04

Wiosna powoli zagląda już do ogrodów i niebawem rozgości się w nich na dobre. Coraz częściej odwiedzamy działki by podziwiać pierwsze wiosenne kwiaty, a i pracy jest też niemało. Trochę ruchu na świeżym powietrzu z pewnością może wyjść nam na zdrowie, szczególnie, że jest to okres tzw. wiosennego przesilenia. Zachowajmy jednak umiar i nie przeciążajmy się ze wszystkim na raz. Plan prac warto dobrze rozplanować i przygotować. A niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością kwietniowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. jak wybrać najlepszej jakości rośliny do nasadzeń, coraz modniejsze ogrodnictwo miejskie oraz sekrety sylwoterapii. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Kwiecień jest miesiącem, w którym bujnie zakwitają pierwsze wiosenne  krzewy. Które gatunki i odmiany są najcenniejsze? Jak je zestawiać i komponować aby dobrze się prezentowały w okresie, gdy większość roślin dopiero budzi się do życia? (Atrakcyjne krzewy polecamy nawww.dzialkowiecsklep.pl).

● Dzikie róże przeżywają obecnie swój prawdziwy renesans. Dzieje się tak za sprawą coraz większej różnorodności odmian, które mogą zachwycić wyglądam, zapachem, wyróżniają się też liśćmi, korą, kolcami, są też zwykle odporniejsze na mróz i choroby i mają mniejsze wymagania. Które z nich warto wybrać?

●  Wśród wierzb pojawia się coraz więcej odmian niewielkich rozmiarów, produkowanych zwykle w formie szczepionych drzewek. Są one jednak wciąż niedoceniane i zbyt mało znane. A ich ogromną zaletą są nie tylko niewielkie rozmiary i oryginalny pokrój, ale także duża odporność i łatwość uprawy! (Mini wierzby polecamy na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Miejsce dla dzieci na działce to przestrzeń, którą warto szczególnie starannie przemyśleć. Jak ją zaaranżować, aby była atrakcyjna a jednocześnie bezpieczna? Proponujemy też gotowe rozwiązania dla różnych grup wiekowych!

● Rokitniki to niezwykle cenne rośliny o małych wymaganiach  glebowych, dużej wytrzymałości ma mróz, suszę i zanieczyszczenia. Prawdziwym ich skarbem są jednak owoce z niezwykłym bogactwem witamin i soli mineralnych. Jednak zanim posadzimy je na działce, warto poznać wszystkie ich sekrety! (Odmiany rokitników na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Wiosna to dogodna pora na sadzenie nowych drzew i krzewów. Warto przy tym wiedzieć, że odpowiedniej jakości materiał szkółkarski ma ogromny wpływ na późniejszy wzrost i plonowanie roślin. Na co więc przede wszystkim  zwracać uwagę podczas zakupów? Jak skutecznie pomóc roślinom podczas sadzenia?

● Jak samemu zrobić drewniany pomost nad oczkiem wodnym, tak aby był bezpieczny, trwały i atrakcyjny? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Ogrodnictwo miejskie to coraz bardziej popularny na całym świecie trend. Niesie ze sobą bardzo wiele zalet, takich jak produkcja zdrowej i taniej żywności oraz nowe formy aktywności. Nie bez znaczenia jest też pozytywny aspekt społeczny. Warto lepiej je poznać, tym bardziej, że idea ta jest bardzo bliska ogrodnictwu działkowemu!

● W poprzednim sezonie duże, bezskorupowe ślimaki były prawdziwą plagą w ogrodach. Jak można przed nimi chronić rośliny? Jak je zwalczać? Czy mają naturalnych wrogów?

● Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że odpowiednie nawożenie ma ogromne znaczenie dla rozwoju i plonowania roślin. Opisujemy różne metody, takie jak nawożenie posypowe, dolistne oraz fertygację. Doradzamy też jak unikać błędów, aby zabieg ten był naprawdę skuteczny i bezpieczny!

● Czy wiecie co to jest uprawa konserwująca? To bardzo ostatnio promowany, ekologiczny sposób uprawy gleby. Na czym on polega? Czym się różni od uprawy tradycyjnej? Jakie ma wady, a jakie zalety?

● O pozytywnym wpływie przytulania się do drzew, czyli sylwoterapii  wiemy od dawna. Warto jednak poznać bliżej to zjawisko. Okazuje się, że  drzewa jako organizmy żywe posiadają układ energetyczny, a największą moc tej energii wykazują właśnie wiosną. Doradzamy m.in. jak stosować sylwoterapię i jakie gatunki najlepiej się do tego nadają!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w kwietniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ: (KLIK)





   DZIAŁKOWIEC NR 3/2015

2015_DZ03

Mamy przedwiośnie – okres dużych zmian, kiedy to zima ustępuje długo wyczekiwanej wiośnie. Przyroda budzi się do życia i można przystępować do wiosennych prac. A jest ich niemało, choćby porządkowanie rabat, zdejmowanie zimowych zabezpieczeń, opryski w stanie bezlistnym czy cięcie drzew i krzewów. Warto je dobrze rozplanować i przygotować, by ze wszystkim zdążyć na czas. A niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością marcowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. pierwsze kwitnące rośliny na szybki efekt, „bezobsługowe” żywopłoty czy borówki o różowych owocach. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Wiosną sadzi się do gruntu wiele pięknych roślin cebulowych  kwitnących latem, takich jak dalie, lilie, begonie, mieczyki, pacioreczniki, jaskry azjatyckie, zawilce wieńcowe. Z pewnością warto je mieć na działce, bo niewielkim kosztem zyskujemy wspaniały efekt. Dowiedzcie się jak, kiedy i gdzie najlepiej je sadzić oraz jak komponować z innymi roślinami. Podajemy też sposoby na znaczne przyspieszenie kwitnienia wielu z nich!

● Drzewa i krzewy o przewieszających się pędach skupiają na sobie uwagę i wyróżniają się w ogólnej masie zieleni. Są też zazwyczaj odmianami słabiej rosnącymi i doskonale nadają się na działki. Przedstawiamy najciekawsze odmiany typu „pendula” a także możliwości ich zaaranżowania!

● Pysznogłówki to jedne z piękniejszych bylin ogrodowych o wyjątkowo oryginalnych kwiatach. Zasługują na szersze rozpowszechnienie, tym bardziej, że ostatnio pojawiło się wiele nowych odmian. Doradzamy czego wymagają i gdzie najlepiej je sadzić!

● Już wczesną wiosną można udekorować działkę, balkon, taras pierwszymi kwitnącymi roślinami. Doradzamy co w tym celu najlepiej wybrać, kiedy i gdzie je wysadzać, jak pielęgnować oraz co z nimi zrobić po przekwitnięciu.

● Piękno działki może opierać się na roślinach o liściach i igłach w różnych odcieniach zieleni. Zasadą będzie tu kontrast i różnorodność. Doradzamy jak  uzyskać w ten sposób oryginalny efekt. Są też konkretne propozycje projektowe! 

● Rytm, czyli sekwencja podobnych elementów w regularnych odstępach, może być ważnym, porządkującym elementem w działkowych kompozycjach. W jaki sposób i z jakich elementów warto budować taki efekt?

● Czereśnie cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród działkowców. Problemem może być silny wzrost drzew, ale i na to znalazła się recepta w postaci nowoczesnych podkładek skarlających. Proponujemy też najlepsze odmiany przydatne do sadzenia na działkach!

Czy znacie różowe borówki? Owoce te kojarzone są powszechnie z odcieniami niebieskimi. Tymczasem pojawiły się już w sprzedaży odmiany o innym kolorze, które oprócz wszystkich zalet borówek, mogą być oryginalną ciekawostką i stanowić piękną ozdobę wielogatunkowych roślinnych aranżacji!

Owoce poziomek to wyjątkowy rarytas a ich ceny rynkowe są bardzo wysokie. Polecamy więc własną produkcję poziomek z nasion i krok po kroku opisujemy etapy zakładania takiej mini plantacji!

● Jak samemu zrobić japońską latarnię? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

Zanim założymy żywopłot, warto zdecydować jaki wybrać jego rodzaj, z jakich roślin, jak go prowadzić, jak często przycinać. Dzięki temu uda się uniknąć wielu rozczarowań np. konieczności ogławiania dużych, ogałacających się od dołu roślin!

● Rozpoczyna się sezon ogrodniczych zakupów. Jak uniknąć przy tym błędów i późniejszych rozczarowań? Doradzamy na co należy najbardziej zwracać uwagę, jakie cechy roślin uwzględniać w naszym wyborze, bo na pewno jedynym argumentem skłaniającym do kupna nie powinien być atrakcyjny wygląd!

● Okres zimowy to zwykle czas zmniejszonej aktywności fizycznej. Cierpi na tym nasza kondycja. Co zrobić aby ją utrzymać na dobrym poziomie, tak aby wiosną pierwsze prace na działce nie sprawiały nam problemu?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ (KLIK)




   DZIAŁKOWIEC NR 2/2015

2015_DZ02

Tegoroczna zima przebiega bardzo zmiennie i raczej łagodnie, odwilże przeplatane są okresami ochłodzeń. Nie jest to korzystna aura dla zimujących roślin, które, niedostatecznie zahartowane mogą ucierpieć od nagłych mrozów. Warto więc regularnie odwiedzać działkę, sprawdzać zimowe zabezpieczenia, czy nie zostały np. uszkodzone przez wiatr (też go nie brakowało), podlewać rośliny zimozielone i robić inne, potrzebne w tym czasie zabiegi. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie lutowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. najbardziej efektowne krzewy, żywopłoty na szybki efekt czy zioła najlepsze na kaszel. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Poznajcie najbardziej efektowne krzewy ozdobne, które wyróżniają się wyrazistym pokrojem, atrakcyjnym ulistnieniem lub spektakularnym, obfitym kwitnieniem. Doradzamy też jak je najlepiej komponować, aby już z daleka zwracały na siebie uwagę i robiły odpowiednie wrażenie!

● Jednym z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny jest zakwitanie wczesnych roślin cebulowych. Polecamy najlepsze gatunki, również te mniej znane. Dzięki nim działka już pod koniec zimy może rozświetlić się kolorami!

● Oczary to jedne z najbardziej niezwykłych roślin ogrodowych. Zimą i na przedwiośniu tworzą wyjątkowo oryginalne kwiaty i stanowią taką ozdobę, że nie da się przejść obok nich obojętnie. Polecamy najlepsze mieszańcowe odmiany oczarów. Doradzamy czego wymagają i gdzie najlepiej je sadzić!

● Wśród roślin liściastych, a szczególnie pnączy, można znaleźć takie gatunki i odmiany, które zagwarantują nam szybki efekt osłonowy. Jakie to rośliny i jak je prowadzić?

● Asortyment bylin na rynku ogrodniczym jest bardzo bogaty i oprócz gatunków doskonale znanych jest też wiele mniej popularnych a równie pięknych i odpornych. Warto zwrócić na nie uwagę i wzbogacić swoje rabaty!

● Dzięki krzewom o kolorowych pędach działka zimą wcale nie musi być monotonna! W sezonie okryte są liśćmi, a zimą odsłaniają swoje drugie, może nawet piękniejsze oblicze. Mogą stanowić interesujący element kompozycji, odznaczając się na tle białego śniegu i iglaków. Które z nich wybrać? Gdzie najlepiej stosować?

● Ogródek wodny na działce ma niezaprzeczalny urok i wprowadza specyficzny klimat. Polecamy założenie choćby małego oczka wodnego – jest nie tylko tańsze i łatwiejsze w założeniu, ale także mniej problematyczne w utrzymaniu niż duże. Doradzamy najlepsze rozwiązania!

● Nadeszła pora zimowego cięcia drzew owocowych. Jak ciąć jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy i morele, aby utrzymać je w dobrej formie i utrzymać coroczne, obfite owocowanie? Opisy uzupełniamy rysunkami!

● Podczas zimowych odwiedzin działki warto bliżej przyjrzeć się drzewom owocowym, łatwiej wówczas zidentyfikować różne objawy chorób drewna i kory, które mogą powodować poważne następstwa. Opisujemy najgroźniejsze z nich, doradzamy też jak je zwalczać!

● Jak samemu zrobić skrzynię do uprawy? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Ostatnie tygodnie zimy oraz początek wiosny to okres tak zwanego  przesilenia wiosennego. Zauważalnie spada wówczas nasza aktywność fizyczna i psychiczna. Podajemy proste recepty jak temu przeciwdziałać!

● Zioła stanowią bardzo ważny składnik naszej diety a także domowej apteczki. Warto zaplanować założenie na działce własnego ogródka ziołowego. Jakie gatunki najlepiej tam posadzić? Doradzamy też zakładanie takich ziołowych kącików w różnych miejscach również jako tzw. ziołowe murki!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ (klik)




   DZIAŁKOWIEC NR 1/2015

2015_DZ01

Styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy w roku, w ogrodzie niewiele się dzieje, jest to zatem czas odpoczynku dla roślin i ogrodników. Warto jednak i w tym okresie odwiedzać działkę, podziwiać piękne, zimowe krajobrazy, doglądać zimujące rośliny, a także wykonywać niezbędne zabiegi, których również nie brakuje zimą. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie styczniowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. mini krzewy idealne na działki, modną ostatnio uprawę w skrzyniach czy też rośliny odporne na deptanie. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Karłowe odmiany krzewów, które przez wiele lat utrzymują niewielkie rozmiary to cenny nabytek na działki, niewielkie rabaty lub kompozycje na tarasach i balkonach. Polecamy najcenniejsze pod tym względem odmiany krzewów liściastych!

● Cyprysiki to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodów. Ich zalety to m.in. atrakcyjne barwy i fantazyjne pokroje. Warto poznać najpiękniejsze ich odmiany, wymagania oraz możliwości zastosowań!

● Juki często spotykane są w domu, jak i na działkach, gdzie wprowadzają oryginalny, egzotyczny klimat. Gatunki stosowane w mieszkaniach są dość popularne i tolerancyjne. Warto jednak poznać lepiej najcenniejsze juki ogrodowe oraz ich wymagania, co zapewni nam sukces w uprawie!

● Berberysy to wyjątkowo bogata grupa krzewów. Należą do nich gatunki zawsze zielone i o sezonowym ulistnieniu, silnie i bardzo słabo rosnące, często w bogatej kolorystyce. Dzięki swoim zaletom zyskały ogromną popularność. Poznajcie najlepsze z nich!

● Gdy chcemy użytkować teren rekreacyjnie, bez konieczności regularnego koszenia murawy, warto rozważyć uprawę na tej powierzchni roślin, które znoszą deptanie. Przedstawiamy najlepsze, odpowiednie do tego gatunki!

● W sezonie okryte liśćmi, zyskują dopiero zimą, pokazując swoją urodę. Rośliny o oryginalnych pędach, pokręconych, często spłaszczonych, mogą stanowić interesujący element działki. Które z nich wybrać? Gdzie najlepiej stosować?

● Pomysły na aranżowanie tzw. wiszących ogrodów tam, gdzie jest niewiele miejsca, cieszą się ostatnio niesłabnącą popularnością. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych działkowców, którzy cenią sobie oszczędność miejsca!

● Obrzeża to jeden z ważniejszych elementów działki – wydzielają funkcjonalnie i wizualnie różne jej części, porządkują i podkreślają poszczególne elementy. Z jakich materiałów i jak je budować, aby najlepiej spełniały swoje funkcje?

● Uprawa w skrzyniach to sposób uprawy, który zyskuje sobie coraz większą popularność na całym świecie, a dzieje się tak za sprawą licznych jego zalet, docenianych szczególnie w warunkach miejskich. Doradzamy gdzie warto i jak zbudować takie skrzynie oraz co najlepiej w nich uprawiać!

● Jak samemu zrobić małe bambusowe źródełko? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Uprawiając warzywa, warto mieć chociaż kilka nietypowych odmian innych niż tradycyjne, a nierzadko bardzo atrakcyjnych. Może być to dla nas interesujące doświadczenie, dostarczające też sporo satysfakcji!

● Podczas zimowych oględzin drzew na działce lub w domu na roślinach doniczkowych, można czasem zaobserwować różne tarczki, miseczki, skorupki. Warto wiedzieć kto jest ich „autorem” oraz kiedy i jak należy je zwalczać!

● Gdy obawiamy się nadmiernego zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie, pozostałości pestycydów czy inne substancje szkodliwe, możemy do jej oczyszczania wykorzystać niektóre rośliny. Jakie to gatunki, jak je uprawiać i jak postępować, aby skutecznie oczyścić glebę?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK)





2014_DZ12

DZIAŁKOWIEC NR 12/2014 

Coraz krótszy dzień i raczej kiepska pogoda, większość prac ogrodowych została już zakończona a myślami jesteśmy coraz bliżej Świąt. Warto jednak nawet teraz poświęcić trochę czasu działce. Zawsze jest trochę prac, o których nie powinniśmy zapominać, można też pomyśleć o świątecznych dekoracjach lub po prostu podziwiać urodę szaty roślinnej, która odpowiednio zaaranżowana, nawet bez szronu i śniegu potrafi być bardzo atrakcyjna. A niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością grudniowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży! Polecamy w nim m.in. pomysły na świąteczne kwiaty oraz zimowe dekoracje. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Poznajcie najatrakcyjniejsze gatunki i odmiany kwiatów mogące służyć do świątecznej dekoracji mieszkań! Jakie mają wymagania? jak je aranżować? Co zrobić aby udało się je w dobrej formie zachować do następnego roku?

● Z końcem roku wydaje się, że działka przestaje być atrakcyjna. Czy rzeczywiście? Okazuje się, że rośliny mogą stworzyć bardzo wiele zimowych ozdób i nie muszą to być tylko atrakcyjne pędy czy owoce! 

● Miłorzęby zyskują sobie ostatnio coraz większą popularność, m.in. dzięki wyjątkowym cechom uprawowym oraz właściwościom prozdrowotnym wykorzystywanym m.in. w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, a także do wspomagania pamięci i koncentracji!

● Istnieje wiele światłolubnych gatunków roślin, które mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla trawnika w miejscach gdzie nie zawsze musi on być. Jak je ze sobą zestawiać, aby ciekawie zaaranżować przestrzeń?

● W jaki sposób stworzyć świąteczne dekoracje na działce? Jakie miejsca warto ozdobić? Jakie materiały będą najlepsze? Podajemy kilka przykładów ciekawych dekoracji. Warto też poznać najważniejsze zasady obowiązujące podczas ich tworzenia! 

●  Wiele iglaków, po nastaniu zimowych mrozów przybiera inne barwy, np. z zielonych stają się pomarańczowe. Warto odpowiednio wykorzystać tę zmienność w działkowych kompozycjach! 

● W listopadowym „działkowcu” rozstrzygnęliśmy tegoroczny konkurs „Moja Działka” i zgodnie z obietnicą rozpoczynamy publikację zwycięskich zgłoszeń, tak aby nasi Czytelnicy mogli czerpać z nich inspirację i doświadczenia. Zachęcamy też wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu! 

● W sezonie zimowym jest okazja aby porozmyślać o modernizacji altany oraz małej architektury na działce. Na rynku jest bogata oferta różnych materiałów budowlanych. Warto już teraz dokonać spokojnego wyboru właściwych i tańszych materiałów, dzięki czemu można wiele zaoszczędzić!

● Jak samemu zrobić małe oczko wodne? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Nie dajmy się przeziębieniu! Zaczął się okres przeziębień i infekcji grypowych. Jakimi ziołami i w jakich formach możemy się wspomóc, aby wesprzeć organizm w walce z chorobami? Bogaty wybór urządzeń i preparatów dla zdrowia i urody dostępny na www.dzialkowiecsklep.pl

● Warto uprawiać własne drzewa i krzewy owocowe! Nawet przy obecnym, rekreacyjnym trendzie w zagospodarowaniu działek, jest np. możliwość harmonijnego połączenia trawnika z sadem!

● Jak zaplanować warzywnik retro, zaaranżowany w dawnym stylu, przypominającym wiejskie ogródki warzywne, w których przede wszystkim uprawiane były warzywa tzw. podstawowe?

● Zimowy mróz wydaje się złem koniecznym, warto jednak wiedzieć, że oprócz zagrożeń dla roślin, ma też czasem korzystne działanie, a dla wielu gatunków jest wręcz niezbędny do przejścia określonych procesów życiowych!

● Jakie choroby i szkodniki najbardziej dały się we znaki naszym uprawom w mijającym roku? Przedstawiamy ranking tych dziesięciu najgroźniejszych. Warto go poznać, bo może mieć to wpływ także na przyszły sezon! 

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w grudniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

Czytaj więcej: KLIK




   DZIAŁKOWIEC NR 11/2014


2014_DZ11

W listopadzie kończy się okres złotej, polskiej jesieni, zaczynają się mgły, słoty i coraz częstsze przymrozki. Przyroda szykuje się do zimowego snu. Oznacza to, że nie zwlekając, powinniśmy przygotować działkę i rośliny do zimy. A niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością listopadowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Polecamy też m.in. najcenniejsze gatunki i odmiany krzewów jagodowych, które można jeszcze teraz sadzić. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Działki w jesiennej szacie wcale nie muszą być nudne i monotonne, przyroda obfituje w tym czasie w wiele kolorów ukazujących się w postaci jeszcze kwitnących roślin, przebarwionych liści lub dojrzałych owoców. Warto wiedzieć jakie gatunki i odmiany roślin odznaczają się jesienią największą dekoracyjnością oraz jak je właściwie dobierać i komponować. Dzięki nim działka nabierze zupełnie innego, niekiedy wręcz bajkowego wyglądu!

Trawniki są trudne do utrzymania w ocienionych miejscach działki, natomiast wiele cieniolubnych roślin okrywowych może je tam doskonale zastąpić, dodatkowo zmniejszając nakłady na regularną pielęgnację!  

● W handlu pojawia się coraz więcej gatunków, które kuszą wyglądem, jednak po pierwszej zimie często wymarzają. Aby uniknąć rozczarowań, warto więc poznać „pewniaki” – rośliny z dużą odpornością na mrozy, które nie sprawią nam zawodu!

