CIEKAWOSTKI

20 maja 2021 roku – światowy dzień pszczoły

Zmiany klimatu, nagminnie stosowane pestycydy oraz pasożyty pszczół sprawiają, że wymierają owady zapylające na całym świecie. 20 maja br. zwracamy szczególną uwagę na pszczoły miodne, ale nie zapominamy o pszczołach dzikich, trzmielach oraz innych owadach zapylających. Gdyby nie te pracowite owady, nie zebralibyśmy owoców i warzyw m.in.: borówek, czereśni, wiśni, brzoskwini, moreli, gruszek, jabłek, śliwek, agrestu, jeżyn, malin, porzeczek, winogron, poziomek, truskawek, arbuzów, melonów, żurawiny, bakłażanów, bobu, brokułów, brukselki, cebuli, cukinii, dyni, kabaczków, fasoli, grochu, gryki, kalafiora, kapust, marchwi, pomidorów, ogórków, papryki, pietruszki, rzeżuchy, rzodkiewki, selerów, słonecznika i wielu, wielu innych.  

Jak pomóc pszczołom? Trzeba wysiewać i sadzić rośliny dające pożytek pszczołom przez cały sezon, czy to w postaci nektaru, czy pyłku. Kwitnące rośliny ozdobne oraz użytkowe obowiązkowo sadzimy na działce, łąki kwietne zakładamy na terenach ogólnych ogrodu i ukwiecamy balkony w naszych mieszkaniach i domach.

W sklepach ogrodniczych można kupić gotową mieszankę roślin miododajnych. Można również kupić nasiona i cebulki wybranych, rodzimych roślin. Każda posadzona roślina kwitnąca o pojedynczych płatkach da pożytek pszczołom. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją nt. Rośliny działkowe dające pożytek pszczołom:

https://drive.google.com/drive/folders/1uj5yDMM0-6PoUk3fj0aZCjDdYukAFgyv

Nie pal ognisk, liści i traw! Ogień niszczy miejsce gniazdowania i kryjówki wielu owadów, które zakładają gniazda w ziemi. Niektóre dzikie pszczoły i trzmiele żyją w jamkach ziemnych, dlatego ogień, jak i częste przekopywanie, niszczą ich siedliska.

Pozostaw dzikie rośliny. Nie trzeba likwidować wszystkich chwastów. Każda roślina  ma znaczenie. Kępka krwawnika pospolitego, żywokostu lekarskiego, bluszczyku kudrybanka lub mniszka pospolitego przyciągną na grządkę warzywną owady zapylające. 

Zamontuj poidełko. Wystarczy naczynie z wodą i kamykami lub mchem albo patykami, na których owady będą mogły przysiąść, aby napić się wody.

Nie używaj chemicznych środków ochrony roślin! Wykorzystaj wszystkie możliwe sposoby zmniejszenia liczebności szkodników. A jeśli zabieg chemiczny jest naprawdę konieczny, należy wykonać go środkami selektywnymi i po zakończeniu oblotu przez pszczoły.

Świadome zakupy. Wybierajmy produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych, wolnych od GMO, ponieważ prowadzą one produkcję nie zagrażającą pszczołom i przyjazną środowisku. Wybierajmy produkty lokalne, których transport jest znacznie krótszy i nie zanieczyszcza nadmiernie środowiska. Wybierajmy żywność wyprodukowaną na terenie Unii Europejskiej, gdzie nie stosuje się zakazanych i szkodliwych środków ochrony roślin.

Kupujmy miód od certyfikowanych i sprawdzonych lokalnych rolników. Unikajmy miodów z etykietą „z poza Unii Europejskiej”. Sporo miodu pochodzi z Chin, gdzie  stosowane są różne chemiczne środki ochrony.

Budujmy ekohotele! Domki dla dzikich zapylaczy to nie moda, tylko konieczność. Stwórzmy pożytecznym owadom oazę spokoju. Zachęćmy swoim działaniem innych, ponieważ bez pszczół nie ma życia.

Na terenie ogólnym ogrodu załóżmy pasiekę. Prawie w każdym ogrodzie znajdzie się doświadczony pszczelarz, a poza tym, pszczelarstwa można się nauczyć. Korzyści z posiadania wspólnej pasieki są nieocenione.

Adoptuj pszczołę! To akcja społeczna Greenpeace, dzięki której budujemy Polskę przyjazną zapylaczom, poprzez tworzenie dla nich Sieci Życia.  Więcej o akcji na :https://adoptujpszczole.pl/

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów
Wiedzieć więcej

Najważniejszą cechą ogrodników jest to, że zawsze patrzą ptymistycznie,

zawsze są przedsiębiorczy i nigdy nie są usatysfakcjonowani.

Ciągle chcą zrobić coś lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Vita Sackville-West

Tylko co to oznacza „lepiej”? Przecież wszystko, co robimy, robimy według naszej wiedzy najlepiej, jak umiemy na daną chwilę. Przecież nikt z nas, żaden miłośnik przyrody nie chciałby szkodzić swoim roślinom, a w konsekwencji  i sobie.

Kto, jak nie my, działkowcy z duszą, wie lepiej, ile czasu poświęcamy na planowanie nasadzeń w nowym sezonie. Czy marchew i malina będą dobrze rosły obok siebie? W którym roku po oborniku sadzić kapustę? Czy to stanowisko jest odpowiednio nasłonecznione dla borówki? Poświęcamy godziny na lekturze związane z ogrodnictwem – prawidłowe cięcie drzew i krzewów, prowadzenie winorośli, przycinanie róż czy uprawa truskawek. I choć przeczytane są już wszystkie książki i poradniki, ciągle jeszcze mamy szereg wątpliwości związanych z naszymi uprawami i nasadzeniami.

Dlatego warto korzystać z fachowej pomocy. Stąd też zrodził się pomysł zaproszenia do naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bursaki” fachowca z Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. Na nasze zaproszenie, w sobotę 3 października br., zagościła na terenie naszego ogrodu dr inż. Anna Ewa Michowska – instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD w Lublinie. Pani doktor obejrzała kilka działek, ale nie sposób było zwiedzać całego ogrodu. Co krok padały nowe pytania. Zajrzeliśmy więc do kompostowników, analizowaliśmy choroby zaatakowanych drzew, sprawdzaliśmy żyzność gleby, uczyliśmy się również (z uwagi na nieodpowiedni termin - tylko w teorii) sposobu prowadzenia i cięcia młodych drzew.