● Niektóre z oryginalnych i atrakcyjnych bylin ogrodowych okazują się dość trudne w uprawie, np. ze względu na szybkie zamieranie, wczesne kończenie wegetacji, czy też podatność na choroby. Wystarczy jednak dokładnie poznać ich wymagania, a wielu problemów da się uniknąć!

● Jaśminy i jaśminowce są często mylone ze względu na podobieństwo nazwy. A tak naprawdę rośliny te różnią się niemal wszystkim, w tym barwą kwiatów, porą kwitnienia oraz odpornością na mróz!

● Paprocie to wciąż niedoceniana na działkach grupa roślin. Bezsprzecznie kojarzą się z cienistymi, przytulnymi zakątkami, jednak mogą być także rarytasem na rabatach lub w ogrodach skalnych!

● Jak samemu zrobić trejaż, który może być znakomitą podporą dla pnącza i niebanalnym elementem dekoracyjnym? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Pośród drzew i krzewów ozdobnych wiele posiada atrakcyjny, zwisający pokrój a jednocześnie pod względem siły wzrostu świetnie nadają się na małe działki. Jakie to gatunki i odmiany oraz gdzie warto je posadzić i z czym komponować aby uzyskać najlepszy efekt?

Nowoczesne nawierzchnie z tworzyw sztucznych to prawdziwa nowość na rynku. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, elastyczność i sprężystość. Gdzie warto je stosować?

● Może warto trochę odmienić, swój tradycyjny działkowy jagodnik, lub też założyć nowy, sadząc polecane przez nas nowe gatunki i odmiany, których wyjątkowo zdrowe owoce nie zawsze dostępne są w sklepach? Najcenniejsze gatunki i odmiany roślin jagodowych dostępne też nawww.dzialkowiecsklep.pl.

Czy znacie trawę cytrynową? Gatunek ten wyróżnia się intensywnie cytrynowym zapachem i można go stosować np. do aromatyzowania herbaty oraz innych napojów. Ma też liczne właściwości lecznicze! Jak ją uprawiać w naszych warunkach?

Wiele storczyków, jak np. popularne falenopsisy, tak naprawdę nie ma wielkich wymagań uprawowych. Aby jednak corocznie i obficie kwitły, wymagają bezwzględnego przestrzegania kilku zasad pielęgnacji!

● Opadłe liście to jeden z naszych jesiennych kłopotów na działce. Jest jednak kilka sposobów aby je sprawnie i ekologicznie zutylizować, bez potrzeby szkodliwego spalania!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w listopadowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej: (KLIK) 




   DZIAŁKOWIEC NR 10/2014

2014_DZ10

Okres wczesnej jesieni potrafi być w przyrodzie wyjątkowo piękny i nie bez podstaw zasłużył sobie na miano „babiego lata”. Działki mienią się jeszcze bogactwem kwiatów, pięknie przebarwionych liści i dojrzałych owoców. W tym czasie przypada też sezonowy szczyt prac ogrodniczych. A niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji działki będzie z pewnością październikowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Polecamy m.in. wspaniałe odmiany róż, których termin sadzenia przypada właśnie teraz. Nie zabraknie również pomysłów i inspiracji związanych z aranżacją działki. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego odżywiania, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Obecnie trudno wyobrazić sobie działkę bez traw ozdobnych wprowadzających w otoczeniu naturalistyczny a nawet egzotyczny klimat. Czasami są niepozornym dodatkiem, innym razem ważnym atutem. Jednak na pewno, kiedy nadchodzą chłodne noce, pięknie kwitną i przybierają płomienne barwy, stając się głównymi aktorami jesiennego przedstawienia. Wybór jest coraz większy, polecamy więc najlepsze gatunki i odmiany!

● Róże to wyjątkowo dekoracyjne i uniwersalne rośliny, a jesień to bardzo dobra pora na ich wybór i sadzenie! Warto przy tym wiedzieć co wybrać z ogromnej liczby odmian. Zapraszamy też na zakupy do naszego sklepu internetowego www.dzialkowiecsklep.pl, w którym oferujemy szeroki wybór wspaniałych róż z różnych grup użytkowych oraz materiały przydatne podczas sadzenia!

● Trzmieliny to jedne z podstawowych roślin ogrodowych. Mogą to być zarówno niskie, zimozielone krzewy jak i wyższe gatunki. Ich zaletą, oprócz atrakcyjnego ulistnienia, są też niezwykle oryginalne owoce o misternej budowie i różowo-pomarańczowych kolorach. Poznajcie najpiękniejsze trzmieliny oraz możliwości ich zastosowań!

● Irgi są znakomitym wyborem dla wszystkich, którzy poszukują na działkę roślin niewymagających, niezawodnych, a jednocześnie ozdobnych i efektownych. Opisujemy tak różne gatunki i odmiany irg, że każdy znajdzie coś dla siebie!

● Brzozy zawsze budziły pozytywne emocje, jednak duże rozmiary często ograniczały ich zastosowanie. Okazuje się, że są również niskie odmiany, które z powodzeniem można stosować na działkach!

● Wśród roślin cebulowych często pojawiają się atrakcyjne nowości, są też i mniej znane „perełki”, które zasługują na większą popularność. Na które z nich warto zwrócić uwagę decydując się na zakup? Duży wybór atrakcyjnych roślin cebulowych polecamy na www.dzialkowiecsklep.pl

● Żywopłoty liściaste są cennym elementem działek i ogrodów, a jesień jest optymalnym terminem na ich zakładanie. Co warto wziąć pod uwagę, planując takie przedsięwzięcie? Jakie rośliny najlepiej się do tego nadają?

● Warto już teraz pomyśleć o aranżacji przestrzeni wokół tarasu na kolejny sezon. Jest to też dobra pora na sadzenie krzewów i bylin. Można również zaplanować elementy małej architektury!

● Ostatnio coraz większego znaczenia nabierają miniogródki w skrzyniach lub donicach, które mogą stać się ciekawą dekoracją np. wejścia do altany. Przy ich tworzeniu warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki czemu będą atrakcyjne również po kilku latach!

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie”. Szczególnie atrakcyjne są liczne nowości odmianowe wśród bylin i krzewów!

● W handlu pojawiło się wiele nowych odmian krzewów owocowych, takich jak agrest, porzeczka, jeżyna bezkolcowa, malina czy jagoda kamczacka. Które z nich warto polecać do uprawy na działkach?

● Batat, czyli słodki ziemniak, jest rośliną o wysokich walorach odżywczych a materiał rozmnożeniowy, czyli bulwy, z łatwością dostaniemy w każdym markecie! Jak go uprawiać oraz jak najlepiej wykorzystać w kuchni?

● Czy wiecie, że nasiona szałwii hiszpańskiej są jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3 i omega-6? Doradzamy jak z sukcesem ją uprawiać oraz jak najlepiej wykorzystać!

● Jesienią wysadzamy do gruntu wiele roślin cebulowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można przy tej okazji je rozmnażać! Jest to też dobra pora na przygotowanie cebul do pędzenia, tak aby już zimą uzyskać piękne kwiaty. Dowiedzcie się jak! (Cebulowe hity na www.dzialkowiecsklep.pl)

● Często, sadząc wrzosy, różaneczniki czy borówki, spotykamy się z potrzebą zakwaszenia gleby. Istnieje na to kilka metod, które można też łączyć ze sobą na różnych etapach uprawy!

● Gryzonie jesienią szukają zimowych kryjówek. Niestety, często ich celem stają się nasze uprawy. Podajemy kilkanaście metod skutecznego zabezpieczania się przed nimi!

● Jak skutecznie wzmocnić swoją odporność poprzez spożywanie zielonych koktajli? Z czego najlepiej je robić? Podajemy kilka ciekawych przepisów!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w październikowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej: (KLIK) 




   DZIAŁKOWIEC NR 9/2014

2014_DZ09

Późne lato to okres niezwykłego bogactwa w przyrodzie, większość roślin dojrzewa i wydaje plony, rozpoczyna się też sezon intensywnych prac na działce. Warto też przy tej okazji zastanowić się nad nowymi roślinami oraz zmianami w działkowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie we wrześniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. W numerze tym wiele uwagi poświęcamy wiosennym kwiatom cebulowym, których termin sadzenia przypada właśnie teraz. Bogatą ofertę cebul oferuje sklep internetowy „działkowca” www.dzialkowiecsklep.pl A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze, artykuły na temat ekologii, zdrowego żywienia, uprawy i ochrony roślin, oraz wiele innych aktualnych tematów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Rozpoczął się cebulkowy sezon! Jeśli chcecie cieszyć się bogactwem kształtów i kolorów kwiatów cebulowych wiosną, nie zwlekajcie, właśnie teraz należy je wysadzać! Bardzo w tym pomocny okaże się wrześniowy "działkowiec", w którym publikujemy wiele artykułów na ten temat. Zapraszamy też na zakupy do naszego sklepu internetowego www.dzialkowiecsklep.pl, w którym oferujemy szeroki wybór wspaniałych cebulek oraz akcesoria do ich sadzenia!

● Zawsze zielone krzewy liściaste, zachowujące ulistnienie zimą pozwalają tworzyć kompozycje ozdobne przez wszystkie miesiące w roku. Poznajcie najcenniejsze z nich a także ich wymagania uprawowe oraz możliwości zastosowań na działce!

● Choć wydawałoby się, że przyroda pomału przygotowuje się już do zimowego snu, to jednak jest wiele gatunków roślin, które również we wrześniu utrzymują pełną dekoracyjność. Dobierając je odpowiednio, możemy sprawić, że działka również w tym czasie będzie mieniła się wielkim bogactwem kolorów i kształtów!

Rośliny wytwarzające ciernie i kolce nie zawsze muszą nas zniechęcać, to niejednokrotnie rośliny bardzo dekoracyjne i nietrudne w uprawie. Mogą stać się też naszym atutem, jeśli odpowiednio je wykorzystamy!

● W każdej działkowej rabacie bylinowej powinno być kilka gatunków dominujących, stanowiących charakterystyczne akcenty decydujące o atrakcyjności całej aranżacji. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, jeśli dominanty zmieniają się wraz z porami roku, dzięki czemu dynamiczne zmiany uzyskamy już od marca aż do października!

Szachownice to wyjątkowo oryginalne byliny cebulowe. We wrześniu przypada termin ich sadzenia. Najbardziej znana jest szachownica cesarska, ale warto uprawiać także inne, bardzo atrakcyjne gatunki! Większość z nich polecamy na www.dzialkowiecsklep.pl

● Istnieje wiele gatunków bylin o pięknie przebarwionych liściach, których przewagą nad tymi kwitnącymi jest dekoracyjność utrzymywana przez cały sezon. Szczególnie atrakcyjne mogą być te odmiany, których liście mają białe lub żółte obwódki!

Wrzosy to wyjątkowe elementy każdej działki, stanowiąc, podobnie jak byliny, wykończenie i podkreślenie różnych kompozycji. Atrakcyjne kwitnienie, różnobarwne liście, zróżnicowane formy sprawiają, że można je wszechstronnie wykorzystywać! Polecamy najlepsze gatunki i odmiany, doradzamy też jak je aranżować oraz jak przygotować dla nich miejsce.

● Jak samemu zrobić ścianę wodną, która może być nowoczesnym i niebanalnym elementem dekoracyjnym, a poprzez kojący szum wody poprawiać jakość naszego wypoczynku? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

Powrót do natury staje się coraz bardziej popularny na działkach i to nie tylko pod względem metod uprawy. Odpowiedzią na takie potrzeby w zakresie aranżacji działki jest styl naturalistyczny! Polecamy kilka prostych kompozycji naśladujących te zastane w przyrodzie!

Altana powinna być dobrą wizytówką działki. Dlatego warto zainwestować w jej modernizację trochę czasu i środków. Nie tylko lepiej będzie się prezentowała, ale także dłużej nam posłuży, a może też zyskać na funkcjonalności!

Owoce dzikich róż są przebogatym źródłem korzystnych substancji leczniczych i kosmetycznych. Aby w pełni wykorzystać ich zalety, warto wiedzieć kiedy i jak je zbierać oraz jak najlepiej przetwarzać!

Winorośl należy do najbardziej ulubionych przez działkowców gatunków owocowych. Nie zawsze jednak jej uprawa przynosi pełne zadowolenie. Opisujemy cztery podstawowe warunki gwarantujące wieloletni sukces w uprawie tej wspaniałej rośliny!

● Najprostszą i najpewniejszą metodą rozmnażania bylin jest podział, który przeprowadzony na przełomie lata i jesieni gwarantuje szybkie ukorzenienie i dobre zimowanie w gruncie. Podajemy jakie gatunki najlepiej rozmnażać w tym terminie oraz jak przeprowadzić ten zabieg.

● Późne lato to dobry termin na sadzenie iglaków – niezwykle popularnych na działkach. Doradzamy jak właściwie oceniać i dobierać rośliny, jak je sadzić, a także jak zapewnić im najlepsze warunki wzrostu!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko we wrześniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

CZYTAJ WIĘCEJ (klik)




   DZIAŁKOWIEC NR 8/2014

2014_DZ08_1

Działka w środku lata zachwyca bujnym kwitnieniem, kolorami i zapachami i nie ustępuje urodą tej z okresu wiosny. W słoneczne, ciepłe dni wspaniale się w na niej wypoczywa. Nie zapominajmy jednak, że przynajmniej niektóre rośliny wymagają w tym czasie szczególnej pielęgnacji. Warto też zastanowić się nad zmianami w ogrodowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie w sierpniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze dotyczące m.in. najczęstszych problemów w uprawie oraz najważniejszych prac do wykonania. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

Iglaki to niezwykle bogata grupa roślin, bardzo zróżnicowana pod względem pokrojów, rozmiarów i kolorów. Zachowują dekoracyjność przez cały rok i nie wymagają tak starannej pielęgnacji. Stały się bardzo popularne na działkach a koniec lata jest korzystnym terminem na ich sadzenie. Poznajcie zatem ciekawe nowości oraz najcenniejsze gatunki i odmiany!

● Wiele roślin ozdobnych ma cechy atrakcyjne dla zwierząt, miododajne kwiaty służące owadom zapylającym czy jadalne owoce stanowiące pokarm dla ptaków. Dzięki temu, mogą stać się ważnym elementem w działkowym ekosystemie, zwiększając bioróżnorodność!

Wiciokrzewy to piękne i długo kwitnące pnącza, które zasługują na większą popularność. Warto poznać ich wymagania i możliwości zastosowań, tym bardziej, że wzbogaciły się ostatnio o kilka cennych odmian!

Agapant, zwany też afrykańską lilią to wyjątkowej urody roślina. Wymaga  jednak przechowywania w czasie zimy. Warto jednak ponieść pewien wysiłek, aby latem cieszyć się jego urokiem.

Rzeźby roślinne stają się coraz bardziej modne. Można dzięki nim tworzyć atrakcyjne a nawet zaskakujące elementy na działce. Jakie rośliny najbardziej się do tego nadają? Jak przygotować je do formowania?

Rośliny ozdobne często zachwycają nas swoją urodą, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich mogą być trujące. Nie powinno to od nich odstraszać, warto jednak je poznać, a przy uprawie zachować ostrożność, co uchroni nas przed wieloma niebezpiecznymi skutkami, szczególnie gdy mamy małe dzieci!

Ścieżka prowadząca do altany jest jednym z najbardziej uczęszczanych i  widocznych elementów działki. Doradzamy więc jak najlepiej zaaranżować przy niej roślinność dekoracyjną przez cały rok – efektownie i praktycznie!

Mała architektura to nieodzowny element każdej działki, który daje nie tylko efekt estetyczny, ale wpływa także na funkcjonalność i komfort naszego wypoczynku. Co warto zatem wybrać i jak dopasować do naszych potrzeb i możliwości?

● Jeśli macie kwaśną glebę na działce, polecamy krzewy owocowe dobrze się do tego nadające. Z pewnością warto spróbować ich uprawy, bo dają  naprawdę wyjątkowe i cenne owoce! Doradzamy też jak zapewnić im najlepsze warunki uprawy.

● Lato to dobra pora na cięcie drzew owocowych, takich jak czereśnie, wiśnie, morele czy brzoskwinie. Jeśli znajdziemy czas na przycięcie ich po zerwaniu owoców z pewnością wyjdzie im to na zdrowie! Doradzamy jak najlepiej przeprowadzić ten zabieg.

Azjatyckie odmiany gruszek są coraz bardziej popularne. Często mówi się o nich gruszki jabłkowe, ponieważ kształtem i konsystencją przypominają jabłka. Można je z powodzeniem uprawiać także u nas!

● Kolejny przybysz z Azji to kapusta Pak-Choy, która jest doskonałą rośliną poplonową. Podajemy zasady jej uprawy a także możliwości wykorzystania,  przed wszystkim na smaczne, soczyste surówki!

● W sierpniu po raz ostatni przycinamy żywopłoty. Warto wiedzieć dla jakich gatunków i jaką techniką najlepiej wykonywać ten zabieg!  

● Utrzymanie czystej wody w oczku wodnym nie jest łatwe. Pomocne w tym celu mogą być odpowiednie rośliny, ryby. Można też wziąć pod uwagę rozwiązania techniczne oraz metody mikrobiologiczne!

● Niektóre gatunki mają zdolność do poprawy zdrowotności i żyzności gleby. Są to tzw. rośliny fitosanitarne. Warto je poznać i odpowiednio zastosować!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ (KLIK) 




DZIAŁKOWIEC NR 7/2014

2014_DZ07

Nadchodzą wakacje i mamy coraz więcej okazji do wypoczynku na działce. Łączmy przy tym przyjemne z pożytecznym i nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które teraz intensywnie rosną i  wymagają naszej uwagi. W najnowszym, lipcowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u progu lata. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą  artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Pnące róże to królowe ogrodów w swojej najbardziej spektakularnej formie. Zawsze zwrócą uwagę i będą stanowiły ozdobę każdej działki. Polecamy  najcenniejsze odmiany, doradzamy też jak je komponować, pielęgnować, ciąć, prowadzić w zależności od charakteru wzrostu dwóch podstawowych grup „climbers” i „ramblers”! 

● Wśród roślin jednorocznych znaleźć można gatunki szybko rosnące, osiągające znaczne rozmiary. Warto je poznać bliżej! Doradzamy też jak najlepiej je wykorzystać i w jakim miejscu działki będą się dobrze prezentować! 

● Roślinne obwódki to wyjątkowo atrakcyjne elementy ogrodowej architektury. Warto nimi otaczać rabaty kwiatowe,  bardzo ładnie podkreślają też  linie ścieżek oraz detale architektoniczne. Jakie rośliny wybrać aby uzyskać bajecznie kolorowy efekt?

● Wbrew pozorom, wapiennych czyli zasadowych gleb nie jest na działkach tak mało! Polecamy najlepsze byliny, które dobrze sprawdzą się w takich miejscach w podłożu wilgotnym, suchym, w słońcu oraz w cieniu.

● Do niedawna kojarzone tylko z kwiatami ciętymi, gerbery zyskują obecnie nowe zastosowanie – jako rośliny do uprawy w gruncie. Najnowsze odmiany, przeznaczone jako sezonowe rośliny rabatowe, wytrzymują niekorzystne warunki atmosferyczne oraz spadki temperatury nawet do -5°C!

● Kompostownik jest miejscem na działce, które zwykle chcielibyśmy ukryć. Jest na to wiele sposobów – począwszy od dobrej lokalizacji, po roślinne aranżacje maskujące oraz elementy małej architektury!

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Chelsea Flower Show 2014! Ta londyńska wystawa co roku gromadzi rzesze amatorów i profesjonalistów i stanowi inspirację dla miłośników ogrodów z całej Europy!

● Żwir na działce może być wykorzystany w przeróżny sposób – na ścieżkach, w ogródku skalnym, do ściółkowania, do okrywania miejsc, w których trudno rosną rośliny. A ogromny wybór kolorów, wielkości i przeznaczenia pozwala niewielkim kosztem tworzyć ciekawe kompozycje!

● Co warto posadzić na balkonie aby szybko uzyskać pachnący efekt? Jak dobierać i komponować rośliny w zależności od warunków otoczenia?

● Nowe działkowe prawo pozwoliło na rozbudowę altan w ogrodach miejskich do 35 m2. Prezentujemy kilka przykładów przedstawiających koncepcje rozbudowy istniejących altan w miastach!

● Poznajcie najlepsze letnie odmiany jabłek! Mają wyjątkowy smak i aromat, a poza tym dojrzewają w okresie, gdy nie ma zbyt dużej owocowej konkurencji. Warto je mieć!

● Jak zapewnić roślinom odpowiednie nawadnianie podczas naszej nieobecności? Polecamy kilka sposobów od najprostszych kroplowników samosterujących po automatyczne konewki z programatorami!

● Wydawałoby się, że skoszenie trawnika to nic trudnego. Jednak gdy trzeba kosić, rodzą się pytania dotyczące np. częstotliwości i wysokości koszenia w zależności od rodzaju trawy, nawożenia, nawadniania…

● Jak samemu zrobić mostek nad oczkiem wodnym? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Istnieje wiele gatunków roślin odstraszających komary. Które z nich najlepiej wybrać i jak komponować aby stanowiły skuteczną osłonę przed tymi uciążliwymi owadami?

Ostatnio coraz bardziej modne staje się stosowanie w kuchni roślin dziko rosnących. Warto się z nimi zapoznać, aby korzystać w pełni z dobrodziejstw natury!

Czym skusić szkodnika? Istnieją substancje, których używa się do wabienia szkodników np. w pułapkach lepowych. Łatwiej wtedy ocenić ich ilość a nawet ograniczyć liczebność! Jak je stosować na działce?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lipcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!




   DZIAŁKOWIEC NR 6/2014

2014_DZ06W ostatnim miesiącu wiosny dobiega końca okres intensywnych prac w ogrodach i na działkach, coraz częściej myślimy już o wakacjach a wkrótce powitamy też lato. Mimo to nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które nieustannie wymagają naszej uwagi. Warto też pomyśleć o pracach których nie udało nam się wcześniej wykonać, niektóre z nich można jeszcze bez szkody nadrobić! W najnowszym, czerwcowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u schyłku wiosny. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Byliny kwitnące latem są szczególnie warte uwagi, tym bardziej, że wiele innych, wieloletnich roślin przeważnie zdobią już tylko liście. Poznajcie najcenniejsze letnie byliny! Dowiedzcie się dlaczego warto je mieć i w jaki sposób je stosować!

● Zarówno azalie, jak i różaneczniki to dzisiaj podstawowe krzewy ozdobne w ogrodach i na działkach. Są bardzo blisko spokrewnione, jednak różnią się dość istotnie pod wieloma względami. Warto poznać te różnice, ponieważ warunkują one nieco odmienne zastosowanie tych dwóch grup roślin.

● Oczko wodne na działce to nie tylko przyjemne wrażenia w okresie letnim, ale także możliwość posiadania ciekawych roślin. Wybór jest duży, warto zatem poznać te najlepsze, w różnych kolorach i do różnych stref oczka!

● Liliowce to przepiękne byliny, tworzące podobne do lilii kwiaty. Ich słabą stroną jest jednak stosunkowo krótkie kwitnie. Jest jednak na to rada! Proponujemy taki dobór gatunków i odmian, które zapewnią ciągłe kwitnienie od czerwca aż do jesieni!

● Żywopłoty i obwódki wcale nie muszą być monotonne! Można w nich wykorzystać atut jakim jest kolor. Wystarczy odpowiednio wybrać z bogactwa dostępnych na rynku gatunków i odmian, dzięki którym stworzymy wspaniałe, barwne kompozycje!

Poznajcie krzewiaste kserofity, czyli gatunki, które wytworzyły różne mechanizmy ułatwiające im przetrwanie nawet długotrwałych okresów suszy! Są one warte uwagi, bo nie wymagają szczególnej pielęgnacji a zadowolą się też mniej zasobną glebą!

● Len nowozelandzki zwany inaczej tęgoszem mocnym, to niezwykle interesująca i rzadko spotykana roślina, znakomicie nadająca się zarówno do obsadzania rabat bylinowych jak i do uprawy w pojemnikach!

● Wśród roślin jednorocznych, występuje wiele pachnących gatunków, które warto mieć na swojej działce. Polecamy te najcenniejsze, odporne i intensywnie pachnące. Nasiona roślin jednorocznych do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl

● Asortyment mebli ogrodowych na rynku jest ogromny. Pomagamy w niełatwym wyborze idealnego kompletu, doradzając m.in. jaki wybrać styl, jaki materiał, oraz jak dobrać wielkość i ilość mebli do naszych potrzeb i możliwości!

● Dla tych, co mają mało wolnego czasu, proponujemy urządzenie ogródka „bez problemu”. Dzięki temu uprawiane tam rośliny nie będą wymagały częstego doglądania, a prace pielęgnacyjne okażą się prostsze i mniej czasochłonne!

● Aranżując przestrzeń działki powinniśmy pamiętać o zachowaniu perspektywy. Doradzamy jak to osiągnąć, eksponując np. różne punkty widokowe, tak aby można było docenić wiele ładnych miejsc z odległości!

● Przestrzeń przy ogrodzeniu pomiędzy sąsiednimi działkami można skutecznie upiększyć, urządzając na niej np. rabatę. Doradzamy jak to najlepiej zrobić oraz jakie dobierać rośliny, aby osiągnąć oczekiwany efekt i uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

● Uwaga! W czerwcowym „Działkowcu” ogłaszamy dwa nowe konkursy: „Moja Działka” i „Mój Ogród”. Ich celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek i ogrodów. Zapraszamy do udziału, a na zwycięzców czeka wiele atrakcyjnych nagród o łącznej wartości 36 000 zł!

● Morele są cenione na działkach za smak, walory prozdrowotne oraz wybitną przydatność na przetwory. Polecamy najlepsze odmiany na działki. Zarówno te starsze, sprawdzone, jak również te najnowsze – o większej wytrzymałości na mróz!

● Jak samemu zrobić pergolę? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● Jak pomóc owadom zapylającym? Można dla nich zbudować ekohotele. Doradzamy jak to zrobić oraz jakie materiały dobrać, by przyciągnąć jak największą różnorodność pożytecznych gości!

● Rośliny wodne również mogą chorować. Co wówczas robić, gdy terapia ochronna jest utrudniona a zastosowanie pestycydów niedopuszczalne? Opisujemy choroby najpopularniejszych gatunków wodnych oraz skuteczne, dopuszczalne metody przeciwdziałania!

● Jak wspomagać wzrost roślin? Na rynku pojawiły się nawozy, które oprócz standardowych składników odżywczych, zawierają specjalne substancje stymulujące wzrost roślin. Doradzamy jak je dobierać i stosować! Duży wybór nawozów do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl

● Dlaczego rośliny gubią owoce? Powodów tego zjawiska jest wiele i mogą być one różne. Podajemy metody, dzięki którym będziemy mogli choć częściowo temu zapobiec!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w czerwcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!



   DZIAŁKOWIEC NR 5/2014

2014_DZ05Wiosna w maju ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze, szczodrze obdarza nas zapachami i kolorami kwiatów, śpiewem ptaków. Codziennie zakwitają nowe rośliny. Na działkach sezon w pełni, oprócz podstawowych prac związanych z porządkami, przygotowaniem gleby, siewem czy sadzeniem, wiele uwagi należy poświęcić pielęgnacji rozwijających się roślin. W najnowszym, majowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Rośliny sezonowe, którymi zdobimy nasze działki, tarasy, czy balkony, urzekają swoją urodą i dają szybki efekt dekoracyjny! Mimo, że wymagają corocznego wysadzania lub wysiewania, chętnie po nie sięgamy. Jakie gatunki i odmiany wybrać z bogatej rynkowej oferty? Atrakcyjne rośliny sezonowe, nawozy oraz akcesoria do uprawy pojemnikowej na www.dzialkowiecsklep.pl

● Krzewiaste piwonie mają coraz większe grono miłośników. Pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie tak jak u nas róże, uznawane są za królowe ogrodów. Są też długowieczne i będą zdobiły działkę przez dziesiątki lat!

● Karłowe odmiany kwitnących krzewów to znakomite rozwiązanie na działki, gdzie posadzenie silnie rosnących okazów może okazać się problemem. Wybór taki gwarantuje zachowanie ładu przestrzennego przy takich samych efektach dekoracyjnych!

● U wielu gatunków roślin spotyka się dziwolągi. Wśród tulipanów z pewnością na to miano zasługują odmiany papuzie z fantazyjnie przebarwionymi, pofalowanymi i powcinanymi kwiatami. Dzięki nim każda cebulowa rabata okaże się oryginalna i niepowtarzalna!

● Inną cebulową perełką, którą warto mieć na działce jest psiząb liliowy o kwiatach przypominających lilie i atrakcyjnych, wzorzystych liściach! Swą nazwę roślina ta zawdzięcza oryginalnie wyglądającej cebuli przypominającej biały kieł psa!

● Kosmatki i sity to trawopodobne gatunki, które stają się ostatnio bardzo modne. Dobrze nadają się do ogrodów wodnych a dodatkowo wyróżnia je możliwość wykorzystania w miejscach ocienionych!

● Byliny z tak zwanej piątki skalnej to nieodłączny element każdego ogrodu skalnego. Kwitną obficie, mają małe wymagania, są mrozoodporne, i długowieczne. Warto poznać te gatunki a także najciekawsze ich odmiany!

● Zioła mogą być nie tylko pożyteczne ale i piękne. Dobierając je umiejętnie, można stworzyć efektowne kompozycje na rabatach, ale też w pojemnikach na tarasach i balkonach. Które gatunki i odmiany najlepiej wybrać i jak je komponować, aby uzyskać najlepszy efekt? Ciekawe zioła do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl

● Oświetlenie może wydobyć atrakcyjną architekturę altany,  wyeksponować ciekawe rośliny i elementy małej architektury na działce. Jak zaplanować taką instalację? Co i jak warto oświetlać?

● Rośliny o kulistych koronach cieszą się niesłabnącą popularnością Sprawdzą się  dobrze nie tylko w aranżacjach z udziałem żywopłotów i rzeźb roślinnych ale także jako akcenty w wielu innych kompozycjach na działce. Jak dobierać gatunki i odmiany tworzące naturalne kuliste formy?

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Międzynarodowych Targach Ogrodniczych IPM 2014 w Essen w Niemczech.  Ta ogromna wystawa skupia ponad 1500 wystawców z 45 krajów z całego świata!

● Kwitnące bramki to znakomity pomysł na dekorację np. ścieżki prowadzącej do altany. Jak efektownie zaaranżować takie bramki wraz z ich otoczeniem? Atrakcyjne bramki do nabycia nawww.dzialkowiecsklep.pl

Jak chronić kwiaty roślin sadowniczych przed przymrozkami? W jakich warunkach najczęściej dochodzi do takich uszkodzeń i jakie gatunki są najbardziej na  nie podatne?

● Czy wiecie, że agrest można uprawiać w formie szpaleru? U tego gatunku najbardziej popularne są formy krzewiaste i pienne, jednak uprawa szpalerowa daje wiele dodatkowych korzyści!

● Poznajcie receptę na wspaniałe plony truskawek i poziomek! W kilku punktach podajemy zasady postępowania aby uzyskać obfite i zdrowe owoce!

● Jak pomóc owadom zapylającym? Blisko 80% roślin zapylanych jest przez owady – pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne organizmy. Ich liczba w ostatnich latach dramatycznie maleje. Podajemy sposoby jak im pomóc, m.in. poprzez stworzenie działki przyjaznej owadom!

● Jak sadzić pnącza? Okazuje się, że zabieg ten jest wcale taki oczywisty!  Gatunki te należy sadzić w szczególnie przemyślany sposób, uwzględniając nie tylko ich wymagania środowiskowe, ale także rodzaj podpory czy sposób wspinania się!

● Dobrze dobrana kosiarka do trawnika będzie służyła przez wiele lat, a koszenie stanie się przyjemnością a nie udręką! Jakie czynniki należy uwzględnić przy jej wyborze? Kosiarki do trawy do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl

● Asortyment kaskadowych petunii o przewieszających się pędach corocznie się powiększa. Warto znać najnowsze trendy wśród tych najbardziej spektakularnych balkonowych kwiatów!

● Chorobom roślin może sprzyjać nie tylko wilgoć ale także susza! Poznajcie te najbardziej typowe sytuacje, a także metody aby w porę zapobiec porażeniu!

Systemy automatycznego nawadniania ze zraszaczami wynurzalnymi stają się coraz tańsze i powszechnie dostępne. Warto poznać zasady ich działania i rozważyć możliwości wykorzystania na działce!

● Jak uprawiać eko? Przedstawiamy metody postępowania w ekologicznej uprawie roślin związane m.in. ze zbieraniem deszczówki, nawadnianiem kompostowaniem i nawożeniem!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w majowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!




   DZIAŁKOWIEC NR 4/2014

2014_DZ04Wiosna to wspaniała pora roku, w której przyroda rozkwita a dni mogą stawać się tylko coraz dłuższe. Na działkach zaczyna się spory ruch i nic dziwnego, nadszedł czas pozimowych porządków i przygotowania upraw na nowy sezon. W najnowszym, kwietniowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których nie wolno nam zapominać w tym czasie. Wiele z nich odłożonych na później nie da się już nadrobić. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Po długich zimowych miesiącach wielką radość sprawiają nam w na działce barwne oznaki rozpoczynającego się sezonu. Już od wczesnej wiosny zakwita wiele spektakularnych gatunków krzewów. Warto je bliżej poznać, wybrać te najcenniejsze i odpowiednio zastosować!

● Hortensje na dobre zagościły na działkach, ale także pojawiają się w mieszkaniach. Poznajcie zasady, które pozwolą na ich długie kwitnienie w domu i coroczne na działce!

● Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez narcyzów. Szczególnie pięknie wyglądają te o dwubarwnych kwiatach, czy postrzępionym przykoronku a długim kwitnieniem wyróżniają się te miniaturowe czy wielokwiatowe. Niech  każdy wybierze coś dla siebie, warto też zaplanować w jakich ilościach i w jakim sąsiedztwie je posadzić, aby stały się mocnym akcentem wiosennej działki!

● W kwietniu zakwita bogactwo gatunków bylin. Które z nich najlepiej wybrać do uprawy na rabatach, do ogródków skalnych, do nasadzeń pod krzewami a może jako efektowne okrywy w cieniu?

● Oprócz popularnych, rodzimych gatunków jaskrów, warto zwrócić uwagę na niezwykle efektowne jaskry azjatyckie w przebogatej kolorystyce i formach kwiatów. Wysadzamy je właśnie w kwietniu. Warto je mieć!

● Kaliny to jedne z najwdzięczniejszych krzewów ogrodowych. Bogactwo gatunków, różnorodność cech ozdobnych i nieduże wymagania sprawiają, że trafiają w gusta najbardziej wybrednych odbiorców!

● Wśród bylin i krzewów jest wiele gatunków odznaczających się ekspansywnością – trzeba lepiej je poznać, gdyż problem mogą sprawić nie tylko nam, ale również sąsiadom. Jednak właściwie wykorzystane dadzą szybki efekt i spełnią doskonale swoją funkcję!

● Jak zrobić angielską rabatę? Które gatunki i odmiany dobierać, aby uzyskać m.in. właściwy  efekt kolorystyczny?

● Soliter lub inaczej samotnik, to drzewo, krzew lub bylina wyróżniające się intensywną barwą lub wyrazistym pokrojem. Sadzone są pojedynczo i stanowią jeden z najmocniejszych akcentów, jakie mogą uatrakcyjnić kompozycję działki!

● Cieniste miejsca na działce są zawsze wyzwaniem, ale można je zaprojektować tak, aby były atrakcyjne, różnorodne i kolorowe!

● Wielu działkowców nastawia się na modernizację działki do szeroko rozumianej rekreacji z uwzględnieniem mało absorbującej uprawy roślin użytkowych. Tym razem doradzamy jak urządzić taką działkę na potrzeby całej, wielopokoleniowej rodziny.

● Jak samemu zrobić granitową ścieżkę? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!

● W ostatnich latach obserwuje się trend sadzenia bylin w pojemnikach. Niektóre z nich doskonale się w nich prezentują na tarasach lub balkonach, a poza tym można uniknąć corocznej wymiany roślin sezonowych!

● Odkłady to jedna z najprostszych i najtańszych metod na uzyskanie nowych krzewów owocowych. Jakie gatunki i w jaki sposób warto tak rozmnażać?

Jak ciąć orzechy włoskie, zarówno w młodym jak i w starszym wieku? Czy można utrzymać je w ryzach? Jak uniknąć wycieku soku z przyciętych gałęzi, czasami kończącego się obumarciem całego drzewa?

● Kwiecień to pora, kiedy wiele roślin ozdobnych można wysiewać wprost do gruntu. Są to przede wszystkim gatunki odporne na niższe temperatury, różnią się jednak możliwościami zastosowań!

● Wiosna to doskonała pora na podział bylin, szczególnie tych kwitnących w drugiej połowie roku. Doradzamy jakie gatunki można dzielić oraz jaką dobrać technikę podziału!

● Sznur, świecznik, palmeta, wachlarz – to tylko niektóre sposoby  prowadzenia drzew owocowych ale i ozdobnych. Prezentujemy różne rodzaje formowania koron a także gatunki, które się do tego nadają!

● Wszyscy podziwiamy kwitnące różaneczniki, jednak szczególnie po zimie na tych wspaniałych krzewach ujawnia się wiele chorób. Doradzamy jak właściwie zinterpretować te objawy a następnie skutecznie pomóc roślinom!

● Jak uprawiać eko? Przedstawiamy preparaty i metody zalecane w ekologicznej ochronie roślin – bezpieczne dla człowieka oraz środowiska naturalnego!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w kwietniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

   DZIAŁKOWIEC NR 3/2014

2014_DZ03

Przedwiośnie to wyjątkowo zmienna pora roku, czego przejawem są nawet ludowe porzekadła („W marcu jak w garncu”). W przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W najnowszym, marcowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Kwiaty cebulowe to bardzo ceniona, ogromna grupa roślin. Obejmuje ona  liczne gatunki oraz bogactwo odmian, które odpowiednio dobrane, będą zdobić nasze działki od przedwiośnia aż do jesieni! Warto przypomnieć sobie te najcenniejsze, które można kupić bez trudu za niewielkie pieniądze i z których uprawą nie będziemy mieli kłopotu!

● Różane drzewka to wyjątkowo atrakcyjne formy, które w każdym miejscu stworzą niepowtarzalny efekt. Jakie odmiany róż najlepiej się do tego nadają i jak je pielęgnować?

● Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez bratków. Mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Ostatnio szczególnie modne są te o miniaturowych kwiatach oraz o przewieszających pędach. Warto je poznać!

● Kolce, ciernie, igły, kłujące liście – rośliny wymyśliły wiele sposobów, aby się bronić. Czy dlatego, że można się pokłuć, trzeba rezygnować z sadzenia ich na działce? Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie, a kolce i ciernie staną się zaletą!

● Groszki ozdobne kojarzą się zwykle z pachnącymi pnączami z „babcinego ogródka”. Jest jednak wiele innych ciekawych gatunków z tego rodzaju, które z pewnością warto mieć!

● Funkie i brunery  wzbudzają ostatnio coraz większe zainteresowanie. Znakomicie nadają się do okrywania podłoża i na rabaty w miejscach cienistych! A poza tym pojawiło się sporo nowych, często zaskakujących swym wyglądem odmian!

● Złotokap i złotlin to dwa różne rodzaje roślin o zbliżonych nazwach. Łączy je jednak przynajmniej jedna cecha: intensywnie żółte i niezwykle urokliwe kwiaty. Warto poznać je bliżej!

● Prawie w każdym miejscu wypoczynkowym warto posadzić rośliny, które sprawią nam przyjemność swoim zapachem. Dowiedzcie się jak najlepiej dobierać takie rośliny, aby w danym momencie sezonu intensywnie pachniała przynajmniej jedna z nich!

● Jak założyć rabaty na miejscach dość suchych i nasłonecznionych? Kluczem jest dobór odpowiednich, „gotowych na suszę” roślin. Jak aranżować takie miejsca? Jak przeciwdziałać chwastom?

● Coraz większa moda na uprawę własnych warzyw i owoców sprawia, że wielu działkowców nastawia się na modernizację działki w tym kierunku. Jak to zrobić, aby działka była jednocześnie piękna i pożyteczna oraz zapewniała optymalny wypoczynek dla całej rodziny?

● Jak samemu zrobić mini źródełko, które zmieści się nawet na najmniejszym balkonie czy tarasie? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami instruktażowymi!   

● Jakie gatunki krzewów owocowych można uprawiać w formie piennej?  Jak i kiedy najlepiej stworzyć takie drzewko? Jak je pielęgnować w kolejnych latach?

● Dlaczego niektóre drzewa i krzewy owocowe obficie kwitną ale później nie owocują? U jakich gatunków i odmian najczęściej to występuje? Z czego to wynika i jak możemy temu przeciwdziałać?

● Przedwiośnie to dogodna pora na cięcie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Które gatunki należy ciąć w tym czasie? Jak należy to robić?

● Po cięciu drzew i krzewów problemem są gałęzie. Co z nimi zrobić? Jak najlepiej wykorzystać na działce? Czego z pewnością powinniśmy unikać?

● Nadchodzi wiosna i nasz trawnik po zimie przypomina, że już najwyższa pora, aby pomyśleć o niezbędnych pracach, aby wyglądał tak jak byśmy chcieli.

● Bazylia to wyjątkowo cenna roślina przyprawowa a jej niezrównany aromat doceniany był jeszcze w Starożytności. Co warto wybrać z bogactwa oferowanych na rynku odmian?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!




   DZIAŁKOWIEC NR 2/2014

2014_DZ02

Pełnia zimy, przyroda w uśpieniu, a ogrody okryte białym puchem często urzekają swoim wyglądem. Również w lutym warto odwiedzać działkę i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Niektóre rośliny nawet w tym okresie wciąż wymagają naszej uwagi, nie zapominajmy też o dokarmianiu ptaków! W najnowszym, lutowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu roślin doniczkowych, zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Krzewy zimozielone to szczególnie cenne elementy działek i ogrodów. Pozwalają tworzyć kompozycje ozdobne przez wszystkie miesiące w roku! Poznajcie najlepsze z nich wraz z ich wymaganiami uprawowymi i możliwościami zastosowań!

● Hakonechloa to jedna z najpiękniejszych ozdobnych traw, którą z pewnością warto mieć na działce! Tworzy charakterystyczne, kaskadowe kopce łukowato wygiętych liści. Posiada wiele atrakcyjnych odmian, również o pstrym ulistnieniu. Dobrze znosi tez półcień!

● Hibiskusy nadają się nie tylko do dekoracji wnętrz i sporządzania herbatek, są to także atrakcyjne krzewy a ostatnio także modne byliny. O ich rosnącej popularności decydują duże, lejkowate kwiaty, przypominające malwy!

● Begonie to jedne z najbardziej wartościowych roślin ogrodowych i balkonowych. Obecnie w sprzedaży, oprócz dobrze nam znanych gatunków, takich jak begonia stale kwitnąca i begonia bulwiasta, pojawiają się liczne, wyjątkowo atrakcyjne mieszańce!

● Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się krzewy róż angielskich hodowli D. Austina. Odznaczają się one niepowtarzalnym wyglądem i aromatem! Poznajcie prawdziwe królowe ogrodów! Jak je pielęgnować, jak zastosować?

● Wiele odmian krzewów ma wyjątkowo dekoracyjne liście, ponieważ są zabarwione dodatkowo na biały, żółty, czerwony, bądź różowy kolor. Poznajcie najnowsze i najcenniejsze odmiany! Dzięki nim wasza działka będzie wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie!

● Hodowla roślin ozdobnych rozwija się bardzo dynamicznie i corocznie wprowadzane są na rynek setki nowych odmian. Jak robią to profesjonaliści? A może warto uzyskać odmiany własnej hodowli? Podajemy kilka prostych przepisów!

● Jak samemu zrobić efektowną podporę dla pnączy w kształcie obelisku? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami i rysunkami instruktażowymi!