W przerwie przygotowaliśmy zdrowy poczęstunek złożony z ciepłego kompotu z ogrodowych owoców oraz przekąski z warzyw na parze. Po deszczowym tygodniu, sobotnie słońce radośnie przyświecało i zachęcało do spacerów po ogródkach. Każdy mógł zadać pytania na nurtujące go problemy, a odpowiedź  otrzymał „od ręki”.

I choć wiedzę, wydaje mi się, mamy rozległą, to dobrze jest od czasu do czasu skonfrontować ją na szkoleniu. Czy to stacjonarnym – bo przecież PZD corocznie organizuje cykl spotkań poświęconych ogrodnictwu w siedzibie przy ul. Leszczyńskiego 15 w Lublinie, czy też szkoleń w terenie – jak nasze.

- Ciekawe i inspirujące było to szkolenie – powiedziała na pożegnanie dr inż. Anna Ewa Michowska do uczestników szkolenia.

I choć pracy jest przed nami jeszcze wiele, zostaliśmy pochwaleni za prowadzenie i utrzymanie swoich ogródków. Miło było usłyszeć zachwyt naszego Gościa na widok hoteli dla owadów licznie ustawionych na działkach czy doniczek ze słomą zawieszonych na drzewach dla skorków.

Zachęceni do działania na rzecz ekologii, wzmocnieni fachową pomocą, możemy teraz spokojnie czekać na otwarcie nowego sezonu w naszym rodzinnym ogrodzie. Zaglądajmy na strony Polskiego Związku Działkowców, szukajmy tam porad i nowych terminów szkoleń. Nawet jeśli wydaje się nam, że o ogrodnictwie wiemy już wszystko, to jednak warto sięgać czy to do lektury, czy do fachowych porad naszych specjalistów, którzy również – tak jak my – sami korzystają ze szkoleń.

Bo zawsze jest dobrze wiedzieć więcej. A przecież ambicją każdego z nas jest posiadanie najpiękniejszej działki, dbałość o ekologię i zdrowe rośliny, tak by nie szkodzić środowisku, sobie samym, naszym bliskim oraz całej społeczności miejskiej.

 Agnieszka Szpala

ROD „Bursaki” w Lublinie
20 maja Światowy Dzień Pszczół

Więcej na stronie Urzędu Miasta Jawora-facebook  :

https://www.facebook.com/umjawor/posts/2550218405245670

https://www.youtube.com/watch?v=SpihWnt2Kq8

MURARKA OGRODOWA ( Osmia rufa )

Pszcz____ka Domek Gucio

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia pszczoły były cenione wyłącznie jako owady dostarczające człowiekowi miodu i wosku. Nie do końca, nawet wśród ludzi nauki, zdawano sobie sprawę z ich roli w przyrodzie. W obecnym stuleciu zmiany agrarne, chemizacja rolnictwa ( ogrodów działkowych też!) oraz nikłe zainteresowanie w obecnych czasach hodowlą pszczoły miodnej spowodowało wzrost znaczenia innych zapylaczy roślin, w tym właśnie murarki ogrodowej.

Pszczoła ta wg systematyki należy do nadrodziny – pszczoły, rodziny – miesierkowate, rodzaju – osmia , gatunku murarka ogrodowa. Niezwykle pożytecznym działaniem jest tworzenie miejsc do gniazdowania dla tej mieszkanki naszych ogrodów. Obserwowanie pracy tych zapylaczy oprócz pożytku przynosi wiele satysfakcji właścicielom pasieki. Kokony pszczoły murarki ogrodowej należy umieścić w miejscu osłoniętym przed opadami. Kokony można zimową porą przechowywać w suchej piwnicy, nieogrzewanym garażu , szopie, albo na dworze w miejscu docelowym.

Z chwilą zakwitnięcia pierwszych drzew (mirabelki – marzec, początek kwietnia), pszczoły opuszczają swoje zimowe leże i przystępują do pracy. Zanim wylecą, należy przygotować im rurki np. trzcinowe lub z rdestowca sachalińskiego o średnicy od 5 do 8 mmm i długości około 10 ÷ 15 centymetrów albo specjalnie wytwarzane formatki z tworzyw .

Uliki, zależnie od inwencji i pomysłowości twórców, mogą być prawdziwą ozdobą ogrodów. Niezwykle pożyteczną hodowlę pszczoły murarki można zgłębić wiedzą ze stron internetowych jak: „Wymagania siedliskowe murarki ogrodowej Osmia”, „Właściwa lokalizacja kolonii murarki ogrodowej w sadzie” albo na wielu innych stronach. Dla informacji podam, że w 2018 r. pierwsze pszczoły wyleciały 7 kwietnia a ostatnie około 20 - tego kwietnia.

Drzewa tamtej wiosny kwitły w kwietniu. Kolejno: 15-tego – brzoskwinie, 17-tego – śliwy, czereśnie, 20-tego – wiśnie i grusze, 21-szego – jabłonie. Dane te dotyczą mojej działki. Loty pszczół obejmują obszar o promieniu około 300 [m].

Cechy biologiczne i walory użytkowe.

 - Duża odporność na niesprzyjające warunki środowiskowe (w warunkach klimatycznych Polski gatunek dobrze znosi ostre zimy). -Aktywność biologiczna w okresie największego zapotrzebowania na owady zapylające.

- Naturalna skłonność do tworzenia kolonii (sposób gniazdowania ułatwiający ochronę i prowadzenia chowu).

- Przywiązanie do miejsca gnieżdżenia i wysoka trwałość powstałych populacji.

-Niewielki dystans lotów po pokarm (około 300 [m] od gniazd).

- Spokojny charakter pracy na kwiatach i całkowite ignorowanie człowieka blisko gniazd.

- Chętne zasiedlanie sztucznych kanałów gniazdowych i wydajna „praca”.