● Jak komponować iglaki? Te bardzo popularne rośliny cechują się ogromnym zróżnicowaniem pokroju, koloru czy wielkości. Jak je dobierać i zestawiać, aby stanowiły piękną kompozycję?

● Wielu działkowców nastawia się na modernizację działki do szeroko rozumianej rekreacji. Jak najlepiej to zrobić? Podajemy najważniejsze zasady postępowania dotyczące m.in. wydzielania stref, aranżacji trawnika, małej architektury, nawierzchni i ścieżek. Nie zabraknie też gotowej, przykładowej wizualizacji!

● Formy kolumnowe krzewów są wyjątkowo wyrazistą grupą roślin. Pozwalają na tworzenie na działce wyraźnych akcentów pionowych i komponowanie ich z roślinami o kulistym lub horyzontalnym pokroju. Warto je poznać!

● Projektowanie działki warto rozpatrywać również pod kątem kontrastu formy i barwy, dzięki czemu każda kompozycja stanie się bardziej czytelna, dynamiczna i zauważalna! Podajemy konkretne przykłady!

● Dlaczego borówka wysoka słabo owocuje? Z tym problemem stykają się czasem entuzjaści uprawy tej rośliny. Jakie są tego przyczyny i jak im przeciwdziałać?

● Właśnie wiosną wykonuje się najważniejsze cięcie winorośli „na owocowanie”. Jak należy wykonać ten zabieg?

● Pomidor i papryka należą do najważniejszych i najpopularniejszych na działkach warzyw. Polecamy najnowsze i najwartościowsze ich odmiany do uprawy w nadchodzącym sezonie!

● Jakie są najgroźniejsze choroby, które atakowały rośliny na działkach w ubiegłym roku? Jak postępować aby ograniczyć ich porażenie w przyszłości?

Lippia, która jest trzy razy słodsza od stewii, mięty o czekoladowym, pomarańczowym czy truskawkowym zapachu – to tylko niektóre ziołowe nowości. Warto je poznać!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!




   DZIAŁKOWIEC NR 1/2014

2014_DZ01Zima to okres uśpienia przyrody, nie oznacza to jednak, że nie warto w tym czasie odwiedzać działek, które w śnieżnej szacie mogą być piękne i atrakcyjne. Poza tym wiele roślin również w tym okresie wymaga naszej uwagi, a skrzydlaci sprzymierzeńcy – dokarmiania. W najnowszym, styczniowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, artykuły z zakresu roślin doniczkowych, zdrowego odżywiania i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Ogrody i działki zimą nie muszą być białe i monotonne! Można je ożywić, wykorzystując gatunki i odmiany roślin o różnych walorach dekoracyjnych, jak fantazyjnie wykrzywione, staśmione czy przebarwione pędy, atrakcyjne owoce, ciekawy pokrój, a nawet kwiaty!

● Gaura to jedna z rynkowych nowości ofercie roślin ozdobnych. Bylina ta kwitnie obficie i nieprzerwanie od czerwca aż do jesieni, tak że jest atrakcyjna nawet w listopadzie. Warto ją mieć!

● Tawułki to jedne z najbardziej efektownych bylin, a swą popularność zawdzięczają przede wszystkim obfitemu kwitnieniu i spektakularnym, wiechowatym kwiatostanom! Jak je uprawiać, aby w pełni wydobyć ich piękno?

● Pnącza są wciąż niedocenianym, choć bardzo wartościowym materiałem do okrywania powierzchni podłoża. Szybko się rozrastają i mogą z powodzeniem zastąpić trawnik w trudnych miejscach. Jak je dobierać do stanowisk zacienionych i słonecznych?

● Karłowe iglaki należą do najbardziej lubianych roślin, jakie sadzimy na działkach. Rosną powoli, mają oryginalny pokrój i wiele możliwości zastosowań! Jak je dobierać?

● Wiele cennych gatunków bylin z czasem traci na swojej atrakcyjności, warto je poznać, aby uniknąć rozczarowań i w porę zastosować odpowiednie metody odmładzania!

● Rodzime gatunki roślin są idealnie przystosowane do naszych warunków klimatycznych, a do tego często równie piękne jak obcy przybysze. Poznajmy je bliżej i częściej wykorzystujmy!

● Jak samemu zrobić karmnik zapewniający zdrowe i bezpieczne karmienie ptaków? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz ze zdjęciami instruktażowymi!
● Dlaczego warto modernizować działkę, wprowadzając małą architekturę w postaci pergoli, trejaży, murków, estetycznych nawierzchni, oczek wodnych? Jaką mogą pełnić funkcję? Jakich używać materiałów?
● Orientalna stylistyka ogrodowa nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością. Doradzamy jakie jej charakterystyczne elementy warto wykorzystać na działce!

● Mini zbiorniki, kaskady, źródełka czy fontanny pomagają spełnić marzenie o wodzie na działce, balkonie czy tarasie. Co wybrać? Kupić czy zrobić samodzielnie? Jak o nie dbać?

● Trawy ozdobne wyróżniają się dużymi walorami plastycznymi i szybko dają spektakularny efekt! Doradzamy jak stworzyć z ich udziałem rabatę ozdobną już w pierwszym roku. Jakich gatunków i odmian użyć oraz jak je komponować!

● Ogród sensoryczny, czyli odpowiednia kompozycja umożliwiająca wzmożony odbiór doznań różnym zmysłom (także słuchu, węchu, dotyku czy smaku), może mieć duże znaczenie terapeutyczne. Jak go aranżować?
● Ałycze i mirabelki dla wielu znaczą to samo, tymczasem są to dwa różne gatunki. Jakie typy ałyczy i jakie odmiany mirabelki warto uprawiać na działce?

● Od jakich czynników zależy wielkość koron drzew owocowych i w jaki sposób można skutecznie ją ograniczać? Opisujemy m.in. dobór gatunków, podkładek, odmian oraz terminów cięcia.

● Oprócz dobrze znanego czosnku, istnieją również inne gatunki wyróżniające się podobnym, specyficznym aromatem. One także mają dużą wartość odżywczą i leczniczą. Warto je mieć na działce!

● Czy nalewki z całym owocem w butelce można wykonać samemu? Jak i kiedy umieszcza się owoc w butelce? Jak postępować z rosnącym zawiązkiem? Jakie odmiany są do tego najlepsze?

● Wiele gatunków roślin doniczkowych wymaga zimą szczególnego traktowania. Co robić aby przetrwały ten czas w dobrej kondycji? Oferta artykułów do pielęgnacji roślin doniczkowych na www.dzialkowiecsklep.pl

● Dlaczego żółkną igły? To zjawisko daje się dość często obserwować na iglakach w okresie jesieni a nawet wcześniej. Jakie są tego przyczyny? Jak można temu przeciwdziałać?

● Istnieje wiele niezawodnych gatunków roślin doniczkowych, które są atrakcyjne, łatwe w uprawie i dobrze tolerują trudne warunki zamkniętych pomieszczeń. Warto zapoznać się z nimi i cieszyć się ich urodą przez cały rok!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!





   DZIAŁKOWIEC NR 12/2013

DZ12_2013

Nie dajmy się pochmurnym, jesiennym nastrojom i sięgnijmy po najnowszy, grudniowy numer „działkowca”, bogaty w ciepłe, świąteczne klimaty. Tradycyjnie znaleźć w nim można wiele praktycznych porad dotyczących różnych prac o których warto pamiętać w tym okresie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem i dekoracją choinek, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą nowe trendy w ogrodowej modzie, pomysły na świąteczną kuchnię, najlepsze odmiany roślin, artykuły z zakresu zdrowia i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Poznajcie bogactwo kształtów i kolorów różnych gatunków wilczomleczy! Najbardziej znany jest oczywiście wilczomlecz piękny, zwany też poinsecją lub gwiazdą betlejemską, związany z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Są jednak również inne, liczne gatunki bylinowe i jednoroczne, które z powodzeniem uprawiać można także na działkowych kwietnikach i rabatach!

● Moda zarówno na drzewka choinkowe, jak i na ich dekorowanie nieustannie się zmienia. Doradzamy co warto kupić w tym sezonie i jakie zastosować dekoracje!

● Róże Bożego Narodzenia – tak czasem nazywa się ciemierniki ze względu na ich zimową porę kwitnienia. Warto poznać różne ich gatunki. Gdzie je posadzić? Jak o nie dbać? Co zrobić z ciemiernikami w doniczkach kupionymi zimą?

● Ogniki to jedne z podstawowych krzewów używanych do kompozycji roślinnych ozdobnych jesienią i zimą. Uprawiane są od wieków i nieustannie cieszą się popularnością. Jakie odmiany warto wybrać? Które są najodporniejsze?

● Glicynie to wyjątkowo piękne i okazałe pnącza zachwycające długimi girlandami pachnących, fioletowo-niebieskich kwiatów. Niestety, dość często są niewłaściwie prowadzone. Jak uniknąć błędów w ich uprawie?

● Formowanie roślin w żywe rzeźby, tzw. topiary, stało się ostatnio bardzo modne i dobrze pasuje do specyfiki działek, porządkując przestrzeń i tworząc centralny punkt kompozycji.

● Małe kładki i pomosty nad oczkami wodnymi mogą stanowić oryginalny element działki, ułatwiają też dostęp do roślin i zwierząt wodnych. Jak je budować, aby były trwałe, estetyczne i bezpieczne?

● Jak założyć skalniak na płaskim terenie aby w końcowym efekcie nie przypominał przypadkowej hałdy kamieni? Receptą na uzyskanie pięknej kompozycji jest właściwa forma, dobór roślin i odpowiednie proporcje kamieni do materiału roślinnego!

● Często popełnianym błędem, zwłaszcza wśród młodych działkowców, jest kupowanie roślin pod wpływem emocji. Nieuwzględnianie ich ekspansywności i osiąganych rozmiarów często kończy się dużym kłopotem po kilku latach. Warto więc dobrze przemyśleć dobór wprowadzanych na działkę roślin. Czego zdecydowanie należy się wystrzegać? 

● Wśród licznych terapii poprawiających jakość naszego życia, coraz częściej zwraca się uwagę na terapeutyczny wpływ działki. Co więcej, jak wskazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zdecydowana większość młodych ludzi wskazała ogród działkowy jako oczekiwane miejsce wypoczynku. Na czym polega fenomen działek? Czy w innych krajach również doceniane są ich walory?

● Czy znacie śliwy japońskie? Jeszcze do niedawna był to gatunek rzadko u nas spotykany. Ich owoce przyciągają wzrok atrakcyjnym wyglądem, są duże, kuliste, bardzo zróżnicowane w zabarwieniu. Jakie mają wymagania? Czy można je u nas uprawiać?

● Przeszczepianie drzew jabłoni to stosunkowo prosty i jednocześnie skuteczny sposób na zastąpienie odmian mało wartościowych lepszymi lub odmłodzenie starszych drzew. Jak się do tego zabrać? Właśnie teraz jest dobry okres na pobieranie zrazów!

● Porzeczka czarna ze względu na niewygórowane wymagania uprawowe oraz właściwości zdrowotne i lecznicze owoców, powinna na stałe zagościć na każdej działce. Polecamy najlepsze odmiany!

● W sprzedaży są już nowe odmiany warzyw, bardziej tolerancyjne na najgroźniejsze choroby lub lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Warto pomyśleć o ich zakupie i uprawie w nowym sezonie!

● W miesiącach zimowych nie wolno zapominać o cebulach, bulwach oraz roślinach balkonowych przechowywanych w pomieszczeniach. Na co zwracać szczególną uwagę i jak zapewnić im warunki do przetrwania w dobrej kondycji?

● O dobrych plonach i pięknym wyglądzie roślin w dużym stopniu decydują różne drobne urządzenia, ogrodnicze gadżety, które ułatwiają nam właściwą pielęgnację działki. Warto poznać przynajmniej niektóre z nich! Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Zimą większą uwagę zwracamy na rośliny doniczkowe, które cieszą nas pięknymi kwiatami i zielenią liści w czasie gdy przyroda jest w stanie uśpienia. Niestety, ich uroda, szczególnie w tym okresie zagrożona jest przez złe warunki otoczenia a także choroby i szkodniki. Jak im przeciwdziałać?.

● Orzechy są częstym uzupełnieniem obfitości „świątecznego stołu”. Przyrządza się z nich smakowite potrawy lub wiesza na choince jak dekorację. Nie każdy jednak zna ich wyjątkowe walory odżywcze i zdrowotne, m.in. dobroczynny wpływ na serce i układ krążenia!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w grudniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK)



   DZIAŁKOWIEC NR 11/2013

DZ11_2013

Jesień już w pełni, a działki i ogrody mienią się bogactwem odcieni złota, żółci i brązu. To okres w którym przyroda przygotowuje się do spoczynku i jest już coraz mniej czasu na odpowiednie przygotowanie roślin do zimy. W najnowszym, listopadowym numerze  „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat jesiennej pielęgnacji działki. Nie zabraknie w nim również inspiracji związanych z  oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury. Będą  ciekawe trendy w ogrodowej modzie, nowe pomysły na uprawę, atrakcyjne odmiany roślin, artykuły z zakresu ekologii i zdrowia oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Krzewy liściaste to ogromna grupa roślin, które odpowiednio dobrane mogą stanowić wyjątkową dekorację działki, a dzięki wielkiemu zróżnicowaniu, możliwe jest zastosowanie ich w każdych warunkach siedliskowych! Planując więc nowe nasadzenia, warto poznać te  najwartościowsze odmiany, które nawet w pojedynczych egzemplarzach wprowadzą efektowne ożywienie lub stworzą  ciekawy akcent w krajobrazie działki!

● Powojniki to jedne z najpiękniejszych ogrodowych pnączy. Cechuje je ogromne bogactwo odmian, z których każdy może wybrać coś dla siebie!  Uprawa nie jest też trudna, pod warunkiem że poznamy wymagania tych roślin! 

● Wśród roślin bylinowych zdarzają się gatunki o znacznych rozmiarach, które zawsze wzbudzają zainteresowanie i mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie działkowych aranżacji. Jakie to gatunki, gdzie je sadzić i jak komponować?

● Rośliny o niebieskim odcieniu są w kompozycjach bardzo ciekawym elementem. Uwidaczniają kontrast między innymi kolorami i dynamizują je. Kolor niebieski sprawia też wrażenie, że jest dalej niż w rzeczywistości, co wykorzystuje się np. do optycznego powiększenia małych przestrzeni!

● Rośliny na szybki efekt to dobra propozycja dla tych, którzy chcą szybko zagospodarować nowo zakładane rabaty lub przesłonić roślinami mniej efektowne miejsca!

● Wśród roślin iglastych jest spora grupa, która może rosnąć w miejscach zacienionych. Które z nich warto wybrać i jak zastosować na działce?

● Domki dla owadów zapylających są potrzebne jeśli chcemy by w naszym otoczeniu było więcej tych pożytecznych stworzeń. Jak zbudować je samemu? Warto też wiedzieć gdzie je umieszczać oraz co decyduje o tym jakie owady je zasiedlą!

● Obrzeża są bardzo ważne w aranżacji działki, ponieważ wydzielają optycznie różne jej części, ograniczają murawę, rabaty, ścieżki i placyki. Polecamy różne rozwiązania wraz z opisem ich wad i zalet – od drewnianych palisad po kamienną kostkę. Jak je dobierać i instalować aby dobrze spełniały swoje funkcje?  Oferta również na  www.dzialkowiecsklep.pl

● Jak można uzyskać efekt kwitnącego trawnika, sadząc w nim różne rośliny cebulowe czy wybrane gatunki bylin. Kiedy i jak to zrobić? Jak potem pielęgnować taką aranżację? Oferta roślin nawww.dzialkowiecsklep.pl

● Z myślą o najmłodszych warto urządzić na działce zakątek do zabaw i rozwijania dziecięcej kreatywności. Doradzamy jak odpowiednio dobrać elementy małej architektury, rośliny i bezpieczne nawierzchnie. Oferta produktów do dziecięcego kącika na www.dzialkowiecsklep.pl

● Które odmiany jabłoni najlepsze są na szarlotkę – pyszne, tradycyjne  ciasto, chętnie zjadane bez względu na porę roku? Jakie kryteria powinny spełniać owoce?

● Corocznie pojawiają się na rynku różne warzywne nowinki. Które z nich warto polecić do uprawy na działce?

● Jak zabezpieczać rośliny przed zimową suszą? Problem ten dotyczy  szczególnie gatunków zimozielonych, które narażone na niesprzyjające warunki mogą nawet zamierać! Oferta zabezpieczeń na www.dzialkowiecsklep.pl

● Kondycja wiosennego trawnika zależy w dużej mierze od jego jesiennej pielęgnacji. Kiedy i jak przeprowadzić ostatnie koszenie? Jakie inne zabiegi warto jeszcze wykonać? Jak postępować zimą? Oferta narzędzi i materiałów na  www.dzialkowiecsklep.pl

● To dobra pora na rozmnażanie krzewów z sadzonek zdrewniałych –   metoda prosta, tania i zapewniająca szybki efekt. Co warto w ten sposób rozmnażać? Jak pobierać i przechowywać sadzonki?

● Inhalacja to prosty zabieg leczniczy na wiele dolegliwości, które dotykają nas jesienią i zimą. Jak ją przeprowadzić? Jakie działkowe zioła warto do tego celu wykorzystać?

● Jak stworzyć w domu miniogródek, który będzie cieszył nasz wzrok w okresie, gdy na zewnątrz panuje zima? Przedstawiamy dokładny instruktaż budowy wraz z doborem odpowiednich roślin i zasadami pielęgnacji.

● Łuki, bramki i pergole nad ścieżką to bardzo atrakcyjne elementy, które w znaczny sposób wpływają na efekt wizualny działki. Gdzie najlepiej je umieszczać, z czego budować i czym obsadzać? Oferta również na  www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w listopadowym  „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK



   DZIAŁKOWIEC NR 10/2013

DZ10_2013

Jesień to okres w którym przyroda przygotowuje się do zimowego snu. Jednak działki w tym czasie wcale nie muszą być bezbarwnie i monotonnie. Inspiracje, jak zaaranżować działkę atrakcyjną jesienią, znaleźć można w najnowszym, październikowym numerze „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży. Nie zabraknie w nim również praktycznych porad związanych z jesienną pielęgnacją działki, porządkami po sezonie, nowymi nasadzeniami czy przygotowaniem roślin do zimy. Będą też najnowsze trendy w ogrodowej modzie, ciekawe pomysły na uprawę, nowości i atrakcyjne odmiany roślin oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Astry nazywane są kwiatami jesieni, gdyż najpóźniejsze z nich rozwijają się jeszcze w listopadzie! Kwitną dość długo i obficie, stanowiąc barwny akcent działki. Warto je mieć! Jak je komponować? Jak wybrać najwartościowsze gatunki i odmiany?

● Rośliny pstre, w kropki, cętki, o marmurkowatych liściach, zachwycają swym niecodziennym, misterny pięknem. Które z nich są najcenniejsze spośród drzew, krzewów, bylin i roślin sezonowych?

Przyostnia włosowata, nazywana potocznie różową trawą to mało jeszcze znany gatunek o spektakularnych, różowych kwiatostanach pojawiających się jesienią. Może stać się w tym czasie, wspaniałą ozdobą każdej działki!

● Od wczesnej wiosny można podziwiać na działce różnorodne ozdobne rośliny cebulowe, jednak już teraz należy pomyśleć o odpowiednim wyborze gatunków i odmian oraz ich właściwym rozplanowaniu, tak aby cieszyć się nieustannym bogactwem barw i kształtów aż do lata! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Pośród niezliczonego bogactwa odmian tulipanów na szczególną uwagę zasługują te o postrzępionych kwiatach, sprawiających wrażenie żmudnych wycinanek lub bardzo dekoracyjnych koronek! Oferta cebul na  www.dzialkowiecsklep.pl

● Derenie to bardzo różnorodna i coraz modniejsza grupa krzewów. Zasługują na częstsze wykorzystanie. Poznajcie ich liczne gatunki i odmiany nadające się  do uprawy na działkach!

● Aby skalniak był atrakcyjny przez cały rok, warto do jego kompozycji włączyć wolno rosnące, płożące i miniaturowe krzewy. Jak dobrze to zrobić? Co wybrać aby gatunki i odmiany naturalnie się uzupełniały i tworzyły razem harmonijną całość?

● Mimo, że u większości współczesnych róż zapach został wyparty przez inne cechy, wciąż bardzo chętnie poszukujemy tych pachnących, które znakomicie się sprawdzą np. w kącikach wypoczynkowych!

● To, że działka powinna być „eko” nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak wie jak zaprojektować działkę według modnych ostatnio trendów ekologicznych. Jakie gatunki roślin posadzić? Jak dobierać małą architekturę? Jakie materiały budowlane stosować? Jak przyciągnąć pożyteczne zwierzęta? Oferta produktów „eko” na www.dzialkowiecsklep.pl

● Bambus to materiał stosowany od dawna w ogrodach orientalnych.  Jednak obecnie może przybierać bardzo rożne formy i nadaje się do tworzenia   oryginalnych zakątków i ozdób również na działkach! Jak go wykorzystywać?  Jakie są jego wady i zalety bambusowej małej architektury?

● Październik to tradycyjny okres zakupów i sadzenia nowych drzew i krzewów owocowych. Przypominamy na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wybierania materiału nasadzeniowego, jak zabezpieczyć rośliny na czas transportu i jak zadołować, jeśli nie możemy posadzić jesienią!

● Modernizacja działki w wielu wypadkach wymaga podjęcia decyzji o przesadzeniu drzew lub krzewów. Jakie gatunki dobrze znoszą ten zabieg? Jak poprawnie go przeprowadzić i przygotować do niego rośliny?

● Czerechy to mieszańce wiśni i czereśni, które łączą w sobie najlepsze  cechy obu gatunków. Pojawiło się wiele odmian. Dobrze nadają się do uprawy amatorskiej a ich owoce są niezwykle smaczne. Z pewnością warto je mieć na działce!

● Parchoodporne odmiany jabłoni odpowiednio dobrane, pozwalają uzyskiwać zdrowe, nieskażone pestycydami owoce od końca lipca do połowy października! Które z nich i na jakich podkładkach są szczególnie polecane?

● Arcydzięgiel to popularna niegdyś roślina, dzisiaj niestety trochę zapomniana. A szkoda, bo jej właściwości lecznicze przyrównywane są do żeń-szenia! Już same nazwy ludowe: „korzeń anielski” lub „archangielski”, sugerują dawne znaczenie tego gatunku.

● Korzystny wpływ aromatów roślinnych na nasze zdrowie i samopoczucie znany jest od dawna. Zapach roślin można także zatrzymać na dłużej, poprzez zasuszenie różnych ich części. Co warto w tym celu wybrać? Jak przygotować materiał?

● Dlaczego przedwcześnie opadają z roślin liście? Przyczyn jest bardzo wiele, poznajcie te najważniejsze aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku!

● Jak postępować po sezonie z chorymi częściami roślin, aby ograniczyć na działce występowanie chorób i szkodników w kolejnych latach?

● Jarzębina to popularny gatunek, sadzony zwykle jako ozdoba. Czy wiecie, że jej owoce mają cenne właściwości lecznicze i można wykorzystywać ją na przetwory?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w październikowym   „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Czytaj więcej (KLIK)



   DZIAŁKOWIEC NR 9/2013

DZ09_2013

Zbliża się jesień i czas intensywnych prac na działce związanych m.in. z posezonowymi porządkami, likwidacją niektórych upraw czy nowymi nasadzeniami. Warto przy tym dobrze przemyśleć i rozplanować prace, aby ze wszystkim zdążyć i nie zostawiać niczego na później. Z pomocą przychodzi jak zwykle najnowszy, wrześniowy numer „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży. Oprócz aktualnych porad i przypomnień ogrodniczych, znaleźć w nim można wiele inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, prezentacje atrakcyjnych roślin i możliwości ich zastosowań.

Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

● Działka u schyłku lata z pewnością nie musi być monotonna i pozbawiona koloru, wręcz przeciwnie, za sprawą wielu kwitnących w tym czasie bylin, może wciąż tętnić życiem. Dzięki temu rabaty mogą być nasycone kolorami i dodawać nam energii, tak często potrzebnej, gdy lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Jakie gatunki mogą pełnić taką rolę? Przedstawiamy zarówno te niezawodne, sprawdzone, jak również te mniej znane jak np. sadźce czy driakwie!

● Żywopłoty z iglaków mają wiele zalet, tworzą jednolitą, efektowną ścianę zieleni, stanowią dobrą osłonę również zimą, a także wymagają niewiele  pielęgnacji. Czy wiecie, że kluczem do sukcesu w ich uprawie jest dobór odpowiedniego gatunku i odmiany?

● Zimowity i krokusy to niezawodne elementy jesiennych rabat, czasami jednak bywają mylone. Jak je odróżniać? Gdzie je sadzić i jak uprawiać?

● Jesień to znakomita pora na zakładanie ogródka wrzosowego. Jak przygotować glebę i zaprojektować małe wrzosowisko? Co warto w nim posadzić?

● Dobrą propozycją do obsadzania wrzosowiska są szczególnie urokliwe wrzosy o pełnych kwiatach. Poznajcie najpiękniejsze odmiany. Warto je mieć!

● Co zrobić, aby rabata bylinowa w czasie wegetacji nie miała pustych miejsc i stanowiła spójną kompozycję? Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie odpowiednio dobranych roślin wypełniających, które swoim sposobem wzrostu i pokrojem nie będą stanowić konkurencji dla głównych gatunków

● Trwa moda na rośliny lecznicze i jednocześnie ozdobne. W gronie roślin poprawiających odporność, trawienie czy uspokajających, są liczne gatunki i odmiany, które mają szczególe walory dekoracyjne, nie tracąc przy tym swych wartości leczniczych i przyprawowych! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Aranżacje skalne chętnie uzupełniamy nowymi roślinami. Niestety, taki wybór często bywa przypadkowy, a uzyskany efekt mija się z celem. Jak dobrze to zrobić, aby gatunki i odmiany naturalnie się uzupełniały i tworzyły razem harmonijną całość?

● Jak efektownie (i zgodnie z przepisami) zagospodarować miejsce przy ogrodzeniu, które jest często niedocenianym elementem działki?

● Przy urządzaniu działki warto sięgnąć po nowoczesne materiały, które często mają bardzo dobrą jakość i mogą być nawet tańsze i trwalsze od tych tradycyjnych! Kamień z betonu, szkło z pleksi, sztachety z kompozytu – to tylko niektóre z możliwości uzyskania znakomitych imitacji. Które z nich warto wybrać? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Modernizacja działki w wielu wypadkach wymaga to podjęcia decyzji o karczowaniu starych, zaniedbanych, chorych lub zbyt rozrośniętych drzew i krzewów. Jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie, nie naruszając przy okazji... prawa?

● Wiśnie, obok jabłoni, to jedne z najczęściej uprawianych na działkach drzew owocowych. Jak je uprawiać? Jak dobierać podkładki? Które z najnowszych odmian warte są polecenia?

● Borówka wysoka staje się bardzo popularna i coraz chętniej uprawiana jest na działkach. Jednak zdarzają się niepowodzenia. Z czego one wynikają i jak można uniknąć najczęstszych błędów w uprawie tej rośliny?

● Koniec lata to dobra pora aby pomyśleć o wieloletnich warzywach cebulowych, które wysadzone teraz, będą plonować już od wczesnej wiosny! Jakie to gatunki i jak z nimi postępować?

● Jesień to doskonała pora na zakup i sadzenie róż. Ceny są wówczas najniższe, a wybór  – największy. Bardzo ważne jest przy tym, aby przy zakupie nie kierować się jedynie wyglądem ładnego opakowania, ale spojrzeć na jakość roślin. Jak je właściwie ocenić, jak np. odróżnić krzewy klasy A i B?

● Czy warto siać byliny? Dość często rezygnujemy z wysiewów tych roślin,   sądząc, że łatwiej jest nabyć gotowe okazy w pojemnikach. Są jednak gatunki, które kiełkują łatwo i szybko. Może więc warto spróbować?

● Jesienią gryzonie szukają często schronienia na działkach, powodując niejednokrotnie znaczne szkody. Co zrobić aby je odstraszyć? Jak się ich pozbyć?

● Rumianek to cenne zioło, które powinno być w każdej domowej apteczce. Czy wiecie, że można go wysiewać już teraz, aby uzyskać równomierne wschody i wcześniejsze zbiory?

● Problem z zagospodarowaniem nadmiaru jabłek z działki zdarza się dość często. Nie każdy jednak wie, że znakomitym sposobem na ich spożytkowanie może być przygotowanie napoju cydrowego – mało u nas popularnego, a bardzo smacznego. Dowiedzcie się jak prosto go zrobić!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko we wrześniowym   „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ (klik)



   DZIAŁKOWIEC NR 8/2013

DZ08_2013W okresie wakacyjnym działka i ogród kojarzą się nam zwykle z wypoczynkiem. Nie zapominajmy jednak, że przynajmniej niektóre  rośliny wymagają w tym czasie szczególnej pielęgnacji. Warto też zastanowić się nad zmianami w ogrodowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie w sierpniowym „działkowcu” .A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze dotyczące m.in. najczęstszych problemów w uprawie oraz najważniejszych prac do wykonania. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

● Lilie zachwycają swoją egzotyczną urodą i są prawdziwą ozdobą letnich rabat. Tak jak róża nazywana jest królową kwiatów, tak wyniosła lilia nosi miano ogrodowej arystokratki! Te wspaniałe rośliny dostępne są w niezliczonej ilości odmian. Jak nie zgubić się w tej urzekającej różnorodności i wybrać te najpiękniejsze, które jednocześnie sprawdzą się w warunkach działkowej uprawy?  Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Wśród krzewów i bylin jest wiele gatunków, które potrafią powtarzać kwitnienie w ciągu sezonu. Warto je poznać, ponieważ tworzą kwiatostany przez dwa do nawet czterech miesięcy! Jakimi zabiegami można wspomóc powtórne kwitnienie?

● Często chcemy dłużej zachować piękno kwitnących roślin, pomagają nam w tym gatunki, które można zasuszyć i stworzyć z nich potem efektowne kompozycje. Jakie rośliny najlepiej nadają się do tego? Jak można je zasuszać a nawet barwić?

● Pośród licznych, dostępnych na rynku gatunków bylin, na uwagę zasługują te najbardziej trwałe, które pozostaną na działce przez wiele lat, ciesząc nasze oczy obfitym kwitnieniem. Takie „żelazne” rośliny z pewnością was nie zawiodą. Warto je mieć!

● Zacienione miejsca na działce są zwykle trudne do zagospodarowania, ale jest na to recepta. Odpowiednio dobrane rośliny cieniolubne doskonale radzą sobie w takich warunkach i potrafią skutecznie „ożywić” cień! Są one też znakomitą alternatywą dla trawnika, który w cienistych miejscach rzadko bywa atrakcyjny.  

● Małe kompozycje ogrodowe mogą wyglądać wyjątkowo pięknie i nie zajmują wiele miejsca. O czym należy pamiętać, aby uzyskać efektowną mini kompozycję? Jakie dobrać rośliny które sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni i jakimi elementami  je uzupełnić?

● Latem, na działce szczególnego znaczenia nabierają elementy chroniące nas przed słońcem. Mogą być to np. konstrukcje pełniące rolę zadaszenia tarasu. Ich zaletą jest prostota i szybkość montażu. Takie nowoczesne zadaszenia można  wykonać samodzielnie! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Zbliżająca się jesień to dobra pora na modernizację działki. Warto już teraz o tym pomyśleć i przygotować szczegółowy plan, zrekultywować glebę oraz w miarę potrzeby przesadzić rośliny. Doradzamy jak sprawnie przeprowadzić te prace i uniknąć najczęstszych błędów!

● Ze świeżo zebranych ziół warto przygotować różnorodne, aromatyczne przetwory. Dowiedzcie się jak uzyskać wspaniałe ziołowe nalewki, wina, octy, oleje, pachnące herbatki a nawet kwiatowy miód na kaszel!

● Któż z nas nie lubi lawendy z jej charakterystycznym, szlachetnym aromatem. Oprócz typowych, fioletowo niebieskich odmian polecamy również te  białe albo różowe. W uprawie pojawiły się też nowe gatunki!

● Świdośliwa zwana też borówką kanadyjską, to wciąż mało znany gatunek, a z pewnością zasługuje na szersze rozpowszechnienie! Wyróżnia się dużą odpornością na mróz, jest długowieczna i łatwa w uprawie, a jej owoce mają działanie regulujące pracę serca i obniżające nadciśnienie!

● Często po zbiorach owoców na wiśniach i czereśniach, zapominamy o wykonaniu cięcia letniego, a jest to zabieg, który poprawia kondycję drzew i przedłuża ich życie!  Poznajcie zasady cięcia prześwietlającego i odnawiającego w zależności od odmiany, wielkości i formy drzewa!

● Chcecie uzyskać więcej własnych iglaków? Koniec lata to dogodna pora na ich sadzonkowanie! Podajemy metody pozyskiwania, przygotowania i ukorzeniania sadzonek.

● Dla poszukujących ogrodniczych ciekawostek polecamy egzotyczne pepino – warzywo spokrewnione z pomidorem i papryką. Gatunek ten wytwarza owoce o wykwintnym smaku, przypominającym melona i mango, może być też wykorzystywany jako roślina ozdobna!

● Jak układać kamienie? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Często  ten szlachetny materiał wykorzystywany jest w niewłaściwy sposób. Warto więc poznać zasady układania kamieni na skalniakach, murkach, ścieżkach czy  żwirowiskach!

● Koniec lata to odpowiednia pora na zbiór nasion kwiatów. Kiedy warto to robić? Jakie gatunki najlepiej się do tego nadają a jakich lepiej unikać? Jak zbierać i przechowywać nasiona?

● Latem chętnie biesiadujemy na działkach, a nieodłącznym atrybutem takich spotkań jest oczywiście grill. Warto jednak zadbać aby przygotowywane na nim smakołyki były całkiem zdrowe. Podajemy też przepisy na owocowe desery z grilla! Bogata oferta grilli i akcesoriów na www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym   „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ 



   DZIAŁKOWIEC NR 7/2013

DZ07_13

Rozpoczynają się wakacje i mamy coraz więcej okazji do wypoczynku na działce. Warto przy tym łączyć przyjemne z pożytecznym. W lipcowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży, przypominamy o najważniejszych pracach, doradzamy jak rozwiązywać najczęstsze problem w uprawie, nie zabraknie również inspiracji i pomysłów na nowe gatunki i odmiany roślin oraz sposoby uprawy i zagospodarowania działki. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

● Pośród bogatej grupy krzewów warto zwrócić uwagę na gatunki kwitnące latem. Są bardzo ważne, ponieważ pozwalają ubarwić przestrzeń działki również po przeminięciu wiosennej feerii barw i zapachów. Dowiedz się jak umiejętnie dobrać gatunki i odmiany, by cieszyć się różnokolorowymi, kwitnącymi krzewami aż do pierwszych jesiennych przymrozków!

● W okresie lata naszą szczególną uwagę przyciągają kwiaty wyglądem przypominające słońce. Są wspaniałym uzupełnieniem letnich rabat. Warto poznać bliżej te gatunki. Doradzamy też gdzie je sadzić, z czym komponować aby cieszyły oczy swymi słonecznymi barwami. Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Iglaste kobierce to ciekawa alternatywa dla trawnika. Dowiedz się jakie gatunki i odmiany najlepiej się do tego nadają! Jak i gdzie najlepiej stworzyć jałowcowy dywan? Czy wiecie, że z roślin tych można również stworzyć oryginalne, ogrodowe bonsai? Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy znacie perowskię? To mało znany gatunek, który zasługuje na większą popularność ze względu na zwarty pokrój i bardzo obfite kwitnienie. Jest to roślina miododajna. Bardzo dobrze prezentuje się m.in. jako naturalny żywopłot przy ścieżkach!

● Jedną z największych atrakcji oczek wodnych są kwiaty unoszące się na tafli wody. Jakie to gatunki? Które odmiany wodnych piękności są najatrakcyjniejsze?

● Prawdziwym pasjonatom roślin warto polecić uprawę rzadkich gatunków  wrzosowatych. Są to rośliny o wyjątkowej, subtelnej urodzie, jednak o szczególnych wymaganiach. Które z nich warto posadzić na działce? Jak zapewnić im dobre warunki? Jak je komponować z innymi roślinami?

● Datura, brugmansja, bieluń, trąby anielskie – to nazwy tego samego, wyjątkowo efektownego rodzaju roślin. Największy zachwyt budzą ich ogromne, pachnące kwiaty. Jakie są najlepsze odmiany? Jak je rozmnażać i pielęgnować?

● W gorące, letnie dni dużego znaczenia nabierają elementy działki chroniące nas przed intensywnym słońcem. Polecamy różne pomysły na pergole, ażurowe zadaszenia, parasole z drzew, markizy czy modne ostatnio płótna żaglowe! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Na działkach i w małych ogrodach można stosować różne sztuczki  związane z przestrzenią, zmieniające nasz odbiór jej rzeczywistych rozmiarów i kształtów. Jak optycznie poszerzyć lub wydłużyć działkę? Jak wykorzystać do tego rośliny i małą architekturę?

● Lato to okres częstych, działkowych spotkań towarzyskich. Aby dodatkowo uatrakcyjnić te przyjemne wydarzenia, proponujemy wyjątkowe menu, m.in. dania z modnych ostatnio węgierskich kociołków! Duży wybór na www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy wiecie co to są efektywne mikroorganizmy (EM)? To nowatorskie, specjalnie wyselekcjonowane kompozycje mikroorganizmów, polecane m.in. do regeneracji gleby, stymulowania wzrostu i zdrowotności roślin czy walki z groźnymi chorobami roślin. Preparaty te są całkowicie bezpieczne dla ludzi i dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych! Do nabycia na www.dzialkowiecsklep.pl

● Śliwy węgierki odznaczają się wyśmienitym smakiem owoców, odpowiednich również do różnego rodzaju przetworów. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian o różnej porze dojrzewania, plenności, wytrzymałości na mróz oraz podatności na choroby. Które i na jakiej podkładce warto polecać?

● Zastanawiacie się nad nową altaną na działce? Na rynku jest coraz większy wybór gotowych, drewnianych domków, które mogą idealnie sprawdzić się w tej roli! Na co należy zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję o ich kupieniu? Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Shiitake czyli twardziak japoński, to bardzo smaczny grzyb o właściwościach leczniczych. Jego uprawa nie jest skomplikowana, dlatego warto mieć go na działce! Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Letnie cięcie drzew i krzewów ma wiele zalet, m.in. lepsza zdrowotność roślin i obfitsze zawiązywanie pąków kwiatowych. Jakie gatunki i w jaki sposób można ciąć w tym okresie?  Oferta narzędzi na www.dzialkowiecsklep.pl

● Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Chelsea Flower Show 2013! Ta londyńska wystawa obchodzi w tym roku swoją setną rocznicę i stanowi inspirację dla miłośników ogrodów z całej Europy!

● Róże – królowe ogrodów – czasem sprawiają nam problemy związane z chorobami lubszkodnikami. Warto wiedzieć jak szybko rozpoznać i poradzić sobie z takimi zagrożeniami!

● Mrówki często są utrapieniem na działce. Jaka jest ich pozytywna i negatywna rola? Poznajcie skuteczne sposoby na odstraszenie lub ograniczenie liczebności tych owadów!

● Czy chcecie, aby wasze rośliny były regularnie nawadniane nawet podczas urlopowej nieobecności? Receptą na to jest automatyczny system nawadniania! Jak dobrać i zainstalować optymalny zestaw urządzeń?

● Latem narażeni jesteśmy na ukąszenia owadów, które mogą przenosić mikroorganizmy chorobotwórcze lub wywoływać reakcje alergiczne! Jak radzić sobie z  kleszczami,  komarami, osamii szerszeniami? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lipcowym   „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ



   DZIAŁKOWIEC NR 6/2013

DZ06_13

Dostępny jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca”, a w nim: inspirujemy nowymi pomysłami aranżacji działki, doradzamy jak najlepiej i najłatwiej przeprowadzać ważne zabiegi pielęgnacyjne, zachęcamy do sadzenia nowych, ciekawych i niezawodnych odmian roślin, przypominamy o najważniejszych w tym okresie pracach. Tematów jest bardzo wiele i każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

● Róże to jedne z najbardziej kochanych i najpiękniejszych krzewów ogrodowych! Wyhodowanych zostało tysiące odmian, urzekających, kolorem, kształtem i zapachem. Na działki tradycyjnie najchętniej nabywane są odmiany z grup róż wielkokwiatowych (mieszańce herbatnie) iwielkokwiatowych. Które z nich są najcenniejsze i szczególnie warte polecenia? Jak unikać błędów w ich uprawie?

(ilustracje stron 22-23 z artykułem „Aromatyczny raj”)

● Tworzenie na działce pachnących zakątków – miejsc do terapii zapachem – staje się coraz bardziej modne. Pomaga w odprężeniu i wyciszeniu. Gdzie warto urządzić kącik zapachowy? Jakie rośliny wybrać?

● Piwonie są bardzo atrakcyjne i pozostają modne przez lata! Te długowieczne byliny królują na rabatach w maju i czerwcu, zachwycając okazałymi, często pachnącymi kwiatami. Które odmiany są bezkonkurencyjne? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy ogrodowe rabaty sprawiają wam kłopot podczas letnich upałów? Dla tych, którym brakuje czasu na regularne podlewanie roślin, polecamy gatunki odporne na suszę, które nie wymagają dużych ilości wody!

● Bogactwo form, wielkości i barw kwiatów jest najdoskonalszą dekoracją kompozycji ogrodowych. Poznajcie długo kwitnące gatunki bylin, których kwiaty rozwijają się stale nawet przez kilka miesięcy! Jakie zabiegi są niezbędne aby zapewnić im ciągłość kwitnienia? Oferta również nawww.dzialkowiecsklep.pl

● Czy wiecie, że sąsiedztwo wody sprzyja wypoczynkowi i relaksowi?  Nawet na niewielkiej powierzchni można wprowadzić wodę w skali mini, jako element dekoracyjny. Co wybrać spośród fontann, kaskad czy ścian wodnych?

● Dla amatorów ogrodów wodnych polecamy też rośliny, które najbardziej pasują do otoczeniaoczka wodnego. Jak najlepiej je aranżować? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Kolejne ważne zagadnienie to utrzymanie odpowiedniej czystości w oczku wodnym, które często bywa naszą bolączką i wymaga sporego nakładu pracy. Jak ułatwić sobie to zadanie? Jaki wybrać sprzęt i preparaty przedłużające czystość wody? Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy planujecie modernizację działki? Najlepiej przeprowadzić ją zgodnie z dobrze przemyślanym planem! Odpowiednia kolejność i dobra organizacja prac oszczędzą nam czasu i nakładów finansowych. Kiedy wykonać prace ziemne, instalację elektryczną, automatyczne nawadnianie, a kiedy  nasadzenia roślin? Odpowiedzi znajdziecie w czerwcowym „działkowcu”!

● Kompostowanie to bezsprzecznie najlepsza metoda utylizacji odpadów organicznych. Nie wszyscy jednak znają zasady wytwarzania kompostu ekologicznego! Czym różni się ten proces od tradycyjnego kompostowania? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Modny ostatnio styl vintage przenika coraz bardziej do przestrzeni działek. Polega on na łączeniu starego z nowym, np. stylowych mebli w nowoczesnym wnętrzu ogrodowym. Doradzamy jak prosto wykorzystać różne elementy vintage, aby uzyskać niebanalne wnętrze stylizowane historią!

● Czy chcecie aby wasz taras lub kwietnik wyglądał imponująco i wyróżniał się spośród innych? Szukacie niebanalnych, ciekawie wyglądających roślin? Polecamy wciąż mało znaną scewolę wachlarzowatą z niezwykłymi kwiatami  kształcie wachlarzy!

● Na działkach często uprawia się winorośl na pergolach i trejażach przy tarasie lub kąciku wypoczynkowym. Jak prawidłowo to robić aby móc cieszyć się kojącym cieniem i dorodnymi owocami? Jakie odmiany wybrać? Jak prowadzić krzewy?