Predyspozycje biologiczne murarki świadczą o tym, że jest ona ważnym czynnikiem zachowania równowagi biologicznej w środowisku naturalnym. Wobec stałego zmniejszania się pogłowia pszczół miodnych omawiany gatunek stanowi uzupełniający czynnik zapylający, który ma wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej ekosystemów naturalnych i stabilizację plonów roślin uprawnych.

W ciągu roku murarka ogrodowa daje tylko jedno pokolenie. Pierwsze samce pojawiają się w kwietniu, a ostatnie samice oblatują rośliny do czerwca. Oblot dorosłe owady rozpoczynają już w temperaturze 15˚C.

Murarka jest pszczołą korzystającą z pyłku i nektaru wielu gatunków roślin. Na liście roślin pokarmowych znajduje się ponad 150 gatunków. Często wymienia się tu także gatunki wiatropylne, takie jak orzech włoski.

Murarka jako miejsca gniazdowania wykorzystuje istniejące już szczeliny i otwory, takie jak pęknięcia w drewnianych konstrukcjach, suche łodygi roślin, szczeliny w zaprawie lub pustakach. Samica tworzy liniowe gniazdo składające się z 2 – 15 komórek oddzielonych przegrodami z błota zmieszanego ze śliną , gdzie do komórek budowanych i zaopatrywanych jako pierwsze składane są jaja, z których wylęgną się samice. Z jaj położonych bliżej wylotu powstaną natomiast samce. Gniazdo może mieć średnicę od 5 – 8 mm, przy czym najwyższą liczbę komórek osiągają gniazda o średnicach granicznych (5 i 8 mm).

Pasożyty

W gniazdach murarki spotkać można szereg gatunków pasożytów, które mogą żerować na pyłku zgromadzonym w gnieździe przez samicę bądź atakować samą rozwijającą się pszczołę. Do pasożytów należą m.in. Cacoxenus indagator (muchówka), Chaetodactylus osmiae (roztocz), złotolitka ognista (błonkówka).

Hodowla polega na corocznym przebieraniu gniazd, wyjmowaniu i oczyszczaniu oprzędów i przygotowaniu ich do zimowli. Na wiosnę uzyskane kokony wykłada się w pobliżu przygotowanych ulików.

Wnioski: Murarka na działce to murowane zbiory.

Opracował: FW. Działkowicz ROD 750-lecia JaworaWiedzy o pszczołach nigdy nie za wiele. 20 maja Światowy Dzień Pszczół

Jak na niewielki rozmiar tego owada, to emocje, które wzbudza są ogromne. Taki stan emocji jest absolutnie uzasadniony. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele zawdzięczamy pszczołom i jak wiele możemy stracić, gdy ich zabraknie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 30% naszej codziennej diety, czyli zawdzięczamy im co trzeci kęs tego co zjadamy. Dla rolnictwa i produkcji żywności są  bezcenne.

Niestety obecna globalna sytuacja nie sprzyja naszym niezwykłym sprzymierzeńcom.

Pierwszym problemem są wszechobecne zmiany klimatyczne, które zakłócają ich całoroczny cykl życia, m.in. ich system rozmnażania. Podczas ciepłych zim pszczoły karmiące swe zbyt wcześnie wyklute larwy pyłkiem kwiatowym, zaczynają obloty wcześniej niż pojawiają się kwiaty i ich pyłek. Skutkiem tego jest niedożywienie i osłabienie całej populacji. Pasiecznicy już rozważają możliwość schładzania uli w okresie zimowym, tak aby pszczoły nie wykazywały tej nadmiernej i tak niepotrzebnej w tym okresie aktywności. Letnie wysokie temperatury szkodzą pszczołom, które rezygnują z oblotów, żeby uniknąć przegrzania. Związane z upałem ekstremalne zjawiska pogodowe, jak gwałtowne opady wymywają pyłki z kwiatów i pozbawiają owady pożywienia.

Drugim problemem są choroby, a skoro pszczoły są osłabione, to tym częściej na nie zapadają. Takie choroby pasożytnicze jak warroza (pszczela wesz) czy też nosemoza niszczą rocznie 15-20% populacji polskich pszczół.

Wreszcie trzeci problem to postępująca chemizacja upraw i niestety częste lekceważenie związanych z tym zasad, a co gorsze, jeżeli towarzyszy temu brak naszej chęci, woli czy świadomości w przestrzeganiu praw tych owadów. Pszczoły mają swoje prawa. Są zwierzętami hodowlanymi, gospodarczymi i jako takie stanowią dobro prawem chronione. A jednak miliony pszczół giną rocznie wskutek niefrasobliwych zabiegów chemicznych.

Jaką rolę my działkowcy możemy odegrać w ochronie pszczół? 

Mimo tego, że każdy z nas gospodarzy na zaledwie skrawku ziemi, to jednak jest nas ogromna rzesza, a więc i siła naszego oddziaływania jest ogromna.

Niech każdy z nas postara się stworzyć pszczołom taki mały “raj na ziemi”. Załóżmy kwietne łąki bądź na swojej działce, bądź gdzieś na terenie naszego ROD.

Zasiejmy rośliny miododajne jak jednoroczne chabry, facelię, czarnuszkę, zioła, jak tymianek czy oregano, dwuletnie naparstnice czy malwy, posadźmy floksy, krwawniki czy kłosowce.

Zapewnijmy ekohotele pszczołom dziko żyjącym.

Bardzo ostrożnie i z umiarem stosujmy opryski, pamiętając o tym, że chemia zatruje nie tylko pszczoły, ale zatruje też nas. Stosujmy preparaty ekologiczne, pamiętając jednak o tym, że nawet gdy opis preparatu mówi o jego nietoksyczności dla pszczół, to i tak jego zapach który pszczoła zaniesie ze sobą do ula może spowodować, że nie zostanie do niego wpuszczona, a nawet może zostać zabita przez współtowarzyszki. 

Stosujmy więc opryski wieczorem lub wręcz w nocy tak, aby mieć absolutną pewność, że żadna pszczoła na tym nie ucierpi. Wybierzmy wieczór, kiedy prędkość wiatru nie przekroczy 3-4 m/s.

Pamiętajmy, że bez pszczół czeka nas całkiem realna i bliska katastrofa ekologiczna.