● Takie warzywa jak melon, kawon czy dynia orzechowa można z  powodzeniem uprawiać w gruncie! Warunkiem są tylko właściwe zabiegi i dobór odpowiednich roślin. Jakie odmiany najlepiej nadają się do uprawy na działkach? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Pomidory to nasze ulubione warzywo, które najchętniej uprawiamy na działkach. W czerwcowym działkowcu przedstawiamy sekrety pielęgnacji, które zapewnią nam sukces w uprawie tej rośliny! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Poznajcie najważniejsze zasady koszenia trawników, których spełnienie jest warunkiem uzyskania pięknej i trwałej murawy! Najlepszy sprzęt i materiały do trawników na www.dzialkowiecsklep.pl

● Żywopłoty strzyżone pełnią wiele ważnych funkcji. Jednak aby były zwarte i efektowne, wymagają regularnego przycinania, nawet kilka razy w sezonie. Jak i kiedy przeprowadzać cięcie? Jaki sprzęt wybrać? Oferta na www.dzialkowiecsklep.pl

● Pomimo różnych kontrowersji, herbicydy z udziałem glifosatu są wciąż  powszechnie stosowane i urzędowo dopuszczone do zastosowań amatorskich.  Warto poznać zagrożenia związane z ich stosowaniem!

● Czy nuży was konieczność regularnego podlewania roślin na działce? Receptą na to jest nawadnianie kroplowe – niewątpliwie najefektywniejsza metoda dostarczania wody roślinom! Jak dobrać i zainstalować optymalną linię kroplującą do posiadanych upraw? Oferta nawww.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w czerwcowym  „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę! 

(Oprac. S. Milewski)

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ



   DZIAŁKOWIEC NR 5/2013

DZ05_2013

W sprzedaży jest już najnowszy – majowy numer „działkowca” – największego i najlepszego pisma ogrodniczego na rynku! Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych tematów, niezbędnych  na okres wiosny i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Rozpoczyna się sezon balkonowo-tarasowy. Czy jesteście na to przygotowani? Jak nie zgubić się w bogactwie oferowanych w handlu roślin? Jak stworzyć balkon marzeń? Polecamy kilka prostych zasad doboru i aranżowania roślin, dzięki którym można stworzyć coś bogatszego, nietypowego i niepowtarzalnego, będącego ozdobą przez całe lato! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Trudno wyobrazić sobie wiosenną działkę bez kwitnących lilaków z ich upajającym, słodkim zapachem! Są łatwe w uprawie, odporne na mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Jakie gatunki i odmiany najlepiej wybierać?

● Czy wiecie, że wiele roślin ozdobnych wytwarza wartościowe, jadalne owoce o właściwościach prozdrowotnych? Wiele z nich było od dawna  wykorzystywanych w medycynie ludowej. Obecnie niektóre zostały zapomniane. Warto odkryć je na nowo!

● Planujecie modernizację działki i nie chcecie przepłacać? Nie wiecie od czego zacząć? Jak dobrze sporządzić kosztorys? Gdzie i jak szukać najlepszych ofert? Odpowiedzi znajdziecie w majowym „działkowcu”!

● Wiosna to również okres napraw i remontów na działkach, a szczególnej uwagi wymagakonserwacja drewna. Polecamy nowoczesne preparaty, które polepszą wygląd i pozwalają skutecznie zatrzymać starzenie się drewna  nawet bez potrzeby gruntowania!

● Jak przenieść nastrój kwitnącej działki do mieszkania? To całkiem proste! Wystarczy bukiet ciętych kwiatów w wazonie! Doradzamy jakie gatunki sezonowe i bylinowe najlepiej nadają się na kwiat cięty, jak i kiedy je ciąć oraz jak pielęgnować w wazonie by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem!

● Czy uważacie, że niektóre wasze drzewa owocowe rodzą słabe owoce i warto je przeszczepić? Można to robić również w maju! Doradzamy jakie gatunki nadają się do tego, skąd wziąć zrazy, jaką metodą szczepić i jak odpowiednio zabezpieczyć szczepy!

● Ostatnio coraz bardziej modne staje się gotowanie „pod chmurką” na działce, zwłaszcza z własnych warzyw i owoców. Jak stworzyć kuchenny kącik  do  gotowania i przyjmowania gości?

● Półostre papryki przeżywają obecnie swój renesans. Są chętnie wykorzystywane zarówno do spożycia na bieżąco, jako przyprawa i na przetwory. Jakie odmiany najlepiej nadają się do uprawy na działkach? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Przy okazji wiosennych porządków warto przyjrzeć się ogrodowym meblom. Doradzamy jak najlepiej dopasować je do specyfiki działki. Polecamy też modne nowości – różnego rodzaju hamaki, huśtawki, fotele, leżanki. Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Dlaczego giną pszczoły? Problem ten obserwuje się obecnie na całym świecie a bardzo wiele roślin uprawianych na działkach nie będzie owocowało bez owadów zapylających. Znając najważniejsze zagrożenia dla pszczół, z pewnością będziemy mogli im w jakimś stopniu pomóc!

● Czy wiecie jak wiele korzyści może dać przycinanie przekwitłych kwiatów? U wielu roślin zabieg taki jest bardzo wskazany. Warto też wiedzieć w jakich sytuacjach i u jakich gatunków można pozostawiać kwiatostany!

● Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Jak i w czym można ją magazynować? Jak najlepiej dobrać rozmiar zbiornika? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Dobroczynny wpływ mikoryzy na rośliny jest coraz bardziej poznawany i doceniany. Na czym polega to zjawisko? Czy warto stosować szczepionki mikoryzowe na działce i jakie przynoszą korzyści? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w majowym  „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



   DZIAŁKOWIEC NR 4/2013

DZ04_13W sprzedaży jest już najnowszy – kwietniowy numer „działkowca” – największego i najlepszego pisma ogrodniczego na rynku! Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych tematów, niezbędnych  na okres wiosny i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Chcecie, by wasza działka wyróżniała się bogactwem kształtów, kolorów i zapachów oryginalnych acidanter, błonczatek, eukomisów, krokosmii czy śniedków? Wiosna to właśnie czas ich sadzenia! W naszym temacie miesiąca  przedstawiamy te i wiele innych roślin cebulowych kwitnących latem. Warto je mieć! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Czy wiecie, że krzewiaste kobierce z powodzeniem zastępują trawnik i nie wymagają tyle pielęgnacji? A gdy dodamy do tego jeszcze obfite kwitnienie – wspaniały efekt zapewniony!

● Pachnące rośliny jednoroczne stworzą na działce niepowtarzalny klimat. Ich zapachy wpłyną na nas relaksacyjnie i nastawią pozytywnie! Dowiedzcie się jakie gatunki warto uwzględnić podczas planowania kwietników na rozpoczynający się sezon! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Pragniesz odmienić swoją działkę? „Metamorfozy” to cykl artykułów właśnie dla Ciebie! Przedstawiamy w nim działki przed i po modernizacji. Skorzystaj z rad naszych specjalistów polecających aranżację rabaty reprezentacyjnej jako wizytówki działki!

● W dekoracji działek zawsze znajdą zastosowanie wcześnie i obficie kwitnące krzewy ozdobne. Tylko w kwietniowym „działkowcu” dowiecie się jak je dobierać i aranżować!

● Przed ogródek to reprezentacyjna część działki, która jest najczęściej oglądana i stanowi pole popisu dla gospodarza. Dowiedzcie się jak uczynić go atrakcyjnym przez cały rok!

● Budujecie lub modernizujecie swoją altanę? W kwietniowym „działkowcu” doradzamy najlepsze materiały, jakie warto w tym celu wykorzystać. Ułatwiamy też dokonanie dobrego wyboru, porównując cechy różnych materiałów a także wyszczególniając ich wady i zalety!

● Po intensywnej pracy potrzebny jest również wypoczynek. W kolejnym artykule z cyklu Slow life opisujemy jak mądrze wypoczywać oraz jakie formy wypoczynku są najlepsze dla naszego zdrowia!

● Jakie krzewy ozdobne utrzymują pełną dekoracyjność od wiosny do jesieni? Z pewnością są toberberysy! Doskonale nadają się do tworzenia formowanych żywopłotów, a odmiany  barwne – do zestawień kolorystycznych. Można je sadzić właśnie teraz! Jakie gatunki i odmiany warto wybrać?

● Wierzby można wykorzystywać nie tylko do wielkanocnych dekoracji. Proponujemy słabo rosnące odmiany, odpowiednie do uprawy na działkach, które oprócz pięknych bazi zachwycają także pokrojem, barwą liści i kształtem pędów!

● Chcesz, by twoje działkowe kompozycje nabrały lekkości i dynamiki? Polecamy modne piórkówki, które prezentują się pięknie nie tylko na rabatach, ale także w grupach na trawniku, czy w pojemnikach!

● Jakich pomyłek należy unikać przy uprawie warzyw? Odpowiedź w kolejnym artykule z cyklu "Dziesięć błędów ogrodnika"!

● Jak ciąć róże? Wszyscy kochamy te wspaniałe krzewy, nie zawsze jednak wiemy czy, jak i kiedy należy je ciąć!.

● Nowoczesne pojemniki do uprawy roślin zadziwiają nie tylko kształtem i kolorem ale również rozwiązaniami technicznymi. Poznajcie doniczkowe nowinki! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Nadszedł czas na wysiewy do gruntu! Jakie gatunki roślin ozdobnych i warzyw nadają się do tego? Na co zwracać szczególna uwagę? Oferta nasion również na www.dzialkowiecsklep.pl

● O tym, że warto uprawiać drzewa i krzewy owocowe na działkach, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Odpowiadamy jednak na pytanie: które gatunki i odmiany (bo nie wszystkie) warto w tym celu polecać!

● Czy zdarzyło Ci się, że walka z chwastami staje się powodem rezygnacji z niektórych upraw? Podpowiadamy jak sprawić, by zabieg ten okazał się możliwie łatwy i skuteczny!

● Przymrozki to plaga wczesnych upraw. Nie każdy jednak wie, że na niewielkiej powierzchni działek wystarczą czasem proste zabiegi, by skutecznie zabezpieczyć rośliny!

● Mszyce to szkodniki najczęściej pojawiające się na roślinach. Jak skutecznie się ich pozbyć?

● Uprawa roślin na działkach powinna opierać się na wykorzystaniu nawozów naturalnych i organicznych. Jakie ekonawozy (oprócz kompostu i obornika) warto wybrać z bogatej oferty rynkowej? Dostępne również na www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w kwietniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę !

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



    DZIAŁKOWIEC Nr 3/2013 dzialkowiec03_2013

W sprzedaży jest już marcowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Rośliny dwuletnie jak m.in. bratki, malwy, naparstnice, goździki brodate, niezapominajki, stokrotki czy dzwonki ogrodowe, mają wiele zalet: są łatwe w uprawie, wyróżniają się ogromnym bogactwem barw i form, a w odróżnieniu od roślin jednorocznych, wiele z nich można wykorzystywać już od wczesnej wiosny!

● Fuksje czyli ułanki przeżywają obecnie swój renesans. Ich oryginalne kwiaty przypominają kształtem tańczące baletnice i urzekają kolorami. Mogą być jedno dwu- lub trójbarwne, często dobrane bardzo kontrastowo. Poza tym fuksje można prowadzić w atrakcyjnej formie małych drzewek! Prezentujemy ich najciekawsze gatunki i odmiany!

● Już w marcu, wśród łat topniejącego śniegu pojawiają się różnobarwne krokusy – zwiastuny wiosny. Ich kwitnące grupy wyglądają pięknie nie tylko na trawnikach, ale także na rabatach wśród niskich bylin oraz w ogrodach skalnych. Nadają się też dobrze do obsadzania pojemników na balkonach i tarasach. Warto poznać tajniki uprawy tych niezwykłych roślin!

● Jakie są zasady dotyczące silnego cięcia drzew ozdobnych? O ile jednorazowo można zmniejszyć objętość korony? Jak należy przeprowadzać ten zabieg aby nie osłabić zbytnio drzewa i nie zachwiać proporcji między nadziemną i podziemną częścią rośliny? Jakie są przepisy prawne dotyczące tego tematu?

●  Ogrody japońskie fascynują i urzekają swoją prostą formą, elementami dekoracyjnymi i roślinnością. Na stworzenie takiego zakątka na własnej działce nie musimy przeznaczać dużej powierzchni. Można go wykorzystać do stworzenia pięknego widoku z okna lub niepowtarzalnego miejsca wypoczynku.

● Żarnowce i szczodrzeńce cenione są przede wszystkim za wyjątkowo obfite kwitnienie. Kochają słońce i lekką, piaszczystą glebę. Duże zróżnicowanie wielkości i pokrojów sprawia, że znajdą zastosowanie na każdej działce!

● W kolejnym artykule z serii „Slow” opisujemy jak ogrody działkowe wpisują się w tę ideę. Ich przestrzeń sprzyja m.in. spowolnieniu tempa życia, dając odpoczynek i sprawiając, że doceniane są wartości ważne dla każdego człowieka!

● Temat GMO, czyli genetycznie modyfikowanych organizmów budzi w społeczeństwie wiele emocji. Chcąc możliwie obiektywnie przybliżyć choć w części tę zawiłą problematykę, prezentujemy artykuły z dwóch różnych stron: przychylnie i negatywnie odnoszących się do GMO.

● Wiosna to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów z tzw. gołym korzeniem. Jak ocenić stan nabywanych roślin? Jak je przechowywać i sadzić?

● W kolejnym artykule z cyklu "Dziesięć błędów ogrodnika" podpowiadamy jakich pomyłek należy unikać przy uprawie roślin sadowniczych.

● Na pytanie dlaczego warto uprawiać drzewa i krzewy owocowe, odpowiedź nie jest trudna. Przedstawiamy liczne argumenty przemawiające za działkową uprawą owoców, związane m.in. z bogactwem wyboru gatunków i odmian, wartością odżywczą i zdrowotną jak również... własną satysfakcją.

● W marcu, przed rozpoczęciem wegetacji należy prześwietlić krzewy owocowe. Dlaczego wymagają regularnego cięcia? Podajemy zasady cięcia owocujących krzewów agrestu, borówki, porzeczki, maliny, jeżyny, aronii i jagody kamczackiej.

● Gałęzie pozostałe po cięciu drzew i krzewów można pożytecznie przetworzyć i stosować jako ściółkę. Jakie urządzenia można wykorzystywać do tego celu? Jakie są między nimi różnice?

● Recykling się opłaca! – od pierwszego lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dotycząca nowych zasad wywozu śmieci. Co te zmiany mogą oznaczać dla działkowców?

● Pomidory to bezsprzecznie najbardziej popularne warzywa o wybornym smaku i cennych walorach odżywczych. Jakie nowe odmiany polecane są do uprawy na działkach?

● Wertykulacja jest ważnym a niedocenianym zabiegiem pielęgnacyjnym na trawnikach. Na czym polega ten zabieg? Kiedy i z pomocą jakich narządzi należy go wykonać?

● Co roku w sprzedaży pojawia się kilkadziesiąt nowych nawozów. Czym kierować się przy ich zakupie? Kiedy warto zaopatrzyć się w nawozy specjalistyczne a kiedy wystarczą sprawdzone, uniwersalne mieszanki?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



   DZIAŁKOWIEC NR 2/2013

Dzialkowiec_02_2013Na rynku jest już lutowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

● U schyłku zimy z radością witamy kwitnące zwiastuny odradzającej się przyrody. Pierwsze symptomy wiosny: urokliwe kwiaty na tle śniegu mogą pojawiać się nawet w lutym. Warto poznać najwcześniej kwitnące gatunki bylin, krzewów czy drzew. Dzięki nim nasza działka może być kolorowa i interesująca już od pierwszych miesięcy roku!

● Małe modrzewie mają atrakcyjny pokrój i znakomicie nadają się na działki a także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Duże zróżnicowanie form (minidrzewka, kuliste, zwisłopędowe, o fantazyjnie powyginanych pędach) i różne odcienie zieleni, sprawią, że będą one cennym składnikiem wielu działkowych aranżacji.

● Jak odpowiednio zaaranżować strefę dla rodziny czyli określoną przestrzeń na działce, która spełniałaby zróżnicowane potrzeby całej wielopokoleniowej rodziny? Jest to bardzo ważne, ponieważ wspólna praca i wypoczynek integrują, a także służą wymianie wiedzy i doświadczeń. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Nie wolno też zapominać o przestrzeni wspólnej, która będzie służyła rodzinnej integracji.

● Jeżówka purpurowa to popularna i niezawodna w uprawie bylina ogrodowa. Gatunek ten doczekał się wielu nowych, oryginalnych odmian o nietypowych barwach i kształtach kwiatów. Warto je poznać!

● Ogrodzenie i furtka to elementy działki, które widać już z daleka i powinny być jej dobrą wizytówką. Jakich materiałów i rozwiązań warto użyć, by poprawić ich estetykę i spójność z otoczeniem?

● Cisy to wyjątkowo cenne iglaki o wielu korzystnych cechach użytkowych. Cechuje je duża tolerancja na zacienienie, bardzo dobrze znoszą też cięcie. Oprócz żywopłotów i szpalerów mogą być sadzone w kompozycjach kolorystycznych (szczególnie odmiany złocistożółte) a formy kolumnowe dobrze nadają się do nasadzeń soliterowych. Warto je odkryć na nowo!

● „Metamorfozy” to cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez specjalistów. Tym razem polecamy przemianę części frontowej w rabatę reprezentacyjną z roślinami wrzosowatymi jako wizytówkę działki!

● Slow life to nasz nowy cykl propagujący m.in. zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą. W kolejnym artykule z tej serii opisujemy liczne korzyści z uprawy własnych warzyw i owoców związane z ideą slow food (przeciwieństwo fast food – masowej produkcji żywności).

● Uprawa borówki wysokiej ma wiele zalet i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem działkowców, którzy z posadzonych na działce krzewów potrafią zebrać do kilkudziesięciu kilogramów owoców o wybornym smaku i cennych właściwościach prozdrowotnych! Doradzamy jak założyć własną miniplantację borówek. Polecamy też najlepsze odmiany!

● W kolejnym artykule z cyklu „Dziesięć błędów ogrodnika”, w którym przedstawiane są najczęściej popełniane w ogrodzie błędy, będziemy podpowiadać jakich pomyłek należy unikać przy ochronie roślin.

● Czym zakwasić glebę? Pytanie to pojawia się często, gdy chcemy na działce uprawiać borówkę, różaneczniki, wrzosy czy inne rośliny kwasolubne. Proponujemy odpowiednie nawozy, materiały i preparaty o działaniu zakwaszającym.

● Czy żywność może być groźna dla zdrowia? Czy zawsze jesteśmy w stanie właściwie ocenić jej jakość? Doradzamy, jak właściwie interpretować informacje zawarte na etykietach produktów żywnościowych. Wyjaśniamy co oznaczają symbole „E”. Które z nich są nieszkodliwe, a których zdecydowanie powinniśmy unikać?

● Kiełki warzywne to prawdziwa bomba witaminowa! Doradzamy jak można tanio wyprodukować je we własnym zakresie.

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



   DZIAŁKOWIEC NR 1/2013

dzialkowiec01_2013Na rynku jest już styczniowy, noworoczny numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres zimy, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Co będzie z ogrodami? Przyszłość ogrodów działkowych wciąż budzi wiele niepokoju. Od kilku miesięcy trwa intensywna kampania na rzecz ich ocalenia. Polecamy wywiad z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim, w którym odpowiada on na najbardziej nurtujące działkowców pytania, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji lipcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

● Trawy ozdobne stały się ostatnio wyjątkowo popularne, wręcz modne i coraz chętniej sadzone są na działkach. Wyróżnia je atrakcyjny pokrój i spektakularne nieraz kwiatostany. Oferta rynkowa traw polecanych do uprawy jest bardzo bogata i z roku na rok się powiększa. Co warto wybrać z bogactwa gatunków i odmian? Jak najlepiej wykorzystać je na działce?

Wiele polskich odmian iglaków jest wciąż mało znanych, a zasługują na szersze rozpowszechnienie. Rośliny te są zwykle dobrze przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Wiele z nich ma oryginalne kształty i barwy, często odznaczają się słabym wzrostem i mogą być polecane do uprawy w małych ogrodach i na działkach. Warto je poznać!

● Okazałe byliny o wielkich kłosowych kwiatostanach zasługują na miano roślinnych kandelabrów. Gatunki te dorastają nawet do 2 m wysokości i wyróżniają się niezwykle ładnym, geometrycznym pokrojem. Mają wyraźne i charakterystyczne kształty. Dzięki temu rabaty roślinne z ich udziałem mogą nabrać szczególnego wyrazu. Jakie to gatunki i jak najlepiej je wykorzystać na działce?

● Planując nasadzenia roślin na działce chcemy zwykle szybko uzyskać piękną i funkcjonalną przestrzeń. Jak to osiągnąć, unikając przy tym najczęściej popełnianych błędów? Podajemy receptę: jak w siedmiu szybkich krokach zaaranżować działkę piękną już od pierwszych lat!

● Jak zestawiać ze sobą krzewy liściaste i iglaste, aby działka nie była monotonna i nudna? Podajemy przepis na udane i bardzo efektowne kompozycje z krzewów!

● „Metamorfozy” to cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez naszych specjalistów. Polecamy go wszystkim, którzy pragną zmodernizować swoją działkę!

● Slow life to nasz nowy cykl propagujący m.in. zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą. W kolejnym artykule z tej serii opisujemy ogrodnictwo w duchu slow. Podajemy m.in. dziewięć cennych rad dla ogrodnika slow!

 ● Aktinidia ostrolistna, zwana też niekiedy minikiwi, robi karierę w całej Europie. Jej owoce są mniejsze od popularnych owoców kiwi, wyróżniają się za to wybornym smakiem i mają cienką, jadalną skórkę. Doradzamy jak uprawiać to wyjątkowo cenne pnącze owocowe. Polecamy też najlepsze odmiany!

● Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach są wyjątkowo atrakcyjne. Niestety nie zawsze wiemy jak je właściwie pielęgnować. Warto więc poznać przynajmniej kilka z popularnych kolorowych piękności, zwracając uwagę na ich szczególne wymagania.

● Bluszcz ma bardzo wszechstronne zastosowanie i można go wykorzystywać zarówno na działce jak i w domu. Jakie wybierać gatunki i odmiany?

● Zimą pnie i korzenie drzew mogą być uszkadzane przez zwierzęta. Jak temu zapobiec?

● Propolis – kit pszczeli ma cenne właściwości antybakteryjne, antygrzybicze, antywirusowe i antyzapalne, wzmacnia naturalną odporność na infekcje. Jak go najlepiej wykorzystywać?

● Na działkach spotyka się nieraz stare drzewa owocowe, które wymagają odmłodzenia. Jak to poprawnie zrobić, unikając np. zbyt silnego cięcia?

 Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



dzialkowiec12

DZIAŁKOWIEC Nr 12/2012

Wkrótce na rynku dostępny będzie świąteczny numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można m.in. inspiracje na świąteczne dekoracje oraz wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres późnej jesieni i zimy, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Tradycja świątecznego ukwiecania mieszkań jest u nas dość powszechna. Może jednak, zamiast popularnej gwiazdy betlejemskiej, warto wykorzystać do tego celu również inne gatunki, które mogą okazać się przynajmniej równie atrakcyjne? Jakimi więc roślinami najlepiej udekorować mieszkanie na święta, aby uzyskać ciekawy, niebanalny efekt?

● Działka zimą wcale nie musi być smutna, jeśli pojawią się na niej odpowiednio dobrane kolorowe gatunki i odmiany iglaków. Doradzamy też jak tworzyć kompozycje z kolorowych iglaków by uzyskać jak najlepszy efekt, uniknąć przesady i uwzględnić ich wymagania siedliskowe oraz docelową wielkość.

● Wspólnie spędzone chwile przy świątecznym posiłku w duchu „slow” pozwalają na pogłębienie więzi rodzinnych i przyjacielskich. Podczas świąt Bożego Narodzenia bardzo łatwo jednak wpaść w zgiełk i szał rożnych przygotowań i zakupów. Jak tego uniknąć?

● Grudzień i styczeń to piękny, bajkowy czas, gdy iluminacje świetlne wykorzystuje się także do dekoracji zewnętrznej. Proponujemy kilka  podstawowych form oświetlenia, które można wykorzystać w tym celu.

● Podsumowując działkowy sezon i przygotowując się do nowego, warto poznać rośliny atrakcyjne o każdej porze roku. Które z nich wybrać?

● Jak odmienić wizerunek niewielkiej, murowanej altany i przeobrazić ją w stylowy domek w duchu polskiej tradycji? Czeka nas trochę pracy, ale za to efekt będzie niezwykły!

● Efekt pięknej działki osiągamy, ucząc się często na własnych błędach.  Aby wyeliminować przykre niespodzianki, zachęcamy do lektury nowego cyklu „Dziesięć błędów ogrodnika”, w którym będziemy podpowiadać jakich pomyłek należy unikać przy urządzaniu działki, a także uprawie i nawożeniu czy też ochronie roślin.

● Ptaki towarzyszą nam na działce przez cały rok, stając się sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin. W bogato ilustrowanym artykule prezentujemy najpopularniejsze ich gatunki odwiedzające nasze działki. Doradzamy też jak je mądrze dokarmiać!

● Tajemnicza uroda storczyków niezmiennie nas zachwyca. Warto poznać sekrety uprawy tych roślinnych skarbów w mieszkaniu!

● Jak dokonać oryginalnych zmian budowlanych na własnej działce, nie dysponując dużymi środkami finansowymi? Proponujemy kilka praktycznych pomysłów!

● Hortensje to wyjątkowo piękne i lubiane przez nas krzewy. Czasem  jednak nie kwitną. Jakie są tego przyczyny i jak, stosując proste zabiegi, sprawić by corocznie zachwycały nas swą urodą?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w grudniowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 



   DZIAŁKOWIEC NR 11/2012

dzialkowiec11

Na rynku jest już najnowszy, listopadowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres jesieni i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

● W jesiennym krajobrazie działek szczególną uwagę zwracamy na rośliny o przebarwiających się liściach i ozdobnych owocach. Są to głównie krzewy i drzewa, ale także pnącza i byliny. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki i odmiany, które warto posadzić na działce, aby cieszyć się w tym okresie ich urodą. Wyjaśniamy na czym polega alchemia jesiennych kolorów, a kalendarz przebarwień roślin pomoże uzyskać spektakularny efekt przez całą jesień!

● „Metamorfozy” to nowy cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez naszych specjalistów. Polecamy go wszystkim, którzy pragną zmodernizować swoją działkę, ponieważ inspiracje zawarte w prezentowanych projektach mogą okazać się przydatne w wielu różnych sytuacjach – w całości lub przynajmniej częściowo!

● Slow life to nowy trend, styl życia propagujący zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą, przyjaciółmi, wspólne posiłki na świeżym powietrzu. Warto go poznać, a pomocny w tym będzie nasz nowy cykl artykułów!

● Kompozycje z roślin iglastych zawsze cieszą się dużą popularnością. Doradzamy jak aranżować małe grupy iglaków aby nie były monotonne i  zachwycały zróżnicowanymi pokrojami i kontrastem barw. Jak najłatwiej zaprojektować taką kompozycję na działce?

● Maki – zakazane czy nie zakazane? Wyjaśniamy na czym mogą polegać problemy i nieporozumienia związane z nieświadomą uprawą tych roślin. Doradzamy też jak odróżnić zakazany w uprawie amatorskiej mak lekarski od wielu innych ozdobnych gatunków maków.

● Rośliny liściaste zawsze zielone doceniamy zazwyczaj dopiero w okresie jesienno-zimowym. Które z nich są szczególnie cenne? Czym kierować się przy ich wyborze?

● Spośród wielu gatunków sadowniczych możliwych do uprawy na działce warto zwrócić uwagę na prawdziwe owocowe perełki, rzadko dostępne w handlu a wyróżniające się urodą, smakiem i przede wszystkim walorami zdrowotnymi!

● Pienne formy niektórych roślin mogą być wspaniałą dekoracją balkonów i tarasów. Warto więc w okresie jesieni i zimy spróbować stworzyć je we własnym zakresie!

● Różeniec górski to mało jeszcze znany gatunek o silnym działaniu adaptogennym (podobnie jak żeń-szeń), zwiększa naszą wydolność fizyczną i poprawia samopoczucie. Doradzamy jak go uprawiać i wykorzystywać!

● Jesienią mamy na działce wiele opadłych liści. Jak najlepiej je wykorzystać, unikając przy tym szkodliwego i uciążliwego dla innych spalania?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w listopadowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów. My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ 


   DZIAŁKOWIEC NR 10/2012

dzialkowiec10Na rynku jest już najnowszy, październikowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres jesieni, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Jesień to odpowiedni okres na sadzenie nowych roślin, jest to też pora, gdy w handlu występuje najbogatsza oferta materiału szkółkarskiego. Planując wybór nowych roślin, warto uwzględnić te najbardziej niezawodne, modne i atrakcyjne gatunki i odmiany drzew, krzewów i bylin, które z pewnością okażą się dużą atrakcją działki. Oprócz przeglądu polecanych roślin prezentujemy też szkółkarskie nowinki!

 ● Żywopłot na działce może pełnić funkcję ogrodzenia, wyznaczać granice różnych jej części, jednocześnie chroniąc przed wiatrem, kurzem czy hałasem,  ale może być też efektowną obwódką rabaty kwiatowej, trawnika czy ścieżki.  Jesień to najlepsza pora na zakładanie żywopłotów. Warto przy tym wiedzieć, co wybrać z mnogości odpowiednich do tego celu gatunków i odmian!

 ● Jak odmienić wizerunek niewielkiej, drewnianej altany z dwuspadowym dachem i przeobrazić ją w bardziej nowoczesną, elegancką i funkcjonalną? Nie zawsze wymaga to gruntownej przebudowy, czasem wystarczy nieduża zmiana,  by znacząco poprawić estetykę budynku i komfort naszego wypoczynku!

● Na początku jesieni działka, dzięki trawom i ostatnim kwitnącym bylinom uzyska lekkość i wspaniałe barwy. Warto poznać bliżej te gatunki, jak również ciekawe propozycje aranżacji rabat z ich udziałem!

● Jak zmodernizować kwaterę sadowniczą poprzez nowe nasadzenia, przesadzanie, odmładzanie czy przeszczepianie drzew? Jakie odmiany dobierać, aby spełniły nasze oczekiwania?

● W październiku sadzimy jeszcze wiele roślin cebulowych kwitnących wiosną takich jak tulipany, krokusy, szafirki, czy czosnki ozdobne. Co warto kupić i posadzić na własnej działce?

● Ostatnio wzrasta zainteresowanie nowymi, polskimi odmianami jeżyny. Które z nich są mniej zawodne w porównaniu z odmianami zagranicznymi?

● Jak zaaranżować pomieszczenie do wypoczynku w altanie? Co zrobić, aby było przytulne, funkcjonale i jednocześnie estetyczne?

● Dekoracje ogrodowe doskonale sprawdzają się jesienią, ponieważ pozwalają na zatrzymywanie barw i efektownych kształtów w scenerii kończącej się wegetacji.

● Efektownie oświetlona działka stanie się miejscem bardziej urokliwym, atrakcyjnym i do tego bezpieczniejszym!

● Co robić z resztkami organicznymi, pojawiającymi się podczas jesiennych porządków, aby uniknąć szkodliwego i uciążliwego dla innych palenia ognisk?

● Do produkcji wykwintnych i oryginalnych nalewek można wykorzystać również mniej popularne surowce, jak np. korzenie, suszone owoce czy zioła!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w październikowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Tutaj czytaj więcej (KLIK


DZIAŁKOWIEC NR 9/2012

dzialkowiec09Na rynku jest już najnowszy, wrześniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres późnego lata, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

Niezrównane bogactwo odmian dalii, długie i obfite kwitnienie oraz wyjątkowo atrakcyjne kwiaty sprawiają, że rośliny te są w stanie spełnić najbardziej wybredne oczekiwania. Warto poznać najciekawsze odmiany i możliwości ich zastosowań! Doradzamy też jak najlepiej je uprawiać, pielęgnować i rozmnażać a także przechowywać przez zimę.

● Długowieczne byliny to elementy ogrodowych kompozycji, które bardzo sobie cenimy. Na jednym miejscu potrafią rosnąć i rozwijać się bez problemów  nawet przez kilkanaście lat! Należą do nich zarówno gatunki o dekoracyjnych kwiatach jak i liściach, cienio- i światłolubne. Są znakomitym rozwiązaniem dla osób  mających mało czasu, zapewnią też trwały efekt dekoracyjny! 

● Jesień to czas sadzenia wielu roślin cebulowych kwitnących wiosną. Gatunki te są bardzo urozmaicone pod względem wyglądu i terminu kwitnienia. Znajdują się wśród nich gatunki zarówno te popularne jak i mniej znane, o niskim wzroście, jak i stosunkowo wysokie, o kwiatach małych, ale też i bardzo okazałych. Co warto kupić i posadzić na własnej działce aby cieszyć się bogactwem kolorów na rabatach już od wczesnej wiosny? 

● Ozdobne jabłonie zachwycają obfitością kwitnienia i masą drobnych, kolorowych „rajskich jabłuszek” w jesiennym krajobrazie działki. Są znacznie bardziej dekoracyjne od swoich „wielkoowocowych” krewniaczek, a ich owoce bardzo długo utrzymują się na drzewach i nadają się też na różnego rodzaju przetwory!

● Niektóre powojniki zakwitają późno i dopiero jesienią stanowią wyjątkową dekorację działki! Warto je poznać, i tak dobierać z innymi gatunkami i odmianami aby te wspaniałe, kwitnące pnącza mogły nas cieszyć od maja do października!

● Trawnik to popularny i często niezastąpiony element działki. Jednak nie w każdym miejscu dobrze się sprawdzi. Polecamy rośliny, które mogą skutecznie konkurować z trawnikiem, a ich pielęgnacja okaże się znacznie prostsza.

● Powszechny w środowisku glin nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Co robić aby ograniczyć jego szkodliwe oddziaływanie?

● Niedawno pojawiły się w sprzedaży jabłka „okolicznościowe” z różnego rodzaju napisami.  Kiedy i jak można uzyskać takie owoce we własnym zakresie?

● Grzybobranie jest możliwe również na własnej działce! Szczególnie warto uprawiać niektóre gatunki boczniaka, które mają duże walory odżywcze i zdrowotne, a są też łatwe w uprawie!

● Kapryśna pogoda może utrudniać korzystanie z odpoczynku w działkowej altanie. Radą na to będzie kompleksowa lub częściowa termomodernizacja, która ograniczy przenikanie ciepła i poprawi trwałość konstrukcji!

● Jaki sprzęt i urządzenia warto wybrać, aby jesienne prace na działce okazały się łatwiejsze? Co należy brać pod uwagę przy zakupie?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko we wrześniowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Tutaj czytaj więcej (KLIK)


„SKALNE OGRÓDKI” – SPECJALNY NUMER „DZIAŁKOWCA”!

skalne_ogrodkiNa rynku jest już w sprzedaży, najnowszy numer specjalny miesięcznika „działkowiec” p.t. „Skalne Ogródki”, w którym zachęcamy do zakładania na działkach i w ogrodach różnych rodzajów ogrodów skalnych.

Skalne ogródki dla każdego! Ograniczona powierzchnia działek czasem utrudnia realizację wszystkich naszych ogrodniczych pasji. Ogród skalny jest elementem, który ułatwia nam ich spełnienie. Łączy  w sobie wiele cech. Może być funkcjonalny, jeśli jest jednocześnie np. murkiem oporowym, również typowo dekoracyjny w formie klasycznego skalniaka, a w alpinarium możemy kolekcjonować wiele rzadkich i cennych roślin. Nie ulega wątpliwości, że dobrze wykonany i obsadzony ogród skalny jest bardzo atrakcyjną dekoracją każdej działki.

Gotowe rozwiązania. Przedstawiamy różne propozycje  aranżacji ogrodów skalnych, możliwe do zastosowań w różnych warunkach i z uwzględnieniem gustów, potrzeb i możliwości użytkowników. Oprócz skalniaków w stylu klasycznym, nowoczesnym, orientalnym czy alpinarium, proponujemy też tak oryginalne rozwiązania jak skalny kącik wypoczynkowy we wgłębniku czy skalniak na dachu!

Poznajemy i wybieramy. Jakie cechy powinny mieć rośliny aby sprawdziły się na skalniaku? Prezentujemy bogaty wybór gatunków i odmian bylin, traw ozdobnych, roślin cebulowych, krzewów do zastosowań w ogrodach skalnych. Doradzamy też czym należy kierować się wybierając różne rodzaje kamienia do ogrodu skalnego i w jakie elementy małej architektury, meble, dekoracje czy oświetlenie  warto go wyposażyć.

Jak komponować? Przedstawiamy ogólne zasady komponowania ogrodu skalnego. Doradzamy m.in. jak ustalić optymalną wielkość skalniaka, wybrać dla niego najlepsze miejsce na działce, jak zachować spójność z otoczeniem. Jakie dobrać sąsiedztwo, np. innych elementów małej architektury. Przedstawiamy też najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu ogrodu skalnego i doradzamy jak można ich uniknąć.

Budujemy. W kolejnych etapach, krok po kroku opisujemy podstawowe zasady budowy różnych rodzajów ogrodów skalnych: klasycznego skalniaka, alpinarium, murka suchego i półsuchego, żwirowiska, piargu, aranżacji na skarpie. Artykuł jest bogato zilustrowany rysunkami instruktażowymi.

Jak dbać? Oprócz szczegółowego kalendarium prac, opisujemy najważniejsze zabiegi związane z uprawą roślin skalnych, takie jak przygotowanie podłoża, sadzenie, podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie czy zabezpieczanie na zimę. Opisujemy też najczęściej pojawiające się problemy w ogrodzie skalnym oraz sposoby ich rozwiązywania.

Te i wiele innych, atrakcyjnych informacji tylko w numerze specjalnym „Skalne Ogródki”!

Tutaj czytaj więcej (KLIK)

Przypominamy, że w tym roku ukazały się już inne numery specjalne „Trawnik”, „Balkony i Tarasy” oraz „Iglaki”.


   DZIAŁKOWIEC NR 8/2012

dzialkowiec_08Lato w pełni, a na rynku jest już najnowszy, sierpniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres lata, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● W tym okresie kwitnie wiele spektakularnych bylin, które dominują na rabatach i zachwycają kolorem, kształtem i zapachem. Często są to gatunki bardzo wysokie, niektóre wytwarzają szczególnie oryginalne kwiatostany, jeszcze inne okazałe liście. Warto poznać te kwiatowe celebrytki, by podziwiać ich piękno również na własnej działce! Co robić aby długo i obficie kwitły?

● Dźwięki przyrody stanowią jeden z ważniejszych czynników odprężających. Szum wody, śpiew ptaków, oblot kwiatów przez pszczoły i trzmiele, szmer wiatru w trawach i koronach drzew działają kojąco na naszą psychikę. Dlatego warto stworzyć na działce taką nadawaną na żywo „ścieżkę dźwiękową”. Dobrze zaaranżowany zakątek dźwięku, pomoże pozbyć się stresu czy napięcia po ciężkim dniu w zgiełku miasta!

● Wiele odmian drzew i krzewów ozdobnych wytwarza strzeliste, kolumnowe korony. Są one idealne wszędzie tam, gdzie mamy zbyt mało miejsca, aby posadzić rośliny o rozłożystym kształcie. Zwykle nie wymagają cięcia i formowania, w kompozycjach tworzą wyraźne punkty optyczne a posadzone w szpalerze – atrakcyjne, zielone ściany. Polecamy najlepsze „żywe kolumny” doradzamy też jak je najlepiej aranżować!

● Pływające wyspy to zupełnie nowy pomysł na ciekawą aranżację ogrodu wodnego. Rośliny w tym przypadku nie muszą być posadzone w podłożu, lecz umieszczone na konstrukcji unoszącej się na wodzie. Doradzamy jak w prosty sposób zbudować taką „wyspę” również we własnym oczku wodnym! 

● Jak drewnianą altanę przeobrazić w bardziej nowoczesną, elegancką i funkcjonalną? Nie zawsze wymaga to gruntownej przebudowy, czasem wystarczy nieduża zmiana by znacząco poprawić estetykę budynku i komfort naszego wypoczynku!

● W kolejnym odcinku z cyklu na temat hortiterapii opisujemy korzystne oddziaływanie działek na osoby starsze. Praca na działce zastępuje ludziom na emeryturze pracę zawodową, pomaga zachować sprawność, stwarza poczucie przydatności, rozwija kreatywność, odrywa od codziennych problemów.

● Rośliny o niebieskich kwiatach występują w ogrodach dość rzadko, jednak dzięki ich odpowiedniemu doborowi i aranżacji, będzie można cieszyć się tym kolorem przez cały sezon!

● Działka pełna kwiatów wzbudza zachwyt tym większy jeżeli pojawią się na niej motyle. Co robić aby zwabić te atrakcyjne owady?

● Wśród brzoskwiń coraz większym zainteresowaniem cieszą się  nowe odmiany o wyjątkowo atrakcyjnych, płaskich owocach.

● Któż z nas nie kocha truskawek. Prezentujemy dziesięć nowych odmian odpowiednich do różnych zastosowań i warunków uprawowych!

● Jak naprawić uszkodzony trawnik? Podajemy różne metody, w zależności od przyczyn i skali uszkodzeń.

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

CZYTAJ WIĘCEJ


   DZIAŁKOWIEC NR 7/2012

dzialkowiec07

Na rynku jest już najnowszy, lipcowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres lata, przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Zapach roślin jest wyjątkowym i pod wieloma względami bardzo korzystnym walorem letniego ogrodu. Pachną nie tylko piękne kwiaty, wabiąc owady do ich zapylenia. Intensywny zapach wydzielają także liście, łodygi, owoce a nawet korzenie niektórych gatunków roślin. Wydzielają one olejki eteryczne działające korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się które rośliny najpiękniej pachną, jak je komponować i jak można łączyć zapachy!

● Hortiterapia czyli lecznicze oddziaływanie działek i ogrodów nabiera ostatnio coraz większego znaczenia. W kolejnym odcinku z cyklu na ten temat opisujemy korzystne oddziaływanie działek na dzieci. Doradzamy m.in. jak pracować z dziećmi na działce, aby poprzez zabawę z roślinami uczyły się o prawach rządzących światem przyrody i o sobie samych!

● Interesują cię najnowsze ogrodowe trendy? Zobacz relację z tegorocznej  „Chelsea Flower Show” w Londynie – jednej z najważniejszych europejskich wystaw ogrodniczych, która jest zawsze wielką inspiracją do tworzenia nietuzinkowych dużych i małych ogrodów. Tegoroczna wystawa zaskakuje m.in. powrotem do roślin bliskich naturze, zwracają także uwagę naturalne materiały, które dominują w większości realizacji.

 ● Podobają się wam geometryczne formy drzew i krzewów, ale perspektywa ich corocznego cięcia trochę was zniechęca? Wybierzcie odmiany drzew i krzewów o pięknych, kulistych koronach, których nie trzeba formować!

● Jeśli mamy działkę z przepuszczalną glebą, dość suchym stanowiskiem, czy też chcemy uniknąć częstego podlewania, warto poznać byliny odpowiednie do suchych miejsc. Prezentujemy też ciekawe sposoby na ich aranżację.

● Liliowce to wyjątkowo cenne rośliny – mało wymagające i odporne, a ich najnowsze odmiany urodą kwiatów mogą konkurować z najpiękniejszymi ogrodowymi bylinami!

● Na rynku pojawia się coraz więcej modnych i nowoczesnych materiałów takich jak np.: grube żaglowe płótno, płyty poliwęglanowe, płyty profilowane z PET, czy materiały kompozytowe. Mogą mieć one wiele zastosowań!