Anna Nowakowska

Instruktor Okręgowy Społecznej Służby Instruktorskiej PZD

ROD JANOWOLilie – pachnąca działkowa pasja

Lilie stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularnymi roślinami cebulowymi, które latem zdobią kwiatami nasze działki. Mają bardzo dużo zalet – ich cebule można sadzić jesienią lub wczesną wiosną.

Jest wiele gatunków i odmian lilii, najwcześniejsze zakwitają już pod koniec maja – np. Lilium pumilum, najpóźniejsze zaś odmiany z grupy orientalnych – w końcu sierpnia lub na początku września. Wybór kształtów kwiatów, a także kolorów jest ogromny, obecnie największym powodzeniem cieszą się mieszańce gatunkowe, zwłaszcza krzyżówki lilii trąbkowych z orientalnymi. Zdobią one nasze działki przydomowe oraz ogrody. Często też wykorzystywane są do wiązanek i przeróżnych bukietów.

Przykładem wielkiego miłośnika i kolekcjonera kwiatów lilii z województwa świętokrzyskiego jest Pan Zbigniew Kwiatkowski. Działkowiec ten na swojej działce w ROD „Pod Topolami” w Ostrowcu Świętokrzyskim zgromadził wiele gatunków lilii. W sumie ma ich ponad 400 odmian.

Rok w rok przygotowuje dla nich bardzo starannie poletka, odpowiednio pielęgnuje, nawozi (m. in. nawozem od gołębi) i starannie chroni przed chorobami – zwłaszcza szarą pleśnią i szkodnikiem podskrzypką liliową. 

Wyhodowane okazy lilii Pan Zbigniew Kwiatkowski corocznie prezentuje na wystawie organizowanej przez Okręg Świętokrzyski PZD w Kieleckim Centrum Kultury, zdobywając podziw dla piękna tych kwiatów i uznanie wśród zwiedzających.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w KielcachUwaga na rośliny inwazyjne!

Po raz kolejny Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) przekazała do różnych instytucji ulotki zawierające Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Każdy działkowicz zna uprawiane na działce rośliny, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich należy do roślin inwazyjnych, które wydostają się poza ogrodzenie ogrodu i ograniczają występowanie rodzimej flory.

Celem Kodeksu jest zapobieganie przedostawaniu się z ogrodów i terenów zieleni do środowiska przyrodniczego roślin należących do gatunków obcych.

Kodeks przeznaczony jest dla wszystkich osób uprawiających własne ogrody z roślinami ozdobnymi, owocowymi czy miododajnymi, którym bliska jest przyroda i które chciałyby się przyczynić do jej ochrony.

W Polsce występuje około 3500 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią aż 30%, a 1,5% gatunków stanowi zagrożenie dla polskiej flory. Często zdarza się, że przywozimy pamiątki z wakacji w postaci różnych „ładnych” roślin, których biologii nie znamy i rośliny szybko rozprzestrzeniają się. Część roślin przywędrowała do nas lata, a nawet stulecia temu, a teraz w ślad za nimi podążają szkodniki które ciężko jest zwalczyć.

Dlaczego obce gatunki są niebezpieczne?

Niektóre rośliny nadmiernie i szybko rozrastają się opanowując coraz większe powierzchnie i wypierają rodzime gatunki roślin, np. w Karkonoszach i Beskidzie Śląskim rośnie naparstnica purpurowa, a Bieszczadzkim Parku Narodowym w okolicach Wołosatego rośnie rudbekia naga. W ten sposób ulegają przekształceniu kiedyś naturalne siedliska roślinne, co skutkuje ograniczaniem bazy pokarmowej dla zwierząt – łąki porastają nawłocie: kanadyjska, późna i wąskolistna oraz rdestowce. Niektóre rośliny inwazyjne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, powodując alergie lub poparzenia – barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego (kaukaski).

Do gatunków obcych należą min.: bożodrzew gruczołowaty, kolczurka klapowana (pnącze), rdestowiec czeski, sachaliński, trojeść amerykańska. W przypadku uprawy tych roślin należy zwracać uwagę, aby nie przedostały się za przysłowiowy płot.

rdestow

Szczególną ostrożność podczas uprawy należy wykazać wobec: aronii śliwolistnej i Lamarca, astrów nowobelgijskich, wierzbolistnych, kolcozwoju pospolitego (jagoda goji), łubinu trwałego, robinii akacjowej (akacja), róży pomarszczonej, słonecznika bulwiastego (topinambur), sumaka octowca czy winobluszczu zaroślowego.

topinambur_1_1

Pełną listę roślin uprawianych i uznawanych za inwazyjne, dla których zaleca się szczególne środki ostrożności można znaleźć pod adresem:
http://projekty.gdos.gov.pl/kdpo-lista-pozostalych-roslin-nalezacych-do-inwazyjnych-gatunkow-obcych

A jeśli mamy w ogrodzie rośliny inwazyjne?

Wszelkie odrosty korzeniowe należy niszczyć, podobnie należy czynić z przekwitłymi kwiatostanami. Zanim wysypią się nasiona należy zerwać kwiaty i zalać wrzątkiem aby zniszczyć nasiona. Można przefermentować kwiatostany i wyrzucić na kompost – wówczas szybciej się rozłożą. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać roślin za ogrodzenie albo do lasu!

Jako ogrodnicy możemy uprawiać rożne rośliny ale najlepiej rodzime gatunki, a rośliny inwazyjne należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Pamiętajmy o tym, że odmiany botaniczne oraz formy geograficzne roślin inwazyjnych można uprawiać ale zawsze trzeba mieć na nie oko.

Więcej szczegółów na:

http://projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/36446/Rosliny_obcego_pochodzenia_w_PL_poprawione.pdf

Opracowano na podstawie Kodeksu dobrych praktyk w ogrodnictwie.

mgr inż. Jadwiga Brzozowska
OP PZD RzeszówPrzebiśniegi na działce

resized__620x413_2458562_moje_dzisiejsze_przebisniegi__Kopiowanie_

Kilka ciepłych dni wystarczyło, żeby spragnione wiosny rośliny odżyły po ostatnim ataku zimy. Wraz z kwitnącą o tej porze leszczyną i pierwszymi motylami, przebiśniegi są fenologicznym wskaźnikiem przedwiośnia.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) swoje naturalne stanowiska ma na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Można ją również spotkać na Podlasiu i w Wielkopolsce, ale na decydowanie mniejszych powierzchniach. Jest to roślina objęta częściową ochroną gatunkową, a przebiśniegi rosnące na Dolnym Śląsku są wpisane w Regionalną Czerwoną Księgę Roślin Zagrożonych Wyginięciem.

Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną trującą, dlatego podczas pierwszych spacerów, należy zwracać szczególną uwagę, aby dzieci nie zrywały tych roślin.

Przebiśniegi lubią bliskie sąsiedztwo drzew i krzewów, które latem chronią cebulki przed przesuszeniem. Śnieżyczki najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej i lekkiej, ale wilgotnej glebie, o odczynie obojętnym. Dobrze prezentują się wśród tulipanów, śnieżyc i ranników. Jeżeli mamy cebulki, to sprawdźmy, czy nie są zasuszone, bo może z nich nic nie wyrosnąć. Nie zwlekajmy zatem z posadzeniem zakupionych lub otrzymanych cebul. Zdrowe i jędrne cebulki sadzimy od czerwca do września na głębokość około 10 cm, najlepiej w koszyczkach, jak tulipany. Dzięki takiemu sadzeniu żadne szkodniki nie zjedzą naszych cebulek. Po posadzeniu nie podlewamy ich, ani nie nawozimy. Powinny spokojnie się ukorzenić. Nawożenie dzielimy na dwie dawki: pierwszą stosujemy w październiku, drugą w marcu używając do tego celu kompostu.

Możemy przyspieszyć przyjście wiosny. Jesienią sadzimy cebulki do doniczek, na dno których wykładamy warstwę drenażu. Wsypujemy odpowiednie podłoże, sadzimy cebulki, wkładamy całość do ziemi i przysypujemy warstwą liści. Po nowym roku, doniczkę przynosimy do domu, stawiamy na parapecie i po około trzech tygodniach nasze przebiśniegi powinny zakwitnąć.

Przebiśniegi co trzy lata trzeba przesadzać w inne miejsce nawet, gdy jeszcze kwitną. Delikatnie wykopujemy bryłę z cebulkami i przenosimy na nowe, spulchnione miejsce. Często śnieżyczki same wędrują po ogrodzie, ponieważ ich nasiona roznoszą mrówki i wiatr, a małe cebulki przybyszowe, które tworzą się przy matecznej, mogą być roznoszone przez nornice.

Jak podają botanicy, znanych jest ponad tysiąc odmian przebiśniegów i co jakiś czas powstają nowe. Często różnice pomiędzy odmianami są tak małe, że trzeba poddać je wnikliwej ocenie, nawet pod mikroskopem.

Dlaczego warto, a nawet trzeba sadzić na działkach i w ogrodach przebiśniegi? Ponieważ kwitną one, jako pierwsze rośliny dające pożytek pszczołom. Po przekwitnięciu tworzy się torebka z nasionami. Na nasionach znajdują się wyrostki tłuszczowo-białkowe, tzw. ciało mrówcze, które jest przysmakiem mrówek. Mrówki zbierając nasiona do mrowiska, często gubią je i w ten sposób rozsiewają się przebiśniegi. Roślinki kiełkują w tym samym roku ale zakwitają dopiero po sześciu latach. Lepiej zatem posadzić cebulki, które zakwitają już następnej wiosny.

Tekst: Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodniczych

OZ PZD w Rzeszowie
Zieleń w walce ze skutkami smogu we wnętrzach. Jakie rośliny oczyszczą powietrze w domu?

Wciąż rosną zagrożenia dla zdrowia ludzi wynikające ze smogu „wiszącego” nad polskimi miastami, dlatego nieprzerwanie trzeba zastanawiać się, jak poprawiać jakość powietrza. O ile poprawa powietrza na zewnątrz w miastach zależy przede wszystkim od działań władz i świadomości mieszkańców, o tyle jakość powietrza w naszych mieszkaniach, domach możemy znacząco poprawić sami. A to wszystko dzięki roślinom doniczkowym, które – umiejętnie dobrane – będą nie tylko  zielonym akcentem, ale mogą znacząco oczyszczać powietrze, którym oddychamy w domowych pieleszach.

Zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wiele, a najgroźniejsze dla zdrowia i najczęściej występujące to:

 • Formaldehyd – np. z płyt wiórowych, drewna, dywanów
 • Benzen – np. z olejów, farb, różnych tworzyw sztucznych
 • Tlenek węgla – ze spalin, gazów, dymu
 • Trichloroetylen –np. z klejów, lakierów, farb drukarskich

Jest wiele roślin doniczkowych, które znamy i stosujemy od lat, ponieważ są łatwe w uprawie i stanowią zieloną ozdobę naszych mieszkań i domów. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że właśnie wśród tych roślin są prawdziwe „skarby”, które pochłaniają szkodliwe substancje i produkują dla nas zdrowe powietrze. W hodowli spotkać można co najmniej kilkanaście roślin, które w mniejszym lub większym stopniu realnie wpływają na poprawę jakości powietrza we wnętrzach, a co za tym idzie także na poprawę samopoczucia ludzi. Dzięki zastosowaniu konkretnych roślin znacząco można zmniejszyć niekorzystne objawy zdrowotne. Rośliny te odpowiednio zastosowane we wnętrzach wpływają głównie na:

 • obniżenie podrażnień oczu
 • zmniejszenie podrażnień układu oddechowego
 • zmniejszenie przypadków bólu głowy u personelu o
 • zredukowanie przypadków upośledzenia oddychania
 • zmniejszenie zachorowań na astmę

Istnieje pewien kanon kilku roślin o szczególnych właściwościach, dzięki którym są wybitnie cenione i polecane do mieszkań, domów i wnętrz w ogóle. Jakie to rośliny? Jakich potrzebują warunków?

1. ZŁOTOWIEC ŻÓŁTAWY, Palma Areka (Chrysalidocarpus lutescens)

Palma nadająca się do uprawy w domu, która jednak potrafi osiągnąć dość duże rozmiary, jak na przeciętne mieszkania – nawet w donicach łodygi tej rośliny potrafią osiągnąć 1,8m wysokości. Złotowiec oczyszcza doskonale powietrze z dwutlenku węgla (CO2 w O2). 4 rośliny (o wielkości sięgającej do ramion dorosłego człowieka) na osobę potrafią zapewnić doskonałej jakości powietrze (dane: zdrowy-dom.com).

Jak uprawiać złotowiec? Najlepiej rośnie w temp. 18-27 °C. Należy go obficie podlewać, złotowiec musi mieć zawsze wilgotne korzenie. Raz w miesiącu dodać nawozu dla roślin doniczkowych. W upalne, letnie dni, palmę należy zraszać codziennie. Najlepiej rośnie w jasnym, choć nie bezpośrednim, świetle – należy go ochronić przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Okazy o przerośniętych korzeniach należy przesadzać na wiosnę.

2. SANSEWIERIA GWINEJSKA, Wężownica (Sansevieria trifasciata)

Popularna od lat sansewieria (w kilku odmianach) bywa też nazywana „językiem teściowej”, pochodzi z zachodniej Afryki. Opisywana odmiana ma liście w formie miecza, z żółtymi obrzeżeniami, co jest niezwykle dekoracyjne. Jest bardzo łatwa w hodowli i odporna. Sansewieria oczyści powietrze z dwutlenku węgla (CO2 w O2) w nocy, a także z benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu. Dzięki temu, razem ze wspomnianym wyżej złotowcem, z pewnością bardzo znacząco poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu – 6 do 8 sztuk roślin (sięgających mniej więcej do pasa) na osobę  oczyszcza powietrze w pomieszczeniu zamkniętym (dane: zdrowy-dom.com).

Jak o nią dbać? Pomimo, że jest bardzo odporna, to nie należy trzymać jej w temperaturze poniżej 13°C, a optymalna temperatura uprawy to 18-27 °C. Podlewamy ją niezbyt obficie latem i oszczędnie zimą. Świeżo posadzonych roślin nie należy nawozić przez 6 miesięcy, potem raz na miesiąc zasilamy rośliny specjalnym nawozem – najlepiej do kaktusów. Lubi stanowiska nasłonecznione oraz lekko zacienione. Co też bardzo ważne, wilgotność powietrza nie ma żadnego wpływu na tę roślinę. Przesadza się ją raz na 4-5 lat, gdy już  nie mieści się w doniczce.

3. EPIPREMNUM ZŁOCISTE, Rafidofora Złota (Epipremnum aureum)

Niemniej popularne w naszych domach epipremnum złociste pochodzi z Wysp Salomona. Jej Znak rozpoznawczy rośliny to bardzo długie, mocno rozgałęzione łodygi i twarde, kanciaste liście o kształcie sercowym – zielone, żółto nakrapiane. Rafidofora oczyszcza powietrze z formaldehydu i innych lotnych związków organicznych (LZO). 3 sztuki na osobę powinny zapewnić najlepszą jakość powietrza (dane: zdrowy-dom.com).

Czego potrzebuje epipremnum? Nie toleruje spadków temperatury poniżej 10°C i nadmiaru wody w glebie. Najlepiej rośnie w temp. 18-24 °C.  Latem warto spryskiwać liście 2-3 razy w tygodniu. Epipremnum lubi lekko kwaśny odczyn gleby, dlatego należy zasilać roślinę, używając  nawozów z lekką ilością torfu oraz nawozy płynne przeznaczone dla roślin ozdobnych. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli lekko zacienione miejsca. Tę roślinę trzeba chronić przed wyziewami z urządzeń gazowych i olejowych. Przesadza się ją na wiosnę.

4. SKRZYDŁOKWIAT, skrzydłolist (Spathiphyllum)

Roślina ta, podobnie jak poprzednie również od lat jest chętnie stosowana w naszych domach i mieszkaniach. Skrzydłokwiaty to długowieczne rośliny, pochodzące z Meksyku, tropikalnej Ameryki, Malezji, rosną na zachodnim Pacyfiku, w naturalnych warunkach powszechnie występują wzdłuż rzek i strumieni.

Nie mają zbyt dużych wymagań uprawowych – najlepiej czują się w środowisku o temperaturze powyżej 18 stopni i należy unikać tylko umieszczenia ich w przeciągu. W lecie muszą być bardziej oddalone od bezpośredniego światła słonecznego. Rośliny z rodzaju skrzydłokwiat, mają zdolność wchłaniania pięciu związków chemicznych zanieczyszczających powietrze – formaldehydu, benzenu, ksylenu, trójchloroetylenu i tlenku węgla). Dodatkową ozdobą skrzydłokwiatów są charakterystyczne białe, kolbiaste kwiatostany.

Oprócz opisanych roślin, na poprawę jakości powietrza we wnętrzach mogą wpłynąć także:

Bambus palmowy (Sasa palmata), Chamedora wytworna, nazywana palmą koralową (Chamaedorea elegans), Nefrolepis wyniosły (Nefrolepis exaltata), czyli najpopularniejsza paproć domowa, draceny (Dracaena), fikusy (Ficus), zielistka (Chlorophytum).

oprac.:

Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

zdjęcia: pixabay.comOcet – na cukier, cholesterol, odchudzanie i odtrucie

Tu jednak nie chodzi o ocet spożywczy, który nie ma żadnych wartości odżywczych, ale o naturalny produkt, jakim jest ocet winny, balsamiczny, jabłkowy czy ryżowy.

Ocet jest produktem uzyskiwanym podczas fermentacji surowców zawierających węglowodany. Cukry znajdujące się w owocach rozkładane są przez bakterie i drożdże do alkoholu, następnie ten rozkładany jest do kwasu octowego. Tak uzyskany produkt jest bogaty w witaminy i sole mineralne oraz inne dobroczynne właściwości.