● Pergole i bramki są doskonałymi podporami dla pnączy, stanowią też ciekawy element aranżacyjny. Jak je budować i aranżować, by wydzielić na działce atrakcyjne, kameralne wnętrza?

● Owoce malin mają wyborny smak i właściwości lecznicze. Dowiedz się jak uprawiać ekomaliny dające obfite, zdrowe owoce aż do późnej jesieni!

● Fenkuł to popularna nazwa kopru włoskiego – warzywa o oryginalnym aromacie i wyjątkowych właściwościach odżywczych. Wykorzystywany był m.in. jako afrodyzjak!

● Które kwitnące na działce gatunki roślin można wykorzystywać w celach kosmetycznych? Jakie są przepisy na kwiatowe kosmetyki?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lipcowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Tutaj czytaj więcej 


   "IGLAKI" -  NUMER SPECJALNY "DZIAŁKOWCA"

2012_Iglaki

Zapraszamy do lektury "Iglaków" - najnowszego numeru specjalnego "Działkowca", w którym poruszanych jest wiele ciekawych tematów.

· Nie ma działki, na której nie byłoby iglaków. Dlaczego tak kochamy iglaki? Karłowy wzrost wielu odmian umożliwia ich zastosowanie nawet na bardzo małej działce. Są to rośliny odporne na choroby i często długowieczne. Rosną same!

· Olbrzymia ilość gatunków i odmian umożliwia dobór niemal do każdych warunków siedliskowych – w słońcu lub cieniu, na glebie wilgotnej lub bardziej suchej itp. W dziale Poznajemy i wybieramy pomagamy w bogatej ofercie iglaków odnaleźć te najlepsze. Każdy znajdzie coś dla siebie wśród żywotników, jałowców, świerków, sosen, cisów, jodeł, cyprysików i choin.

· Gdzie, z czym, jak? Podpowiadamy jak komponować iglaki. Choć lubimy te rośliny, to czy potrafimy wydobyć piękno ich barw łusek i igieł, pokrojów, młodych przyrostów i efektownych szyszek? Z pomocą siedmiu podstawowych zasad komponowania już wszystko będzie proste!

· Czasem wystarczy drobna zmiana, aby działka tchnęła nowym blaskiem. W artykule Szybki efekt przedstawiamy kompozycje z iglakami, które już po 3–5 latach osiągną wspaniały efekt dekoracyjny. Można nimi udekorować trawnik, okolice tarasu lub miejsca wypoczynku. A więc czas na zmiany...

· Iglaki wyśmienicie nadają się do miejsc najbardziej eksponowanych. Dlatego przedstawiamy projekt Rabaty reprezentacyjnej przed altaną. Pożądany efekt uzyskamy wprowadzając pojedyncze iglaki o oryginalnych pokrojach oraz niewielkie ich grupy ożywione kolorowymi bylinami i krzewami liściastymi. Dzięki iglakom Twoja działka będzie najpiękniejsza!

· Jak dbać o iglaki? To pytanie wydaje się proste. Tym bardziej, że większość iglaków „sama rośnie”. Jednak warto pamiętać, że iglaki stają się „niezniszczalne” tylko wtedy gdy zapewnimy im optymalne warunki. Istotne jest też to gdzie kupujemy iglaki, jak je sadzimy i pielęgnujemy, jak i kiedy nawozimy i podlewamy.

· A co z cięciem iglaków? Tniemy czy nie? Po przeczytaniu artykułu Tniemy i formujemy już nie będziemy mieć takich dylematów. Pomocne będą schematy przedstawiające zasady prawidłowego cięcia żywopłotów i różnych grup iglaków. Inaczej i w innych terminach bowiem tniemy świerki i sosny, a inaczej cisy, żywotniki i jałowce.

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów w najnowszym numerze specjalnym „Iglaki”!

Tutaj czytaj więcej (KLIK)

Uwaga: Już wkrótce kolejny numer specjalny „Ogród skalny”.


   DZIAŁKOWIEC NR 6/2012

Nowy działkowiec już w kioskachdzialkowiec_06

● Jednoroczne piękności- ich przewagą nad innymi roślinami jest długie i obfite kwitnienie. Wykorzystywane są do obsadzania kwietników, jako uzupełnienie bylin na rabatach, a także do uprawy w pojemnikach oraz na kwiat cięty. Poznaj tajniki uprawy roślin jednorocznych! Dowiedz się co warto wybrać z bogactwa gatunków i odmian! Zainspiruj się naszymi projektami.

● Zmysłowe ogrody – zapach. Odpowiednie zapachy sprzyjają relaksowi i wyciszeniu, a także redukują stres (aromaterapia). Niektóre intensywnie pachnące rośliny mają wręcz właściwości lecznicze! Jednak zbytnie nagromadzenie silnych zapachów może być męczące. Dlatego zdradzamy kilka podstawowych zasad dobierania zapachów i proponujemy gotowe projekty „ogrodowych kompozycji zapachowych”

● Altana po liftingu - w pierwszym artykule z tego cyklu opisujemy proste i tanie sposoby na zwiększenie estetyki altany i zmianę jej wizerunku

● Hortiterapia, czyli leczenie ogrodem. Bardzo modne jest ostatnio urządzanie ogrodów polegające na świadomym kształtowaniu ich przestrzeni z uwzględnieniem zasad hortiterapii. Dowiedz się dlaczego?

● Trójwymiarowe kwietniki – kwitnące kaczki, pandy i postacie bajkowe na działce? Teraz to możliwe, a nawet bardzo modne. W „działkowcu” proste sposoby na bajkowe ogrody.

● Truskawki na tarasie? Tak i to także jako roślina ozdobna. Truskawka ozdobna to zupełnie nowy gatunek powstały ze skrzyżowania zwykłej truskawki z pięciornikiem. Wyróżnia się obfitym kwitnieniem na różowo i owocowaniem przez cały sezon!

● Wybierając huśtawkę, warto wziąć pod uwagę jej styl, wykonanie, materiały, charakter użytkowania oraz cenę. Gdzie ją ustawić, jak zaaranżować takie miejsce?

● Czy jagody goji są trujące? Odpowiedź w działkowcu

● Oberżyna zwana również bakłażanem - ten luksusowy smakołyk był zawsze poszukiwany przez smakoszy wykwintnych potraw, uważano go także za afrodyzjak!

● Śliski problem, czyli ślimaki. Potrafią w ciągu jednej nocy zjeść całą sałatę z ogródka. Czy możemy temu zapobiec?

● Wiosna to okres, uczuleń na pyłki roślin. Doradzamy jak prostymi metodami można próbować zapobiegać lub ograniczać wystąpienie takich alergii!

Tutaj czytaj więcej (KLIK) 


   DZIAŁKOWIEC NR 5/2012

DZIALKOWIEC05

W sprzedaży dostępny jest już najnowszy, majowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędnej lektury dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres wiosny i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, w którym wiele roślin, w tym drzewa i krzewy, jak w rajskim ogrodzie zachwyca przepychem kwiatów. W pełni wiosny, na tle świeżej, soczystej zieleni roślin wspaniale prezentują się m.in. jabłonie, wiśnie, lilaki, różaneczniki, azalie, kaliny czy tawuły. Jakie gatunki i odmiany sprawdzą się najlepiej na naszych działkach? Które warto wykorzystać? 

● Chcesz szybko zmienić oblicze swojej działki i podnieść jej poziom estetyczny? Postaw na małą architekturę! W kolejnym artykule z cyklu nt. modernizacji działki, doradzamy jak modernizować i wprowadzać na działkę małą architekturę w postaci pergoli, trejaży, murków, estetycznych nawierzchni, oczek wodnych itp. Skorzystaj z ciekawych rad i pomysłów!

● Znaczenie barwy w tworzeniu kompozycji ogrodowych jest niezwykle ważne. Kolory wywołują emocje, uczucia, ożywiają i aktywizują, a odpowiednio dobrane wpływają na ogólną estetykę. Modernizując działkę warto więc wiedzieć jak dobierać kolorystykę różnych roślin o określonej barwie liści i kwiatów oraz innych elementów działki!

● Miód pszczeli jest najlepszym paliwem dla naszego organizmu. Zawiera  cenne pod względem odżywczym cukry proste oraz enzymy, mikroelementy, aminokwasy i witaminy. Poznaj sekrety miodów! Dowiedz się jakie są walory lecznicze różnych ich gatunków!

● Czy możemy mieć nadzieję na uprawę karłowych brzoskwiń i moreli? Okazuje się, że tak! Opisujemy najnowszą, karłową podkładkę „Pumiselect”, która jest w stanie ograniczyć wzrost tych drzew nawet o 50%!

● W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nasiona egzotycznych ogórków o oryginalnych barwach i kształtach, jak np. ogórek melonowy czy  cytrynowy. Warto poznać ich zalety oraz możliwości uprawy i wykorzystania!

● Bukszpan to popularny na działkach krzew, jednak często popełnianym błędem jest niewłaściwe cięcie tej rośliny. Doradzamy więc w jakich terminach i w jaki sposób najlepiej to robić!

● Podczas wiosennych prac na działce mogą pojawić się dolegliwości związane z kręgosłupem. Podajemy kilka ważnych rad jak się ich ustrzec.

● Niektóre zioła, posadzone w odpowiednich miejscach potrafią ograniczać populację szkodników atakujących nasze rośliny. Poznaj jakie to gatunki i jak je wykorzystywać!

● Na wielu działkach znajdują się stare okazy drzew wymagające gruntownej odnowy. Na czym polega popularna obecnie chirurgia drzew? Jakie zabiegi można wykonać samemu?

● Spożywając warzywne nowalijki często zastanawiamy się czy nie zawierają one nadmiernych ilości azotanów. Jak to jest naprawdę?

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w majowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Tutaj czytaj więcej (KLIK)

"BALKONY I TARASY" - nowy specjalny numer "działkowca" (KLIK) 


dzialkowiec04DZIAŁKOWIEC NR 4/2012

Na początku nowego sezonu warto sięgnąć po najnowszy, dostępny już w sprzedaży, kwietniowy numer miesięcznika „działkowiec" – niezbędnej lektury dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres wiosny i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Żadna inna grupa roślin jak pnącza nie nadaje się tak doskonale do wydzielania, osłaniania czy maskowania różnych miejsc na działce. Pnącza to niezwykłe rośliny, do wzrostu wymagają niewielkich powierzchni i doskonale uzupełniają na działce drzewa oraz krzewy, a wraz podporami umożliwiają szybki podział działki na mniejsze wnętrza. Poznaj najlepsze gatunki i odmiany pnączy! Niektóre z nich z pewnością  warto wybrać na własną działkę! 

● Kwitnące magnolie to niepowtarzalna atrakcja każdej działki. Ich niezwykle okazałe kwiaty pojawiają się zwykle wczesną wiosną na bezlistnych jeszcze gałązkach. Jak wybrać najlepsze gatunki i odmiany? Jakie są ich wymagania i jak najlepiej je zastosować?

● Jak zaprojektować kompozycje roślinne, aby były łatwe w uprawie, nie sprawiały kłopotów i były atrakcyjne przez cały rok? Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie warunków panujących na działce i dobór gatunków odpowiednich do stanowiska. Poznaj lepiej swoją działkę! Skorzystaj z naszych propozycji doboru roślin na miejsca żyzne i w półcieniu czy też suche i słoneczne!

● W kolejnym artykule z cyklu n.t. modernizacji działki doradzamy jak dopasować jej układ przestrzenny do swoich potrzeb. Dowiedz się jakie czynniki o tym decydują! Jak przygotować się do zmian i w jakim zakresie je przeprowadzać?

● Co zrobić aby wydłużyć zbiory truskawek? Ważne jest zastosowanie różnych metod oraz odpowiedni dobór odmian. Poznaj sekrety długiego owocowania truskawek! Zbieraj ich owoce aż do jesieni!

● Jak zagospodarować ścięte gałęzie, których wiele pozostaje zawsze po wiosenny cięciu drzew i krzewów? Z pewnością nie powinno się ich spalać. Doradzamy zastosowanie metod ekologicznych, dzięki którym zyskamy cenny nawóz lub ściółkę dla roślin!

● Wiosna to dobry okres na rozmnażanie bylin. Dzięki sadzonkowaniu można tanim kosztem uzyskać bardzo wiele nowych roślin. Dowiedz się w jaki sposób sadzonkuje się byliny i jakie gatunki można do tego wykorzystywać!

● Pogoda ma istotny związek z chorobami roślin. Często o silnym porażeniu decyduje jej przebieg już w okresie wczesnej wiosny. Doradzamy jak odpowiednio ocenić zagrożenie oraz w jakich przypadkach należy koniecznie interweniować!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w kwietniowym „działkowcu"!

Tutaj czytaj więcej (KLIK)

TRAWNIK - Numer specjalny "działkowca" (KLIK) 


DZIAŁKOWIEC NR 3/2012 r.                            

dzialkowiec03

U progu nowego sezonu warto sięgnąć po najnowszy, dostępny już w sprzedaży, marcowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędnej lektury dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres wczesnej wiosny i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Rozpoczynamy nowy cykl artykułów poświęconych modernizacji działek w ROD. Jest to niezwykle ważny temat, ponieważ wizerunek działek poprawnie zagospodarowanych, zadbanych, z pielęgnowaną roślinnością i estetyczną małą architekturą oraz altaną, to nie tylko duża przyjemność i satysfakcja, ale również gwarancja dla pomyślnego funkcjonowania i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych!

● Nowe odmiany drzew, krzewów, bylin czy roślin sezonowych to zawsze bardzo interesująca i atrakcyjna grupa roślin. Lepiej już teraz zapoznać się z najnowszą ofertą rynkową w tym zakresie. Bądź na czasie! Poznaj co będzie hitem nadchodzącego sezonu! Co warto wybrać na własną działkę?

● Jednym z warunków udanej kompozycji jest odpowiedni dobór pokrojów roślin. Ma to ogromne znaczenie dla ogólnego efektu estetycznego i w dużym stopniu decyduje o tym jak działka prezentuje się na zewnątrz. Wśród dostępnych na rynku gatunków i odmian można odnaleźć szeroką gamę kształtów. Są to często rośliny, które same osiągają zamierzony pokrój, nawet bardzo regularny, bez potrzeby formowania.

● Dość często na naszych działkach pojawia się potrzeba odmłodzenia starych i nadmiernie rozrośniętych drzew owocowych. Często nie wiemy, jak się do tego zabrać. Tymczasem sprawa nie jest trudna, a marzec to optymalny czas cięcia większości gatunków owocowych. Drzewa dzięki temu szybko odzyskają atrakcyjny wygląd i będą obficie plonować. Taki zabieg odmładzania  jest też ważnym elementem modernizacji działki i szybkiej poprawy jej ogólnego wizerunku.

● Dekoracją na działce mogą być nie tylko kwiaty ale też odpowiednio dobrane ozdobne warzywa. Można je sadzić na kwietnikach, rabatach czy w pojemnikach obok roślin sezonowych. Dowiedz się jakie to gatunki i odmiany oraz jak je dobierać i komponować!

● Oczko wodne po zimie zawsze wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto jednak poświęcić mu trochę czasu i pracy, bo właśnie pierwsze wiosenne zabiegi zadecydują o wyglądzie wodnego ogródka przez cały nadchodzący sezon!

● Gdy śnieg stopnieje i nawilży glebę, nadchodzi czas na wczesnowiosenny siew nasion. Jakie gatunki roślin ozdobnych i warzyw można już wysiewać w tym czasie do gruntu? Jak przygotować miejsca pod wysiew?

● Zima się kończy, a wiadomo że w tym okresie statystycznie przybieramy na wadze. Co zatem robić, jaką dietę stosować? Dowiedz się jak skutecznie i zdrowo schudnąć! Bardzo pomocne przy tym może być m.in. spożywanie owoców i warzyw z własnej działki.

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w marcowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Tutaj czytaj więcej (klik) 

Dział Medialny PZD 


DZIAŁKOWIEC NR 2/2012

dzialkowiec2

Mimo, że zima w pełni, warto sięgnąć po najnowszy, dostępny już w sprzedaży, lutowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędnej lektury dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

● Wyróżniające się niewielkimi rozmiarami i harmonijnym kształtem małe drzewka to wyjątkowo atrakcyjne elementy każdej kompozycji. Mogą powstawać z wielu różnych gatunków i odmian roślin uprawianych zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Jak je dobierać? Czy można je tworzyć samemu?
● Hortensje stały się ostatnio bardzo modne, a ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne zaliczane są do ogrodowej elity. Oprócz najczęściej spotykanych, klasycznych odmian hortensji ogrodowej poznaj również inne, nie mniej atrakcyjne gatunki jak np. hortensja pnąca, bukietowa czy dębolistna!
● Azalie doniczkowe to wyjątkowo efektowna dekoracja mieszkań. Silnie się rozkrzewiają i dzięki temu tworzą piękne, kuliste formy obsypane dużymi, dzwonkowatymi kwiatami. Jednak uwaga! Krzewy te wymagają szczególnej pielęgnacji i aby długo cieszyły swoim wyglądem, warto poznać tajniki ich uprawy!

● Ogromne kwiatostany i liście wielu gatunków bylin stanowią dominujący akcent na rabatach i z daleka skupiają naszą uwagę. Jakie to gatunki i jak  komponować bylinowe olbrzymy na działce?

● Pod koniec lutego można już prześwietlać korony w pełni wyrośniętych i owocujących drzew owocowych. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na obfitość i jakość uzyskiwanych plonów owoców, ale także dla ogólnej estetyki działki!

● Jabłonie o całkowicie czerwonych owocach (skórka i miąższ) to prawdziwy sadowniczy rarytas. Na rynku pojawiły się już odmiany z tą niezwykłą cechą. Jakie są ich zalety? Jak je wykorzystywać? 

● U progu nowego sezonu warto zapoznać się z aktualną ofertą narzędzi do cięcia roślin, niezbędnych podczas pielęgnacji działki. Dowiedz się czym najlepiej kierować się przy ich zakupie. Poznaj rynkowe nowinki!
● Jak gęsto sadzić rośliny? To odwieczny problem działkowców przy urządzaniu lub modernizacji działki. Poznaj różne metody nasadzeń oraz liczne czynniki, które mają na to wpływ!

● Mikoryza to naturalny związek pomiędzy korzeniami roślin a wyspecjalizowanymi grzybami glebowymi. Na czym polega mikoryzowanie roślin? Jakie to daje korzyści?

● Olejki eteryczne, czyli stężone wyciągi z ziół mogą mieć wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia. Poznaj zalety aromaterapii, skorzystaj z całego leczniczego bogactwa roślin!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę

Dział Medialny PZD 


DZIAŁKOWIEC NR 1/2012                         

dzialkowiec1

Mimo, że zima w pełni, warto sięgnąć po najnowszy, dostępny już w sprzedaży, styczniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędnej lektury dla wszystkich miłośników działek. Jest w nim wiele atrakcyjnych i ważnych tematów aktualnych na okres zimy i przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. A oto niektóre z nich:

- W bajkowej, przyprószonej śniegiem scenerii działki największe wrażenie będą sprawiać niektóre rośliny ozdobne zimą. Poznaj najbardziej atrakcyjne o tej porze roku gatunki i odmiany!

- Ostrokrzewy – uznawane niegdyś za rośliny magiczne, dzisiaj są  jednymi z symboli świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze niedawno były na działkach nowościami, dziś to powszechnie uprawiane i bardzo cenione krzewy, tym bardziej, że pojawia  się coraz więcej odmian z dużą odpornością na mróz!

- Róże okrywowe to stosunkowo nowa, wyjątkowo bogata i różnorodna grupa „kwiatowych królowych”. Podstawową ich cechą jest charakter wzrostu, który sprawia, że szczelnie okrywają powierzchnię, na której rosną. Ze względu na ogromne możliwości zastosowań i łatwość uprawy powinny być sadzone na każdej działce!

- Mimo że kwiaty odgrywają bardzo ważną rolę dekoracyjną na działce, pojawia się coraz więcej gatunków i odmian o atrakcyjnych pędach, liściach lub pokroju, które z powodzeniem mogą konkurować z kwitnącymi roślinami!

- Pigwowce to mało wymagające, obficie kwitnące krzewy. Oprócz pięknych kwiatów wytwarzają też wartościowe owoce o dużym znaczeniu w profilaktyce cholesterolowej! Warto je mieć!

- Szałwie to wyjątkowo cenne gatunki, obejmujące zarówno rośliny jednoroczne jak i bylinowe. Znakomicie nadają się na każdą rabatę a niektóre mają również właściwości lecznicze!

- W okresie zimy można nabywać gotowe, pędzone kwiaty cebulowe. Będą cieszyły swoim pięknem i wprowadzą w naszym otoczeniu przyjemne, wiosenne akcenty. Jak je pędzić i pielęgnować? Co zrobić gdy przekwitną?

- Owoce kolcowoju, zwane również jagodami goji, stają się coraz bardziej popularne i uznawane są za jedne z najzdrowszych owoców świata! Jedną z ich niezwykłych właściwości jest przeciwdziałanie starzeniu!
- Dokarmianie ptaków jest bardzo pożyteczne i wydaje się sprawą prostą, jednak wielu popełnia przy tym błędy. Doradzamy więc jak, kiedy i czym dokarmiać naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. Wiele z nich wróci na działkę wiosnę, zakładając gniazda i pomagając w zwalczaniu szkodników!

- Niektóre rośliny są bardzo dobrymi „meteorologami” i zwiastunami pogody. Warto więc poznać takich roślinnych prognostyków i wykorzystać na  działce.

- Chociaż za oknem jeszcze zimno, w naszych domach mogą już pojawić siękwitnące pędy krzewów z własnej działki. Dowiedz się jakie gatunki najlepiej wybrać, kiedy je ciąć oraz jak spreparować pędy by przedłużyć ich kwitnienie!

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w styczniowym „działkowcu”!

Nasz miesięcznik „działkowiec” to pismo o wielkich tradycjach i doświadczeniu w popularyzacji wiedzy ogrodniczej, źródło rzetelnych, praktycznych informacji adekwatnych do polskich realiów.
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!

Opracowanie: Sławomir Milewski


Projekt i realizacja: StudioAvatar.pl - strony www Legnica, Lubin, Wrocław