Naturalne octy w zależności od rodzaju pomagają w:

 • przypadku podwyższonego poziomu cukru we krwi oraz podwyższonego cholesterolu;
 • dolegliwościach przewodu pokarmowego (np. gdy dokucza zgaga);
 • oczyszczaniu organizm z toksyn;
 • działają detoksykująco na wątrobę – zalecane są osobom chorym na cukrzycę;
 • powiją trawienie i przyspieszają odchudzanie;
 • osobom, które często skarżą się na zimne stopy i ręce, gdyż skutecznie pobudzają krążenie krwi w organizmie…

Szczegółowy opis dobroczynnych właściwości każdego z naturalnych octów znaleźć można w artykule „Zdrowe octy”, który ukaże się w lutowym „Moim Ogródku”.

 Nowy – lutowy numer „Mojego Ogródka” dostępny na rynku już od 19 lutego!

 ASB

 Fot. Źródło „MO” 02/2018: Shutterstock.comscan0031CO ZROBIĆ, GDY UŻĄDLI PSZCZOŁA?

pszczola_pijaca_nektar

Wbitego w skórę pszczelego żądła nie należy chwytać palcami, ponieważ do rany wciśnie się dodatkową porcję jadu; żądło należy ze skóry zeskrobywać - to rada jednego z ekspertów, który pojawił się w Chorzowie na imprezie pod hasłem "Zostań przyjacielem pszczół".

O zachowaniu wobec pszczół, a także o tym jak sobie radzić np. z użądleniami mówił w trakcie pikniku jeden z ekspertów akcji prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowiec podkreślał, że np. pracujące na łące pojedyncze pszczoły nie są agresywne - nawet przypadkowo lekko dotknięte (nie przyciśnięte), zwykle przestraszone odlatują. Pszczoły stają się agresywne tylko w pobliżu swojego gniazda, mają tam bowiem zapasy i potomstwo. To ich reakcja na działania drapieżników, wśród nich człowieka, które próbują im coś z gniazd zabierać. Wybierający miód z ula człowiek z perspektywy pszczół kradnie im spiżarnię.

Jeżeli człowiek znajduje się w pobliżu ula i np. - co się czasem dzieciom zdarza - bierze patyk i sprawdza, co się w środku dzieje, pszczoły potrafią zaatakować i potrafią to zrobić w sporej liczbie. Niestety pierwsze użądlenie powoduje, że rozsiewany jest zapach jadu. To pobudza inne pszczoły do żądlenia - wyjaśnił Chorbiński.

Pszczoły atakują najwyżej położony ciemny punkt, czyli u człowieka włosy. Jeżeli pszczoła zaplącze się w nie, naturalną reakcją jest próba wytrząśnięcia owada. Machanie rękami jest jednak nieskuteczne, pszczoła w takiej sytuacji nie boi się i odrzucona wraca. Według naukowca najskuteczniej jest wówczas wziąć owada w dwa palce, zgnieść odciągając od skóry głowy i wyrzucić.

Jeżeli pszczoła użądli nas w palec, palec może spuchnąć, nic nam się nie stanie. Jeżeli użądli nas w czubek głowy, pod spodem jest kość - opuchlizna spowoduje potworny ból głowy. Nie powinniśmy jednak bać się - osoby dorosłe, nieuczulone, spokojnie potrafią przeżyć pięćset użądleń. (...) Uczuleni muszą wiedzieć, jak się zachowywać i jakie środki ostrożności ze sobą nosić, choćby adrenalinę - wskazał ekspert.

W przypadku użądlenia pszczoła praktycznie zawsze zostawia w skórze człowieka żądło, a razem z nim - zbiornik z jadem. Podczas użądlenia do rany wydostaje się z niego od jednej piątej do jednej trzeciej zebranego tam jadu. Gdy jednak chwyci się za żądło palcami, wyciska się do rany niemal całą zawartość zbiornika.

Jeżeli chwycimy żądło palcami, zrobimy sobie zastrzyk i dopiero wtedy nas porządnie zaboli. Dlatego żądło ze skóry zdrapujemy, zeskrobujemy paznokciem czy jakimś przedmiotem. Potem możemy przyłożyć korzeń pietruszki lub przeciętą cebulę, wypić calcium i nic nam się specjalnego nie stanie - mówił Chorbiński.

Przypomniał przy tym, że użądlenia mogą mieć dobry wpływ na człowieka - istnieje nawet dział medycyny - apitoksynoterapia - który zajmuje się leczeniem użądleniami np. zmian w kręgosłupie, choroby reumatoidalnej czy gośćca stawowego.

Aby jednak unikać potencjalnie niebezpiecznych użądleń w obrębie jamy ustnej, dobrze jest, pijąc słodkie napoje lub dając je dzieciom, korzystać z zamykanych butelek lub pojemników. Z tego samego względu należy obserwować spody jedzonych ciastek czy słodkiego pieczywa. Warto pamiętać, że osy podobnie jak słodycz przyciąga fermentacja, a zatem piwo. Przypadkowe połknięcie utopionej, nieżyjącej osy czy pszczoły nie jest jednak groźne.

Źródło: PAP

CIEMIERNIK – ZIMOWY KWIAT

Ciemiernik

Ciemierniki są roślinami wczesnowiosennymi. Ich kwiaty posiadają pastelowe barwy i mogą przybierać kolory od czystej bieli poprzez delikatny róż oraz jasną czerwień aż do ciemnego fioletu. Ciekawostką są odmiany, które wykształcają kwiaty w kolorze zielonym. Ciemierniki mają w większości zimozielone liście a niektóre gatunki podczas łagodnej zimy potrafią zakwitnąć nawet w grudniu.

Normalnie roślina kwitnie wczesną wiosną a kończy kwitnąć dopiero w maju. Kwiaty są bardzo trwałe i pozostają atrakcyjne nawet w czasie gdy bylina wytwarza nasiona.

Z rodziny ciemierników można wyróżnić cztery najciekawsze gatunki, są to:

· Ciemiernik biały (Helleborus niger) – jego kwiaty są białe lub różowe, zakwita on po pierwszych odwilżach i kwitnie do końca kwietnia. Rośnie do 30 cm.

· Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) – jest skrzyżowaniem kilku dzikich gatunków ciemierników, kwiaty cechują się dużą zmiennością kolorystyczną. Dorasta do 50 cm.

· Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – kwiaty są bardzo duże w kolorze zielonkawo-białym lub kremowym i osadzone są na długich szypułkach. Kwitnie do kwietnia.

· Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – nazwę zawdzięcza ostro pachnącym korzeniom. Kwitnie od lutego do czerwca i posiada dzwonkowate kwiaty, które są koloru jasnozielonego. Rośnie do 50 cm.

Ciemierniki lubią wilgotne oraz lekko ocienione stanowiska. Zaleca się sadzić je na glebach żyznych z dużą ilością próchnicy o odczynie wapiennym. Rośliny sadzimy płytko i nie przesadzamy lecz pozostawiamy je w jednym miejscu na kilka lat.

 RĄCZNIK

Racznik

Rącznik (rycynus) w naszym klimacie jest rośliną ozdobną, jednoroczną. Wymaga żyznej gleby i intensywnego nawożenia, a w okresach suszy - stałego podlewania. Rącznik sadzimy w ciepłym, zacisznym miejscu. Co kilkanaście dni zasilamy ziemię gnojowicą lub nawozami mineralnymi - azotowymi i fosforowymi. W środku lata rośliny mogą osiągnąć do 5 metrów i zajmują powierzchnię 1-2 metrów kwadratowych. Z rączników możemy utworzyć jednolity żywopłot lub szpaler, zachowując przy sadzeniu odstępy co najmniej 80 cm. Ładnie też wygląda posadzony pojedynczo na trawniku. Może też rosnąć w donicy na balkonie czy w ogrodzie. Nasiona rącznika wysiewa się pojedynczo do małych pojemników. W temperaturze pokojowej kiełkują po tygodniu. Kiedy siewki mają po kilka liści, przesadza się do doniczek. Przed wysadzeniem do ogrodu rośliny wymagają hartowania. Gotowe sadzonki rącznika wysadzamy po ostatnich majowych przymrozkach.

W ogrodach uprawia się najczęściej trzy odmiany rącznika:

- krwistoczerwoną, o ciemnych liściach, pędach i kwiatach

bengalską, o niebieskawozielonych liściach, pokrytych gruby popielatym nalotem

- zanzibarską, o liściach wyjątkowo dużych, błyszczących i intensywnie zielonych.

Dojrzałe nasiona zbieramy jesienią i przechowujemy do przyszłego roku. Nasiona są silnie trujące. Zjedzenie jednego ziarenka może spowodować nieżyt całego przewodu pokarmowego na skutek działania toksycznego białka roślinnego - rycyny. Spożycie 4-5 nasion prze dzieci może okazać się śmiertelne, a 10-20 dla dorosłych.

ARONIA

Kuchnia naukowa - w tym roku aronia !

Aronia znana jest z właściwości obniżających ciśnienie krwi, ale nie jest to jedyna zaleta tej rośliny. Owoce zawierają wielkie bogactwo związków prozdrowotnych, w tym antocyjanów (ciemnych barwników), które mają właściwości przeciwutleniające, wykorzystywane w profilaktyce chorób cywilizacyjnych (nowotworowych, krążenia), hamowaniu procesu starzenia. Ponadto związki zawarte w owocach oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych przeciwdziałając krwawieniu (np. w chorobie wrzodowej żołądka), zmniejszają napięcie nerwowe, łagodzą skutki radioterapii, promieniowania telewizora czy komputera, uodparniają skórę na szkodliwe działanie promieniowania UV, zmniejszają skutki uboczne leków stosowanych w leczeniu raka, łagodzą dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby.

MUCHY I KOMARY

komar

Komary i muchy skutecznie odstrasza zapach roślin pomidora, najlepsze są odmiany silnie rosnące. Pomidory możemy posadzić na grządce, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsca, gdzie chcemy odpocząć, a także na balkonie i tarasie.

Pelargonia, lawenda, mięta i geranium odstraszają również meszki. Heliotrop, którego ciemnofioletowe kwiaty wydzielają duże ilości olejków o zapachu wanilii, działa również odstraszająco na meszki.

W pomieszczeniach można zawiesić wiązki świeżej mięty, kwiatów czarnego bzu i piołunu, zielone liście pomidorów lub ustawiać doniczki z kwitnącą pelargonią, których zapachu również nie lubią komary. W mieszkaniach komary i muchy odstrasza eukaliptus wydzielający silny zapach. Plastry świeżej cebuli umieszczone na spodeczkach wykazują takie same działanie. Rumianek pospolity zawiera związki, które przy spalaniu odstraszają komary. Siedząc przy ognisku wystarczy rzucić w ogień niewielką ilość rumianku, aby pozbyć się tych uporczywych owadów.

Mrówki nie tolerują zapachu lawendy, majeranku, tymianku, mięty polnej, które można wysadzać w dowolnych miejscach ogrodu

 
 

TRUSKAWKI PNĄCE, WISZĄCE ?

truskawka_pnaca

Truskawki, które oferują nam sprzedawcy tak naprawdę nie są "wiszące" ani "pnące", jest to tylko sposób w jaki prowadzimy truskawki odmian powtarzających. Taka uprawa jest możliwa dlatego, że rośliny te są zdolne do wytwarzania licznych rozłogów. Jeśli truskawki powtarzające posadzimy do naczyń umieszczonych nad powierzchnią ziemi np. na parapetach to będziemy mieli truskawki "zwisające", natomiast gdy te same rośliny posadzimy w gruncie i przymocujemy je do podpór to uzyskamy wrażenie jakby truskawki były "pienne". Truskawki odmian powtarzających maja zdolność zawiązywania pąków kwiatowych podczas długich dni, dlatego kwitną i owocują do późnej jesieni. Obficie wytwarzają kwiaty i owoce na roślinie głównej i na młodych roślinach wyrastających na rozłogach, co jest bardzo dekoracyjne. Truskawki powtarzające wymagają dobrego nawożenia i regularnego podlewania. W okresie wiosennym stosuje się też zabieg usuwania kwiatów, który sprzyja obfitszemu plonowaniu w drugiej połowie lata. W Polsce najczęściej uprawiane odmiany truskawek powtarzających to: Selva, Ostara i Evita.

Projekt i realizacja: StudioAvatar.pl - strony www Legnica, Lubin, Wrocław